8 min
zastrzezenie pesel

Już od kilku miesięcy Polacy mogą zdecydować się na zastrzeżenie numeru PESEL. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed kradzieżą tożsamości i zaciąganiem zobowiązań finansowych przez oszustów. W dowolnym momencie można skorzystać z tej usługi, ale warto wiedzieć, że od 1 czerwca 2024 weszły w życie nowe regulacje dające nie tylko ochronę, ale i mogące utrudnić życie osobom, które podjęły decyzję o zastrzeżeniu swojego numeru PESEL. O co dokładnie chodzi? Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL? O tym piszemy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Czy można zastrzec numer PESEL?

Czy można zastrzec PESEL? Jak najbardziej – zastrzeżenie numeru PESEL to darmowa usługa, z której może skorzystać każda pełnoletnia osoba. Jest dostępna od 17 listopada 2023 roku, ale właściwie dopiero od 1 czerwca 2024 roku obowiązują prawne konsekwencje zastrzeżenia. Skąd ta kilkumiesięczna „przerwa”? Otóż powstała po to, aby wszyscy mieli wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z nową usługą, a firmy i instytucje — czas na dostosowanie działalności do nowych przepisów.

Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL powoduje, że jesteś chroniony przed nieuprawnionym wykorzystaniem Twojego numeru PESEL przez inne osoby. Niestety kradzież tożsamości zwłaszcza w sieci to poważny problem, dlatego też został wprowadzony taki mechanizm. Jeśli zastrzeżesz swój PESEL i będziesz chciał wziąć kredyt lub pożyczkę, bank najpierw sprawdzi, czy Twoje dane (PESEL) znajdują się w specjalnym rejestrze. Gdy okaże się, że tak, umowa nie powinna zostać w ogóle zawarta. Sposób działania tego systemu jest podobny do alertów BIK.

Dlaczego warto zdecydować się na zastrzeżenie numeru PESEL?

Obawiasz się, że ktoś może zaciągnąć na Ciebie kredyt? W takim przypadku powinieneś rozważyć zastrzeżenie numeru PESEL. W ten sposób nikt obcy (ani Ty sam) nie będzie mógł zaciągnąć kredytu, zrealizować zakupów na raty czy załatwić spraw u notariusza. Działa to również w sytuacji, jeśli ktoś zna Twój numer PESEL i inne dane. 

Najważniejszą zaletą tej nowości jest fakt, że jeśli ktoś ukradnie Ci tożsamość, a bank udzieli mu pożyczki na zastrzeżony numer PESEL, nie będzie mógł dochodzić należności z tego tytułu. Biorąc pod uwagę to, że bezprawne wykorzystywanie danych przez osoby trzecie nie należy do rzadkości, każdy z nas powinien zainteresować się tą usługą i chronić swoje pieniądze przed działaniami oszustów. 

Gdzie zastrzec PESEL?

Zdecydowałeś, że chcesz zastrzec swój numer PESEL, ale nie wiesz, gdzie możesz tego dokonać? Istnieje na to pięć sposobów – poznaj je i uzyskaj odpowiedź na pytanie, gdzie zastrzec PESEL szybko i sprawnie:

 • aplikacja mObywatel,
 • strona mObywatel,
 • urząd gminy,
 • placówki banków,
 • placówki Poczty Polskiej.

Zdecyduj, który sposób na zastrzeżenie numeru PESEL jest dla Ciebie najwygodniejszy i zrób to już teraz, aby chronić się przed działaniami oszustów.

Czy można zastrzec PESEL w banku?

Osoby zainteresowane zastrzeżeniem numeru PESEL często zastanawiają się, czy można zastrzec PESEL w banku. Otóż placówki banków otrzymały możliwość świadczenia tej usługi, ale na chwilę obecną większość jeszcze jej nie oferuje. Przykładowo mBank informuje swoich klientów, iż taką usługę będzie świadczył w przyszłości. Trudno zatem uzyskać odpowiedź na pytanie, jak zastrzec PESEL w banku. Trzeba poczekać, aż pojawią się oficjalne informacje w tym temacie. 

Jak zastrzec swój PESEL? Instrukcja krok po kroku

Wspomnieliśmy już, że jest pięć sposobów na to, aby zastrzec swój numer PESEL. Teraz pokażemy Ci, jak możesz to zrobić z wykorzystaniem każdej metody.

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe m.in. w aplikacji mObywatel. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak to zrobić krok po kroku.

 1. Włącz aplikację mObywatel 2.0.
 2. Wybierz „Zastrzeż PESEL” (na ekranie głównym).
 3. Jeśli nie chcesz korzystać z samouczka, naciśnij „Pomiń”.
 4. Na ekranie powinieneś zobaczyć status numeru PESEL, który możesz zastrzec. W tym celu kliknij „Zastrzeż PESEL”.
 5. Na kolejnym ekranie zobaczysz komunikat z zapytaniem, czy na pewno chcesz zdecydować się na ten krok.
 6. Po potwierdzeniu zobaczysz informację mówiącą, że Twój numer PESEL został zastrzeżony. I to wszystko. 

Czasami zdarza się, że usługa jest niewidoczna na ekranie głównym. W takim przypadku trzeba skierować się do menu i wybrać „Usługi”, a następnie „Zastrzeż PESEL”. Za jej brak może odpowiadać także niezaktualizowanie aplikacji (wówczas konieczne jest zainstalowanie najnowszej wersji). 

Zastrzeżenie numeru PESEL na stronie mObywatel

Gdzie można zastrzec PESEL? Inną możliwością jest skorzystanie ze strony internetowej mObywatel. Krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić.

 1. Wejdź na stronę mObywatel.gov.pl.
 2. Wybierz odpowiedni sposób i zaloguj się do usługi.
 3. Wybierz zakładkę „Twoje dane”, a następnie „Rejestr PESEL” i kliknij „Zastrzeż PESEL”.
 4. Potwierdź, że chcesz zastrzec PESEL.
 5. Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na ten krok, zobaczysz informację o tym, że Twój PESEL został zastrzeżony. Gotowe!

Zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy

Ostatnią metodą na zastrzeżenie numeru PESEL jest udanie się do urzędu gminy. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą potrzebne dokumenty. Bez nich ani rusz. W przypadku obywateli polskich niezbędny jest dowód osobisty lub paszport. W razie potrzeby do przedstawienia dowodu możesz użyć aplikacji mObywatel. Jeśli natomiast jesteś cudzoziemcem i chcesz zastrzec PESEL, przygotuj dokumenty podróży lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość i obywatelstwo. 

Następnym krokiem jest pobranie wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL, który znajdziesz na stronie gov.pl. Wypełnij go swoimi danymi, podpisz i złóż w urzędzie gminy. Jeśli z pewnych względów nie jesteś w stanie tego zrobić, nie szkodzi. Udaj się do urzędu gminy i poproś urzędnika o wydrukowanie wypełnionego wniosku z systemu. Jak widzisz, zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy również nie jest skomplikowanym sposobem.

Na co nie ma wpływu zastrzeżony numer PESEL?

Zanim podejmiesz decyzję o zastrzeżeniu numeru PESEL warto, abyś wiedział, na co nie ma wpływu taki krok. Gdy to zrobisz, bezproblemowo będziesz mógł m.in.:

 • załatwiać sprawy urzędowe (np. wziąć ślub),
 • załatwiać sprawy związane ze zdrowiem (np. realizować recepty),
 • brać udział w wyborach,
 • wyjeżdżać za granicę (np. latać samolotem),
 • korzystać z usług Poczty Polskiej,
 • wykonywać czynności służbowe (np. podpisywać umowy o pracę).

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Anulacja zastrzeżenia numeru PESEL jest możliwa w każdej chwili. Możesz zdecydować się na bezterminowe anulowanie zastrzeżenia, a wówczas Twój numer straci ochronę do czasu, aż nie podejmiesz decyzji o ponownym zastrzeżeniu. Możesz także tylko tymczasowo anulować zastrzeżenie i ustalić konkretną datę i godzinę, kiedy znów zostanie włączona (automatycznie) ochrona numeru PESEL. 

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? Aktualnie możesz to zrobić, korzystając ze strony lub aplikacji mObywatel, a także w urzędach gminy. Jeśli chcesz zrobić to bez wychodzenia z domu, wystarczy, że wejdziesz na odpowiednią stronę (lub aplikację) i klikniesz przycisk „Cofnij zastrzeżenie”. 

Kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

W niektórych przypadkach konieczne może być cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie PESEL? Gdy chcesz:

 • otworzyć nowy rachunek bankowy,
 • zaciągnąć kredyt lub pożyczkę,
 • zrobić zakupy na raty,
 • wypłacić w banku większą ilość gotówki (powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę),
 • dostać kopię karty SIM,
 • podpisać akt notarialny. 

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest zatem niezbędne głównie wtedy, gdy masz do załatwienia sprawy z bankiem, instytucją finansową, notariuszem czy operatorem telekomunikacyjnym. 

Zastrzeżenie numeru PESEL. Podsumowanie

Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa, która została wdrożona w związku z rosnącym wyzwaniem związanym z ochroną danych osobowych, a co za tym idzie: naszych pieniędzy przed oszustami. Niezaprzeczalnie stanowi bardzo ważny krok w kierunku zwiększania naszego bezpieczeństwa, zatem każdy powinien się nią zainteresować, tym bardziej, że zarówno zastrzeganie numeru PESEL, jak i jego cofanie jest całkowicie bezpłatne. Bądź bezpieczny i już dzisiaj zastrzeż PESEL.

5/5 - ilość głosów (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek