9 min
mikrofaktoring-–-czym-jest

Wiele firm potrzebuje dodatkowego wsparcia finansowego, aby móc rozwijać się lub w ogóle egzystować na rynku. Zazwyczaj są to przedsiębiorstwa z sektora MŚP, dla których każda nieopłacona w terminie faktura od kontrahenta może prowadzić do utracenia płynności finansowej. W takiej sytuacji nie muszą się jednak martwić. Znakomita większość z nich może skorzystać z mikrofaktoringu.

Problem z niezapłaconymi fakturami a mikrofaktoring

Wiele firm, które działają w sektorze MŚP, miewa problemy z płynnością finansową. Z czego one wynikają? Niekoniecznie z braku klientów, złego zarządzania czy słabych produktów, a bardzo często z pominięcia terminu płatności faktury.

Opóźnienia zdarzają się niemal w każdej branży, w produkcji i usługach, a zazwyczaj są efektem domina. Sprzedawca nie zapłacił dostawcy, dostawca nie zapłacił producentowi – im dłuższy łańcuch, tym więcej firm jest narażonych na straty. Dla niektórych są one bardziej odczuwalne niż dla innych, prowadząc nierzadko na skraj zapaści, a nawet całkowitej niewypłacalności i bankructwa. Co jest powodem opóźnień?

Niekoniecznie zła wola, choć bywa i tak. Czasem po prostu niedziałająca windykacja po stronie wierzyciela czy dezorganizacja w dziale administracyjnym u dłużnika. Gdy problem dotyka też Twojego przedsiębiorstwa, rozwiązaniem tych wszystkich zmartwień może okazać się mikrofaktoring.

Mikrofaktoring – co to?

Mikrofaktoring jest narzędziem mającym na celu poprawienie sytuacji finansowej firmy, a konkretniej zapewnienie jej płynności na wypadek opóźnień w opłacaniu faktur. Jednak w praktyce jest to znacznie więcej rozwiązań, które składają się na faktoring dla firm – w zależności od generowanych obrotów, oczekiwań, planów inwestycyjnych, rzetelności, terminowości i liczby kontrahentów. Z uwagi na wiele czynników mikrofaktoring, zwany też faktoringiem dla firm z sektora MŚP warto skonsultować indywidualnie z dedykowanym doradcą.

Ogólna definicja mówi o tym, że mikrofaktoring wierzytelności to usługa, w której faktury z długim terminem płatności wystawione przez przedsiębiorcę, są przekazywane do uregulowania firmie faktoringowej. Ta finansuje ją, pobierając z tego tytułu odsetki. Jednak dla sprzedawcy oznacza to natychmiastowe otrzymanie płatności i kontynuowanie pracy bez przestojów czy strat. Jak dokładnie działają usługi faktoringowe?

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Faktoring dla małych firm – jak działa?

Faktoring dla małych firm to mikrofaktoring, czyli usługa finansowania, ale też wspierania mikroprzedsiębiorstw na innych płaszczyznach ich działalności. Celem jest umożliwienie im płynnego funkcjonowania, nawet w sytuacji, gdy kontrahenci spóźniają się z opłaceniem faktur. W procesie bierze udział:

 • faktorant, czyli firma wystawiająca fakturę,
 • faktor, który opłaca wystawione faktury (instytucja finansowa),
 • dłużnik faktoranta.

Jak to działa?

 1. Twoja firma sprzedaje towar lub świadczy usługę na rzecz klienta.
 2. Twoja firma wystawia fakturę sprzedaży faktorowi.
 3. Faktor weryfikuje wypłacalność dłużnika i podejmuje kroki odebrania należnej kwoty.
 4. Jednocześnie faktor wypłaca należność Twojej firmie.
 5. Dłużnik rozlicza się z faktorem, regulując płatność w ustalonym terminie.

Cały proces może się odbyć na podstawie tego, że faktor wykupuje faktury od Ciebie i sam, we własnym zakresie zajmuje się ściągnięciem należności od dłużnika. Wcześniej, nie narażając Cię na długie oczekiwanie, wypłaca Ci należne środki, a Ty bez przeszkód kontynuujesz swoją działalność.

Faktoring dla małych firm w świetle prawa

Na ten moment nie istnieją konkretne przepisy, które regulowałyby działanie faktoringu dla małych firm. Usługa jednak funkcjonuje i ma się dobrze, ponieważ znajdują w niej zastosowanie ogólnie obowiązujące regulacje prawne. Jako tzw. umowa nienazwana bazuje głównie na artykule 509 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego:

„Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania”.

„Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki”.

Zatem funkcjonowanie mikrofaktoringu ma podstawy prawne i w razie wątpliwości należy dokonać interpretacji na podstawie wyszczególnionych wyżej zapisów. Żeby mieć pewność współpracy z rzetelnym faktorem, warto poszukać go np. za pośrednictwem Polskiego Związku Faktorów. Na stronie internetowej widnieją firmy, które mają w swojej ofercie tego typu produkt: http://faktoring.pl/znajdz-faktora/.

Co wchodzi w usługi szybkiego faktoringu?

Szybki faktoring to usługa, którą nieustannie zainteresowanych jest wielu polskich przedsiębiorców. Ci działający w sektorze MŚP potrzebują wsparcia na wielu płaszczyznach, choć oczywiście głównie zależy im na opłacaniu w terminie faktur, z którymi problem mają bezpośredni dłużnicy firmy, ale nie tylko. Zobacz, co może obejmować mikrofaktoring:

 • zarządzanie rozliczeniami,
 • inkaso należności,
 • windykacja kontrahentów.

Czym nie jest mikrofaktoring? Nie jest to ani kredyt, ani windykacja należności, ani tym bardziej ubezpieczenie. Zdarza się, że te usługi są dostępne w pakietach lub alternatywnie (kredyt jest alternatywą dla faktoringu), lecz nie są tożsame z samym pojęciem faktoringu dla małych firm.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Mikrofaktoring – ile kosztuje?

Koszt mikrofaktoringu jest istotny dla firmy, która chce skorzystać z tego sposobu finansowania swojej działalności. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że usługa jest bardzo elastyczna i indywidualnie dopasowana do konkretnych potrzeb. Ponadto nie obowiązuje jeden sztywny cennik, a na ostateczny koszt wpływa np. wysokość miesięcznego abonamentu, opłaty administracyjnej czy utrzymanie limitu. Czasem faktoring online czy stacjonarny zostaje przyznany pod pewnymi warunkami i na inną kwotę niż wnioskowana. Ostatecznie jednak jego koszt, w zależności od podmiotu, który udziela finansowania, waha się między 2 a 10 procent należności całkowitej.

Warto też zachować czujność przy podpisywaniu umowy i informacji o opłatach dodatkowych. Zdarza się, że firmy naliczają je za weryfikację kontrahenta czy koszt cesji zwrotnej. Oprócz tego istotne będzie poznanie, z jaką częstotliwością naliczane są prowizje – stawka może być podana w skali roku, miesiąca, tygodnia, a nawet dnia. A jeśli obowiązujący termin spłaty to np. 60 dni, czy za każdy z nich nienaliczana jest opłata dodatkowa? To wszystko powinna regulować umowa, dołączony do niej regulamin i tabela prowizji.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie obliczyć, ile zapłacisz za mikrofaktoring. Pomogą w tym ogólnodostępne kalkulatory podobne do tego, jaki działa w banku ING[1]:


Powyższa informacja nie jest ofertą, przyrzeczeniem finansowania, ani propozycją nabycia produktu w rozumieniu przepisów prawa, a wyliczony koszt usługi jest szacunkowy i ma charakter wyłącznie informacyjny. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień bieżący. Ostateczny koszt usługi firmy faktoringowej jest prezentowany w trakcie zlecenia faktury do finansowania i każdorazowo jest przedmiotem akceptacji klienta.

Faktoring dla firm – czy się opłaca?

Faktoring dla małych firm jest opłacalny z wielu względów – pod warunkiem że korzystasz z niego świadomie i rozsądnie. Wtedy może Ci zapewnić:

 • elastyczność w podejściu do terminów płatności,
 • poprawę płynności finansowej,
 • ekspresowy dostęp do finansowania bez stresu i czekania,
 • większą motywację kontrahentów do regulowania należności,
 • nieograniczona dostępność środków – kwota mikrofaktoringu może wzrastać wraz z obrotami firmy.

Mikrofaktoring – dla kogo to dobra opcja?

Mikrofaktoring jest dostępny niemal dla wszystkich przedsiębiorców bez względu na staż czy branżę (choć różne firmy finansowe mogą mieć w tym zakresie własne wymogi i regulacje). Są jednak takie przedsiębiorstwa, które szczególnie narażone są na opóźnienia w regulowaniu faktur i konsekwencje z tym związane. Zalicza się do nich działających w branży transportowej, HoReCa, produkcyjnej i usługowo-handlowej.

Faktoring jest odpowiedni:

 • dla firm, które współpracują z klientami, wystawiając im faktury z odroczonym terminem płatności,
 • dla firm o niewielkiej zdolności kredytowej,
 • dla planujących inwestycję i szukających środków na jej sfinansowanie,
 • w przeciwieństwie do tradycyjnego faktoringu dla firm mikrofaktoring jest przeznaczony dla mikroprzedsiębiorców i małych firm, które działają od niedawna i nie mają dużych obrotów,
 • dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać produkt bez długiego czekania i załatwiania szeregu formalności,
 • dla szukających sposobu na bieżące finansowanie działalności,
 • dla firm, które chcą zachować płynność finansową.

W faktoringu dla firm można upatrywać szansy na rozwój firmy, a nie tylko zaspokajanie jej bieżących potrzeb. Aby faktycznie tak było, warto dopasować do siebie najlepszy spośród wszystkich dostępnych faktoringów.

Mikrofaktoring – jak zacząć korzystać z mikrofaktoringu?

Mikrofaktoring online to najprostsza i najszybsza droga złożenia wniosku i uzyskania decyzji. Jeśli będzie ona pozytywna, zaczniesz współpracę z faktorem i poprawisz płynność finansową swojego przedsiębiorstwa. Jednak gdzie i jak znaleźć zaufanego partnera biznesowego? Wspomniana już przynależność do Polskiego Związku Faktorów to na pewno dobry znak. Tak samo, jak powiązanie kapitałowe firmy z większym podmiotem, np. bankiem.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Kiedy warto sięgnąć po mikrofaktoring?

Po mikrofaktoring warto sięgnąć, gdy zależy Ci na utrzymaniu płynności przedsiębiorstwa i zastrzyku gotówki na nowe inwestycje. Takie wsparcie będzie nieocenione również wtedy, gdy brak regulowanych w terminie faktur burzy stabilność firmy oraz ogranicza swobodę jej działania. O tym, że faktoring dla małych firm jest dobrą opcją, świadczą statystyki. W pierwszym półroczu 2022 roku rynek faktoringu zwiększył się aż o 1/3 w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.[2]:

Nawet jeśli Twoja firma jest obecna na rynku krótko, ma słabą zdolność kredytową i niekoniecznie może pochwalić się imponującymi obrotami, mikrofaktoring jest dostępny jako sposób na regularny zarobek.


[1] Źródło: https://finansowaniefaktur.pl/

[2] Źródło: http://faktoring.pl/2022/07/28/kolejny-rekord-branzy-faktoringowej/

4/5 - ilość głosów (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek