10 min
konto-zostalo-zablokowane-przez-komornika-co-robic

Zablokowane konto przez komornika – co dalej?

Egzekucja komornicza jest sytuacją niezwykle stresującą. Dłużnik traci bowiem możliwość swobodnego zarządzania swoim majątkiem. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy konto zostaje zablokowane przez komornika. Co można zrobić w takim przypadku? Czy jest szansa na odblokowanie konta? Jeśli Twoje konto zostało zablokowane przez komornika, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. 

Zablokowane konto przez komornika – najczęstsze przyczyny

Zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie są najczęstsze przyczyny zablokowania konta przez komornika. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że komornik decyduje się na taki krok w sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań finansowych, w związku z czym rozpoczęte zostaje postępowanie komornicze. 

Co bardzo ważne, zablokowanie konta nie następuje od razu po rozpoczęciu postępowania komorniczego. Komornik działa w sposób jasno określony przez przepisy. Z reguły dłużnik jeszcze przed rozpoczęciem postępowania otrzymuje przynajmniej kilka wezwań do zapłaty, w związku z czym ma szansę na spłacenie swoich zobowiązań – lub na rozpoczęcie mediacji – jeszcze zanim sprawa zostaje skierowana do sądu. 

A zatem jedną z najczęstszych przyczyn zablokowania konta przez komornika jest wszczęcie wobec dłużnika procedury komorniczej. Wśród innych powodów blokady konta wymienić należy niepłacenie rat kredytu hipotecznego, posiadanie niezapłaconych mandatów czy innych kar, w tym również alimentów, a także posiadanie przez dłużnika zaległości finansowych względem organów finansowych państwa – na przykład niezapłaconych podatków. 

Jedno jest pewne – zablokowanie konta przez komornika zawsze jest konsekwencją niedopełniania zobowiązań finansowych.

Blokada konta przez komornika – kogo może dotyczyć?

Tak naprawdę każda osoba, która posiada jakiekolwiek zadłużenie, musi liczyć się z tym, że jej konto bankowe może zostać zablokowane. Wiele osób ma pewność, że konto można zablokować tylko tym osobom, które mają naprawdę spore zadłużenie, sięgające co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. To nieprawda. Okazuje się, że blokada konta możliwa jest również w sytuacji, gdy zadłużenie jest stosunkowo niewielkie. Osoba, która nie zapłaciła na czas mandatu za przekroczenie prędkości, nie opłaciła alimentów czy nie wpłaciła do banku kolejnej raty kredytu hipotecznego, także musi mieć świadomość, że ryzyko zablokowania konta istnieje. A zatem – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – blokada konta może nastąpić w przypadku każdego dłużnika, który nie spłaca swoich zobowiązań na czas. 

Zajęcie konta przez komornika – co robić? 

Posiadanie stałego dostępu do konta bankowego jest dla wielu osób czymś najzupełniej normalnym. Nic dziwnego – większość osób na co dzień dokonuje płatności kartą czy wykonuje przelewy przez internet. Nagłe zajęcie konta przez komornika może być bardzo stresujące – szczególnie dla osób, które nie trzymają w domu gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Przede wszystkim nie należy panikować. W pierwszej kolejności warto skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, co dokładnie się wydarzyło. Jeśli okaże się, że konto rzeczywiście zostało zablokowane przez komornika, warto dopytać, jaki komornik dokonał blokady. Bank może również udzielić informacji na temat adresu komornika, a nawet sygnatury akt komorniczych. 

Jeśli korzystasz z aplikacji bankowej w swoim telefonie, możesz sprawdzić, czy otrzymałeś powiadomienie o zablokowaniu konta. Wiele banków właśnie przy pomocy aplikacji przesyła stosowne powiadomienia. Co ważne, w treści powiadomienia również znajdziesz dane komornika, a także sygnaturę akt komorniczych. 

Mając dostęp do tych informacji, możesz skontaktować się bezpośrednio z komornikiem. W trakcie rozmowy dowiesz się przede wszystkim, jak wygląda sytuacja – co jest podstawą blokady konta, jak długo zostanie utrzymana i co musisz zrobić, aby odblokować konto w banku. Pamiętaj o tym, że komornik – również dokonując blokady Twojego konta – działa na polecenie sądu.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Zablokowane konto przez komornika – jak wypłacić pieniądze?

Kiedy już dowiesz się, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika, z pewnością zechcesz sprawdzić, ile gotówki masz przy sobie. Nic w tym dziwnego – w końcu każdego dnia pojawiają się pewne wydatki, na przykład na żywność czy leki. Powstaje zatem pytanie, czy istnieje możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatu po dokonaniu blokady konta przez komornika? 

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. W większości przypadków istnieje pewna określona kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jest to wysokość środków, do której można wypłacić pieniądze. Wysokość tej kwoty jest różna – w zależności od przypadku. Kwestię tę będziemy wyjaśniać w dalszej części poradnika. 

Jak wypłacić pieniądze z zablokowanego przez komornika konta? W pierwszej kolejności można spróbować wypłacić środki w najbliższym bankomacie. Może jednak okazać się, że nie będzie to możliwe. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie wizyta w siedzibie banku i wypłacenie środków, które w danym momencie będą dostępne dla dłużnika. 

Blokada konta przez komornika a kwota wolna – ile pieniędzy zostawia na koncie komornik? 

Kolejna niezwykle istotna kwestia to wspomniana wcześniej kwota wolna, a dokładniej to, ile pieniędzy zostawia na koncie komornik. Należy wiedzieć, że komornik nie może zająć wszystkich środków, które znajdują się na koncie. Zgodnie z prawem, komornik nie może pozbawić dłużnika zdolności do samodzielnej egzystencji. Innymi słowy, nie może on zabrać wszystkich pieniędzy. 

Miesięczna kwota wolna od zajęcia to 75 proc. płacy minimalnej. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, w których zajęcie nastąpiło na skutek długów alimentacyjnych. W przypadku niepłacenia alimentów komornik nie ma obowiązku pozostawiania na koncie dłużnika żadnej kwoty. 

Komornik nie może również zająć środków, które pochodzą między innymi ze świadczenia 500+, z dodatku węglowego, z uzyskanych alimentów, ze świadczeń rodzinnych, a także ze świadczeń, które zostały wypłacone przez pomoc społeczną. 

Zablokowane konto przez komornika – jak je odblokować?

Czy można odblokować konto zablokowane przez komornika? Najprostszą metodą na odblokowanie konta jest spłacenie zobowiązania w całości. W ten sposób można pozbyć się długu, a komornik przestanie mieć jakiekolwiek podstawy, aby w dalszym ciągu blokować konto. 

Innym sposobem, który nie wiąże się z koniecznością spłacenia długu w całości, jest doprowadzenie do tego, aby dłużnik złożył stosowne polecenie odblokowania konta. Takie polecenie może zostać złożone w sytuacji, gdy dłużnik stwierdzi, że egzekucja z rachunku bankowego przebiega zbyt wolno. Może on uznać, że lepszym wyjściem będzie na przykład zajęcie przez komornika ruchomości. Co prawda konto zostanie odblokowane, jednak należy pamiętać, że dług będzie musiał zostać spłacony – po prostu w inny sposób.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki  i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Wniosek o odblokowanie konta – jak napisać i do kogo skierować? 

Decyzję o złożeniu polecenia odblokowania konta dłużnika wierzyciel może podjąć samodzielnie. Co ważne, może również podjąć ją na prośbę dłużnika. Właśnie dlatego osoby, które mają zablokowane konto, często zastanawiają się nad tym, jak przekazać wierzycielowi prośbę o odblokowanie konta. 

Jednym ze sposobów jest złożenie specjalnego wniosku. Jak napisać wniosek o odblokowanie konta? Aby wierzyciel rozpatrzył wniosek o odblokowanie konta i by podjął decyzję pozytywną dla dłużnika, dokument musi być przygotowany w odpowiedni sposób. Kwestią kluczową dla wierzyciela będzie oczywiście to, co zaproponuje dłużnik. Jeśli zaoferuje on inną formę spłaty swojego zobowiązania lub przedstawi rozsądną propozycję rozłożenia długu na raty, istnieje spora szansa, że wierzyciel przychyli się do prośby o odblokowanie konta. 

Choć wniosek taki potocznie traktowany jest jako wniosek do komornika, to tak naprawdę dokument skierowany jest do wierzyciela. To właśnie do niego powinien być zaadresowany dokument.

Wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika

Wniosek o odblokowanie konta przez komornika powinien zawierać kilka istotnych elementów, takich jak:

  • miejsce i datę złożenia wniosku, 
  • dane osobowe dłużnika, m.in. imię, nazwisko, adres, numer telefonu, 
  • wskazanie sądu, w którego imieniu działa komornik, 
  • treść – w treści wniosku należy dokładnie opisać prośbę o odblokowanie konta bankowego wraz ze szczegółową, rzetelną argumentacją, 
  • podpis dłużnika. 

Bardzo ważne jest przygotowanie wniosku w przynajmniej dwóch, a najlepiej trzech kopiach. Dzięki temu każda ze stron będzie mogła otrzymać kopię dokumentu – dłużnik, wierzyciel i komornik. 

Ile czasu ma komornik na odblokowanie konta? 

Przepisy nie regulują kwestii tego, ile czasu ma komornik na odblokowanie konta. Kiedy komornik wyśle do banku odpowiednie pismo z prośbą o odblokowanie konta, z reguły należy zaczekać jeszcze od kilku do kilkunastu dni, aż konto będzie w pełni dostępne. Może okazać się, że konto bankowe zostanie odblokowane już kilka dni po tym, jak bank otrzyma od komornika stosowne pismo. Z reguły warto zaczekać co najmniej trzy dni – po tym czasie można spróbować skontaktować się z bankiem w celu ustalenia, kiedy konto zostanie odblokowane. 

Umorzenie postępowania egzekucyjnego a odblokowanie konta – przedstawienie zależności

Umorzenie postępowania egzekucyjnego zawsze wiąże się z odblokowaniem konta. Jeśli konto zostało zablokowane przez komornika, a następnie dłużnik w całości spłacił swoje zobowiązania, postępowanie zostaje uznane za umorzone. Komornik ma obowiązek, aby poinformować o tym bank, na skutek czego blokada z konta zostaje zdjęta. 

Jeśli konto nadal jest zablokowane, pomimo umorzenia postępowania egzekucyjnego, należy jak najszybciej skontaktować się z komornikiem. Innym rozwiązaniem może być kontakt z bankiem i poinformowanie pracownika, że postępowanie zostało umorzone, w związku z czym blokada powinna zostać zdjęta. Nie ma możliwości, aby konto było zablokowane w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne jest umorzone – takie działanie byłoby bezpodstawne.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Zablokowane konto przez komornika – podsumowanie

Zablokowanie konta przez komornika zawsze jest sytuacją bardzo stresującą. Jeśli jednak dłużnik nie zalegał ze spłatą zobowiązań alimentacyjnych, komornik jest zobowiązany do pozostawienia na koncie kwoty wolnej, która umożliwia dłużnikowi egzystencję. Sposobem na odblokowanie konta przez komornika jest oczywiście spłata zobowiązania w całości. Inną metodą może być złożenie wniosku o odblokowanie konta do wierzyciela. Po zapoznaniu się z argumentami dłużnika może on złożyć odpowiednie polecenie odblokowania konta. Czas oczekiwania na odblokowanie konta wynosi od kilku do kilkunastu dni.

4/5 - ilość głosów (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek