7 min
ile-czeka-sie-na-decyzje-kredytowa

Ile czeka się na decyzję kredytową?

Zaciąganie kredytu kojarzy nam się zazwyczaj z niekończącymi się formalnościami. Jednak kiedy już się z nimi uporamy, najbardziej niepokojący jest czas oczekiwania na decyzję kredytową. Niepewność związana z tym, czy przyznane zostanie nam finansowanie, czy też nie, potrafi skutecznie spędzać sen z powiek. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie często widać tendencje do skracania procedur bankowych. A zatem, ile czasu czeka się na decyzję kredytową? To zależy od wielu czynników. Które z nich mają największe znaczenie? Zaraz dowiesz się wszystkiego.

Ile czeka się na decyzję kredytową?

Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, oczekiwanie na decyzję kredytową może być czasem dosyć nerwowym. Możemy na szczęście uspokoić Cię informacją, że istnieją produkty bankowe o czasie akceptacji wynoszącym do kilku minut. Dotyczy to jednak głównie kredytów krótkoterminowych i na stosunkowo niskie kwoty. „Poważniejsze” zobowiązania, np. kredyt hipoteczny, będą wiązać się niestety z tym, że oczekiwanie na decyzję kredytową może trwać nawet kilka tygodni.

21 dni na decyzję kredytową – jak to wygląda w praktyce?

Decyzja kredytowa – ile trwa jej wydanie? Jeśli chodzi o hipotekę, sprawa jest (a przynajmniej powinna być) bardzo prosta. Czas oczekiwania na decyzję kredytową określa bowiem ustawa. Jest to 21 dni od otrzymania przez kredytodawcę kompletu dokumentów. Klient powinien otrzymać postanowienie banku najpóźniej w ostatnim dniu tego terminu. Realny czas oczekiwania na decyzje kredytu hipotecznego może się jednak wydłużyć. W okresach zwiększonego popytu na rynku nieruchomości, kredytodawcy mają pełne ręce roboty. Mimo najlepszych chęci, moce przerobowe każdego pracownika są ograniczone, a duża liczba wpływających wniosków sprawia, że powstają opóźnienia. Banki nigdy nie udzielają kredytów bez uprzedniej analizy ryzyka. Jeśli kredytodawcy chcieliby więc sztywno trzymać się terminów narzuconych przez ustawodawcę, klienci, których sytuacji pracownicy nie zdążyli ocenić, otrzymywaliby zawsze automatycznie decyzję odmowną. Czasami warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Jakie czynniki wpływają na to, ile czeka się na decyzję kredytową?

Zastanawiasz się, jak długo trwa przyznanie kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejszą determinantą czasu oczekiwania jest rodzaj kredytu i sama kwota widniejąca na wniosku. W sposób naturalny prośba o niewielką pożyczkę zostanie rozpatrzona dużo szybciej niż wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Ten drugi wymaga bowiem znacznie bardziej rozległej oceny ryzyka kredytowego. To, jak długo czeka się na decyzję kredytową, zależy też od liczby oczekujących w danym banku. Jeśli wielu potencjalnych kredytobiorców złożyło wniosek w konkretnej instytucji kredytowej, czas rozpatrywania podań automatycznie się wydłuża. Tak samo będzie w przypadku dostarczenia niekompletnej dokumentacji – konieczność dokonania uzupełniających formalności może znacznie przedłużyć procedury. Pozostałe czynniki, które decydują o tym, ile czeka się na decyzję kredytową, to m.in.: stopień automatyzacji procesów w danym banku, długość procesu decyzyjnego, czy nawet liczba pracowników rozpatrujących wnioski.

Zależy Ci na korzystnych warunkach kredytowania dopasowanych do potrzeb? Skontaktuj się z doradcami Habza Finanse.

Doradcy wyselekcjonują najlepsze oferty kredytów i w Twoim imieniu przeprowadzą negocjacje z bankiem – szybko, sprawnie i skutecznie.

Ile czasu czeka się na decyzję przy kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy to dosyć zróżnicowany produkt bankowy. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile się czeka na decyzję kredytową. Głównym czynnikiem decydującym o długości procesu analizy ryzyka będzie wnioskowana kwota finansowania. Kredyty gotówkowe na niewielkie kwoty niektóre banki przyznają nawet w kilka minut! Jest to możliwe zazwyczaj wtedy, gdy jesteś już klientem danej instytucji, a wniosek składasz online. W takiej sytuacji kredytodawca dysponuje już wszystkimi potrzebnymi danymi. Proces przyznawania kredytów online jest z reguły zautomatyzowany. Jak długo czeka się na decyzję kredytową, jeśli kwota jest nieco wyższa? Tutaj także mamy dobrą wiadomość, bo zazwyczaj nie będziesz trzymany w niepewności dłużej niż 24h. Zwykle czas oczekiwania nie przekracza kilku dni.

Czas oczekiwania na decyzje kredytu hipotecznego – od czego zależy?

To, jak długo czeka się na kredyt mieszkaniowy, jest bezpośrednio powiązane z sytuacją na rynku nieruchomości. Chociaż przepisy każą bankowi zamknąć ten proces w czasie trzech tygodni, to przy dużym popycie na mieszkania taki termin może okazać się po prostu niemożliwy do dotrzymania. Każdy wniosek kredytowy wymaga bowiem przeprowadzenia tak samo wnikliwej analizy przez wykwalifikowanego pracownika banku. Niektóre banki, w przypadku gdy nie są w stanie wydać decyzji w ciągu 21 dni, wyślą automatyczną odpowiedź odmowną. Wtedy klient musi wniosek ponowić. Inne instytucje kredytowe przestrzegają granicy trzech tygodni nieco mniej rygorystycznie, a wnioski rozpatrują z opóźnieniem (nawet do kilku miesięcy).

Decyzja kredytowa: wstępna i ostateczna

Już wiemy, od czego zależy to, ile trwa decyzja kredytowa. Nie przyjrzeliśmy się jeszcze samemu dokumentowi, a warto to zrobić. Czym więc jest decyzja kredytowa? To zaświadczenie, na którym znajduje się informacja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku klienta, a także pozostałe podstawowe parametry kredytu (kwota, oprocentowanie, czas kredytowania). W niektórych bankach decyzje kredytowe dzielą się na wstępne i ostateczne. Tę pierwszą wydaje się na początkowych etapach procesu decyzyjnego i nie jest ona prawomocna. Oznacza to tyle, że nawet po uzyskaniu pozytywnej decyzji wstępnej, nie mamy gwarancji, że dostaniemy kredyt w danym banku. Wydaje się ją często przy kredycie hipotecznym, po ramowej analizie sytuacji klienta. Bank nie zna jeszcze wszystkich szczegółów, dlatego jego werdykt na tym etapie może jeszcze ulec zmianie. Pozwala jednak klientowi ocenić swoje szanse na uzyskanie kredytu w danym banku.

Oczekiwanie na decyzję kredytową finalnie kończy się decyzją ostateczną. Może być oczywiście negatywna, ale miejmy nadzieję, że bank nie odrzuci Twojego wniosku kredytowego. Pozytywna ostateczna decyzja kredytowa jest już dla banku wiążąca. Powinna skutkować zawarciem umowy i wypłatą środków.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?

Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Czy można przyspieszyć decyzję kredytową?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową jest dla Ciebie za długi? Zastanawiasz się, czy można w jakiś sposób przyspieszyć ten proces? Kluczem do sprawnego przejścia przez procedury kredytowe jest dobre przygotowanie. Oznacza to wcześniejsze skompletowanie dokumentów, dokładne i poprawne wypełnianie wniosków, pozyskanie wcześniej potrzebnych zaświadczeń. W ten sposób można wyeliminować konieczność donoszenia dokumentów, która może znacząco przyczynić się do tego, ile czeka się na decyzję kredytową.

Ile się czeka na decyzję kredytu hipotecznego lub gotówkowego? To może zależeć też od tego, czy już jesteś klientem danej instytucji. Zazwyczaj decyzję otrzymasz szybciej w sytuacji, gdy posiadasz rachunek w danym banku. Kredytodawca posiada już część informacji w swoim systemie, co może skrócić czas oczekiwania. Kolejnym sposobem na przyspieszenie procesu kredytowego jest składanie wniosku przez internet – za pomocą serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej. Takie decyzje kredytowe często są mocno zautomatyzowane, dzięki czemu klienci nie są trzymani w niepewności zbyt długo. Czas oczekiwania na decyzję kredytową można też skrócić, składając podanie o przyspieszenie procesu decyzyjnego. Bank może przychylić się do takiej prośby, jeśli solidnie ją uargumentujemy.

Ile czeka się na decyzję kredytową? – podsumowanie

21 dni na decyzję kredytową to ustawowy termin dla kredytu hipotecznego. Różne czynniki sprawiają jednak, że ten okres może się wydłużyć. Dlatego przed złożeniem w banku wniosku o kredyt należy oczywiście starannie przygotować wszystkie dokumenty. Przede wszystkim jednak trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. O ile kredyt gotówkowy na niewielkie kwoty może być przyznany nawet w kilka minut, to finansowanie większych kwot jest bardziej skomplikowane. Zwłaszcza to, ile trwa decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego, nie jest nigdy do końca pewne, bo mimo przepisów regulujących tę kwestię, w ekstremalnych przypadkach może zająć nawet kilka miesięcy.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)