budowanie-historii-kredytowej-jak-zaczac-i-dlaczego-to-wazne

Budowanie historii kredytowej – jak zacząć i dlaczego to ważne?

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego oferowanego przez banki, jednak czasami droga do uzyskania kredytów jest długa i kręta. Instytucje zwracają uwagę nie tylko na zdolność kredytową, ale również wiarygodność. Dlatego tak ważne jest budowanie historii kredytowej.

Historia kredytowa ma ogromne znaczenie, ponieważ może zaważyć na przyznaniu wsparcia finansowego przez bank. Im lepsza, tym większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. 

Historia kredytowa, czyli co?

Aby budowanie historii kredytowej było efektywne, trzeba wiedzieć, czym ona jest. Należy przez nią rozumieć, dane zebrane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) na temat zaciągniętych zobowiązań – m.in. terminowości spłaty. Uwzględnia nie tylko aktywne, ale również zamknięte kredyty, pożyczki itp.

Jeśli chodzi o zobowiązania, które już uregulowaliśmy, BIK ma prawo dalej przechowywać informacje na ich temat jedynie, jeśli wystąpi któryś z poniższych przypadków:

  • nastąpiły opóźnienia w spłacie
  • wyraziliśmy zgodę na dalsze przetwarzanie danych o pożyczce lub kredycie.

Zaufaj doradcom kredytowym i uzyskaj atrakcyjny kredyt.

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu kredytów nawet dla osób z nie najlepszą historią kredytową. Jeśli zależy Ci na szybkiej decyzji kredytowej oraz minimum formalności, to skontaktuj się z nami – znajdziemy dla Ciebie kredyt na atrakcyjnych warunkach.

Jeśli zdarzyło nam się spóźnić w spłacie zobowiązania, Biuro Informacji Kredytowej będzie wyświetlało na jego temat informacje jeszcze przez 5 lat po jego uregulowaniu, nawet bez naszej zgody. Spłacony terminowo kredyt bądź pożyczka powinny zniknąć z bazy niedługo po ich zakończeniu, aczkolwiek, jeśli interesuje nad budowanie historii kredytowej, warto udzielić zgodę na dalsze przetwarzanie danych.

Takie informacje o braku opóźnień w spłacie są dla nas pozytywne i stanowią dobre świadectwo dla przyszłych potencjalnych kredytodawców i pożyczkodawców, którzy będą dokonywać weryfikacji naszej historii kredytowej.

Zanim dowiemy się, jakie jeszcze są zasady budowania historii kredytowej i dlaczego powinniśmy się do nich zastosować, warto wskazać, w jaki sposób możemy sami sprawdzić, jak nasza historia kredytowa prezentuje się w danym momencie, a więc zobaczyć siebie samego oczami banku czy firmy pożyczkowej. W tym celu wystarczy, że skierujemy się na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i założymy na nim konto (wymagane będzie potwierdzenie naszej tożsamości). Raporty BIK, zawierające szczegółowe informacje, są odpłatne.

Jeśli jednak nie chcemy ponosić żadnych kosztów, nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie czegokolwiek się dowiedzieć. Zgodnie z obowiązującym prawem raz na pół roku możemy zażądać całkowicie nieodpłatnej kopii danych, jakie posiada na nasz temat BIK. Otrzymany raport nie będzie tak szczegółowy, jak raport płatny, ale pozwoli za darmo dokonać oceny naszej historii kredytowej. Będziemy mogli także sprawdzić, kto i kiedy wnioskował do BIK o informacje o nas.

Kiedy już dowiemy się, jak zbudować historię kredytową i zaczniemy w tym kierunku działać, warto dokonywać takiej darmowej weryfikacji co 6 miesięcy, aby na bieżąco obserwować czynione postępy.

budowanie historii kredytowej jak zaczac i dlaczego to wazne - grafika historia kredytowa


1 Źródło: https://www.focus.pl/galeria/jak-swiadomie-budowac-historie-kredytowa-to-wcale-nie-jest-trudne/jak-powstaje-historia-kredytowa

Dlaczego budowanie historii kredytowej ma znaczenie?

Pozytywna historia kredytowa oznacza większą wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, dlatego wpływa na podniesienie scoringu w BIK. Jest to czynnik, który może zaważyć o przyznaniu wsparcia finansowego przez instytucję finansową. 

Zła historia kredytowa? Żaden problem! Znajdziemy dla Ciebie kredyt na dobrych warunkach.

Pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki na bieżące wydatki lub spełnienie marzeń? Przez złą historię kredytową banki odmawiają Ci udzielenia kredytu? Doradcy kredytowi Habza Finanse znajda dla Ciebie atrakcyjną ofertę kredytową. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj kredyt przy minimum formalności.

Budowanie historii kredytowej ma znaczenie, ponieważ zwiększa szansę na uzyskanie kredytów: gotówkowego, samochodowego, hipotecznego oraz innych. Dlatego, jeśli planujesz w przyszłości korzystać ze wsparcia banków, lepiej zawczasu zadbać o swój dobry scoring w BIK. 

Warto pamiętać, że unikanie kredytów wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. „Czysta historia kredytowa” może stanowić jeden z czynników determinujących odmowę wsparcia finansowego – szczególnie w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty. Bank nie wie bowiem, czy ma do czynienia z odpowiedzialnym kredytobiorcą.  Dlatego budowanie historii kredytowej ma znaczenie, o ile w przyszłości zamierzasz korzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez instytucje finansowe.  

Jak powinno wyglądać budowanie historii kredytowej?

Budowanie historii kredytowej nie jest trudne – polega na zaciąganiu zobowiązań i ich terminowej spłacie. Korzystając z poniższych wskazówek, będziesz jawił się w oczach banków jako kredytobiorca, któremu warto zaufać.

Aby zbudować historię kredytową, możesz:

  • wziąć sprzęt domowy na raty,
  • zaciągnąć kredyt gotówkowy na niewielką kwotę,
  • korzystać aktywnie z karty kredytowej,
  • uruchomić linię kredytową w rachunku osobistym.

Wszystkich zobowiązań nie zaciągaj równocześnie – z wzięciem kolejnego kredytu poczekaj, aż spłacisz poprzedni. Dzięki temu nie wpadniesz w pułapkę finansową i faktycznie zadbasz o zbudowanie dobrej historii. Jeżeli bowiem weźmiesz na siebie kilka większych zobowiązań, zwiększasz ryzyko, że domowy budżet nie domknie się. 

Jeżeli chcesz poprawić swoje szanse na uzyskanie kredytu, budowanie historii kredytowej ma ogromne znaczenie. Warto jednak skontaktować się z nami – doradcy Habza Finanse mają doświadczenie w ubieganiu się o trudne kredyty. Naszą specjalnością są kredyty konsolidacyjne, dzięki którym wiele finansowych zobowiązań połączysz w jedno. Tym sposobem także wpłyniesz na pozytywną historię kredytową – jedna niższa rata to większe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to dane, które są zebrane w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Informacje te dotyczą wszystkich zaciągniętych zobowiązań oraz terminowości spłaty. Dane z BIK uwzględniają zarówno aktywne, jak i zamknięte już zobowiązania bankowe i pozabnkowe. Aby pozytywne informacje na temat spłaty zobowiązania były przechowywane w BIK jeszcze przez 5 lat po spłacie kredytu, należy wyrazić zgodę na dalsze przetwarzanie danych. Warto to zrobić, jeśli terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, w ten sposób zwiększasz swoją zdolność kredytową.

Dlaczego budowanie historii kredytowej jest tak istotne?

Historia kredytowa jest czynnikiem, który może zaważyć o przyznaniu przez bank kredytu. Im lepsza jest Twoja historia kredytowa, tym jesteś bardziej wiarygodny dla banku. Budując pozytywną historię kredytową, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie różnego rodzaju kredytów np. hipotecznego. Jeśli planujesz w przyszłości zaciągnąć większą sumę w banku, to budowaniem historii kredytowej powinieneś zająć się o wiele szybciej – dzięki temu nie powinieneś mieć później większych problemów z uzyskaniem wymarzonego kredytu na spełnienie swoich planów.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Aby to zrobić, możesz na początek wziąć na raty sprzęt domowego użytku, zaciągnąć niewielki kredyt gotówkowy lub aktywnie korzystać z karty kredytowej. Pamiętaj też, aby nie brać kilku czy nawet kilkunastu różnych zobowiązań jednocześnie, ponieważ może to obniżyć Twoją zdolność kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz