3 min
co-oznacza-wskaznik-wrr-i-czy-zastapi-wibor

To już oficjalne. Z początkiem roku 2023 WIBOR przestanie być głównym wskaźnikiem referencyjnym. Lista potencjalnych następców jest długa, a wysoką lokatę zajmuje na niej stawka WRR. Czy jest to zmiana, która ma szansę wejść w życie? Co ważniejsze, czy wpłynie pozytywnie na sytuację kredytobiorców w Polsce?

Co to znaczy WRR?

Tajemniczy skrót WRR to akronim wyrażenia Warsaw Repo Rate. Jest to indeks informujący o kosztach transakcji zabezpieczonych zawieranych przez banki i instytucje finansowe. Operacje, które obejmuje WRR to transakcje typu repo i buy-sell-back.

Warsaw Repo Rate – stawka

Metoda obliczania wskaźnika WRR jest skomplikowana. Polega ona na pobraniu danych dotyczących wymienionych wyżej transakcji od 9 podmiotów dokonujących transakcji z innymi instytucjami. Rekordy poddaje się odpowiednim korektom, aby na koniec obliczyć średnią ważoną wolumenem. Jaka jest wartość wskaźnika? Na dzień 10 października 2022 r. stawka WRR kształtowała się na poziomie 6,584%. Dla porównania, ten sam dzień dla wskaźnika WIBOR prezentował się następująco: 7,19% dla WIBOR 3M i 7,34% dla WIBOR 6M. Na ten moment wartości przemawiają więc na korzyść WRR. Dane historyczne pokazują jednak, że stawka wykazuje tendencję wzrostową. Według ekspertów ten trend się utrzyma.

Podobieństwa i różnice WRR i WIBOR

Zarówno WIBOR, jak i WRR to wskaźniki referencyjne, jednak to ten pierwszy pełni dominującą rolę w polskim systemie finansowym. Dlaczego więc rząd podjął decyzję o likwidacji wskaźnika? Trudna sytuacja gospodarcza w kraju powoduje wzrost stóp procentowych, przez co rośnie też wskaźnik WIBOR. To powoduje, że raty kredytów, zwłaszcza hipotecznych, również się zwiększają. Tutaj widzimy podobieństwo do indeksu WRR, który również w ostatnim czasie rośnie. Wielkości różnią się jednak tym, że WIBOR uwzględnia jedynie transakcje zawierane między bankami. WRR natomiast bierze pod uwagę operacje banków przeprowadzane z innymi instytucjami. Z tego powodu, wskaźnik obejmuje większą różnorodność transakcji.

Bank odmówił Ci kredytu?

Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Czy WRR może zastąpić WIBOR?

Zastąpienie WIBOR przez WRR wydaje się być jednym z prawdopodobnych scenariuszy. Za zastosowaniem Warsaw Repo Rate w roli wskaźnika referencyjnego przemawia fakt, że jest to indeks odporny na wahania rynkowe w warunkach ujemnych stóp procentowych. To zapewniłoby znacznie lepszą stabilność rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Sceptycy alarmują jednak, że niekoniecznie będzie to zmiana na lepsze. Cały sens likwidacji WIBOR-u to poprawa sytuacji kredytobiorców w Polsce. WRR natomiast jest wskaźnikiem o nieznacznie niższej obecnie wartości. Czy taka zamiana przyniesie więc pożądany skutek?

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek