3 min
zgodnie-z-zaleceniem-knf-banki-i-towarzystwa-ubezpieczeniowe-maja-nie-wyplacac-dywident

Wypłata dywidend dla akcjonariuszy niewątpliwie jest dla nich radosnym momentem, jednak jest to coś, co w momencie kryzysu może zaszkodzić stabilności banków i towarzystw ubezpieczeniowych, pozbawiając je cennego kapitału. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w związku z tym zalecenie, według którego wypłata dywidend ma zostać wstrzymana.

Ogromne zyski banków i towarzystw ubezpieczeniowych oznaczają wysokie dywidendy

Dywidendy od wypracowanych zysków, które największe polskie banki musiałyby wypłacić w tym roku akcjonariuszom, z pewnością byłyby imponujące. Przed kryzysem koronawirusa znajdowały się one w bardzo stabilnej sytuacji i notowały wysokie zyski.

Wszystko dzięki bardzo popularnym w Polsce kredytom gotówkowym, a także cieszącym się ogromnym zainteresowaniem kredytom hipotecznym. To głównie dzięki nim cały polski sektor bankowy zdołał w ubiegłym roku kalendarzowym zarobić „na czysto” ponad 14 miliardów złotych. Jest to wielka suma, która oznaczałaby równie wielkie dywidendy. Dość powiedzieć, że za rok 2018, w którym sektor bankowy wygenerował 13 miliardów złotych zysku, wypłacono aż 5,5 miliarda złotych dywidend, czyli 37,6% dochodu.

Dlatego też Komisja Nadzoru Finansowego, instytucja zajmująca się kontrolą polskiego sektora finansowego, czyli również banków, wydała zalecenie, zgodnie z którym banki (a także towarzystwa ubezpieczeniowe) mają rzeczonych dywidend nie wypłacać. Innym ważnym zaleceniem jest to, aby banki powstrzymały się od działań, które nie zostały uzgodnione z nadzorem, a które mogłyby osłabić ich bazę kapitałową.

zgodnie z zaleceniem knf banki i towarzystwa ubezpieczeniowe maja nie wyplacac dywidend - wykres zysk bankow

1 Źródło: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/w-2019-r-sektor-bankowy-wypracowal-146-mld-zl-zysku-netto,akcje,255931

Dlaczego wypłata dywidend ma zostać wstrzymana?

Banki komercyjne są fundamentem polskiej gospodarki. Utrata płynności finansowej przez choćby jeden z nich, nie mówiąc już o kilku, byłaby niezwykle problematycznym wydarzeniem, które wiązałoby się z szeregiem nieprzyjemności dla milionów Polaków. Dlatego też tak ważne jest, aby instytucje finansowe dalej cieszyły się, nawet w obecnie bardzo trudnych czasach, stabilną pozycją finansową.

Wspomniane już bardzo wysokie zyski w roku ubiegłym sprawiają, że póki co sprawa nie przedstawia się dramatycznie, a żaden z banków nie znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu. Mimo to bardzo ważne jest, aby posiadały one jak największą bazę kapitału, a nie jest to możliwe, jeśli spora jego część zostanie rozdysponowana między akcjonariuszy.

Posiadanie na podorędziu dużej ilości kapitału może okazać się niezbędne zwłaszcza, jeśli sytuacja gospodarcza w kraju zacznie się pogarszać. Warto także wskazać, że w związku z obecnym kryzysem większość banków umożliwiła klientom szybsze i prostsze skorzystanie z tak zwanych wakacji kredytowych, czyli odroczenia rat kredytu.

Chociaż na dłuższą metę takie rozwiązanie jest dla banków korzystne, ponieważ odroczenie rat powoduje zwiększenie całkowitego kosztu zobowiązania, to krótkoterminowo jest niebezpieczne. Oznacza bowiem, że przez kilka miesięcy mniej osób niż zazwyczaj będzie dokonywać płatności rat, a więc banki zanotują mniejsze wpływy.

Podsumowanie

Brak wypłaty dywidend z pewnością nie będzie czymś z czego akcjonariusze się ucieszą zwłaszcza, że odnotowano w zeszłym roku bardzo wysokie zyski. Jest to jednak coś koniecznego do utrzymania stabilnej, bezpiecznej sytuacji na polskim rynku finansowym, tak więc będą oni musieli takie rozwiązanie zaakceptować.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek