3 min
ile-trwa-konsolidacja

Rozważasz konsolidację kredytów, pożyczek, chwilówek i innych tego typu zobowiązań, ale zastanawiasz się, jak długo zajmie procedura? Choć na to pytanie nie da się udzielić bardzo precyzyjnej odpowiedzi – wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji – warto dowiedzieć się, jak czas dopełnienia wszystkich procedur skrócić do minimum. A oto najważniejsze informacje.

Po co w ogóle konsolidacja?

Konsolidacja, a więc zaciągnięcie kredytu na pokrycie wcześniejszych zobowiązań z różnych źródeł, to przede wszystkim sposób na:

  • uproszczenie regulowania kolejnych rat – zamiast wielu, uiszczanych na rzecz różnych wierzycieli, spłacasz jedną, a co za tym idzie oszczędzasz czas i często pieniądze (zwłaszcza, gdy realizacja każdego z przelewów wiąże się dla Ciebie z opłatą),
  • rozłożenie płatności na dłużej w czasie – masz możliwość podzielenia kwoty kredytu na większą liczbę rat, przez co wysokość każdej jest niższa.

Zanim jednak do niej doprowadzisz, musisz przejść pewną procedurę. Możesz więc zastanawiać się, ile trwa konsolidacja w praktyce.

To, ile trwa konsolidacja, zależy od wielu czynników

Konsolidacja jest kilkuetapowym procesem, a zakończenie każdego z jej etapów wymaga określonego czasu.

  • Pierwszy etap polega na precyzyjnym określeniu, jakie zobowiązania wymagają konsolidacji i jaka jest ich łączna wysokość. Trzeba również wówczas dowiedzieć się, czy wierzyciele – a więc np. banki czy firmy udzielające kredytu – stawiają dodatkowe warunki związane z wcześniejszą spłatą.
  • Drugi to wybór banku lub innej instytucji, która udzieli kredytowania na potrzeby konsolidacji. W procesie wybierania należy porównać m.in. koszt łączny zaciągnięcia kredytu, wysokość prowizji i innych opłat związanych z jego udzieleniem, a także dodatkowe warunki.
  • Na trzecim etapie, gdy klient zdecyduje się na konsolidację w konkretnej instytucji, weryfikowana jest jego zdolność kredytowa oraz dotychczasowa historia (w BIK). Bank podejmuje decyzję co do tego, czy udziela kredytu, czy nie.
  • Jeżeli decyzja banku jest pozytywna, następuje podpisanie umowy, a bank przystępuje do procedury konsolidacji zobowiązań, na które zaciągany jest kredyt. Klient zaś zaczyna, w zamian za kilka wcześniejszych rat, płacić jedną.

Ile to wszystko trwa? Jeśli osoba chcąca uzyskać kredyt konsolidacyjny skorzysta z pomocy ekspertów, może skrócić czas związany z dopełnieniem formalności do minimum. Współpracując z pośrednikiem takim jak Habza Finanse:

  • w ciągu 24 godzin od złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku on-line otrzymasz oferty z propozycjami kredytów od konkretnych banków – ważne, abyś przedstawił pełne informacje i dostarczył niezbędną dokumentację (ważne są umowy kredytowe produktów finansowych, które chcesz skonsolidować, jak również oświadczenia o dochodach),
  • po wybraniu konkretnej oferty kredytowej pośrednik umówi Cię bezpośrednio na spotkane w banku – w dniu i o godzinie, które będą Ci odpowiadać. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na oczekiwaniu w kolejce.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na konsolidację w postaci kredytu hipotecznego, pojawią się również procedury związane z dodaniem odpowiednich zapisów w księdze wieczystej nieruchomości funkcjonującej jako zabezpieczenie.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek