7 min
okres-kredytowania

W wielu wypadkach nasze zarobki, a także posiadane oszczędności nie pozwalają nam na robienie poważniejszych zakupów za gotówkę. Na szczęście w takiej sytuacji możemy zgłosić się do banku, który – po sprawdzeniu zdolności kredytowej – udzieli nam kredytu. Terminem, który powinien znać każdy kredytobiorca jest okres kredytowania. Oznacza on po prostu czas, przez jaki bank udostępnia nam kredyt. Mówiąc inaczej, to czas, w jakim będziemy zwracać te pieniądze, które bank zdecydował się nam pożyczyć.

Co oznacza okres kredytowania?

Co oznacza okres kredytowania to jedno z tych pytań, które pada naprawdę często z ust osób, które decydują się na zaciągnięcie swojego pierwszego kredytu. Jak wspomnieliśmy we wstępie, pod terminem okres kredytowania kryje się po prostu czas, w jakim musimy zwrócić pieniądze do banku. Definicja okresu kredytowania jest więc zaskakująco prosta. Mówiąc nieco bardziej fachowym językiem, to liczba miesięcy, w czasie których kredytobiorca zobowiązany jest wpłacić do banku wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe. Czas kredytowania w istotny sposób wpływa na to, jak obciążony jest nasz domowy budżet, a także na to, jak dużo odsetek będziemy zmuszeni oddać do banku. Dlatego tak ważne jest rozsądne wybranie okresu kredytowania po uwzględnieniu własnych możliwości finansowych i oczekiwań. Generalnie zasada jest prosta: krótszy czas kredytowania oznacza wyższe raty, ale konieczność zwrócenia do banku odsetek w mniejszej wysokości. Z kolei dłuższy czas kredytowania to niższe raty, ale wyższe odsetki.

Maksymalny okres kredytowania – ile wynosi?

Wiele osób pyta o maksymalny okres kredytowania. Tymczasem okazuje się, że na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że czas kredytowania, na jaki można liczyć jest inny w przypadku kredytów gotówkowych i ratalnych, a inny w przypadku kredytów hipotecznych, które na ogół zaciągane są w związku z zakupem domu bądź mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby banki nie udzielały kredytów hipotecznych na czas dłuższy niż dwadzieścia pięć lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie banki się do tego stosują. UWAGA: obecnie jednak nie jest możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego na czas dłuższy niż trzydzieści pięć lat. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe oraz ratalny, to maksymalny okres kredytowania wynosi na ogół kilkadziesiąt miesięcy.

Rodzaje kredytów ze względu na okres kredytowania

Banki oferują swoim klientom bardzo różne rodzaje kredytów. Mówiąc o nich, można przyjąć różne kryterium podziału. Jeśli chodzi o rodzaje kredytów ze względu na okres kredytowania, to wyróżnia się:

●      kredyty krótkoterminowe;

●      kredyty średnioterminowe;

●      kredyty długoterminowe.

Do tych pierwszych zalicza się kredyty, których spłata została rozłożona maksymalnie na dwanaście miesięcy. Kredyty średnioterminowe spłacać możemy nie dłużej niż przez sześćdziesiąt miesięcy. Z kolei te długoterminowe to zobowiązanie, które może ciążyć na nawet ponad sześćdziesiąt miesięcy. Prowadzone statystyki jasno pokazują, że Polacy zaciągają najwięcej kredytów krótkoterminowych. To pochodzące z nich pieniądze przeznaczamy na wakacyjne wyjazdy czy remonty domów i mieszkań.

Wiek kredytobiorcy a okres kredytowania – zależność

Wiek kredytobiorcy a okres kredytowania to zależność, która wzbudza wielkie emocje w wielu osobach planujących pożyczenie pieniędzy w banku. Banki zawsze ustalają bowiem maksymalny wiek kredytobiorcy. Chodzi bowiem o to, aby ryzyko tego, że ktoś nie spłaci kredytu było jak najmniejsze. Generalnie banki stosują dość prostą zasadę: im starsza jest osoba, która chce pożyczyć pieniądze, tym krótszy będzie okres kredytowania. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe średnioterminowe, to większość banków oferuje pożyczenie pieniędzy na okres pięciu lat do ukończenia osiemdziesiątych urodzin.

Czy można skrócić okres kredytowania?

Większość osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu chce pozbyć się zobowiązania jak najszybciej. Nie ma w tym nic dziwnego – nikt nie czuje się pewnie, kiedy wisi nad nami konieczność comiesięcznego spłacania kolejnych rat. Nie ma więc nic dziwnego, że jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy tego, czy opłaca się skrócić okres kredytowania. Zacznijmy od tego, że obowiązujące w Polsce prawo pozwala klientom na wcześniejszą spłatę kredytu, a jednocześnie skrócenie okresu kredytowania. Tyczy się to nie tylko kredytów konsumenckich, ale również hipotecznych. Niestety, nie zawsze taka opcja jest dostępna dla klientów banku za darmo. Dlatego zanim zdecydujesz się na skrócenie okresu kredytowania pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę, którą podpisałeś z bankiem. Tym, czego nie możesz pominąć jest tabela opłat i prowizji.

Jak skrócić okres kredytowania – procedura

Jeśli wiesz już czy można skrócić okres kredytowania w Twoim przypadku, z pewnością zastanawiasz się jak to zrobić. Odpowiedź jest prostsza niż Ci się wydaje. Na ogół wystarczy po prostu wpłacić do banku wielokrotność miesięcznej raty – to Ty decydujesz, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na wcześniejszą spłatę swojego zobowiązania. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zapoznać się z umową, o czym wspomnieliśmy wyżej. Czasami bowiem chęć nadpłacenia kredytu trzeba zgłosić wcześniej w banku. Kiedy pieniądze trafią już na bankowe konto, masz dwie opcje do wyboru. Możesz zdecydować się na pozostanie przy dotychczasowym okresie kredytowania. Wówczas bank musi na nowo ustalić harmonogram spłaty kredytu, uwzględniając niższe raty. Możesz również pozostawić raty tej samej wysokości, jednocześnie skracając czas, przez który będziesz zobowiązany spłacać raty do banku.

Czy opłaca się skrócić okres kredytowania?

Kiedy wiesz już jak skrócić okres kredytowania, z pewnością zapytasz o to, czy warto skrócić okres kredytowania. W zdecydowanej większości przypadków – niezależnie od tego, czy wybrałeś najdłuższy okres kredytowania, czy ten naprawdę krótki – jest to często rozwiązanie korzystne. Wcześniejsza spłata kredytu to przede wszystkim pozbycie się obciążenia finansowego, które nierzadko może być naprawdę bardzo duże. Jeśli więc dysponujesz wolną gotówką, którą możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązania, z pewnością warto zdecydować się na taki krok.

Skracać okres kredytowania czy zmniejszać ratę?

Niektórzy pytają również co robić: skracać okres kredytowania czy zmniejszać ratę? Decydując się na zmniejszenie raty, musisz pamiętać, że nie skracasz, a wydłużasz okres kredytowania. Obciążenie domowego budżetu będzie wówczas oczywiście znacznie mniejsze. Musisz jednak pamiętać, że dłuższy czas kredytowania wiąże się z wyższymi odsetkami, które trzeba będzie oddać do banku. A to już nie jest opcją zbyt korzystną. Generalnie warto pamiętać, że:

●    Okres kredytowania warto skrócić, jeśli dysponujesz wolną gotówką i możesz przeznaczyć ją na spłatę dotychczasowego zobowiązania;

●    Okres kredytowania warto wydłużyć, obniżając wysokość rat, jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza i nie możesz pozwolić sobie na wcześniejszą spłatę. Wydłużenie okresu kredytowania jest sposobem na uniknięcie nieterminowej spłaty, która będzie wiązała się z naliczaniem karnych odsetek, a także ryzykiem wszczęcia procedury egzekucyjnej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto przeanalizować dokładnie własną sytuację finansową. Pomoże to w wybraniu najbardziej korzystnego rozwiązania.

Wiesz już co to jest okres kredytowania. Być może zastanawiasz się teraz który bank ma najdłuższy okres kredytowania. Zanim jednak zdecydujesz się pożyczyć pieniądze, pamiętaj, aby dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby, a także czy jesteś w stanie unieść comiesięczne zobowiązanie. Kredyt to zawsze poważna decyzja, która nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Musisz bowiem pamiętać, że pożyczone pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek