Upadłość konsumencka a kredyt – co musisz wiedzieć?

Masz długi, których nie jesteś w stanie spłacić? Upadłość konsumencka pozwoli Ci uwolnić się od zadłużenia i rozwiąże Twoje problemy finansowe. Jednak jak dokładnie upadłość konsumencka a kredyt mają się do siebie?

Co dzieje się ze zobowiązaniami finansowymi po ogłoszeniu upadłości i czy po upadłości można wziąć kredyt? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kredytem po upadłości konsumenckiej.

ikona1

Najlepsze oferty kredytów* – według rankingu oferteo 2021

ikona2

Ponad 40 000 zadowolonych Klientów – indywidualnych i firm

ikona3

Ponad 91% skuteczności w pozyskiwaniu kredytów i pożyczek


Poznaj opinie

Naszych klientów

Kordian Horajski
Kordian Horajski
2024-02-07
Serdecznie Polecam! Konkretna i na poziomie obsługa klienta !! Człowiek zaangażowanie podejmuje się sytuacji i staje na wysokości zadania. (Dot.P.Lukasza)
Barbara Kraszewska
Barbara Kraszewska
2024-01-30
Polecam gorąco Panów Sebastian Duczyński oraz Łukasz Baćko
Krystian Szwedooo
Krystian Szwedooo
2024-01-30
Jak najbardziej polecam Panią Izabelę przeszukałem pół internetu i nikt nie chciał pomóc aż trafilem na Panią Izabelę która w jeden dzień wszystko załatwiła profesjonalna Pani wytłumaczy doradzi i praktycznie cały proces przeprowadzi za nas DZIEKUJE BARDZO ZA POMOOC 🙂
Joanna Cichocka
Joanna Cichocka
2024-01-30
Firma która pomaga najbardziej potrzebującym w krytycznych sytuacja.Bardzo miło się z nią współpracuje są bardzo skutecznie i bardzo polecam usługi tej firmy.Miła obsługa i szybkie działanie.Bardzo dziękuje tej firmie za pomoc.
Jakub Kwiatkowski
Jakub Kwiatkowski
2024-01-30
Chciałem pochwalić jakość usług, Pani Paulina Przybysz to naprawdę osoba o wysokiej wiedzy. Pomogła rozwiązać problem bez żadnej presji , wszystko krok po kroku zostało mi wytłumaczone i dziś mogę śmiało polecić, usługi państwu. Myślę że nikt na rynku lepiej nie odnajduje się w tym trudnym fachu. Polecam!
Małgorzata Swaczyna
Małgorzata Swaczyna
2024-01-29
Pan Krzysztof Białończyk to profesjonalista w każdym calu szybko i skutecznie załatwi kredyt. POLECAM
Peter Gordon
Peter Gordon
2024-01-26
Fachowo, indywidualne podejscie do problemu, swietny kontakt. No i falnie pozytywne rozwiązanie, polecam!!!
Rafał Patora
Rafał Patora
2024-01-26
Serdecznie polecam pana Sebastiana Duczyńskiego, bardzo dobra współpraca, zaangażowany i dzięki temu wszystko poszło szybko i sprawnie. Polecam serdecznie.


Upadłość konsumencka

z Habza Finanse to:

ikona4

Korzystne rozwiązanie
znajdziemy dla Ciebie wyjście z sytuacji

ikona5

Dogodny okres spłaty
Dostosowany do Twoich możliwości

ikona6

Zacznij działać już dziś
Nie czekaj aż Twoje długi Cię przerosną!


restrukturyzacja przedsiębiorstw - doradca prawny

Michał – Doradca prawny


  • Specjalista do spraw restrukturyzacji i układów konsumenckich w Habza Finanse.
  • Z branżą finansową związany od ponad dwudziestu lat!

Upadłość konsumencka a kredyt – czym jest upadłość?

ikona7

Zanim wyjaśnimy, czy po upadłości konsumenckiej kredyt dalej wymaga spłaty, warto omówić, czym właściwie jest ta procedura. Upadłość konsumencka to jedna z możliwości, jakie ma osoba fizyczna borykająca się z nadmiernym zadłużeniem, którego nie jest w stanie spłacić w obecnej formie. Niewypłacalność nie jest niczym przyjemnym, jednak i z tej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. Jest nim upadłość konsumencka, która może przybrać dwie formy. 

Może być to umowa pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielem lub sądowy harmonogram spłaty zadłużenia. Sąd może podjąć decyzję o całkowitym umorzeniu zadłużenia, jednakże ma to miejsce tylko w ściśle określonych przypadkach i nie zdarza się często. Zazwyczaj kredyt po upadłości konsumenckiej nie znika. Upadłość konsumencka nie ma bowiem na celu „odpuszczenia” dłużnikowi jego długów, a ułatwianie lub raczej umożliwienie ich spłaty.

Jest to rozwiązanie, na które może zdecydować się osoba poważnie zadłużona, aby na przykład uniknąć przymusowej egzekucji komorniczej, a zamiast tego spłacać długi na dostosowanych do swoich możliwości zasadach. Istotną zaletą tej procedury jest możliwość całkowitego umorzenia długów nawet mimo ich jedynie częściowej spłaty, przy spełnieniu pewnych warunków (przede wszystkim terminowego dokonywania wpłat w ramach ustalonego planu).


Upadłość konsumencka pozwoli Ci ponownie wyjść na prostą i zacząć życie bez długów.

Nie wiesz jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem? Chcesz spłacić swoje długi, ale nie jesteś w stanie zrobić tego w ich obecnej formie? Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy znajdą dla Ciebie najlepszy sposób na wyjście z problemów finansowych.

Wypełnij wniosek online


Upadłość konsumencka a brak majątku?


ikona8

Kredyt po upadłości konsumenckiej teoretycznie powinien być dalej spłacany, w tym za pomocą środków uzyskanych ze sprzedaży majątku dłużnika. Sprzedaż majątku i ustalenie planu spłaty dla pozostałej sumy wymaga z oczywistych względów posiadania majątku o pewnej wartości.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której na przykład dłużnik mieszka w wynajmowanym mieszkaniu i nie posiada żadnych wartościowych ruchomości (np. samochodu).

Upadłość konsumencka a brak majątku – co dzieje się w takiej sytuacji? Cała procedura przebiega w dużej mierze podobnie. Ustanowiony przez sąd syndyk dokona weryfikacji majątku dłużnika. Jeśli okaże się, że majątku (nieruchomości, wartościowych nieruchomości) nie ma, ale jest możliwość spłaty (ponieważ dana osoba jest zdolna do pracy), po prostu nic nie zostanie zajęte ani sprzedane. Dalej ustalony zostanie plan spłaty, po wypełnieniu którego dojdzie do umorzenia długów.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku np. osób trwale niezdolnych do pracy z powodu niepełnosprawności. Sąd może odstąpić od ustalania planu spłaty w przypadku, gdy dłużnik nie posiada majątku oraz jest trwale niezdolny do spłaty zobowiązań. Wtedy, z uwagi na niemożność egzekucji zadłużenia, dochodzi do umorzenia należności od razu. W przypadku, gdy istnieje możliwość, że niezdolność do spłaty ustanie (np. dłużnik wyzdrowieje i będzie mógł pracować), może dojść do warunkowego umorzenia długów. W takiej sytuacji nie jest ustalany plan spłaty.

Jeśli jednak w ciągu 5 lat sytuacja dłużnika się zmieni, dowolny z wierzycieli może wnioskować o ustalenie planu spłaty (co ważne, sąd nie może w tym zakresie wyjść z własną inicjatywą). W przypadku upłynięcia tego okresu bez poprawy kondycji finansowej dłużnika, dochodzi do „pełnego” umorzenia długów.


Dlaczego warto postawić na współpracę

z Habza Finanse?

ikona9

Działamy kompleksowo

Przeanalizujemy Twoją sytuację finansową, zweryfikujemy potrzeby i możliwości, sprawdzimy jak dotychczas wyglądała Twoja historia kredytowa, a także jaki jest aktualny stan Twojego zadłużenia dzięki raportom z BIK czy KRD.

ikona10

Wiedza i znajomość przepisów to nie wszystko

Nasi doradcy to specjaliści z wieloletnim stażem, którzy jak nikt inny, znają wszelkie praktyki i sposób działania poszczególnych instytucji. Dzięki temu wiemy gdzie warto złożyć wniosek o kredyt, a także czego się wystrzegać.

ikona11

Przeprowadzimy Cię przez cały proces kredytowania

Jesteśmy dla Ciebie od pierwszego dnia, aż do momentu spłaty ostatniej raty nowego zobowiązania. Odpowiemy na wszelkie pytania, pomożemy skompletować potrzebną dokumentację, a sprawy nie wymagające Twojego udziału załatwimy bezzwłocznie.

ikona12

Nie pobieramy przedpłat

Dzięki temu nasi Klienci nic nie ryzykują. Nie musisz więc mieć obaw, że nie stać Cię na naszą pomoc. Złożenie zapytania jest bezpłatne. Czas nie działa jednak na Twoją korzyść, więc nie zwlekaj i dowiedz się jak możemy Ci pomóc, jeszcze dziś.


Skonsoliduj swoje długi i wyjdź z pętli chwilówek.

Zawalcz o lepsze życie bez zadłużenia.



Upadłość konsumencka – podstawa prawna.

ikona13

Dla osób, które interesuje upadłość konsumencka i zastanawiają się, jaki upadłość konsumencka a kredyt mają ze sobą związek, ustawa regulująca jej zasady to lektura obowiązkowa. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego, jak ustawa o upadłości konsumenckiej.

Podstawą prawną dla procedury upadłości konsumenckiej w Polsce są przepisy ustawy Prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 roku.

Dokładniej mówiąc, należy skierować się do części trzeciej (odrębne postępowania upadłościowe), tytułu V (postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).

Ustawa ta była od 2003 roku wielokrotnie nowelizowana. Wraz z upływem lat trend legislacyjny kierował się w stronę ułatwiania i upraszczania dostępu do tej procedury.

Początkowo nie cieszyła się ona bowiem dużą popularnością, z uwagi na bardzo rygorystyczne warunki. Obecnie szczególnie istotną rolę odgrywa nowelizacja z marca 2020 roku, która poszerzyła katalog osób uprawnionych do wnioskowania o upadłość konsumencką.


Zastanawiasz się kto może pomóc? Doradcy Habza Finanse!

Sprawdź jakie korzyści daje upadłość konsumencka.



Kredyt po upadłości konsumenckiej – jakie są warunki?

Wiemy już że co prawda, że kredyt po upadłości konsumenckiej zwykle wymaga chociaż częściowej spłaty, ale i tak zastosowanie tej procedury może przynieść sporą ulgę domowemu budżetowi. Aby doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dłużnik musi spełnić określone przepisami prawa przesłanki. Jednakże dzięki temu taka osoba może ponownie wrócić do normalnego życia, bez długów, które na każdym kroku nie dają o sobie zapomnieć.

Ponownie może zacząć budować także swoją pozytywną zdolność kredytową, zacząć oszczędzać, a przede wszystkim prowadzić normalne życie, bez konieczności odkładania każdej złotówki na spłatę długów. Koniec z monitami, wezwaniami do zapłaty i wizytami wierzycieli, które nierzadko kończą się pozwami sądowymi. Warunkiem upadłości konsumenckiej jest posiadanie więcej niż jednego zadłużenia (jeden dług, nawet duży, nie może być podstawą upadłości), a także niewypłacalność. Niewypłacalność oznacza, że mimo najlepszych chęci dłużnika nie stać na terminową spłatę zadłużenia.

Przy czym trzeba podkreślić, że upadłość konsumencka bez majątku to nie jedyna opcja. Posiadanie zarówno ruchomości (biżuterii, elektroniki, samochodu), jak i nieruchomości (np. mieszkania, działki) nie wyklucza niewypłacalności, a więc i ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jeśli posiadany majątek jest mniejszy od długów, to można mówić o niewypłacalności.


Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

ikona5

Po zdecydowaniu się na upadłość konsumencką kredyt może zostać całkowicie lub częściowo umorzony, jest to więc rozwiązanie warte rozważenia, ale czy każdy może z niego skorzystać? Jeszcze do niedawna upadłość konsumencka mogła zostać ogłoszona jedynie w stosunku do osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, które popadły w nadmierne zadłużenie nie z własnej winy.

Jak już wspomniano, nowe przepisy odnośnie upadłości konsumenckiej obowiązują od marca 2020 roku. Wraz z ich nowelizacją rozszerzone zostały możliwości osób zadłużonych, które sięgają po tę formę walki z długami. Obecnie, po spełnieniu wszelkich przesłanek, z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby fizyczne oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Upadłość konsumencka a kredyt – czy kredytodawca może złożyć wniosek o przymusową upadłość dłużnika? Wraz z nowymi przepisami, wierzycielom została odebrana możliwość składania wniosku o upadłość konsumencką. Obecnie takie prawo leży tylko i wyłącznie po stronie osoby zadłużonej. Wniosek o upadłość konsumencką mogą złożyć dłużnicy, którzy doprowadzili do zadłużenia nieświadomie. O upadłość mogą ubiegać się również te osoby, które doprowadziły do nadmiernego zadłużenia ze swojej winy lub wpadły w nie w wyniku skrajnego niedbalstwa (jednak nie celowo). Jednakże należy zauważyć, że ten fakt nie pozostanie całkowicie pominięty i będzie miał wpływ na przebieg sprawy. Jednakże nie będzie on badany na etapie składania wniosku o upadłość, a dopiero po ogłoszeniu upadłości, na etapie ustalania planu spłaty.

Oznacza to, że niezależnie od przyczyny powstania długów możemy wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, ustalony zostanie plan spłaty i można będzie ułatwić sobie spłatę zadłużenia. Warunki upadłości konsumenckiej dla osób, które przyczyniły się do nadmiernego zadłużenia nie będą jednak tak korzystne, jak w przypadku osób, które nie ponoszą winy za swoje długi.

Zatem grono osób zadłużonych, które mogą ubiegać się o upadłość konsumencką jest szerokie, jednakże w zależności od sytuacji, która doprowadziła do zadłużenia, różnica maluje się w czasie spłaty, do którego zobowiązany będzie dłużnik. W niektórych przypadkach upadłość konsumencka a kredyt to kwestia, która rozwiąże się szybko, w innych będzie trzeba czekać na to znacznie dłużej. W przypadku osób, które doprowadziły do spirali długów nieświadomie, swoje zadłużenie będą spłacać maksymalnie 36 miesięcy. Z kolei osoby, które ze swojej winy wpadły w zadłużenie, spłacać je będą nawet 7 lat.


Upadłość konsumencka pozwoli Ci ponownie wyjść na prostą i zacząć życie bez długów.

Nie wiesz jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem? Chcesz spłacić swoje długi, ale nie jesteś w stanie zrobić tego w ich obecnej formie? Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy znajdą dla Ciebie najlepszy sposób na wyjście z problemów finansowych.


Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny a upadłość konsumencka to temat niezwykle delikatny – chodzi bowiem o potencjalną utratę swoich wymarzonych czterech kątów. W ramach upadłości nieruchomość zostanie przejęta przez syndyka, a środki z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę długów – obecność hipoteki na nieruchomości wprowadza jednak do tego procesu pewną modyfikację.

W przypadku upadłości konsumenckiej kredyt hipoteczny jest spłacany w pierwszej kolejności (ze środków ze sprzedaży domu lub mieszkania). Inaczej mówiąc, jeśli nieruchomość do sprzedaży jest zabezpieczona hipoteką, to pierwszeństwo do spłaty długu będzie miał bank, który udzielił kredytu hipotecznego, podczas gdy przy sprzedaży przez syndyka nieruchomości niezabezpieczonej w ten sposób jest większa dowolność w kolejności rozdysponowywania pozyskanych środków.

Upadłość konsumencka a kredyt gotówkowy

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala w dłuższej perspektywie pozbyć się większości najczęściej spotykanych typów zobowiązań finansowych. Od kredytów i pożyczek (w tym od osób prywatnych), przez nieopłacone rachunki, po zaległe podatki. Można więc na przykład w ramach upadłości konsumenckiej kredyt gotówkowy, a także samochodowy czy odnawialny spłacić lub umorzyć.

Są jednak również takie typy zobowiązań, których upadłość konsumencka objąć nie może. Wyjątki te wskazuje wymieniona wcześniej ustawa Prawo upadłościowe. Występują one, aby chronić prawa grup wierzycieli, w przypadku których pełny zwrot długu jest szczególnie ważny.

Dokładniej mówiąc, upadłości konsumenckiej nie podlegają:

  • zobowiązania alimentacyjne,
  • renty z tytułu odszkodowania np. za spowodowanie czyjegoś kalectwa lub choroby,
  • kary zasądzone przez sąd (np. grzywny).

Długi niemożliwe do umorzenia mają mimo wszystko pewną ważną rolę w procesie upadłości. Są one dodatkowym kosztem dla dłużnika, a wszelkie koszty, wraz z wysokością dochodów i składnikami majątku, będą brane przez sąd pod uwagę podczas ustalania planu spłaty zobowiązań.

Trzeba też podkreślić, że umorzone w ramach upadłości konsumenckiej mogą być tylko te długi, które zostaną przez dłużnika wyraźnie wskazane we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.


restrukturyzacja przedsiębiorstw - doradca prawny

Michał – Doradca prawny


  • Specjalista do spraw restrukturyzacji i układów konsumenckich w Habza Finanse.
  • Z branżą finansową związany od ponad dwudziestu lat!

Upadłość konsumencka – a zdolność kredytowa?

ikona7

Upadłość konsumencka a kredyt wspólny to istotna sprawa do rozważenia przed podjęciem decyzji o upadłości. W przypadku kredytów zaciąganych przez więcej niż jedną osobę banki zwykle stosują odpowiedzialność solidarną, to jest każdy dłużnik odpowiada za całość zadłużenia, a nie na przykład tylko za połowę, gdy dłużników jest dwóch.

W praktyce może to oznaczać, że jeśli jeden kredytobiorca ogłosi upadłość, ale inni nadal będą mieli odpowiednio wysoką zdolność kredytową, to bank nie wypowie umowy i dalej będzie oczekiwał spłaty rat na czas.

Gdyby dochodziło do opóźnienie w spłacie, zapewne w pierwszej kolejności będzie próbował dochodzić swojej należności z majątku innych dłużników niż ten, który ogłosił upadłość, znajdujących się w lepszej sytuacji finansowej. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe jedynie w przypadku całkowitej niewypłacalności dłużnika, co wiąże się jednocześnie z brakiem zdolności kredytowej, jako że osoby niewypłacalne charakteryzują się zwykle zadłużeniem wielokrotnie wyższym od dochodów. 

Może jednak zdarzyć się, że już po ogłoszeniu upadłości sytuacja finansowa dłużnika poprawi się, na przykład w wyniku zmiany pracy. Jak w takiej sytuacji upadłość konsumencka a zdolność kredytowa mają się do siebie? Czy sam fakt upadłości uniemożliwi zaciągnięcie kredytu?

W teorii kredyt po upadłości konsumenckiej nie jest zabroniony, ale w praktyce bank może być niechętny do udzielenia takiej osobie kredytu, choćby z racji na negatywne wpisy w jej historii kredytowej. Negatywne wpisy znikają z bazy BIK-u dopiero po 5 latach od całkowitej spłaty zobowiązania, więc dłużnicy będą musieli uzbroić się w cierpliwość.


Zastanawiasz się kto może pomóc? Doradcy Habza Finanse!

Sprawdź jakie korzyści daje upadłość konsumencka.


Upadłość konsumencka a kredyt – czy warto?

ikona8

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką związane jest nierozerwalnie z niewypłacalnością dłużnika. Oznacza to tym samym, że jest swojego rodzaju ostatecznością. Jednakże jeśli znaleźliśmy się w tak dramatycznej sytuacji, nie powinniśmy jeszcze dodatkowo dokładać sobie problemów i powiększać swojego zadłużenia. Warto jest więc podjąć mediacje z wierzycielami w celu zawarcia układu lub odpowiednio wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i harmonogramu spłaty, najszybciej jak to możliwe.

W przypadku gdy świadomi swojego zadłużenia, w dalszym ciągu będziemy świadomie je powiększać, nie dbając o konsekwencje i posiadając wiedzę, że nie jesteśmy w stanie go zwrócić, kiedy już zdecydujemy się wystąpić z wnioskiem do sądu, ten może uznać, że długi są wynikiem naszych świadomych działań i sami przyczyniliśmy się do swojej niewypłacalności.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że upadłość konsumencka obejmuje tylko zobowiązania zaciągnięte przed jej ogłoszeniem. Ewentualne nowe kredyty czy pożyczki nie będą przez sąd uwzględniane.

Jeśli przyczyną niewypłacalności jest choroba, utrata pracy czy inne problemy zawodowe warto dać sobie szansę na nowy start i złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Oczywiście nikt świadomie nie chce zaczynać od zera. Jednakże z całą pewnością jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż życie z długami, których nie jesteśmy w stanie spłacać, stresie i wiecznych nerwach.


Wniosek o upadłość konsumencką – co się w nim zajmuje?

ikona9

Znając odpowiedź na pytanie, jak ogłosić upadłość konsumencką i co się dzieje z kredytem po upadłości konsumenckiej, powinno się być przygotowanym na szereg formalności związanych z tą procedurą. Jedną z nich jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Łatwo się domyślić, dlaczego wniosek o upadłość konsumencką jest niezwykle istotnym dokumentem. To właśnie złożenie go w sądzie rozpoczyna całą procedurę.

W celu zapewnienia przejrzystości i płynności postępowań sądowych, nie ma mowy o samodzielnym tworzeniu tego typu dokumentów wedle własnych preferencji. Istnieje dla osób, które interesuje upadłość konsumencka wniosek (a właściwie jego wzór), który przygotowany został odgórnie.

Przykładowy wniosek o upadłość konsumencką można bez problemu znaleźć w Internecie, na oficjalnych witrynach państwowych. Składają się na niego takie elementy, jak:

  • dane sądu, do którego składany będzie wniosek
  • dane osobowe dłużnika (m.in. imię i nazwisko, PESEL, adres), jego ewentualnego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
  • składniki majątku
  • informacje o należnościach i wierzycielach
  • przychody i koszty utrzymania dłużnika
  • dowody i załączniki.

Wszelkie dane wskazane we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej muszą być w pełni zgodne z prawdą. Umieszczenie w nim nieprawdziwych informacji obarczone jest sankcją karną w postaci kary pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Kwestię tę reguluje art. 522 ust. 1 i 2 ustawy Prawo upadłościowe. Upadłość konsumencka a kredyt to więc temat, do którego należy podejść poważnie i rzetelnie.


Nie czekaj, aż Twoje długi Cię przerosną i zacznij działać już dziś.

Oferujemy pomoc w złożeniu skutecznego wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Z naszą pomocą pozbędziesz się długów, a Twoje życie wróci na właściwe tory.



Ile kosztuje upadłość konsumencka?

ikona9

Dla osób, które interesuje upadłość konsumencka koszty takiego rozwiązania będą bardzo istotne. Upadłość konsumencka a kredyt – czy to się w ogóle opłaca? Najczęściej na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decydują się dłużnicy znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a więc tacy, którzy nie byliby w stanie pokryć wysokich opłat za przeprowadzenie tej procedury.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje upadłość konsumencka, należy podzielić na trzy części. Wśród kosztów upadłości można bowiem wyróżnić:

  • opłatę sądową
  • koszty prowadzenia działań przez syndyka
  • honorarium adwokata bądź radcy prawnego.

Opłatę sądową uiszcza się przy składaniu wniosku o upadłość konsumencką. Jej wysokość jest stała (niezależna m.in. od wielkości majątku) i wynosi 30 złotych. Powołany przez sąd syndyk zajmuje się między innymi sprzedażą poszczególnych części majątku dłużnika. Koszt jego działań jest zależny od okoliczności, takich jak chociażby ilość składników majątku.

Opłaty za prowadzenie działań przez syndyka ciążą na dłużniku, ale nie musi on płacić ich „z góry”. Koszty zostaną pokryte ze środków ze sprzedaży majątku lub, jeśli okażą się one niewystarczające, uregulowane w ramach planu spłaty, wraz z innymi zobowiązaniami.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w teorii nie wymaga korzystania z usług adwokata bądź radcy prawnego. W praktyce jednak, chociaż nie ma takiego obowiązku, warto to rozważyć. Zwłaszcza, jeśli upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny to kwestia, która w danym przypadku wchodzi w grę. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką. Podobnie, jak w przypadku syndyka, i tutaj ważną rolę odegrają szczegóły sprawy.

Przy czym kompleksowe prowadzenie sprawy, łącznie z reprezentacją przed sądem, będzie bardziej kosztowne niż przykładowo jednorazowa konsultacja prawna w zakresie tego, czy dany dłużnik spełnia warunki upadłości. W przypadku kancelarii, które specjalizują się właśnie w takiej procedurze, jak upadłość konsumencka cennik na ich stronach internetowych może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji. Podane kwoty mają jednak charakter orientacyjny i po indywidualnej konsultacji ostateczna wycena usługi może wyglądać inaczej.


Darmowy prawnik – a upadłość konsumencka?

ikona4

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką związane jest nierozerwalnie z niewypłacalnością dłużnika. Oznacza to tym samym, że jest swojego rodzaju ostatecznością. Jednakże jeśli znaleźliśmy się w tak dramatycznej sytuacji, nie powinniśmy jeszcze dodatkowo dokładać sobie problemów i powiększać swojego zadłużenia. Warto jest więc podjąć mediacje z wierzycielami w celu zawarcia układu lub odpowiednio wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i harmonogramu spłaty, najszybciej jak to możliwe.

Czy jednak istnieje jakaś opcja, w ramach której można zgłosić się do darmowego prawnika rozważając upadłość konsumencką? Jak najbardziej. Warto pamiętać, że istnieją różnego rodzaju fundacje i instytucje (np. studenckie poradnie prawne), które oferują bezpłatną pomoc prawną.

Niekoniecznie będzie to jednak wsparcie kompleksowe (np. student nie będzie mógł wystąpić w czyimś imieniu przed sądem). Ponadto dla takiego darmowego prawnika upadłość konsumencka może być relatywnie obcym tematem.

Kancelarie, które właśnie w upadłości się specjalizują, a więc mają w jej zakresie niezbędną wiedzę i doświadczenie, z reguły działają za opłatą. Będą one jednak w stanie bardziej szczegółowo i rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt w danej sytuacji, jak w przypadku upadłości konsumenckiej kredyt hipoteczny zostanie uregulowany i nie tylko.


Nie czekaj, aż Twoje długi Cię przerosną i zacznij działać już dziś.

Oferujemy pomoc w złożeniu skutecznego wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej . Z naszą pomocą pozbędziesz się długów, a Twoje życie wróci na właściwe tory.


Upadłość konsumencka a kredyt – ile trwa ten proces?

Zasadne jest pytanie osób zainteresowanych upadłością konsumencką ile trwa cała ta procedura. Okres ten jest jednak trudny do jednoznacznego określenia. Każdy dłużnik bez wątpienia chciałby jak najszybciej przejść do ustalenia planu spłaty (względnie warunkowego lub natychmiastowego umorzenia długów), jednak pewnych formalności nie da się ominąć, a upadłość konsumencka a kredyt to relatywnie skomplikowana kwestia.

Każda sprawa może wyglądać nieco inaczej, w zależności od pewnych czynników, takich jak chociażby:

  • ilość wierzycieli
  • posiadany majątek
  • przebieg procedury sprzedaży składników majątku (np. jak szybko uda się sprzedać dom)
  • obłożenie danego sądu i wyznaczonego syndyka.

Najbardziej optymistycznym szacunkiem będzie kilka tygodni, najbardziej pesymistycznym – kilka lat. Najkrótszym etapem z reguły będzie oczekiwanie na wydanie przez sądu decyzji o oddaleniu wniosku lub ogłoszeniu upadłości. Powinno to potrwać nie dłużej niż kilka miesięcy. Działania syndyka, a następnie ustalenie planu spłaty to już etapy bardziej skomplikowane i dłuższe.

Występują pewne różnice w zakresie tego, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku, a ile w przypadku posiadania wartościowych ruchomości i nieruchomości. Jeśli nie trzeba przeprowadzać sprzedaży składników majątku, a od razu można przejść do ustalania planu spłaty, cały proces powinien trwać krócej.

Należy pamiętać, że samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno, ale na całkowite umorzenie długów trzeba z reguły jeszcze długo poczekać. Kredyt po upadłości konsumenckiej będzie trzeba dalej spłacać, chociaż na korzystniejszych warunkach. Najszybciej umorzenie nastąpi w razie braku majątku i całkowitej niezdolności do spłaty, ale większość dłużników nie trafi do tej kategorii.

Gwoli przypomnienia, przy warunkowym umorzeniu długu bez planu spłaty trzeba czekać 5 lat. Z kolei w razie wykonywania planu spłaty (co jest najbardziej standardowym przypadkiem), umorzenie nastąpi po najdalej 36 miesiącach przy upadłości niezawinionej i po okresie do 84 miesięcy (jednak nie krótszym niż 36 miesięcy) przy upadłości wynikającej z winy dłużnika.

Kiedy sąd może nie zgodzić się na upadłość konsumencką?

Wiedząc, jak wygląda kwestia upadłości konsumenckiej a kredytu i decydując się na skorzystanie z tej procedury, należy pamiętać o kilku rzeczach. Upadłość konsumencka ma na celu rozliczenie się dłużnika z wieloma wierzycielami. Z tego powodu sąd może odrzucić wniosek o upadłość konsumencką, jeśli jest tylko jeden wierzyciel.

Kolejną ważną kwestią jest niewypłacalność. Jest to jedna z przesłanek ogłoszenia upadłości. Jeśli więc sąd stwierdzi, że dłużnik który wystąpił z wnioskiem faktycznie nie jest niewypłacalny, oddali jego wniosek.


Upadłość konsumencka z Habza Finanse!

Postaw na doświadczenie.


Upadłość konsumencka 2023 – jak ją przyspieszyć?

ikona9

Upadłość konsumencka a kredyt to często wrażliwa kwestia i dłużnicy chcieliby, aby jak najszybciej udało się ją rozwiązać. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Opóźnienia w procesie ogłaszania upadłości konsumenckiej i wszystkich dalszych krokach z nią związanych (sprzedaży majątku przez syndyka, ustaleniu planu spłaty) mogą wynikać z różnych przyczyn. Czy to ze skomplikowania sprawy, czy dużej ilości spraw rozpatrywanych w danej chwili przez sąd.

W wielu kwestiach nic nie da się poradzić, a jedynie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jest jednak kilka kwestii, które trzeba mieć na uwadze. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby we wniosku nie pojawiły się żadne pomyłki. Pierwszym działaniem sądu po otrzymaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie bowiem jego weryfikacja pod kątem formalnym.

Wydawać się to może oczywiste, ale błędy się zdarzają, więc koniecznie trzeba trzy razy sprawdzić każdy fragment. Żeby mieć pewność, że nie doszło do pomyłki i upadłość konsumencka a kredyt, w szczególności upadłość konsumencka a hipoteka przebiegnie pomyślnie, warto, aby wnioskowi o upadłość przyjrzał się ekspert przed złożeniem go w sądzie.

Kiedy już dojdzie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej i sprawa przejdzie do etapu sporządzania spisu majątku i jego sprzedaży przez syndyka, pełna kooperacja dłużnika jest niezwykle istotna. Szybkie dostarczanie wszelkich wymaganych dokumentów i udzielanie niezbędnych wyjaśnień mają kluczowe znaczenie dla sprawności przebiegu całej procedury.

restrukturyzacja przedsiębiorstw - doradca prawny

Michał – Doradca prawny


  • Specjalista do spraw restrukturyzacji i układów konsumenckich w Habza Finanse.
  • Z branżą finansową związany od ponad dwudziestu lat!

Upadłość konsumencka a kredyt – jak ją ogłosić?

To od czego zawsze powinna zacząć osoba zadłużona, która nie radzi sobie ze swoimi długami w aktualnej formie, są negocjacje z wierzycielem. Forma układu dłużnika z wierzycielami to często najlepsze rozwiązanie, które pozwala regulować długi na dogodnych warunkach, które akceptują obie strony. Oczywiście również w tej formie, wszystko musi zostać zaakceptowane przez sąd.

Kiedy obie strony przystaną na układ, nie trzeba ogłaszać upadłości i dłużnik może spłacać swoje długi na podstawie rzeczonego układu. To najlepszy sposób wyjścia z trudnej sytuacji dla dłużnika, który w ten sposób uniknie najpoważniejszych konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej, czyli konieczności zlicytowania wartościowych przedmiotów na rzecz spłaty długów.

Jeśli z jakiś przyczyn układ pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielami nie jest możliwy do realizacji, dłużnik może złożyć wniosek do sądu o upadłość konsumencką. O czym już wspominaliśmy, wraz z wejściem w życie nowych przepisów, od marca 2020 taki wniosek może złożyć jedynie dłużnik (nie ma już możliwości wystąpienia z wnioskiem o upadłość konsumencką przez wierzyciela, co daje dużo większą swobodę i bezpieczeństwo dłużnikom).

Po złożeniu wniosku sąd rozpatruje wniosek pod względem formalnym, bada czy spełnione zostały przesłanki ogłoszenia upadłości oraz wydaje ogłoszenie o upadłości (bądź odpowiednio oddala wniosek). Dopiero na podstawie wydanego orzeczenia sądowego o upadłości przeprowadzona zostanie egzekucja należności.

Właściwie wyliczenia i ustalenie planu spłaty rozpoczyna się od wyznaczenia syndyka. Ustala się listę wierzytelności oraz wierzycieli, skład i wartość masy upadłościowej, likwiduje majątek dłużnika (oczywiście nie wszystkie składniki majątku mogą zostać zlicytowane na rzecz spłaty należności wobec wierzycieli. Lista ta wcale nie jest krótka, a z całą pewnością może uchronić przed zlicytowaniem wielu dóbr, które pozostaną w posiadaniu dłużnika) oraz ustala plan spłaty.

W przypadku gdy dłużnik nie zawinił, plan spłaty może wynosić maksymalnie 36 miesięcy. Jeśli ustalono, że zadłużenie jest zawinione przez dłużnika, spłata może zostać rozłożona nawet na 7 lat.

Upadłość konsumencka a kredyt – co jeszcze można zrobić?

Upadłość konsumencka a kredyt to złożona sprawa – w niektórych przypadkach będzie dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze. Tak jak wspominaliśmy, ogłoszenie upadłości jest ostatecznością. Kiedy sytuacja jest na tyle skomplikowana, że już nic innego nie da się zrobić. Jednakże to nie wszystkie możliwości osoby borykającej się z nadmiernym zadłużeniem.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nierzadko długi są tak poważne, że nie mamy już szans na wyjście z nich w pojedynkę. Aktualnie posiadane zobowiązania uniemożliwiają zawarcie nowych. Mimo, że masz pomysł jak wyjść z długów, nikt nie chce udzielić Ci wsparcia finansowego

Chcesz zainwestować środku ale nikt nie chce podjąć z Tobą współpracy. Jako eksperci kredytowi doskonale zdajemy sobie sprawę ze specyfiki rynku finansów i wiemy jak temu zaradzić. Specjalizujemy się w pozyskiwaniu kredytów i pożyczek w najtrudniejszych sytuacjach.

Pomagamy tam, gdzie inni doradcy rozkładali ręce i nie wiedzieli wyjścia z sytuacji. Jesteśmy zespołem doświadczonych ekspertów, którzy nie boją się wyzwań. Jeśli widmo upadłości towarzyszy Ci coraz częściej, nie zwlekaj i zacznij działać zanim sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki aby wyjść z długów, służymy pomocą.


Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze wyjście z sytuacji i pomożemy pozyskać potrzebne środki.

Dla nas nie ma sytuacji bez wyjścia – zgłoś się do nas i przekonaj się o tym.


Upadłość konsumencka a komornik – jakie są podobieństwa i różnice?

Upadłość konsumencka a kredyt, a w szczególności upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny, to temat, który może wywoływać sporo obaw. Na pierwszy rzut oka upadłość konsumencka i egzekucja komornicza mogą wydawać się podobnymi procedurami. Głównie z uwagi na kwestię sprzedaży składników majątku dłużnika na poczet częściowego pokrycia długu. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że te dwa rozwiązania bardzo znacząco się różnią.

Nadzorowana przez syndyka upadłość konsumencka jest bardziej korzystna dla dłużnika niż egzekucja komornicza, jako że odbywa się za jego inicjatywą. Syndyk to nie komornik – nie działa on w imieniu wierzycieli, a bardziej pełni rolę przedstawiciela sądu.

Co prawda sprzedaje majątek dłużnika, ale z pewnymi ograniczeniami (m.in. ze wspomnianym już odstąpieniem pewnej sumy ze sprzedaży nieruchomości). Przy egzekucji komorniczej też obowiązują pewne wyjątki i limity, ale w mniejszym stopniu chroniące dłużnika.

Po ustaleniu planu spłaty zobowiązania, dłużnik rozpoczyna proces wnoszenia określonych kwot na poczet pokrycia długu. Kiedy plan spłaty dobiegnie końca, dojdzie do umorzenia zobowiązań, podczas gdy w przypadku egzekucji komorniczej działania są prowadzone do odzyskania pełnej kwoty zadłużenia.

Co prawda w razie nieskuteczności egzekucji może dojść do jej zawieszenia, ale istnieje możliwość późniejszego wznowienia działań. Natomiast w przypadku upadłości i wypełnienia planu spłaty, ma miejsce definitywne umorzenie długów. Upadłość konsumencka a komornik to więc dwie różne rzeczy.

Upadłość konsumencka – opinie

Podczas procesu decydowania, czy dobrym wyjściem będzie upadłość konsumencka opinie innych osób z pewnością będą warte rozważenia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że popularność tej procedury nie maleje, a przeciwnie – wyraźnie rośnie w ostatnim czasie. Z pewnością niemałą rolę odegrało w tym postępujące łagodzenie przepisów, pozwalające skorzystać z upadłości większej liczbie osób.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w samym 2021 roku upadłość ogłosiło 16674 osób. Zaledwie dwa lata wcześniej, w 2019 roku, zrobiło to o ponad połowę mniej dłużników. Widać więc wyraźny trend wzrostowy.

W kraju z kilkudziesięcioma milionami mieszkańców kilkanaście tysięcy osób decydujących się na jakieś rozwiązanie może wydawać się niewielką liczbą. Trzeba jednak pamiętać, że upadłość konsumencka jest rozwiązaniem przeznaczonym dla ściśle określonej, dość wąskiej grupy (osób mocno zadłużonych, niewypłacalnych), a nie wszystkich Polaków.

Jeśli chodzi o to, jakie konkretnie osoby decydują się na upadłość konsumencką, dziwić może duża rozpiętość wieku wśród dłużników. Jak twierdzi COIG, średnia wieku wyniosła 49 lat, natomiast najmłodsza osoba decydująca się na upadłość spośród nich miała 12 lat, zaś najstarsza 94 lata.

Upadłość konsumencka 2023 – podsumowanie

Upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem dla każdego – zdecydowanie warto jednak wiedzieć, że taka procedura istnieje, a także, jak działa i kto może z niej skorzystać. Zanim jednak złoży się w sądzie wniosek o upadłość konsumencką, warto zasięgnąć porady specjalisty. Choćby w celu ustalenia, czy jednak nie lepsze będzie inne, mniej ekstremalne wyjście. Począwszy od konsolidacji, po kredyt oddłużeniowy.

Trzeba też ustalić, ile kosztuje upadłość konsumencka i jak ogłosić upadłość konsumencką, tak, aby być przygotowanym na kolejne wydatki i kroki do podjęcia. Statystyki wskazują, że z roku na rok zwiększa się popularność tej procedury, w związku z czym wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest już tematem tabu. Nie jest to powód do wstydu, a realne rozwiązanie najpoważniejszych problemów finansowych.

restrukturyzacja przedsiębiorstw - doradca prawny

Michał – Doradca prawny


  • Specjalista do spraw restrukturyzacji i układów konsumenckich w Habza Finanse.
  • Z branżą finansową związany od ponad dwudziestu lat!

Pytania naszych klientów

Upadłość konsumencka a kredyt – co można zyskać?

Upadłość konsumencka pozwala na pozbycie się raz na zawsze uciążliwych długów, nawet, jeśli nie ma się pełnej możliwości ich spłaty. Wystarczy wypełnić plan ustalony przez sąd, aby po kilku latach powrócić do normalnego życia. Potencjalnie można więc sporo zyskać (w ramach umorzenia części długów bez ich całkowitego uregulowania). Z drugiej strony, trzeba przygotować się na sprzedaż przez syndyka wszystkich cennych składników majątku (szczególnie bolesna może być sprzedaż nieruchomości). Dodatkowo, traci się na czas upadłości pełną kontrolę nad swoim majątkiem i sposobem rozporządzania nim.

Dlatego też można się spotkać z opiniami, że upadłość konsumencka bez majątku jest szczególnie opłacalna. To jednak nie znaczy, że upadłość przy posiadaniu majątku zawsze będzie złym wyjściem- wszystko zależy od okoliczności. Przed podjęciem decyzji trzeba zawsze rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?

Odpowiedź na pytanie, czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt, zależy w dużej mierze od okoliczności. Przede wszystkim istotne jest, jak dużo czasu minęło od upadłości (a więc czy z BIK-u zniknęły negatywne wpisy o opóźnieniach w spłacie zobowiązań) i jak wysoka jest zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Należy pamiętać, że do upadłości konsumenckiej wliczają się tylko zobowiązania zaciągnięte przed jej ogłoszeniem, nie można więc wziąć kredytu już po upadłości i dołączyć go do planu spłaty. 

Czy upadłość konsumencka pozwala uniknąć spłaty długu?

W większości przypadków kredyt po upadłości konsumenckiej dalej wymaga spłacania przez okres kilku lat, a dopiero po wypełnieniu ustalonego planu dochodzi do umorzenia reszty zadłużenia. W skrajnych przypadkach zdarza się jednak, że sąd decyduje o natychmiastowym bądź warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty (na przykład gdy dłużnik stał się trwale niezdolny do pracy). Upadłość konsumencka ma na celu spłatę długów i ustabilizowanie sytuacji finansowej dłużnika. To zarazem cel, jak i główna konsekwencja ogłoszenia upadłości.

Jednakże w zamian za możliwość wyjścia z zadłużenia oraz uregulowania swojej sytuacji finansowej, dłużnik zrzeka się prawa do zarządzania swoim majątkiem, który ma służyć na pokrycie jego długów. W jego zarządzie pozostaną jedynie tzw. drobne umowy życia codziennego. Oczywiście ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest równoznaczne z tym, że pozbawia się dłużnika wszelkich środków do życia. Określona zostaje kwota, która uwzględnia sytuację życiową i rodzinną oraz warunki mieszkaniowe.

Jeśli w ramach upadłości konsumenckiej dojdzie do licytacji mienia dłużnika, może ono objąć także nieruchomość, którą ten zamieszkuje. Jednakże nie można doprowadzić do tego, że dłużnik nie będzie miał ani swojego lokum, ani żadnych środków. Z tego względu, ze zlicytowanego domu lub mieszkania, dłużnik ma prawo otrzymać równowartość rocznego (lub dwuletniego) średniego czynszu, aby zapewnić sobie godne warunki mieszkalne po sprzedaży nieruchomości. Pozostała pozyskana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na pokrycie zadłużenia.

Jakie osoby mogą skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Po nowelizacji przepisów w marcu 2020 roku, z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby fizyczne oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które spełnią określone przesłanki. Dotyczy to zarówno osób, które doprowadziły do zadłużenia nieświadomie, jak i tych, które wpadły w nie w wyniku skrajnego niedbalstwa, ale nie celowo.

Czy wierzyciel może złożyć wniosek o przymusową upadłość dłużnika?

Po nowelizacji przepisów wierzycielom została odebrana możliwość składania wniosków o upadłość konsumencką. Obecnie takie prawo leży tylko i wyłącznie po stronie osoby zadłużonej, która musi złożyć wniosek o upadłość konsumencką sama.

Jak długo trzeba spłacać długi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Czas spłaty długu zależy od okoliczności, które doprowadziły do nadmiernego zadłużenia. Osoby, które doprowadziły do spirali długów nieświadomie, swoje zadłużenie będą spłacać maksymalnie 36 miesięcy. Z kolei osoby, które ze swojej winy wpadły w zadłużenie, spłacać je będą nawet 7 lat.

Co dzieje się z kredytem hipotecznym w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, kredyt hipoteczny jest spłacany w pierwszej kolejności, co oznacza, że bank, który udzielił kredytu, ma pierwszeństwo do spłaty długu ze środków ze sprzedaży nieruchomości. W przypadku sprzedaży nieruchomości niezabezpieczonej w ten sposób jest większa dowolność w kolejności rozdysponowywania pozyskanych środków.

Czy upadłość konsumencka obejmuje wszystkie rodzaje długów?

W ramach upadłości konsumenckiej można pozbyć się większości najczęściej spotykanych typów zobowiązań finansowych, takich jak kredyty i pożyczki, nieopłacone rachunki, zaległe podatki. Niemniej jednak istnieją pewne rodzaje długów, które nie mogą zostać umorzone w ramach upadłości konsumenckiej. W przypadku zobowiązań alimentacyjnych, renty z tytułu odszkodowania za spowodowanie czyjegoś kalectwa lub choroby oraz kar zasądzonych przez sąd, pełny zwrot długu jest szczególnie ważny i dlatego nie podlegają one upadłości konsumenckiej.

Jak ogłoszenie upadłości konsumenckiej wpływa na zdolność kredytową?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową, ponieważ dłużnik, który ogłasza upadłość, charakteryzuje się zwykle zadłużeniem wielokrotnie wyższym od swoich dochodów, co oznacza, że jest niewypłacalny. Negatywne wpisy w historii kredytowej, które wynikają z ogłoszenia upadłości, znikają z bazy BIK-u dopiero po 5 latach od całkowitej spłaty zobowiązania. W praktyce banki mogą być niechętne do udzielania kredytów po upadłości konsumenckiej ze względu na negatywną historię kredytową dłużnika.

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej możliwe jest uzyskanie kredytu?

W teorii kredyt po upadłości konsumenckiej nie jest zabroniony, ale w praktyce bank może być niechętny do udzielenia takiej osobie kredytu, choćby z racji na negatywne wpisy w jej historii kredytowej. Negatywne wpisy znikają z bazy BIK-u dopiero po 5 latach od całkowitej spłaty zobowiązania, więc dłużnicy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Poza tym, po upadłości konsumenckiej dłużnik zazwyczaj nie ma zdolności kredytowej, ponieważ osoby niewypłacalne charakteryzują się zwykle zadłużeniem wielokrotnie wyższym od dochodów, co z kolei może utrudnić lub uniemożliwić uzyskanie kredytu.


Sprawdź również nasze pozostałe usługi

konsolidacja chwilówek
kredyt konsolidacyjny online
kredyt gotówkowy

1 komentarz

  1. niestety nie każdy może ogłosić upadłość.. ale w długi wpasc bardzo łątwo. niestety ale się o tym przekonałem i teraz muszę ogarnać co i jak żeby spłącić. na plus żę kruk mnie windykuje a oni idą na rękę i dzięki temu wiem że spłacę ktoregos dnia wszystko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź jakie są koszty kredytu Kalkulator kredytowy

  • Miesięczna rata:
  • Całkowita kwota do zapłaty:
  • Całkowity koszt kredytu:

Kalkulator kredytowy to bardzo łatwe w obsłudze narzędzie, które pomoże ci uniknąć niewłaściwego wyboru oferty kredytowej. Dzięki niemu poznasz wysokość wszystkich kosztów i wybierzesz dokładnie taką ofertę, jaka cię satysfakcjonuje.



Najnowsze artykuły o Upadłość konsumencka

Na naszym blogu



Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek