6 min
kredyt-ekologiczny

Kredyty ekologiczne stają się coraz popularniejsze. Kolejne banki oferują taką usługę i jest ona często również nazywana ekokredytami. To nic innego jak kredyty gotówkowe z przeznaczeniem na finansowanie szeroko pojętej ochrony środowiska. Klienci mogą przy pomocy środków między innymi kupić system fotowoltaiczny, mechanizm uzdatniania wody czy nawet energooszczędną lodówkę lub piekarnik – możliwości są ogromne.

Czym jest kredyt ekologiczny?

Kredyty ekologiczne są oferowane głównie klientom indywidualnym bez wykluczenia przedsiębiorstw w niektórych przypadkach.Środki przyznaje się w ramach działalności lub planów na rzecz ochrony środowiska. Projekty proekologiczne są wspierane przez banki, co gwarantuje między innymi niższe koszty okołokredytowe oraz oprocentowanie.

monety wysypane na trawe

Warto wiedzieć, że wyróżniamy tak naprawdę dwa szczególne rodzaje kredytów ekologicznych:

 • hipoteczny,
 • wsparcie finansowe w inwestycji związanej z ekologią.

Kredytobiorca musi przeznaczyć całość środków na inwestycję proekologiczną. Jest to warunkiem banku, który należy spełnić, by dotrzymać umowy. W Polsce można otrzymać różne dodatkowe dotacje i dofinansowania związane z kredytami ekologicznymi. Należy również pamiętać, że ten produkt finansowy przybiera wiele innych nazw jak eko-kredyt, zielony kredyt, proekologiczny kredyt itp.

Kredyt ekologiczny 2023 – jakie warunki trzeba spełniać, by go otrzymać?

Zwykle kredyt ekologiczny to bardzo opłacalne rozwiązanie. Korzystne warunki wynikają z tego, że środki mają zostać wykorzystane na proekologiczny cel. Mimo wszystko pod względem formalności czy procedur taki kredyt nie różni się mocno od standardowych produktów finansowych.

Bank bada kilka kwestii:

 • historię i zdolność kredytową,
 • aktualną sytuację finansową,
 • aktualną sytuację zawodową oraz status zatrudnienia.

Oczywiście kredyt ekologiczny ma konkretny cel. Dlatego też bank może wymagać szacunków związanych z zapotrzebowaniem na energię. Często trzeba przedstawić na przykład projekt budowy czy też audyt energetyczny zawierający konieczne prognozy.

Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.

Kto może wnioskować o kredyt ekologiczny?

Standardowo takie produkty finansowe są dostępne przede wszystkim dla klientów indywidualnych. Przedsiębiorstwa także mogą skorzystać z kredytów ekologicznych. Konieczne będzie tutaj jednak przedstawienie projektu proekologicznego, na który zostaną przeznaczone środki. Kredyt służy w tym wypadku jako swego rodzaju inwestycja. Firma zyskuje korzystne warunki, ale przeznacza środki na proekologiczne projekty – zwykle powiązane także z rozwojem przedsiębiorstwa.

trzy stosy monet na ziemi

Dostępność kredytu ekologicznego jest spora. Coraz więcej banków wdraża takie rozwiązanie. Niemal każdy może z niego skorzystać, o ile spełnia określone przez bank warunki zwykle dotyczące zdolności kredytowej.

Na co można przeznaczyć kredyt ekologiczny BGK?

Kredyt ekologiczny BGK jest finansowany ze środków z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata od 2021 do 2027. Ten produkt finansowy może zostać wykorzystany wyłącznie przez przedsiębiorstwa – nie będzie dostępny dla klienta indywidualnego.

Z kredytu ekologicznego BGK mogą skorzystać przedsiębiorstwa zatrudniające do 3 tys. pracowników. Środki można przeznaczyć na modernizację infrastruktury w celu zmniejszenia zużycia energii o przynajmniej 30%. Inwestycją mogą być budynki, maszyny, urządzenia, narzędzia itd. Warto wiedzieć, że kredyt ekologiczny BGK to w istocie bezzwrotna dotacja z funduszy unijnych.

Środki wypłaca się jako premię, która jest przeznaczana na spłatę części kapitałowej kredytu ze standardowego banku komercyjnego. BGK pokrywa od 20 do aż 70% kwoty zobowiązania. Pozostałą część opłaca kredytobiorca. Maksymalna kwota kredytu ekologicznego tego rodzaju wynosi 660 mln zł.

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt ekologiczny dla firm?

Uzyskanie kredytu ekologicznego jest dość podobne do standardowych produktów finansowych. W pierwszej kolejności jednak firmy muszą sprawdzić, czy inwestycja może uzyskać wsparcie z funduszu. Należy więc sprawdzić Przewodnik kwalifikowalności wydatków. Jeżeli inwestycja kwalifikuje się do uzyskania kredytu ekologicznego, można przejść dalej.

kobieta przegladajaca dokumenty

Firma musi skontaktować się z bankiem kredytującym. Trzeba mieć promesę kredytu ekologicznego lub warunkową umowę. Później wystarczy złożyć wniosek wraz ze wszystkimi koniecznymi dokumentami. Należy również dołączyć audyt. Nieprawidłowo wypełnione dokumenty mogą poskutkować tym, że otrzymamy z powrotem odrzucony wniosek kredytowy.Przy wnioskowaniu o kredyt ekologiczny należy przedstawić podobną dokumentację jak przy standardowych konsumenckich produktach finansowych. Należy potwierdzić zdolność i historię kredytową. Firma musi także zadbać o dokumentację projektową. Trzeba przedstawić również informacje związane ze zużyciem energii. Ostatecznie środki są przekazywane na ROR klienta lub firmy.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza Finanse uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Jakie wady i zalety ma kredyt ekologiczny?

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Kredyty ekologiczne pod różnymi nazwami są oferowane przez coraz więcej banków. Skorzystanie z takiej usługi stało się bardzo popularne od kilku lat.

Zalety kredytu ekologicznego:

 • Zmniejszenie emisji spalin;
 • Możliwość korzystania z dotacji unijnych i rządowych;
 • Możliwość zakupu ekologicznych rozwiązań, które są często bardzo kosztowne;
 • Ograniczenie wydatków związanych z energią;
 • Zapewnienie atrakcyjnych warunków kredytowania, czyli niskie oprocentowanie oraz koszty okołokredytowe;
 • Sporo ofert na rynku od różnych banków;
 • Stosunkowo niewiele formalności, lecz ile czeka się na decyzję kredytową? W tym przypadku zaledwie kilka tygodni.

Wady kredytu ekologicznego:

 • Całe środki z kredytu muszą zostać przeznaczone na inwestycję proekologiczną;
 • Tylko część kredytu jest finansowana przez dopłatę;
 • Kredytobiorca musi przed zaciągnięciem zobowiązania przygotować wszystkie plany, co jest kosztowne.

W większości kredyt ekologiczny będzie jednak naprawdę opłacalny (lepszy niż gotówkowy, mikrofaktoring, hipoteczny itd.). To propozycja szczególnie dla mniejszych firm oraz klientów indywidualnych. Wachlarz możliwości jest tutaj ogromny – istnieje także mała szansa na przekredytowanie.

Kto może skorzystać z kredytu ekologicznego?

Z kredytu proekologicznego mogą skorzystać klienci indywidualni oraz firmy do 3 tys. zatrudnionych pracowników.

Na co można przeznaczyć kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny można przeznaczyć na dowolny cel, który zmniejszy zużycie energii – dla firm o minimum 30%.

Gdzie sprawdzić, czy inwestycja kwalifikuje się do wsparcia w ramach kredytu ekologicznego BGK?

To, czy inwestycja kwalifikuje się do wnioskowania o wsparcie od BGK, można sprawdzić w Przewodniku kwalifikowalności wydatków.

Czy wymagane jest przedstawienie dokumentacji projektowej przy wnioskowaniu o kredyt ekologiczny?

Tak, wnioskując o kredyt ekologiczny, należy przedstawić plan projektu, a także oszacować jego zużycie energii. Dodatkowo należy wykazać dobrą historię kredytową.

Czy eko-kredyt, zielony kredyt, proekologiczny kredyt są tym samym produktem?

Tak, na rynku funkcjonuje zamienne słownictwo dotyczące kredytu ekologicznego. Eko-kredyt, kredyt ekologiczny, zielony kredyt czy kredyt proekologiczny to te same pojęcia.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek