8 min
kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej

Oferta banków skierowana jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. Dlatego właściciele firm mogą skorzystać na przykład z kredytu inwestycyjnego dla osoby fizycznej. Dzięki funduszom otrzymanym w ramach tego produktu klient może sfinansować rozwój swojego przedsiębiorstwa. Czym dokładnie jest kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej? Jak można go pozyskać i na co najlepiej go przeznaczyć? Podpowiadamy.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej nierzadko wiąże się z koniecznością ponoszenia coraz wyższych kosztów. Specyfika wielu przedsiębiorstw wymaga inwestycji w nowoczesny park maszynowy, nowe produkty czy usługi. Wszystkie te działania wymagają sporych nakładów finansowych. Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami, bardzo często decydują się sięgnąć po kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – czym jest?

Z pewnością zastanawiasz się, na czym polega kredyt inwestycyjny. Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej to produkt bankowy dedykowany przedsiębiorcom, a więc kredytobiorcom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Ten typ finansowania zaliczany jest do zobowiązań celowych, a więc warunkiem otrzymania pieniędzy od banku jest wskazanie przez klienta celu, w jakim zaciąga zobowiązanie. Fundusze otrzymane w ramach kredytu inwestycyjnego dla osoby fizycznej muszą być przeznaczone na cele inwestycyjne. Zazwyczaj tego typu zobowiązanie opiewa na wysokie sumy. Z tego powodu może być ono wypłacone w całości lub w transzach, ewentualnie w formie linii kredytowej.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Jakie osoby fizyczne mogą wnioskować o kredyt inwestycyjny?

Klienci, którzy zastanawiają się, jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych, powinni wiedzieć, że produkt ten dedykowany jest osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. O ten rodzaj finansowania mogą więc starać się właściciele firm o różnej wielkości, a więc zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. 

Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest dla osób fizycznych, które prowadzą swoją działalność gospodarczą już od pewnego czasu, a więc mają już określony staż rynkowy. Zazwyczaj minimalny okres funkcjonowania firmy to 6-12 miesięcy. Niektóre banki jednak wymagają, aby przedsiębiorstwo działało na rynku przez minimum 24 miesiące. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać wpisów w bazach dłużników i zalegać z płatnością składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków do urzędu skarbowego.

Fot. Pixabay.

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych – warunki

Należy mieć świadomość, że to właśnie dla przedsiębiorców prowadzących swoją działalność gospodarczą przeznaczony jest kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych. Warunki udzielenia tego typu finansowania mogą się nieco różnić między poszczególnymi instytucjami finansowymi. Jednak ze względu na to, że jest to produkt celowy, bank zawsze musi wiedzieć, w jakim celu chcemy spożytkować otrzymane od niego fundusze. Można je wykorzystać wyłącznie na inwestycje. 

Kredyt inwestycyjny dostępny jest w wersji krótkoterminowej, a więc można go zaciągnąć na okres 1 do 3 lat, średnioterminowej, ale także długoterminowej, ponieważ okres spłaty tego typu zobowiązania może wynosić nawet 20 lat. 

Przedsiębiorca, który stara się o ten rodzaj finansowania, powinien już od pewnego czasu funkcjonować na rynku. Nowopowstałe firmy często muszą liczyć się z decyzją odmowną w przypadku tego produktu. Co więcej, żeby otrzymać ten rodzaj finansowania, przedsiębiorca zazwyczaj musi wnieść wkład własny w wysokości od 10 do 30% wartości inwestycji.

Kredyt na inwestycje dla osób fizycznych – na co go właściwie przeznaczyć?

Kredyt na inwestycje dla osób fizycznych, jak sama nazwa wskazuje, należy przeznaczyć na inwestycje, których celem jest rozbudowa majątku trwałego lub jego modernizacja. Ten rodzaj kredytu pozwala więc sfinansować na przykład:

 • zakup maszyn i urządzeń przemysłowych,
 • zakup środków transportu,
 • budowę lub rozbudowę nieruchomości o charakterze produkcyjno-usługowym,
 • zakup lub unowocześnienie sprzętu komputerowego i systemów informatycznych,
 • zakup licencji, patentów oraz dóbr niematerialnych i prawnych,
 • zakup udziałów w przedsiębiorstwie,
 • zakup papierów wartościowych.

Kredyt na inwestycje dla osób fizycznych można więc przeznaczyć na wiele różnych celów, w tym zakup nieruchomości. W takiej sytuacji zabezpieczeniem jest hipoteka.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych – oprocentowanie

Przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać środki na rozwój swojej firmy, powinni zwrócić uwagę na koszt produktu, jakim jest kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych. Oprocentowanie i związane z nim odsetki mogą różnić się w poszczególnych instytucjach bankowych. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę, ile wynosi oprocentowanie kredytu inwestycyjnego dla osób fizycznych w ramach konkretnej oferty. Mimo tego, że w wielu bankach wysokość oprocentowania oparta jest na stawce WIBOR w zależności od wybranego okresu odsetkowego, to oprocentowanie kredytu inwestycyjnego często jest dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – koszt

Całkowity koszt kredytu inwestycyjnego dla osób fizycznych może być różny w poszczególnych bankach. Dodatkowo często jest on uzależniony między innymi od zdolności kredytowej firmy. Na koszt udzielenia tego typu finansowania wpływa między innymi prowizja banku, która zazwyczaj jest ustalana indywidualnie i wynosi od 0 do 5%. Końcowy koszt kredytu uzależniony jest również od marży banku, opłaty przygotowawczej, prowizji za wcześniejszą spłatę, a także innych warunków kredytowania.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych?

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych, podobnie jak inne produkty bankowe, wymaga złożenia właściwego wniosku w placówce banku lub za pośrednictwem strony internetowej banku. Do takiego formularza należy dołączyć szereg dokumentów. Wymagania poszczególnych banków mogą się między sobą nieco różnić, jednak zazwyczaj wśród potrzebnych do kredytu inwestycyjnego dla osoby fizycznej zaświadczeń wymienia się:

 • biznesplan – to właśnie ten dokument musi utwierdzić bank w przekonaniu, że inwestycja będzie opłacalna, dzięki czemu firma będzie w stanie bez problemu spłacić zaciągnięty dług,
 • dokumenty rejestrowe – na przykład zaświadczenie o numerze REGON, wpis do ewidencji działalności gospodarczych czy odpis z KRS,
 • dokumenty podatkowe – na przykład zeznanie o wysokości osiąganych przychodów czy rachunek zysków i strat,
 • dokumenty finansowe – na przykład wyciągi z rachunków firmowych.

Szczegółowe wymagania, a także wzór wniosku kredytowego można znaleźć na stronie banku lub u doradców finansowych. Analiza takiego wniosku może zająć jednak nawet kilka tygodni.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – w banku czy firmie pożyczkowej?

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej to produkt oferowany przede wszystkim przez banki. Większość firm pożyczkowych i parabanków nie posiada w swojej ofercie takiego rodzaju finansowania. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby otrzymać kredyt inwestycyjny, mogą skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy pomogą im nie tylko w doborze najkorzystniejszej oferty, ale także w kwestiach formalnych, a więc w kompletowaniu dokumentów i załatwieniu wszelkich formalności. 

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu inwestycyjnego dla osoby fizycznej, należy sprawdzić nie tylko maksymalną wysokość finansowania inwestycji, ale przede wszystkim warunki spłaty takiego zobowiązania, a także rodzaj zabezpieczenia.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – korzyści

Na co przeznaczyć kredyt inwestycyjny? Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej pozwala zdobyć przedsiębiorcy środki potrzebne do realizacji określonego celu związanego z rozwojem firmy. Rozwiązanie to umożliwia więc zdobycie dodatkowej gotówki w stosunkowo krótkim czasie, która przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, wyższych zysków. Przed zaciągnięciem tego typu zobowiązania, należy jednak zastanowić się, czy taka inwestycja będzie rentowna. Jeżeli bank analizując biznesplan i kosztorys takiego przedsięwzięcia, uzna, że jest ono ryzykowne, może żądać dodatkowych zabezpieczeń lub odmówić udzielenia kredytu dla nowych firm czy osób fizycznych.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – podsumowanie

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją firmę i szukają możliwości, by zdobyć potrzebne im środki. Z tego powodu jest to produkt, po który osoby prowadzące działalność gospodarczą sięgają dość chętnie. 

Jego zaletą jest możliwość przeznaczenia pozyskanych funduszy na wybrany przez siebie cel, a więc nie tylko zakup niezbędnych sprzętów czy produktów, ale nawet zakup nieruchomości (na przykład budynków usługowych czy hali magazynowych bądź produkcyjnych). Z tego powodu przedsiębiorcy mogą liczyć na wysoką kwotę finansowania i rozłożenie zobowiązania nawet na 20 lat. 

Należy pamiętać jednak o tym, że w większości przypadków niezbędne jest wniesienie wkładu własnego, który może być sporym obciążeniem dla budżetu firmy. Żeby otrzymać kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej, należy sporządzić również szczegółowy biznesplan i kosztorys, a także dopełnić wiele formalności.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek