7 min
kredyt 2 procent

Nie zawsze zadłużenie jest spłacane wedle określonego harmonogramu. Sporadycznie mogą wystąpić problemy z opłatami zobowiązania. Wtedy wierzyciel może posłużyć się różnymi metodami, by odzyskać swoje środki – na przykład przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Ma ono charakter oficjalnego dokumentu. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty może nieco załagodzić sytuację i zmniejszyć potencjalne konsekwencje zwlekania ze spłatą.

W jakiej sytuacji wystosować odpowiedź na wezwanie do zapłaty?

Według prawa nie ma konkretnego określonego momentu, kiedy wierzyciel powinien przygotować wezwanie do zapłaty. Należy jednak zachować rozwagę przy decyzji. Dłużnik, który otrzymuje wezwanie do zapłaty, najpewniej zalega ze spłatą zobowiązania. Zwykle tego rodzaju dokumenty są wysyłane kilka dni po upłynięciu terminu. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty w niektórych sytuacjach jest koniecznością, często także potrafi nieco załagodzić sytuację oraz ułatwić ugodę między wierzycielem a dłużnikiem.

Taki dokument należy przygotować, kiedy wystąpią jakiekolwiek błędy. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty będzie koniecznością, jeśli podano złą kwotę, termin, dane czy też warunki, które nie są zgodne z pierwotną umową. Zwykle nieścisłości to jedynie wynik pomyłki, jednak w niektórych przypadkach wierzyciele rzeczywiście stosują nieuczciwe praktyki.

Wezwanie do zapłaty sporadycznie zostaje wysłane, kiedy domniemany dłużnik nie ma pojęcia o zobowiązaniu. Wtedy warto dla upewnienia skontaktować się z prawnikiem. Często tego rodzaju sytuacje są wyłudzeniami lub oszustwami. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty, kiedy nie mamy pojęcia o należności, powinna zawierać przede wszystkim prośbę potwierdzenia istnienia zobowiązania przy pomocy odpowiedniej dokumentacji.

Standardowo warto odpowiedzieć wierzycielowi w każdej sytuacji. Zawsze odpowiedź na wezwanie do zapłaty będzie pozytywnie odbierana. Może to pomóc dłużnikowi między innymi w negocjacjach. Warto wiedzieć, że istnieją różne formy „miękkiej” windykacji. Monit a powiadomienie – te pojęcia znacząco się różnią, lecz także spotkamy je, kiedy wierzyciel zacznie dochodzić swoich należności od dłużnika.

Wezwanie do zapłaty – czas na odpowiedź dłużnika

Dłużnik powinien wystosować odpowiedź na każde wezwanie do zapłaty, które otrzyma. W niektórych przypadkach pozwoli to naprawić błędy – częściej jednak sprawi, że poprawi się pozycja negocjacyjna. Warto wiedzieć, że czas, po jakim odpowiedź zostanie złożona, ma ogromne znaczenie. Prawo nie określa konkretnego terminu, który obowiązuje dłużnika. Mimo wszystko odpowiedź na wezwanie do zapłaty powinna być złożona jak najszybciej.

Jakie zalety ma wysłanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty wcześniej?

 • można negocjować różne opcje spłaty długu z wierzycielem,
 • szybka reakcja może zapobiec konsekwencjom prawnym,
 • sporadycznie wezwanie do zapłaty może być jedynie pomyłką – na przykład błędnym terminem,
 • natychmiastowa reakcja będzie ewentualną podstawą do obrony w sądzie.

Jeżeli tylko otrzymamy wezwanie do zapłaty, powinno się wystosować odpowiedź. Dzięki temu dłużnik może również zaproponować swoje warunki spłaty. Wcześniejsza odpowiedź oznacza większe szanse na uregulowanie długu – warto o tym pamiętać. Otrzymanie monitu w praktyce powinno spotkać się z podobną reakcją.

Dlaczego warto napisać odpowiedź na wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to jeden z pierwszych etapów tzw. miękkiej windykacji. Otrzymanie takiego dokumentu oznacza, że dłużnik zalega ze spłatą. W tej sytuacji umowa już została złamana na niekorzyść wierzyciela. Stawia to dłużnika w nie najlepszej sytuacji. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty sprawia, że wierzyciel otrzymuje jakikolwiek odzew od drugiej strony.

Można przede wszystkim wytłumaczyć powód zalegania ze spłatą czy też zaproponować nowe bardziej dogodne warunki. Dlaczego warto przygotować odpowiedź na wezwanie do zapłaty?

 • aby poprawić relacje z wierzycielem,
 • zaproponować nowe warunki spłaty,
 • zaznaczyć nieprawidłowości, o ile występują,
 • uchronić się przed poważniejszymi konsekwencjami.

W każdej sytuacji odpowiedź na wezwanie do zapłaty będzie dobrą decyzją. Pozostawienie wierzyciela bez odpowiedzi może skutkować dalszą windykacją. Ostatecznie długi mogą zostać zdjęte przez komornika w procesie egzekucyjnym. Najtrudniejsze sprawy są kierowane do sądu. Wezwania, monity oraz inne formy windykacji są później podstawą dla wierzyciela. Każda odpowiedź dłużnika może potencjalnie być linią obrony i wpływać na ustalenie lepszych warunków spłaty.

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty – wzór. Co powinien zawierać dokument?

Odpowiedź najlepiej wysłać taką drogą, jaką otrzymaliśmy pismo. Zwykle wezwanie do zapłaty przychodzi pod postacią listu poleconego lub wiadomości e-mail. Prawo nie narzuca konkretnego szablonu odpowiedzi. Powinna ona jednak zawierać kilka istotnych dla wierzyciela elementów.

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty powinna zawierać:

 • datę i miejscowość,
 • tytuł „Odpowiedź na wezwanie do zapłaty” lub podobny,
 • uzasadnienie opóźnienia w spłacie,
 • odniesienie do zaproponowanej przez wierzyciela nowej daty spłaty długu, o ile taka wystąpiła,
 • propozycję własnego sposobu spłaty wraz z harmonogramem,
 • opcjonalną propozycję rozmowy telefonicznej lub spotkania,
 • czytelny podpis dłużnika.

Dokument można przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika. Poniżej można sprawdzić przykładowy szablon odpowiedzi na wezwanie do zapłaty. Wystarczy go dostosować wedle konkretnej sytuacji. Warto wiedzieć, że niekiedy będą konieczne dodatkowe zapisy – zależy to jednak od umowy między dłużnikiem a wierzycielem.

Jak napisać odpowiedź na bezpodstawne wezwanie do zapłaty?

Zdarzają się sytuacje, kiedy wezwanie do zapłaty zawiera nieprawidłową kwotę czy też termin lub inne informacje. Wtedy w odpowiedzi należy wskazać wszystkie niezgodności. Warto dostarczyć również dodatkową dokumentację pod postacią umowy zawartej między dłużnikiem a wierzycielem. Odpowiedź na bezpodstawne wezwanie do zapłaty może zawierać wyszczególnione punkty, które udowadniają wyżej wspomniane niezgodności.

Jeżeli otrzymamy taki dokument, kiedy nie wiemy o zobowiązaniu, warto skorzystać z pomocy prawnika. Oznacza to najpewniej oszustwo lub próbę wyłudzenia. Należy być ostrożnym. Odpowiedź na bezpodstawne wezwanie do zapłaty różni się od standardowej tym, że nie opisujemy tu harmonogramu spłat, a wyszczególniamy błędy związane z formalnościami.

Kiedy wierzyciel zawarł w dokumencie złą kwotę, termin czy inne informacje, najpewniej otrzymamy kolejne wezwanie z wprowadzonymi poprawkami. Jedynie całkowicie bezpodstawne powiadomienia możemy ignorować. Warto mimo wszystko również reagować, by zapobiegać oszustom wyłudzającym pieniądze od nieświadomych osób.

Jak napisać odpowiedź na ostateczne wezwanie do zapłaty?

Ostateczne wezwanie do zapłaty jest wysyłane przez wierzyciela, kiedy dłużnik nie spłaca należności po otrzymaniu poprzednich powiadomień. W takiej sytuacji, jeżeli wciąż zobowiązanie pozostanie niespłacone, najpewniej wierzyciel skieruje sprawę do sądu i rozpocznie się postępowanie egzekucyjne. Odpowiedź będzie tu więc szczególnie istotna. Dłużnik powinien działać szybko, by uchronić się przed potencjalnymi konsekwencjami prawnymi.

Dostępne są tak naprawdę dwie możliwości:

 • spłata zadłużenia,
 • przedłużenie terminu na uregulowanie długu.

Odpowiedź na ostateczne wezwanie do zapłaty powinna więc zawierać odpowiednie uzasadnienie oraz ponownie propozycję planu spłaty. Warto zauważyć, że wierzyciel nie musi się na to godzić. Ostatecznie nawet po wysłaniu odpowiedzi sprawa może zostać skierowana do sądu, jeżeli zobowiązanie pozostaje niespłacone. Jeżeli rozpocznie się postępowanie egzekucyjne, komornik zajmie majątek oraz środki dłużnika, by w pierwszej kolejności pokryć zobowiązanie.

Co grozi za niespłacanie kredytów lub innych zobowiązań? W niektórych przypadkach nawet pozbawienie wolności lub ogromne kary finansowe. Nie warto unikać odpowiedzialności. Czy za długi można iść do więzienia? Tak, jeżeli będą na naprawdę wysokim poziomie – najlepiej regulować należności jak najszybciej to możliwe.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek