Polska armia liczy ponad 100 000 żołnierzy zawodowych. Bycie wojskowym wciąż cieszy się pewnego rodzaju renomą i jest to zawód, którego przedstawiciele mogą liczyć na szereg różnych przywilejów, czy to ze strony państwa, czy to organizacji pozarządowych, takich jak instytucje finansowe.

Z tego względu spotkać można taki produkt bankowy, jak kredyt dla żołnierza. Co warto o nim wiedzieć? Co z żołnierzami, którzy nie są zatrudnieni w wojsku na stałe – czy kredyt dla żołnierzy kontraktowych jest możliwy?

Kredyt dla wojskowych – na jakich warunkach?

Kredyt dla wojskowych różni się od tradycyjnych kredytów, o które może wnioskować każdy, niezależnie od zawodu, przede wszystkim jego kosztem. Kredyt dla żołnierza jest zazwyczaj korzystniejszy, z uwagi na fakt, że banki skłonne są między innymi:

  • obniżać prowizję (nawet do zera)
  • zmniejszać marżę kredytu
  • zwiększać kwotę możliwą do uzyskania.

Należy pamiętać, że nie można mówić o jednym konkretnym kredycie dla żołnierza – każdy bank może przyjąć nieco inne zasady i zaoferować przedstawicielom tego zawodu diametralnie różne warunki. Niektóre banki w ogóle nie mają w swojej ofercie specjalnego kredytu dla żołnierzy zawodowych.

Kredyt hipoteczny dla żołnierzy zawodowych

Kredyt hipoteczny dla żołnierzy zawodowych oferowany jest przez niektóre banki i charakteryzuje się tym samym, co gotówkowy kredyt dla wojskowych, a mianowicie preferencyjnymi warunkami. Niższa marża banku czy prowizja mogą sprawić, że żołnierz na przestrzeni lat oszczędzi nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Warto wspomnieć o fakcie, że żołnierze otrzymują co miesiąc tak zwany dodatek mieszkaniowy, który wynosi kilkaset złotych. Może on zostać przeznaczony na wynajem domu lub mieszkania, ale też na przykład na spłatę raty kredytu hipotecznego. Z uwagi na rzeczony dodatek żołnierze mogą często liczyć na wyższą kwotę kredytu niż pozwalałyby na to ich podstawowe dochody.

Czy kredyt dla żołnierzy kontraktowych jest możliwy?

W wojsku występują zarówno żołnierze powołani do służby stałej, jak i zatrudnieni na podstawie kontraktu, czyli umowy cywilnej danej osoby z państwem. Pierwszy kontrakt podpsuje się na dwa lata, a następne mogą być już dłuższe.

Kontrakty nie są automatycznie przedłużane, wobec tego żołnierze zatrudnieni na ich podstawie mogą czuć niepewność odnośnie swojego dalszego zatrudnienia. Taką niepewność odczuwają również banki. Chociaż kredyt dla żołnierzy kontraktowych nie jest niemożliwy, to z uwagi na brak stabilności zatrudnienia ciężej może być go otrzymać niż w przypadku służby stałej.

Bardzo istotne jest, czy zachowana została ciągłość zatrudnienia względem poprzedniego kontraktu czy miejsca pracy. Jeśli żołnierz na przykład miał już wcześniej kontrakt i po jego zakończeniu podpisano z nim kolejny, może to być dla banku sygnałem, że mimo czasowego charakteru zatrudnienia ryzyko utraty dochodu nie jest duże. To z kolei ułatwi otrzymanie kredytu.

kredyt dla zolnierza najwazniejsze informacje - tabela armie
1 Źródło: https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25008488,wojsko-w-europie-militarne-potegi-ich-bazy-i-wydatki-na-zbrojenia.html

Kredyt dla żołnierza – podsumowanie

Kredyt dla żołnierza zawodowego, w tym kredyt hipoteczny dla żołnierzy zawodowych, to potencjalnie bardzo opłacalny produkt bankowy. Jeśli potrzebne nam są dodatkowe środki i jesteśmy przedstawicielami właśnie tego zawodu, zdecydowanie warto się tego typu kredytem zainteresować.

Po co bowiem spłacać kredyt na normalnych warunkach, które oferowane są każdemu, jeśli można skorzystać z innej, bardziej korzystnej opcji? Niższa marża czy prowizja kredytu potrafi zrobić ogromną różnicę w jego ostatecznym koszcie zwłaszcza, jeśli mówimy o zobowiązaniu długoterminowym lub na bardzo wysoką sumę (czyli na przykład takim, jak kredyt hipoteczny).

Przy tym musimy być świadomi faktu, że jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie kontraktu, zwłaszcza na jego najkrótszy możliwy okres (a więc 2 lata), banki mogą być mniej skłonne udzielić nam kredytu, zwłaszcza na dłuższy okres. Kontrakt nie należy bowiem do najbardziej stabilnej formy zatrudnienia. Nie oznacza to, że kredyt dla żołnierza kontraktowego jest wykluczony – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bardziej problematyczne może być jego uzyskanie.

Poznaj opinie Naszych klientów

Probowalam u nich dwa razy niestety mi nie pomogli....

Chciałbym polecić Habza Finanse a zwłaszcza Pana Bartka Solkowicza. Mój przypadek był dosyć skomplikowany, ale Pan Bartek nie poddał się ani na…

Bardzo dziękuję firmie Habza Finanse, a w szczególności Pani Angelice Artymiak za pomoc w wyjsciu ze spirali długów. Pani Angelika pomogła mi…

Nasi eksperci

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz