8 min
zwrot-ubezpieczenia-kredytu-kiedy-przysluguje-ile-sie-czeka-i-jak-go-obliczyc

Ubezpieczenie kredytu jest pewną ochroną dla kredytodawcy i kredytobiorcy. Mimo wszystko nie zawsze taka usługa zostanie wykorzystana po opłaceniu. Z wielu różnych powodów można uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu. Pozwala to odzyskać część lub całość należności. Sprawdź, co warto wiedzieć o zwrotach ubezpieczenia kredytu!

Kiedy można starać się o zwrot ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenie kredytu to zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, które mogą spowodować przerwanie spłacania należności. Taka usługa chroni przed śmiercią kredytobiorcy, trwałym inwalidztwem czy też utratą pracy lub niezdolnością do pracy. Warto jednak wiedzieć, że można ubiegać się o zwrot ubezpieczenia kredytu. Muszą tylko zostać spełnione pewne warunki. Kiedy można ubiegać się o zwrot ubezpieczenia kredytu?

 • Przedterminowa spłata całego zobowiązania — to najpopularniejsza sytuacja, w której na pewno otrzymasz zwrot ubezpieczenia kredytu. Można wtedy ubiegać się także o część prowizji, którą pobrał bank.
 • Dobrowolna rezygnacja — usługę można po prostu anulować przez cały okres spłacania zobowiązania. Zwrot ubezpieczenia kredytu nie zawsze zostanie tu jednak przyznany.
 • Wypowiedzenie umowy przez kredytodawcę — zwrot ubezpieczenia kredytu zostanie przyznany, kiedy pobrano opłatę za cały okres obsługi zobowiązania.

Każdy kredytobiorca może ubiegać się o zwrot. Wystarczy tylko skierować odpowiedni wniosek do banku i spełniać warunki. Warto wiedzieć, że zwrot ubezpieczenia kredytu może być przyznany w formie standardowego przelewu na konto kredytobiorcy lub obniżenia należności. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie — kredytodawca ma obowiązek wypłacenia części lub całości kosztów zabezpieczenia.

Warto tutaj zauważyć, że zwrot ubezpieczenia kredytu powoduje zmianę warunków całego zobowiązania. Kiedy rezygnujesz z zabezpieczenia kredytu hipotecznego, bank może żądać wykupienia takiej usługi w innej ubezpieczalni. Kredyty na duże sumy muszą być czymś poręczone. Gdy tą gwarancją jest ubezpieczenie, rezygnacja z niego może powodować dużo problemów.

Zwrot ubezpieczenia kredytu pozwala odzyskać część wydanej gotówki na usługę, z której już nie skorzystasz. Mimo wszystko rezygnowanie z zabezpieczenia posiadając długi, może być nienajlepszym krokiem. Warto wiedzieć, że niektórzy kredytobiorcy łączą pewne obniżki z wykupieniem ubezpieczenia. Bez niego kredyt może być droższy. Zrezygnowanie z ochrony w czasie trwania umowy kredytowej spowoduje tutaj zmianę warunków — zwykle na gorsze dla samego kredytobiorcy. Dlatego właśnie należy kilkukrotnie rozważyć rezygnację z ubezpieczenia kredytu.

Czy po wcześniejszej spłacie kredytu ubezpieczenie jest zwracane?

Przedwczesna spłata zobowiązania oznacza wiele benefitów dla kredytobiorcy. Można ubiegać się między innymi o zwrot prowizji — zostanie on przyznany z całą pewnością. To usługa, która działa zawsze, gdy zobowiązanie zostanie spłacone przed ostatecznym terminem z umowy. Przedwczesne opłacenie należności pozwala także uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu. Mimo wszystko wiele tu zależy od formy opłacania usługi.

Banki oferują różne rozwiązania dopasowane indywidualnie do danego klienta. Niekiedy ubezpieczenie jest opłacane co miesiąc — wtedy po prostu zobowiązanie kończy się wraz ze spłaceniem ostatniej raty. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, kiedy usługa zostanie opłacona z góry. Wtedy można uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu, a raczej tylko część kwoty. Po spłaceniu kredytu przed czasem kredytodawca zwróci koszty, które kredytobiorca zapłaciłby, opłacając kolejne raty zgodnie z ustalonymi terminami.

Aby uzyskać należności, trzeba przygotować odpowiedni wniosek i wysłać go do banku. Kredytodawca ma obowiązek, by go rozpatrzeć oraz wydać odpowiedź. Zwrot ubezpieczenia kredytu można uzyskać dość łatwo. Wzory dokumentów są bez problemu dostępne w internecie.

Jak obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu?

Wysokość zwrotu ubezpieczenia kredytu zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest jednak to, kiedy zakończysz umowę z ubezpieczycielem. Im wcześniej, tym wyższej kwoty można się spodziewać. Zwrot ubezpieczenia kredytu zależy od momentu wypowiedzenia umowy ubezpieczenia:

 • Do 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczeniowej — zwrot ubezpieczenia kredytu w pełnym wymiarze. Tutaj bank oddaje całość kwoty, którą zapłacił kredytobiorca.
 • Powyżej 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczeniowej — zwrot ubezpieczenia kredytu proporcjonalny do pozostałego czasu ochrony.

Jak obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu, kiedy rozwiązujemy umowę po upłynięciu 30 pierwszych dni ochrony? Nie jest to wbrew pozorom trudne i można przed otrzymaniem należności wyliczyć, ile konkretnie się nam należy. Potrzebne informacje można zawsze znaleźć w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tam ubezpieczyciel ma obowiązek zawarcia najważniejszych informacji. W dokumencie można znaleźć między innymi poradnik, jak obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu. Wystarczy tylko odpowiedni wzór.

Zwykle zwrot ubezpieczenia kredytu liczy się inaczej, zależnie od tego, czy zobowiązanie zostało opłacone z góry, czy też kredytobiorca spłaca ubezpieczyciela co miesiąc:

 • Ubezpieczenie opłacone z góry:

Zwrot ubezpieczenia kredytu = cała składka zapłacona dla ubezpieczyciela * (liczba dni niewykorzystanej ochrony/całkowita liczba dni ochrony, które zostały opłacone)

 • Ubezpieczenie płatne co miesiąc:

Zwrot ubezpieczenia kredytu = jednorazowa składka dla ubezpieczyciela * (liczba rat, które pozostały do spłaty/całkowita liczba rat)

Te wzory będą aktualne dla niemal każdego kredytu i pożyczki. W razie wątpliwości warto jednak sprawdzić OWU wybranego ubezpieczyciela. Można również zapytać o potrzebne informacje samego kredytodawcy. Zwrot ubezpieczenia kredytu jest ostatecznie przyznawany z zewnątrz — warto samodzielnie obliczyć jego wysokość. W razie pomyłek można zgłosić odpowiednią informację. Jeżeli wiesz, jak obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu, bank wypłaci dobrą kwotę, inaczej mogą pojawić się nieścisłości i problemy.

Należy pamiętać, że nie ma maksymalnych oraz minimalnych kwot. Zwrot ubezpieczenia kredytu jest przyznawany względem opłaconych należności — wysokość składek zwykle ustala się indywidualnie między bankiem i kredytobiorcą.

Jak napisać wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu?

To najważniejszy dokument, który trzeba przygotować. W pierwszej kolejności warto upewnić się jednak czy wszystkie warunki zostały spełnione i można uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu. Należy mieć pewność, ponieważ ubezpieczyciele niechętnie akceptują wnioski. Jeśli jednak wszystko zostanie spełnione — kredytobiorca musi otrzymać zwrot ubezpieczenia kredytu w całości lub przynajmniej pewnej części.

Jak przygotować odpowiedni wniosek? Nie jest to wbrew pozorom trudne, ponieważ gotowe szablony są bez problemu dostępne w sieci. Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu musi spełniać wymagania formalne — powinien zawierać określone informacje:

 • Żądanie zwrotu ubezpieczenia kredytu — należy poinformować kredytodawcę, że chcesz otrzymać zwrot z określonych powodów.
 • Dane osobowe — należy podać imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania. Wszystko to ma dotyczyć osoby, która podpisywała umowę kredytową.
 • Numer polisy ubezpieczenia — tylko w ten sposób można zlokalizować usługę, od jakiej ma zostać przyznany zwrot ubezpieczenia kredytu.
 • Numer umowy kredytowej — ta informacja także musi być koniecznie podana, by bank mógł zlokalizować Twoje zobowiązanie.
 • Numer rachunku — to tutaj zostanie przelany zwrot ubezpieczenia kredytu. Jeżeli ma on zostać przyznany w formie ograniczenia innych kosztów kredytowania, ta informacja będzie zbędna. Wiele zależy tutaj od indywidualnej umowy z kredytodawcą.

Wniosek trzeba wysłać na adres banku lub firmy pożyczkowej. Należy tutaj zaznaczyć, że druga strona ma obowiązek odpowiedzi — można być więc pewnym, że przyjdzie pozytywna lub negatywna opinia. Zwrot ubezpieczenia kredytu zostanie przyznany zawsze, kiedy wszystkie warunki zostają spełnione. Pewne problemy mogą pojawiać się jedynie przy większych sumach. Na przykład kredyt hipoteczny niekiedy wymaga wręcz wykupienia ubezpieczenia, którego nie można anulować w trakcie.

Ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu?

To, ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu, zależy od kilku czynników. Nie jest on przyznawany zawsze w takim samym czasie, o czym należy pamiętać. Należy zwrócić uwagę również na dodatkowe kwestie, jak opóźnienia banków, poczty itd. Od czego głównie zależy to, ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu?

 • Okres wypowiedzenia polisy ubezpieczeniowej — to bardzo ważna kwestia. Podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem, należy zwrócić uwagę na okres wypowiedzenia. Im jest on krótszy, tym lepiej. To właśnie ten okres decyduje o tym, jak szybko zakończy się umowa i zwrot ubezpieczenia kredytu będzie przyznany oraz wysłany.
 • Forma wypłacenia zwrotu ubezpieczenia kredytu — banki rozwiązują zwroty ubezpieczenia na różne sposoby. Można po prostu wypłacić gotówkę bezpośrednio do klienta. Przelew jest wygodny, jednak wadą pozostaje tu czas. Taka forma wypłacania zwrotu ubezpieczenia kredytu może dość długo zająć. Bank może jednak pomniejszyć kwotę pożyczki o należności dla kredytobiorcy. Taka kalkulacja jest znacznie szybsza oraz naprawdę wygodna. Wszystkie formalności załatwia tutaj kredytodawca.

To, ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu zależy również od OWU wybranego ubezpieczyciela. Firmy w swoich warunkach zapisują, jak dużo czasu mają na zrealizowanie należności. Zwrot ubezpieczenia kredytu jest przyznawany różnie — zależnie od wybranego banku lub firmy pożyczkowej. Warto wiedzieć, że najczęściej trzeba czekać od 7 do maksymalnie 30 dni. To widełki, które wykorzystuje większość kredytodawców na rynku. Oczywiście czas liczony jest zwykle od momentu otrzymania przez bank wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

4.2/5 - ilość głosów (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek