4 min
rodzaje-kredytow-bankowych-w-polsce

Wsparcie finansowe w postaci kredytów udzielane przez banki i inne instytucje pożyczkowe stało się bardzo popularnym sposobem na rozwiązanie problemów z brakiem środków na wszelkiego rodzaju zakupy i inwestycje. Przy pomocy kredytu w krótkim czasie możemy stać się właścicielami upragnionego mieszkania, domu czy samochodu, a także spełnić marzenie o wycieczce dookoła świata. Kredyty niejednokrotnie pomagają przetrwać problemy z płynnością finansową czy pokryć studenckie wydatki. Również przedsiębiorcy najczęściej wybierają różne rodzaje kredytów, dzięki którym mogą zwiększyć zatrudnienie, rozszerzyć park maszynowy czy zainwestować w towar.

Aktualnie klienci mają do wyboru różne rodzaje kredytów bankowych. Znajdziemy wśród nich kredyty długoterminowe na zakup nieruchomości, których spłaty rozłożone są wiele lat, a także takie, które stanowią nieduży, jednorazowy zastrzyk gotówki spłacany w krótkim czasie.

Podział kredytów ze względu na przeznaczenie

Najbardziej popularnym kredytem przeznaczonym dla klientów indywidualnych jest kredyt konsumpcyjny. W zależności od warunków i wysokości pożyczanej kwoty spłata może być rozłożona na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Zabezpieczeniem kredytu konsumpcyjnego zazwyczaj są dochody kredytobiorcy lub dodatkowe poręczenie innych osób. 

Wśród kredytów konsumpcyjnych znajdziemy kilka rodzajów kredytów oferowanych na konkretny cel. Do najbardziej popularnych należy kredyt gotówkowy, samochodowy, studencki oraz kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Innym popularnym kredytem przeznaczonym dla osób prywatnych jest kredyt mieszkaniowy, zazwyczaj w postaci kredytu hipotecznego, którego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Kredyty mieszkaniowe to kredyty długoterminowe. Okres spłaty może być rozłożony nawet na kilkadziesiąt lat. Kredytobiorca przyznane środki może przeznaczyć zarówno na kupno lub budowę domu jednorodzinnego, jak i mieszkania od dewelopera lub na rynku wtórnym.

Kolejną formą udzielania klientom środków finansowych przez bank jest linia kredytowa. Ten rodzaj kredytu przypisany jest do konta w danym banku i daje kredytobiorcy możliwość zadłużania się do kwoty ustalonej przez bank na podstawie zdolności kredytowej klienta. Linia kredytowa ze względu na wygodę użytkowania i brak konieczności przedstawiania celu, na który przeznaczamy środki zyskała dużą popularność. Oprócz wygody dodatkową zaletą jest oprocentowanie pobierane przez bank liczone wyłącznie z pobranych środków. W zależności od umowy, linia kredytowa przyznawana jest na 12 miesięcy i może być odnawiana, dzięki czemu nie trzeba składać kolejnych wniosków. Z linii kredytowych oprócz klientów indywidualnych chętnie korzystają również przedsiębiorcy, dla których kwota limitu zazwyczaj jest znacznie wyższa niż w przypadku klientów indywidualnych.

Kredytem skierowanym specjalnie do przedsiębiorców jest kredyt inwestycyjny. To rodzaj finansowania przedsięwzięć, które zwiększają kapitał firmy. Można go przeznaczyć na zakup sprzętu lub maszyn, kupno lub budowę nieruchomości, ale również opłacenie szkolenia dla pracowników, kupno oprogramowania czy licencji, a nawet inwestycję w akcje i papiery wartościowe. Kwota kredytu inwestycyjnego może być bardzo wysoka i zależy od dochodów i kondycji finansowej firmy, jej pozycji na rynku oraz przedstawionego biznesplanu.

Kolejnym rodzajem kredytu przeznaczonym zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych jest kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu wielu zobowiązań w jedno. Dzięki temu kredytobiorca może spłacać jedną ratę zamiast kilku, a dzięki wydłużeniu okresu kredytowania wysokość raty może być znacznie niższa niż suma rat łączonych zobowiązań.

Jeśli interesuje nas szczególnie ostatnia z przedstawionych form kredytu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców – grupy Habza Finanse, która specjalizuje się w zdobywaniu najlepszych kredytów konsolidacyjnych. Indywidualny opiekun klienta znajdzie najlepszą ofertę i wynegocjuje z bankiem warunki dostosowane do aktualnej sytuacji i możliwości finansowych.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek