4 min
kredyt platniczy czym jest

Kredyt płatniczy to obecnie bardzo popularne narzędzie finansowe. Dzięki niemu można wygodnie dokonywać zakupów czy regulować płatności w późniejszym terminie. Taka forma pożyczki jest udzielana przez banki oraz instytucje finansowe. Warto wiedzieć, że ten produkt może wiązać się z pewnym ryzykiem i kosztami, lecz często będzie użyteczny. W artykule przybliżamy, czym jest kredyt płatniczy, a także jakie są jego wady oraz zalety.

Kredyt płatniczy – definicja

Kredyt płatniczy jest usługą finansową, która polega na udzieleniu konsumentowi środków przez instytucję finansową, by ten mógł dokonać zakupów czy płatności za towary lub usługi. Klient ma możliwość korzystania z pieniędzy przez określony czas – na przykład za pośrednictwem karty bankowej. Kredyt płatniczy najczęściej spłaca się w ratach, dzięki czemu dość elastycznie można dopasować regulowanie zobowiązań finansowych.

Ta forma finansowania zwykle trwa maksymalnie około 2 miesiące. Kredyt płatniczy najczęściej wykorzystuje się przy nagłych potrzebach i krótkoterminowych wydatkach, kiedy środki własne są niewystarczające. Pieniędzmi można rozporządzać, nawet kiedy nie mamy ich na koncie. Kredyt płatniczy jest elastyczny i da się go przeznaczyć na niemal dowolny cel.

Jak wnioskować o kredyt płatniczy?

Wnioskowanie o kredyt płatniczy polega na podjęciu kilku najważniejszych kroków. Przede wszystkim należy przyłożyć się do kompletowania dokumentacji. Konieczne będzie potwierdzenie swojego zatrudnienia lub dochodu, historii kredytowej czy sytuacji finansowej. W przypadku firm trzeba wykazać średni przychód z ostatnich 6 miesięcy.

Jak wnioskować o kredyt płatniczy krok po kroku?

  1. Przygotowanie dokumentów – za ich pomocą musi zostać potwierdzona historia kredytowa, dochody oraz ewentualnie stałe zatrudnienie.
  2. Wypełnienie wniosku – bank udostępnia odpowiedni formularz. Należy wypełnić go starannie i zgodnie z prawdą, inaczej szansa uzyskania kredytu będzie tylko niższa.
  3. Decyzja banku – instytucja finansowa decyduje, czy dany konsument uzyska kredyt. Brana pod uwagę jest zdolność kredytowa, historia spłat oraz sytuacja finansowa klienta.
  4. Podpisanie umowy – należy przeczytać dokładnie warunki przed podpisaniem dokumentu.

Należy pamiętać, że opóźnienie w spłacie kredytu płatniczego wiąże się z bardzo dużymi kosztami i poważnymi konsekwencjami. Warto dokładnie przemyśleć taką decyzję. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Na co można przeznaczyć kredyt płatniczy w rachunku bieżącym i ile on kosztuje?

Kredyt płatniczy można przeznaczyć na wiele różnych celów. Należą do nich między innymi zakupy, awaryjne wydatki, podróże, edukacja czy nawet rozrywka i rekreacja. Wybór celu ma znaczenie, jednak nie warto zaciągać zobowiązań na rzeczy, które nie są koniecznością. Każdy kredyt płatniczy kosztuje – przy zakupie ostatecznie płacimy więcej ze względu na opłaty dla instytucji finansowej.

Koszty obejmują przede wszystkim oprocentowanie. Może ono różnić się zależnie od konkretnej oferty. Instytucje finansowe pobierają także dodatkowe opłaty i prowizje. Warto pamiętać, że każde opóźnienie potencjalnie oznacza zwiększenie kosztów kredytu płatniczego. Ważne, by dokładnie zapoznać się z umową, gdzie podane są wszystkie opłaty.

Jakie wady i zalety ma kredyt płatniczy?

Kredyt płatniczy w wielu sytuacjach będzie naprawdę dobrym wyborem. Należy jedynie pamiętać, że okres kredytowania jest tutaj krótki i należy wszystko spłacać zgodnie z terminem.

Jakie są zalety kredytu płatniczego?

  • Elastyczność płatności – można przeznaczyć środki na niemal dowolny cel;
  • Dostępność środków – pieniądze zawsze będą pod ręką na przykład w formie karty płatniczej;
  • Raty – istnieje możliwość spłacania kredytu płatniczego w ratach.

Jakie wady ma kredyt płatniczy?

  • Koszty – zwykle częste korzystanie z kredytów płatniczych wiąże się ze sporymi kosztami;
  • Ryzyko zadłużenia – środki można przeznaczyć na dowolny cel, łatwo wpaść w zadłużenie;
  • Ryzyko oszustw – należy korzystać jedynie ze sprawdzonych instytucji finansowych.

Kredyt płatniczy powinien być przemyślaną decyzją. To podstawowa zasada, o której zawsze należy pamiętać.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek