11 min
koszty-kredytu-hipotecznego-od-czego-zaleza

Rynek kredytowy w Polsce załamał się w dużym stopniu po zmianie polityki monetarnej, po wzroście stóp procentowych. Nieruchomości w kraju finansuje się w praktycznie 50% kredytem hipotecznym. To zobowiązanie, o którym narosło wiele mitów pod kątem kształtowania kosztów. Koszty kredytu hipotecznego to stale gorący temat, ponieważ uzależnia funkcjonowanie gospodarstwa domowego przez wiele lat. To mocno długoterminowe zobowiązanie, chociaż coraz częściej spłacane przed czasem. Amatorom całkowity koszt kredytu hipotecznego kojarzy się tylko z oprocentowaniem i ewentualnie prowizjami, ale niestety tych kosztów pobocznych znajdzie się w umowach znacznie, a to znacznie więcej. W artykule znajdziesz wiele wskazówek dotyczących prawidłowego odczytywania umów kredytowych, lepiej wytypujesz najlepsze banki detaliczne, uśrednisz zobowiązanie długoterminowe i naturalnie obniżysz ryzyko spłaty. W jaki sposób odnosić się profesjonalnie do kosztów kredytu hipotecznego? O tym kilka praktycznych słów poniżej.

Koszty kredytu hipotecznego – czym dokładnie są?

Realny koszt kredytu hipotecznego nigdy nie równa się tylko oprocentowaniu, ponieważ kredyt hipoteczny to dla każdego banku detalicznego inwestycja i to przy okazji celowa. Kredytu hipotecznego konsument nie może wydać inaczej, niż uzgodniono w podstawowej umowie. Koszty odnoszą się standardowo do określenia prawidłowej wyceny nieruchomości, do profesjonalnej oceny zdolności kredytowej klienta, do uruchomienia kapitału zgodnie z prawem. Na bankach ciąży wiele obowiązków prawnych, podatkowych, informacyjnych i naturalnie cel, jakim jest zadowolenie akcjonariuszy. Najczęściej na rynku kredytowym koszty można podzielić na odsetkowe i pozaodsetkowe regulowane prawem, ale też na koszty okołokredytowe nie do końca związane z długoterminową spłatą, ale bardziej kwestiami pobocznymi. I to właśnie na dodawanie kosztów okołokredytowych powinieneś mocno uważać przy podpisywaniu długoterminowego zobowiązania. W nich tkwi bowiem największe ryzyko pogorszenia efektywności współpracy z instytucją finansową.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego – czy da się go jednoznacznie określić?

Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego to zagadnienie jawne. Banki zgodnie z prawem muszą podawać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Wskaźnik odnosi się do wszystkich kosztów i ułatwia porównywanie ofert, chociażby przez kalkulator kosztów kredytu hipotecznego. Całkowity koszt kredytu różni się najczęściej od właściwej kwoty do zapłaty, ponieważ bank detaliczny z czasem może aktualizować harmonogram, odnosić się do zmiennych stóp procentowych. W ostatnich latach zdarzały się przypadki, kiedy banki wymuszały dodatkowe opłaty ze względu na rosnącą inflację. Kredytodawca prosił kredytobiorcę o zaktualizowanie zabezpieczeń i podpisanie aneksów do podstawowej umowy kredytowej. Do całkowitych kosztów kredytu nie wlicza się pewnych rzeczy, przede wszystkim opłaty za prowadzenie rachunku (zmienne w czasie), wycena nieruchomości wykonywana przez rzeczoznawcę pod obowiązkowe ustanowienie hipoteki, kary windykacyjne, np. po wystąpieniu problemów z regulowaniem rat (koszty windykacyjne, karne), opłaty dotyczące przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego. A zatem jednoznaczne określenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego wcale nie należy do najłatwiejszych zadań i nie jest podane na tacy. Klient musi samodzielnie lub przez niezależnego pośrednika podejść poważnie do sprawy i sensownego porównania umów występujących na całym rynku kredytowym.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem. 
Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Realny koszt kredytu hipotecznego – ile wynosi?

Ukryte koszty kredytu hipotecznego wpływają na opłacalność podpisania umowy z bankiem detalicznym. Przykładowe obliczenia występujące w multimedialnych kalkulatorach (porównywarkach online) wskazują, że za kredyt na poziomie 250 000 złotych przyjdzie zapłacić ostatecznie prawie 700 000 zł przy założeniu RRSO około 10% i rat równych. Ostateczna kwota zwykle przeraża klientów, ale tak naprawdę chodzi o optymalizację miesięcznej raty i prawidłowe obliczenie zdolności kredytowej. Banki detaliczne nie udzielają kredytów hipotecznych i innych klientom, którzy nie spełniają warunków spłaty i nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. W realnym koszcie kredytu hipotecznego uwzględnia się RRSO, czas obowiązywania umowy, rodzaj rat. Nieco inaczej koszty rozkładają się przy ratach równych, a inaczej przy malejących, chociaż coraz rzadszych ze względu na braki w zdolności kredytowej w początkowym okresie spłaty. Koszty kredytu hipotecznego docelowo równoważy wysoki wkład własny, spore dochody, przeprowadzenie niezależnych negocjacji, wniesienie wysokich zabezpieczeń do umowy, w tym poręczenia majątkowego ze strony osoby trzeciej, najczęściej bliskiego członka rodziny.

Kalkulator kosztów kredytu hipotecznego – jak obliczyć samodzielnie koszt?

Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego policzysz w dużym stopniu samodzielnie po uzyskaniu podstawowych, jawnych informacji z banku detalicznego. Jak obliczyć koszt kredytu hipotecznego? Wystarczy w tym celu zastosowanie multimedialnego, bezpłatnego kalkulatora online występującego w branżowych porównywarkach. Takie kalkulatory opierają się najczęściej na RRSO i jasno pokazują dane o marży, oprocentowaniu, prowizji, stawce bazowej, rodzajach wymaganego ubezpieczenia. Ciekawa alternatywa to bezpośrednie odniesienie własnej sytuacji ekonomicznej do tzw. przykładu reprezentatywnego podawanego przez wszystkie banki do wszystkich rodzajów umów kredytowych na bazie wewnętrznych danych statystycznych. Przykłady reprezentatywne pokazują z reguły sytuację ekonomiczną przeciętnego, statystycznego gospodarstwa domowego zainteresowanego kredytem hipotecznym. To ważne narzędzie do prowadzenia własnych analiz i porównań. Kalkulator kosztów kredytu hipotecznego obrazuje nie tylko ostateczną kwotę do zapłaty, ale wyznacza przedział rat dla danego gospodarstwa domowego i wskazuje na specyficzne korzyści dla kredytobiorcy, jak brak prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Niektóre banki detaliczne w ostatnim czasie rezygnują z wysokich marż pod warunkiem wykupienia nieruchomości w Warszawie lub z reguły najlepszych krajowych lokalizacjach. A to jednak sporo zmienia w przypadku długoterminowej spłaty. Kalkulator kosztów kredytu hipotecznego bazuje na informacjach pochodzących z banków obowiązkowych pod kątem prawnym. Obowiązek informacyjny wynika z ustaw, wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Ukryte koszty kredytu hipotecznego – czym są, jak je rozpoznać?

Ukryte koszty kredytu hipotecznego to koszty, o których bank nie informuje bezpośrednio w materiałach informacyjnych, ale jedynie sygnalizuje pewne strefy dodatkowych opłat. I tak kredytobiorca musi liczyć się z prowizjami, przelewem za wycenę nieruchomości, kosztami ubezpieczenia. Dochodzi do tego dopełnienie formalności w sądzie, chociażby wpisu do księgi wieczystej oraz formalności u notariusza. Nabywca nieruchomości zobowiązuje się do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli znienawidzonego PCC. Inne opłaty występują w agencjach nieruchomości, u ubezpieczyciela, w sądzie, u notariusza. W perspektywie długoterminowej spłaty kredytu hipotecznego przyda się ubezpieczenie samej nieruchomości od zdarzeń losowych, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, jeżeli kredytobiorca nie posiada właściwych środków od początku (minimum 20% w krajowym systemie), ubezpieczenie od utraty zatrudnienia. Jak widzisz, koszty mnożą się niesamowicie, szczególnie na początku, przy wystawieniu promesy kredytowej, czyli obietnicy banku do faktycznej wypłaty środków. Koszty kredytu hipotecznego, w tym ukryte nie należą do najniższych, ale wystarczy solidne porównanie ofert, aby zrozumieć, że niektóre instytucje z dodatkowych opłat rezygnują. Na rynku kredytów hipotecznych widać wyraźnie kryzys.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego – ile wynosi?

Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego można powiązać z tzw. promesą kredytową, czyli dokumentem potwierdzającym, że bank wypłaty pieniądze na założonych warunkach. Dzięki promesie kredytowej kredytobiorca może podpisać umowę kupna – sprzedaży nieruchomości, np. z deweloperem. Do podstawowych kosztów uruchomienia kredytu hipotecznego zalicza się również wycena, inaczej operat szacunkowy, ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie wkładu własnego, opłata za samą wypłatę środków, chociaż praktyka rynkowa pokazuje, że banki już rezygnują z naliczania takich kosztów. Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego wiąże się bezpośrednio z uregulowaniem spraw w agencji nieruchomości, u notariusza, rzeczoznawcy, ubezpieczyciela, w sądzie.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego- co się na nie składa?

  • operat szacunkowy, wycena nieruchomości – to jeden z podstawowych kosztów dodatkowych uzasadniający w ogóle wypłatę zobowiązania. Jeżeli bank zauważy, że nieruchomość może potencjalnie stracić na wartości lub znajduje się w podejrzanej pod kątem zagospodarowania przestrzennego lokalizacji, po prostu odmówi wypłaty środków,
  • promesa kredytowa – obietnica banku do wypłaty pieniędzy na ustalonych warunkach. Akurat promesa to stosunkowo niski koszt i wiele banków rezygnuje z naliczania dodatkowych opłat, więc warto po prostu rozejrzeć się za taką instytucją,
  • koszty notarialne – ustalane odgórnie, prawne, do szybkiej analizy,
  • koszty ubezpieczeniowe – niższe, jeżeli kredytobiorca dysponuje wkładem własnym i nie potrzebuje do niego ubezpieczenia,
  • koszty sądowe – dotyczące dopełnienia formalności w dziale ksiąg wieczystych,
  • koszty występujące przy współpracy z agencją pośrednictwa nieruchomości,
  • rozliczenie z urzędem skarbowym.        

Według przykładowych analiz koszty dodatkowe wynoszą nawet około 20 000 złotych i więcej. Niestety wysoka inflacja podniosła ceny większości usług, także ubezpieczeniowych i dotyczących wyceny nieruchomości. Nie bez powodu wielu kredytobiorców rezygnuje z agencji nieruchomości i stara się porównywać oferty w praktycznie wszystkich instytucjach finansowych.

Średni koszt kredytu hipotecznego – przybliżone informacje

Koszty obsługi kredytu hipotecznego rosną w odniesieniu do zmiennej polityki monetarnej prowadzonej w zdecydowanie zły sposób dla kredytobiorców i osób zainteresowanych stabilnością cenową. Średni koszt kredytu hipotecznego obniża brak produktów dodatkowych sugerowanych przez bank detaliczny klientowi zamierzającemu podpisać umowę. Przykładowy, średni koszt zadłużenia dla kredytu hipotecznego 400 000 złotych wynosi około 2000 zł miesięcznie przy założeniu oprocentowania na poziomie około 4%. W Polsce średnie RRSO na 2023 rok to około 9 – 10%, a maksymalny okres kredytowania do 35 lat. Wkład własny obowiązkowy to 20%, natomiast średnia marża 1.5%. Oprocentowanie nominalne oblicza się poprzez zsumowanie stawki WIBOR i marży banku detalicznego, więc to bardzo ważne pojęcia w perspektywie prawidłowej oceny kosztów zobowiązania.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Zwrot kosztów kredytu hipotecznego – kiedy może nastąpić?

Zwrot kosztów kredytu hipotecznego następuje zgodnie z prawem w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania. Jeżeli klient zdecyduje się na wcześniejsze uregulowanie umowy, otrzymuje różnicę wynikającą z prowizji. Do tego problemu odnoszą się nawet wyroki sądów jednak przychylne kredytobiorcom. Naturalnie to klient powinien wystąpić o zwrot. Banki bardzo rzadko samodzielnie dopełniają takich procedur. Zwrot dotyczy także ubezpieczeń.

Kredyt hipoteczny wszystkie koszty

Wszystkie koszty kredytu hipotecznego można podzielić według następującej zasady:

  • oprocentowanie (WIBOR + marża) powiązanie z prowizjami,
  • koszty dodatkowe, pozakredytowe odnoszące się do ubezpieczenia, wyceny, opłat notarialnych, sądowych. 

Pamiętaj, że koszty kredytu hipotecznego zmieniają się z czasem w zależności od polityki monetarnej. Jeżeli Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe, kredytobiorca musi liczyć się z większymi ratami oraz z aktualizacją harmonogramu spłaty kredytu. Odwrotna sytuacja występuje przy obniżeniu stóp procentowych. W praktyce można uniknąć opłaty za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i za pośrednictwo biura nieruchomości.

Koszty kredytu hipotecznego – jak je zmniejszyć?

Koszty wzięcia kredytu hipotecznego możesz optymalizować przez niezależne negocjacje z bankiem detalicznym oraz przez wykonanie profesjonalnego porównania ofert dostępnych w sektorze. Warto też poczekać na obniżenie stóp procentowych i dozbierać do wkładu własnego. To właściwie podstawowe sprawy. Niektóre banki rezygnują z wysokich marż, dziwnych prowizji, wprowadzania produktów dodatkowych do umów w zamian za preferencje finansowania długoterminowego. Weź również pod uwagę inflację, szczególnie związaną z ceną usług i odnoś się poważnie do deficytu nieruchomości w najlepszych lokalizacjach. Jeżeli zbudujesz wysoką zdolność kredytową, uzyskasz naturalnie lepsze warunki podpisania umowy o kredyt hipoteczny.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Koszty kredytu hipotecznego – podsumowanie

Koszty kredytu hipotecznego to bardzo poważne zagadnienie i wymagające dużej wiedzy od kredytobiorcy. Już na początku masz do czynienia z ogromną listą opłat, podatków, nietypowych stawek. Zestawienie tego wszystkiego wymaga najczęściej konsultacji z profesjonalnym, niezależnym ekspertem, najlepiej wykwalifikowanym doradcą. Aktualnie na rynku kredytów hipotecznych panuje zapaść wywołana niekorzystnymi zmianami polityki monetarnej. Jeżeli możesz poczekać na nieco lepsze czasy i pozbierać wkład własny to idealne rozwiązanie na gorsze czasy.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek