8 min
kredyt 2 procent

Kredyt 2 procent to element rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Ma on rozwiązywać problem wysokich stóp procentowych oraz zmniejszonej dostępności finansowania dużych kwot wśród Polaków. To oczywiście program, którego celem jest ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania. W tym artykule przedstawimy, na czym polega kredyt 2 procent, kto może go otrzymać oraz czy warto z niego skorzystać.

Czym jest kredyt 2 procent i dlaczego pojawił się na rynku?

Kredyt 2 procent to główny element rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jest on też nazywany Bezpiecznym Kredytem 2%. Projekt powstał, by ułatwić zakup pierwszego mieszkania. Zakłada on, że oprocentowanie obejmujące pierwsze 120 rat jest stałe i wynosi dokładnie 2%. Oczywiście dotyczy kredytów hipotecznych, gdzie okres kredytowania jest bardzo długi.

klucz w otwartych drzwiach domu

Oznacza to, że przez pierwsze 10 lat kredytobiorca spłaca raty z oprocentowaniem 2%. Należy doliczyć jeszcze marżę banku wyliczaną ze wzoru ustalonego ustawą. Dopłata od państwa pokrywa wszystkie pozostałe koszty. Na przykład kredyt oprocentowany na 6% będzie w rzeczywistości tylko 2% dla kredytobiorcy. Pozostałe 4% pokrywa państwo, a nie kredytobiorca. Dotyczy to 10 pierwszych lat – później konsument musi opłacić pełną stawkę.

Ograniczeń jest tutaj więcej. Maksymalna wartość kredytu na jedną osobę wynosi 500 tys. zł, a dla rodziców z dzieckiem 600 tys. zł. Bezpieczny kredyt 2 procent jest dostępny dla mieszkań z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Nie ma tu limitu ceny za 1 metr kwadratowy powierzchni – ograniczona będzie tylko całkowita pożyczana kwota.

Kredyt 2 procent – ustawa regulująca jego zasady i warunki

Szczegółowy opis bezpiecznego kredytu 2 procent znajdziemy w Ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dnia 26 maja 2023 roku. Znajdziemy tam wszystko, co trzeba wiedzieć o tym produkcie finansowym.Dokument ten stanowi, że umowa kredytowa nie może ulec zmianie przez pierwsze 10 lat jej trwania. Dlatego też kredyt 2 procent nazywamy „bezpiecznym”. Jeżeli zostanie on przyznany, możemy być pewni, że państwo przekaże dopłatę przez pierwsze 120 rat. Kredytodawca nie będzie mógł w żaden sposób ingerować, modyfikować oferty, zwiększać opłat czy wprowadzać dodatkowych.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Bezpieczny kredyt 2 procent – warunki

Nie każdy może skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 procent. Kryteria są dość ściśle określone. Jakie warunki trzeba spełniać, by mieć szanse na dofinansowanie od państwa w ramach programu Pierwsze Mieszkanie?

 • Kredytobiorca musi mieć mniej niż 45 lat – jeżeli kredyt dotyczy rodziny z dzieckiem, kryterium powinno być spełnione przynajmniej przez jednego rodzica;
 • Kredyt musi dotyczyć zakupu pierwszej nieruchomości – beneficjentem może być wyłącznie osoba, która nigdy nie była właścicielem nieruchomości. W przypadku małżeństwa obie osoby nie mogą posiadać domu, mieszkania, lokalu użytkowego itd.
 • Stały dochód – niezależność finansowa oraz pewne źródło dochodu to wymogi banków;
 • Zdolność i historia kredytowa – opóźnienia w spłacie, zablokowane konto przez komornika, problemy z wierzycielami i inne tego rodzaju kwestie uniemożliwią zaciągnięcie kredytu 2 procent.

Bez spełnienia powyższych wymogów skorzystanie z dofinansowania będzie niemożliwe. W innym przypadku warto rozważyć takie rozwiązanie – dzięki temu koszty mieszkania kupowanego na kredyt będą znacznie niższe.

podpisywanie dokumentu

Jeżeli spełniamy warunki i złożymy wniosek, należy poczekać na odpowiedź. Ile czeka się na decyzję kredytową? Zwykle do około 30 dni – mimo wszystko sytuacja będzie różna między bankami. Odrzucony wniosek kredytowy zdarzy się tylko, gdy nie spełniamy warunków lub wnioskuje klient wysokiego ryzyka.

Kredyt 2 procent – ile trzeba zarabiać, aby móc go zaciągnąć?

Aby zaciągnąć bezpieczny kredyt 2 procent, należy udowodnić stabilne dochody. To najważniejszy wymóg. Tak jak w klasycznym kredycie hipotecznym, ta kwestia będzie koniecznością. Im wyższe zarobki i stabilniejszy dochód, tym wyższa szansa, by uzyskać środki od banku.

Warto wiedzieć, że kredyt 2 procent wymaga wkładu własnego – jak standardowa hipoteka. Jego wysokość zależy od konkretnej oferty i wybranego banku oraz nie może być wyższa niż 200 tys. zł. W przypadku bezpiecznego kredytu 2 procent za wkład własny uznaje się również działkę pod budowę domu. Państwo dofinansowuje tylko 120 pierwszych rat – początkową wpłatę należy wnieść samodzielnie.

Kredyt 2 procent – jaki wkład własny?

Wkład własny w przypadku bezpiecznego kredytu 2 procent może wynosić maksymalnie 200 tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od wybranego banku i konkretnej oferty. Mimo wszystko standardowo wkład własny wynosi około 20% całkowitej kwoty kredytu.

Jeżeli kredytobiorca posiada działkę, może ją tutaj wykorzystać zamiast środków. Gdy to na niej będzie budowany dom, nie trzeba wnosić dodatkowego wkładu własnego. Staje się nim sama działka.

Kredyt 2 procent – na ile lat jest przyznawany?

Kredyt 2 procent charakteryzuje się długim okresem kredytowania tak jak standardowa hipoteka. Minimalny czas to 15 lat. Pierwsze 120 rat jest dofinansowywane przez państwo przez 10 lat. Maksymalny okres kredytowania wynosi w tym przypadku 35 lat. Kredyt 2 procent pod tym względem nie różni się bardzo od standardowej hipoteki.

Banki oferują różne warunki zależnie od zdolności kredytowej czy personalnych okoliczności. Umowa kredytowa niemal zawsze będzie inna. Kredyt 2 procent jest regulowany przez wyżej wymienioną ustawę. Zawiera ona informację, że okres kredytowania musi wynosić od 15 do 35 lat.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem. 

Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie. 
Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Bezpieczny kredyt 2 procent – dla kogo to rozwiązanie?

Ten produkt finansowy jest dostępny dla każdego, kto spełnia wyżej opisane warunki. Najczęściej wykorzystują go pary, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, duże rodziny czy nawet single. Jeżeli mamy mniej niż 45 lat oraz nie posiadamy innej nieruchomości, najpewniej możemy zaciągnąć kredyt 2 procent. Oczywiście zdolność kredytowa i stałe źródło dochodu również będą konieczne.

Kredyt 2 procent wymaga wkładu własnego. Dlatego też takie rozwiązanie nie będzie dostępne dla każdego. Przy kredycie na 500 czy nawet 600 tys. zł wkład własny jest naprawdę dużym wydatkiem – państwo dofinansowuje wyłącznie raty.

Wybierz najlepszy kredyt 2 procent – jakie banki mają go w ofercie?

Bezpieczny kredyt 2 procent można znaleźć w ofercie większości banków. To nic innego, jak standardowa hipoteka, lecz z dofinansowaniem od państwa. Warto przeanalizować różne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. W niektórych przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

wiezowce

Kredyt 2 procent znajdziemy na przykład w ING Banku Śląskim, mBanku, Pekao lub Alior Banku. Można skorzystać z różnych zestawień, które są dostępne za darmo i porównują wiele ofert. Kiedy zamierzasz zaciągnąć kredyt 2 procent, kalkulator także będzie dobrym wyborem. Takie programy są dostępne w sieci za darmo i wyszukują najkorzystniejszą ofertę po podaniu podstawowych informacji. Obliczają również dofinansowanie oraz całkowite koszty kredytu.

Na co można przeznaczyć bezpieczny kredyt 2 procent?

Dofinansowanie zostaje przyznane tylko w przypadkach, kiedy cel kredytu jest odpowiedni. Można go przeznaczyć na dość określone wydatki. Bezpieczny kredyt 2 procent jest ograniczony ustawą, dlatego państwo wymaga, by przeznaczyć środki dla określonego celu. Otrzymane pieniądze służą do kupna:

 • Mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego;
 • Domu z rynku wtórnego;
 • Działki budowlanej z zamiarem budowy domu jednorodzinnego.

Bezpieczny kredyt 2 procent można również przeznaczyć na dokończenie już rozpoczętej budowy domu jednorodzinnego. Warto zauważyć, że wysokość otrzymanych środków będzie zależeć od konkretnej transakcji. Nie zawsze kredytobiorcy przyznaje się maksymalne stawki jak 500 czy 600 tys. zł. Często kwoty są znacznie mniejsze, na przykład, gdy klient ma zbyt niską zdolność kredytową, by otrzymać lepszą ofertę od banku.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Kredyt 2 procent – czy warto z niego skorzystać? Wady i zalety

Bezpieczny kredyt 2 procent w większości sytuacji jest naprawdę opłacalnym rozwiązaniem. Państwo opłaca sporą część kosztów przez aż 10 lat za kredytobiorcę. Co prawda pozostałe opłaty trzeba pokryć samodzielnie, jednak wciąż sprawia to, że zakup nieruchomości jest mniejszym wydatkiem.

Jakie zalety ma bezpieczny kredyt 2 procent?

 • Oprocentowanie kredytu przez 10 lat wynosi równo 2%;
 • Można otrzymać stosunkowo dużą kwotę – nawet 600 tys. zł;
 • Kredyt 2 procent nie ma wygórowanych wymagań;
 • Działka pod budowę może być wkładem własnym;
 • Bank nie może zmienić warunków umowy kredytowej.

Jakie wady ma bezpieczny kredyt 2 procent?

 • Należy wnieść wkład własny, który wynosi około 20% kwoty kredytu;
 • Kredyt musi być zaciągnięty na 15 do 35 lat;
 • Dofinansowanie wymaga, by nie posiadać żadnej innej nieruchomości.

Popularność bezpiecznego kredytu 2 procent oraz programu Pierwsze Mieszkanie wynika z opłacalności. Ten produkt finansowy ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów.

Kto może otrzymać bezpieczny kredyt 2 procent?

Osoby do 45 roku życia, które nie mają żadnej nieruchomości. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego dziecka ten warunek musi spełniać przynajmniej jedna osoba.

Co różni kredyt 2 procent od standardowej hipoteki?

Oprocentowanie kredytu 2 procent przez pierwsze 10 lat wynosi równo 2%. Pozostałą część kosztów pokrywa państwo.

Na co można przeznaczyć kredyt 2 procent?

Kredyt 2 procent można przeznaczyć na zakup lub budowę pierwszej nieruchomości. Dom czy mieszkanie może także pochodzić z rynku wtórnego.

Czy kredyt 2 procent wymaga wkładu własnego?

Tak, kredyt 2 procent wymaga wkładu własnego i wynosi on zwykle około 20% całkowitej kwoty kredytu (maksymalnie 200 tys. zł). Wkładem własnym może być również działka pod budowę.

Ile środków można otrzymać w ramach bezpiecznego kredytu 2 procent?

Do 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł w przypadku małżeństw i par nieformalnych wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Czy można połączyć bezpieczny kredyt 2 procent i program mieszkanie bez wkładu własnego?

Tak, państwo przewiduje taką możliwość. Wtedy jednak kredytobiorcy nie przysługują spłaty rodzinne.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek