5 min
na-jakie-wsparcie-finansowe-moga-liczyc-osoby-nieformalnie-zatrudnione

Bezrobocie w Polsce jest od kilku lat na stosunkowo niskim poziomie, trzeba jednak wskazać, że mowa tutaj o bezrobociu rejestrowanym. W naszym kraju jest wiele osób, które nie mają zatrudnienia, ale nie posiadają również statusu bezrobotnego – na przykład dlatego, że utrzymuje ich małżonek i nie szukają w związku z tym pracy, zdrowie nie pozwala im pracować bądź mają pracę, ale nie zostali formalnie zatrudnieni. Praca „na czarno” wciąż nie jest rzadkością i chociaż ma swoje zalety, to ma także niewątpliwie wady. Jak bycie nieformalnie zatrudnionym wpływa na możliwość otrzymania wsparcia finansowego?

Z nami szybki kredyt przy minimum formalności będzie w Twoim zasięgu.

Specjaliści Habza Finanse zadbają o pozytywną decyzję kredytową w jak najkrótszym czasie. Wynegocjujemy dla Ciebie optymalne warunki kredytu i zajmiemy się w Twoim imieniu wszystkimi możliwymi formalnościami.

Kim są osoby nieformalnie zatrudnione?

Za formalne zatrudnienie można uznać takie, które funkcjonuje na podstawie umowy – czy to umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej. Osoby nieformalnie zatrudnione takiej umowy nie posiadają, a więc pracują „na czarno”. Są to w dużej mierze osoby młode (zwłaszcza studenci), ale także na przykład takie, które zbliżają się do wieku emerytalnego, straciły poprzednią pracę i ciężko jest im znaleźć nowe legalne zatrudnienie.

Osoby nieformalnie zatrudnione często nie decydują się na zarejestrowanie w Urzędzie Pracy jako bezrobotni. Chociaż zapewniłoby im to pewne benefity, takie jak posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, na dłuższą metę nie jest to wygodne rozwiązanie – Urząd będzie bowiem znajdował dla nich oferty zatrudnienia, których odrzucanie i tak skończy się utratą statusu bezrobotnego.

na jakie wsparcie finansowe moga liczyc osoby nieformalnie zatrudnione - wykres stopa bezrobocia

1 Źródło: https://stat.gov.pl/wykres/3.html

Czy osoby nieformalnie zatrudnione mogą liczyć na wsparcie socjalne?

Dotacja na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej czy zasiłek dla bezrobotnych – na takie benefity mogą liczyć osoby nieposiadające w naszym kraju zatrudnienia. Jednak, jak wspomniano powyżej, będzie to wymagało posiadania statusu bezrobotnego, a także spełnienia innych wymagań.

Należy pamiętać, że jeśli zarejestrujemy się jako bezrobotni i pobierzemy zasiłki, a okaże się, że jednak posiadaliśmy źródło dochodu, możemy zostać oskarżeni o wyłudzenie i nie tylko konieczny będzie zwrot uzyskanej sumy, ale mogą nam także grozić znacznie poważniejsze konsekwencje.

Brak umowy a kredyt lub pożyczka

Banki wymagają od kredytobiorców posiadania stałego źródła dochodu. Może to być legalna praca, ale też emerytura czy renta (nie liczą się za to jako dochody zasiłki i dodatki socjalne). Osobom pracującym „na czarno” będzie więc bardzo trudno uzyskać kredyt, a wręcz będzie to niemożliwe. Trzeba przy tym wskazać, że przy kredytach na małe kwoty banki nie wymagają już często zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, a opierają się na danych wpisanych we wniosku i wyciągu z konta bankowego.

Oszczędź swój czas i nerwy – powierz pozyskanie kredytu ekspertom.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i szerokim kwalifikacjom, nasi doradcy błyskawicznie pozyskają dla Ciebie tani, wygodny kredyt. Z naszą pomocą unikniesz przepłacania na kredycie – bez jakichkolwiek przedpłat.

Podawanie we wniosku fałszywych danych (na przykład o posiadaniu legalnego zatrudnienia, kiedy w rzeczywistości pracuje się nieformalnie) jest jednak zakazane i jeśli zostanie odkryte, może być przyczyną do rozwiązania umowy kredytowej, co z kolei będzie wymagało od dłużnika niezwłocznego zwrotu całości pożyczonej sumy.

Jak to wygląda w przypadku sektora pozabankowego? Firmy pożyczkowe akceptują znacznie szerszą gamę dochodów niż banki: mogą one pochodzić między innymi z dodatków socjalnych, stypendiów czy alimentów. Najważniejsza jest wysokość dochodu, a nie ich źródło. Nie jest na ogół wymagane dostarczanie zaświadczeń od pracodawcy ani innych dokumentów potwierdzających legalne zatrudnienie. W związku z tym jest to najłatwiej dostępne dla osób nieformalnie zatrudnionych źródło finansowania.

Wsparcie finansowe dla osób nieformalnie zatrudnionych – podsumowanie

Osoby nieformalnie zatrudnione nie mogą liczyć na zasiłki socjalne, nie otrzymają też kredytu w banku. Mogą za to spróbować aplikować o pożyczkę w firmie pożyczkowej co, przy odpowiednio wysokich dochodach, ma sporą szansę na zakończenie się powodzeniem.

Ich sytuacja nie jest więc beznadziejna, nie da się jednak ukryć, że w zakresie wsparcia finansowego znajdują się między młotem a kowadłem – nie mogą bowiem zarejestrować się jako osoby bezrobotne, ale też nie wykorzystają swojego zatrudnienia do zaciągnięcia kredytu bankowego.

Kim jest osoba nieformalnie zatrudniona?

Osoba nieformalnie zatrudniona nie posiada ważnej umowy z pracodawcą (na przykład umowy o pracę, ale też umowy zlecenie czy umowy o dzieło) i zazwyczaj nie jest zarejestrowana jako bezrobotna. Pracuje na ogół na podstawie ustnych ustaleń, bez ubezpieczenia zdrowotnego, urlopu i innych benefitów wynikających z Kodeksu pracy.

Czy można dostać kredyt będąc nieformalnie zatrudnionym?

Przy kredytach lub pożyczkach na niskie kwoty potencjalni wierzyciele coraz częściej nie wymagają już zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, a jedynie własnego oświadczenia. Pracując nieformalnie można więc w teorii otrzymać kredyt, ale jeśli będzie to wymagało zamieszczenia nieprawdziwych informacji w oświadczeniu o dochodach, będzie jednocześnie niezgodne z prawem.

Czy osobom nieformalnie zatrudnionym należy się wsparcie socjalne?

Wsparcie socjalne z reguły wymaga spełnienia określonych warunków, takich jak zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, których osoby nieformalnie zatrudnione często nie spełniają. W związku z tym nie mogą one legalnie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych czy inne zapomogi tego typu.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)