6 min
fundusz wsparcia kredytobiorcow

Problemy ze spłatą zobowiązań mogą wystąpić u każdego. Osoby z kredytem lub pożyczką w trudnej sytuacji mogą jednak liczyć na pomoc. Do tego celu powstał Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Warto wiedzieć, że dostępna pomoc jest tutaj jedynie doraźna. Kredytobiorca, który z niej skorzystał, musi ostatecznie zwrócić środki. W artykule przedstawiamy, jak dokładnie działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał z myślą o osobach, które mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Nie każdy może jednak otrzymać taką pomoc. Jedynie kredytobiorcy, którzy spełniają określone warunki, kwalifikują się do wsparcia z Funduszu. Najważniejszy warunek jest taki, że zadłużona osoba ponosi koszty obsługi kredytu przekraczające 50% dochodów osiąganych miesięcznie przez gospodarstwo domowe.

banknot 200-zlotowy

Podstawa prawna to ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Warto zauważyć, że pomoc jest doraźna, a otrzymane środki należy ostatecznie zwrócić. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak działa?

Bank Gospodarstwa Krajowego pomaga kredytobiorcom, którzy zaciągnęli w przeszłości kredyt hipoteczny i mają problemy ze spłatą obowiązań. Przy tego rodzaju produktach finansowych okres kredytowania jest bardzo długi – trwa nawet kilkadziesiąt lat. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga zadłużonym osobom nawet przez wiele miesięcy, by mogli pokrywać kolejne raty. Pomoc jest przekazywana bezpośrednio z BGK do banku, gdzie zobowiązanie zostało zaciągnięte.

W niektórych przypadkach takie wsparcie jest niezbędne. Przekredytowanie, zmiana pracy, pogorszenie sytuacji finansowej czy sytuacje losowe mogą być podstawą, by uzyskać środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Całą kwotę należy zwrócić w maksymalnie 144 ratach. Po spłaceniu 100 można ubiegać się o umorzenie pozostałych należności.

Z pomocą doradcy Habza Finanse możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać pomoc?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga tylko kwalifikującym się osobom. Aby otrzymać środki od Banku Gospodarstwa Krajowego, trzeba przygotować odpowiednią dokumentację:

 • wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców;
 • dokument tożsamości;
 • umowa kredytowa;
 • potwierdzenie miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Sporadycznie mogą być wymagane dodatkowe dokumenty czy oświadczenia. Warto w niektórych przypadkach skorzystać z pomocy prawnika. Należy pamiętać, że środki zostają automatycznie przeznaczone na spłatę rat. Nie dysonuje nimi kredytobiorca. To znacznie lepsze rozwiązanie niż kredyt na spłatę komornika, pożyczki, by pokryć raty itd. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga wyjść z zadłużenia, a nie je dodatkowo zwiększa.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak wypełnić wniosek?

Jeżeli zamierzasz skorzystać ze wsparcia finansowego od BGK, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku, gdzie zaciągnięto kredyt hipoteczny. Ten dokument został przygotowany i wydany rozporządzeniem Ministra właściwego do spraw instytucji finansowych. Można go znaleźć w sieci – wystarczy pobrać oraz wypełnić.

Jakich informacji Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wymaga we wniosku?

 • dane osobowe oraz adres kredytobiorcy;
 • numer PESEL;
 • numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
 • numer identyfikacyjny umowy kredytowej.

Kredytobiorca powinien także opisać okoliczności, które mają być podstawą do przyznania środków z Funduszu. Należy zamieścić informację o miesięcznych kosztach obsługi kredytu oraz całkowitym dochodzie dla całego gospodarstwa domowego. Odrzucony wniosek kredytowy zdarza się, gdy źle wypełnimy dokument lub nie spełniamy warunków. Tutaj sytuacja wygląda dokładnie tak samo.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak obliczyć dochód dla gospodarstwa domowego?

Poziom skomplikowania zależy tutaj od liczby źródeł dochodów oraz ich stabilności. Wystarczy zsumować wszystkie przypływające miesięcznie środki i odjąć od nich wszelkie koszty oraz wydatki.

analizowanie wykresu

Najlepiej sporządzić listę źródeł dochodu oraz określić ich regularność. Następnie należy zsumować przychody i odjąć koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego jak rachunki, czynsz lub zakupy spożywcze. Otrzymana liczba to właśnie dochód netto, który jest brany pod uwagę przy staraniu się o pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Dla kogo wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest dostępne?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wymaga spełnienia jednego ze ściśle określonych warunków. Pomoc otrzymają tylko osoby, które rzeczywiście nie mogą chwilowo spłacać kolejnych rat zobowiązania. BGK opłaci należności dla banku za kredytobiorcę, gdy ten spełni jeden z poniższych warunków:

 • Gdy kredytobiorców jest kilku, jeden z nich musi mieć status bezrobotnego;
 • Kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczające 50% dochodów miesięcznych osiąganych przez całe gospodarstwo domowe;
 • Miesięczny dochód po opłaceniu kosztów kredytu hipotecznego jest niższy niż 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego lub 1200 zł na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego.

Niekoniecznie trzeba samodzielnie wszystko obliczać. To, czy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomoże danej osobie, można sprawdzić za pośrednictwem specjalnych formularzy i kalkulatorów dostępnych w sieci za darmo.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem. 

Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie. 
Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza Finanse, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Jakie kredyty obejmuje pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dotyczy wyłącznie kredytów hipotecznych. Warto wiedzieć, że banki dość rzadko proponują skorzystanie z pomocy, ponieważ to usługa BGK, a nie danej firmy. Mimo wszystko w praktyce można niemal wszędzie złożyć wniosek o wsparcie. Trzeba jedynie przygotować odpowiedni dokument – szablony wniosków są najczęściej dostępne na stronie internetowej banku, gdzie zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – czy warto z niego korzystać?

Należy pamiętać, że otrzymana pomoc to nic innego, jak pożyczka z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Oczywiście takie rozwiązanie pomoże przy spłacie kredytu hipotecznego. Mimo wszystko generuje to również dodatkowe zobowiązanie. Na Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zyskają jedynie osoby, których problemy finansowe są przejściowe.

Po upływie 36 miesięcy od zaciągnięcia pierwszej transzy dłużnik ma jeszcze 2 lata, by ustabilizować swoją sytuację. Dopiero wtedy następuje rozpoczęcie spłaty pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – 5 lat od otrzymania środków na opłacenie kredytu hipotecznego.

To rozwiązanie ma pewne zalety i wady. Przede wszystkim środki otrzymujemy szybko, można natychmiast uregulować zaległości oraz uniknąć kar. Wsparcie trzeba jednak zwrócić po czasie, co niekiedy powoduje, że spłacamy kredyt i FWK jednocześnie.

Kto może skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Z pomocy FWK może skorzystać każda osoba, która spełnia warunki i ma zaciągnięty kredyt hipoteczny. Największe znaczenie mają tutaj dochody kredytobiorcy.

Kto nie może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest niedostępna dla osób, które już otrzymują inną formę wsparcia w ramach spłaty kredytu lub posiadają nieruchomości na własność.

Kiedy należy zwrócić środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Spłata finansowania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców rozpoczyna się 5 lat po zaciągnięciu pierwszej transzy.

Czy wsparcie z FWK jest darmowe?

Tak, zwrot otrzymanych środków z FWK polega na opłacaniu comiesięcznej raty w wysokości maksymalnie 500 zł bez żadnego oprocentowania.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek