lista dłużników krd

Lista dłużników KRD – kto i kogo może sprawdzić?

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów (często mylnie odczytywany jako Krajowy Rejestr Dłużników) to źródło informacji gospodarczej dostępne online, które powstało w 2003 roku. Zajmuje się gromadzeniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych. W internetowej bazie danych, jaką stanowi Krajowy Rejestr Długów lista dłużników jest sukcesywnie aktualizowana. Trafiają tam informacje zgłaszane przez instytucje, przedsiębiorstwa, gminy, jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne posiadające tytuł wykonawczy.

 

 

Lista nazwisk dłużników – kto i kogo może sprawdzić

Krajowy Rejestr Długów powstał, by służyć zarówno podmiotom gospodarczym, jak i osobom prywatnym. Możliwość sprawdzenia czy lista dłużników KRD zawiera dane firmy lub potencjalnego klienta, znacznie zmniejsza ryzyko niekorzystnej współpracy. Krajowy Rejestr Długów wykorzystywany jest również przez banki oraz niektóre firmy pożyczkowe w poszukiwaniu informacji o potencjalnych klientach.

Każdy obywatel może sprawdzić siebie, swoją firmę oraz dowolny podmiot gospodarczy, jak również otrzymać informację, kto pobierał raport na jego temat. Może również dopisać dłużnika do rejestru, a także otrzymywać powiadomienia, kiedy sam zostanie wpisany do KRD.

Lista dłużników w Polsce – jak sprawdzić siebie

Do sprawdzenia własnej osoby Krajowy Rejestr Długów wymaga rejestracji i weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej o raport. Zapobiega to nadużyciom, takim jak sprawdzanie sąsiada, znajomego czy innej osoby prywatnej. Raz na pół roku pozyskanie raportu KRD jest bezpłatne. Wnioskować można dowolną ilość razy, jednak za każde kolejne zapytanie należy uiścić stosowną opłatę.

Aby zarejestrować się na stronie KRD, należy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail oraz dane adresowe i numer PESEL, który służy jako login. Następnie należy utworzyć hasło, które powinno składać się z co najmniej 8 znaków i zawierać cyfry oraz znaki specjalne. Trzeba pamiętać, że od tego hasła zależy bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Dlatego nie należy stosować go w żadnym innym miejscu. Założenie konta wymaga również potwierdzenia tożsamości. Odbywa się to przez wysłanie skanu obu stron dowodu osobistego. Kiedy tożsamość zostanie potwierdzona, konto stanie się aktywne i będzie możliwe zalogowanie się do panelu klienta. Po zalogowaniu raport o sobie w KRD można otrzymać przechodząc do opcji „Sprawdź czy jesteś wpisany do KRD” w zakładce „SPRAWDZANIE”. Raport generowany jest momentalnie i dostępny bez opłaty raz na pół roku.

Dlaczego warto sprawdzić, czy lista dłużników w Polsce zawiera usługodawcę lub firmę

Posiadając zarejestrowane konto w serwisie Krajowego Rejestru Długów, można sprawdzić jako osoba prywatna nie tylko wpisy dotyczące siebie, ale również wiarygodność różnych podmiotów. Warto skorzystać z tej możliwości przed zawarciem poważnej transakcji. Inną sytuacją, w której warto pobrać raport jest sprawdzenie przyszłego pracodawcy. Dzięki informacjom z KRD wiadomo czy pracodawca jest rzetelny i czy nie ma kłopotów z płynnością finansową, od której zależy również terminowa wypłata wynagrodzeń.

Konsekwencje wpisu w KRD

Jeżeli lista dłużników KRD zawiera dane firmy lub nazwisko osoby fizycznej, wpływa to negatywnie na zdolność kredytową i wiarygodność, a co za tym idzie znacznie utrudnia uzyskanie pożyczki lub kredytu. Banki oraz firmy pożyczkowe oprócz Biura Informacji Kredytowej sprawdzają również bazę Krajowego Rejestru Długów, dlatego mogą odrzucić wniosek klienta o kredyt, jak również odmówić wydania karty kredytowej. Lista nazwisk dłużników sprawdzana jest również przez usługodawców, takich jak dostawcy Internetu, telewizji kablowej i telefonii komórkowej. Jeśli wśród dłużników znajdują się dane potencjalnego klienta, może mieć problem z podpisaniem umowy na świadczenie usług.

 

 

Sprawdzenia listy dłużników można dokonać samodzielnie lub korzystając z pomocy specjalisty z Habza Finanse – doświadczonej instytucji, która specjalizuje się w uzyskiwaniu trudnych kredytów, konsolidacji chwilówek i kart kredytowych.

Obrazek wyróżniający – Logo Krajowego Rejestru Długów – KRD [Źródło strona KRD]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz