5 min
wibor-6m-co-oznacza-ile-wynosi-obecna-stawka

Co oznacza WIBOR 6M, jaka jest obecna stawka i prognozy długoterminowe?

WIBOR 6M to istotny wskaźnik referencyjny, który wpływa między innymi na wysokość rat kredytów. Każdy kredytodawca pragnący zrozumieć, w jaki sposób obliczane jest oprocentowanie kredytu, musi wziąć pod uwagę właśnie stawkę referencyjną WIBOR. Spośród różnych stawek WIBOR 6M jest jedną z częściej używanych przez banki. Zobacz poniżej, kto ustala i wylicza WIBOR 6M, ile aktualnie wynosi i jakie zmiany czekają nas w przyszłości! 

Co to jest WIBOR 6M i kto go ustala?

Wszystkie raty kredytu składają się z dwóch części: kapitałowej, będącą częścią faktycznie pożyczonej kwoty oraz odsetkowej. Wysokość drugiej uzależniona jest od indywidualnej marży banku (oprocentowanie, prowizja), wysokości stóp procentowych banku centralnego oraz ceny depozytów na rynku międzybankowym. WIBOR to wskaźnik referencyjny, który określa właśnie tę ostatnią prawidłowość. 

Stawka WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych na rynku międzybankowym w Polsce. Zastanawiając się, co to jest i co oznacza WIBOR 6M, można przedstawić ten wskaźnik jako rzeczywiste odzwierciedlenie tendencji panujących na rynku depozytowym. Jeżeli uczestnicy rynku są nastawieni optymistycznie, wysokość WIBOR 6M będzie niższa (depozyty pożyczane będą po niższej cenie). Jeśli zaś tendencje są negatywne, zostaną wyrażone przez wyższą stawkę, co może być odzwierciedleniem przewidywanych ryzyk lub trudności gospodarczych. 

W Polsce wyróżniamy wiele stawek referencyjnych ze względu na horyzont czasowy prognozy. Jak można się domyślić, WIBOR 6M to stawka sześciomiesięczna. Wyraża ona kwotę, po której główni uczestnicy rynku bankowego są skłonni pożyczać depozyty finansowe. W Polsce wskaźnik WIBOR 6M (i wszystkie pozostałe stawki WIBOR) ustalane są codziennie przez wszystkie największe banki działające w Polsce. 

Jak jest liczony WIBOR 6M?

Wiele osób zastanawia się, kto ustala WIBOR 6M i jak jest obliczany ten wskaźnik. Procedura w tym wypadku nie ma charakteru jawnego. Każdego dnia roboczego o godz. 11:00 odbywają się fixingi, które stanowią aktualizację WIBOR 6M. To, czy wskaźnik ten będzie wyższy, niższy lub pozostanie na poziomie z ostatniego fixingu, zależy od głosowania przedstawicieli największych banków działających w Polsce. W procesie tym odrzucane są propozycje skrajne – najniższa i najwyższa. Zasady ustalania stawek WIBOR i WIBID regulowane są przez Regulamin GPW Benchmark S.A. Stawki te nie są więc odgórnie ustalane przez aparat państwa, jak np. stopy procentowe, których wysokość wskazywana jest przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy NBP (Narodowym Banku Polski). Wysokość WIBOR 6M, jak i innych stawek referencyjnych, jest jedynie rezultatem porozumień sektora bankowego.

Ile wynosi aktualny WIBOR 6M?

W 2022 roku ze względu na bardzo trudną sytuację geopolityczną i makroekonomiczną wszystkie stawki referencyjne zmieniały się niezwykle dynamicznie. Historyczny i aktualny WIBOR 6M, także w formie notowań, można sprawdzić na bieżąco na stronie oficjalnej GPW Benchmark S.A. Informacje te podaje też wiele serwisów branżowych. 

Ile wynosi WIBOR 6M obecnie? Wraz z początkiem 2023 roku WIBOR sześć miesięcy wynosi ok. 7,14%. Warto zwrócić uwagę na to, że w styczniu 2022 roku notowania WIBOR 6M plasowały się na poziomie poniżej 3%. Mamy więc do czynienia z bardzo wysokim wzrostem stawek referencyjnych, co przekłada się na sytuację na rynku kredytowym. Warto regularnie sprawdzać, ile wynosi dziś WIBOR 6M, ponieważ stawka ta dodawana jest do marży banku i ma bezpośrednie przełożenie na wysokość łącznego zobowiązania, np. kredytu hipotecznego lub konsumenckiego.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Kiedy zmienia się WIBOR 6M?

Jak wspomnieliśmy, WIBOR 6M ustalany jest każdego dnia roboczego, a jego zmiany wprowadzane są codziennie o godz. 11:00 w trakcie fixingów nadzorowanych przez GPW Benchmark S.A. Wartość WIBOR 6M zmienia się więc bardzo dynamicznie, dlatego w momencie czytania tego artykułu dobrze jest samodzielnie sprawdzić aktualny WIBOR 6-miesięczny

WIBOR 6M – prognozy długoterminowe

Stawka WIBOR 6M nie jest najczęściej wybieraną przez banki do zawierania umów kredytowych. Najpopularniejszą stawką jest WIBOR 3M. Wciąż jednak wiele umów kredytowych opiera się właśnie na sześciomiesięcznym wiborze. Wyższe stawki WIBOR 6 M dla kredytobiorców, których kredyty oparte są na tym wskaźniku, oznaczają wyższe raty kredytu. Aktualizacja WIBOR 6M, tzn. początek obowiązywania aktualnej stawki, odbywa się co sześć miesięcy, dlatego w trudnych czasach umowa kredytowa oparta na WIBOR 6M może być lepsza, niż ta, która bazuje na krótszym wskaźniku. 

Prognozy długoterminowe WIBOR 6M są z reguły lepsze niż dla stawek o krótszych horyzontach czasowych. Wciąż jednak obecna sytuacja na rynku finansowym nie napawa optymizmem, czego przełożenie widoczne jest w postaci wysokich notowań WIBOR 6 M. Pomimo spadającego popytu na rynku kredytowym koszty obsługi zadłużenia rosną, ponieważ zwiększa się ryzyko, jakie muszą wziąć na siebie kredytodawcy. Wynika ono między innymi z niepewnej sytuacji na świecie, rekordowo wysokiej inflacji i pogarszającej się koniunktury gospodarczej w kraju i za granicą.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

WIBOR 6M – jakie banki? 

W spotkaniach mających na celu ustalenie wysokości wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M biorą udział przedstawiciele wszystkich największych banków w Polsce. To między innymi ING Bank, mBank, PKO BP, PKO S.A., Millennium Bank, Santander Bank, a także wiele pozostałych. Jeżeli zaś chodzi o to, jakie banki korzystają z WIBOR 6M do sporządzania umów kredytowych, można śmiało powiedzieć, że wszystkie. Decydując się na kredyt hipoteczny lub inne wsparcie finansowe banku, zawsze warto dokładnie zapoznać się z regulaminem, modelami kształtowania się zmian rat kredytu i TOiP (Tabelą Opłat i Prowizji).

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek