5 min
ubezpiecznie-kredytu-hipotecznego-co-obejmuje-ile-kosztuje

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – co obejmuje?

Kredyt hipoteczny to specyficzny rodzaj zobowiązania finansowego. Zabezpieczenie stanowi bowiem nieruchomość zakupiona za środki pochodzące z tego samego kredytu. Hipoteka to wieloletnie zobowiązanie, którego zaciągnięcie wymaga od kredytobiorcy spełnienia szeregu warunków wyznaczonych przez bank. Jednym z nich może być ubezpieczenie hipoteki. Jeśli zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny musi być ubezpieczony w każdym przypadku oraz, czy warto zdecydować się na taki krok, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Czy można ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: można, a często nawet trzeba. Obowiązek ubezpieczenia kredytu hipotecznego nierzadko nakłada na klienta sam bank. Jest to dodatkowe zabezpieczenie zmniejszające ryzyko po stronie kredytodawcy. Ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego obejmuje różne sytuacje, które mogą uniemożliwić kredytobiorcy spłatę zobowiązania: utrata źródła dochodów, nieszczęśliwy wypadek, śmierć kredytobiorcy. Dostępne są także ubezpieczenia kredytów hipotecznych na wypadek choroby.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – co daje?

Zastanawiasz się, jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Krótko mówiąc, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie część ryzyka kredytowego. Jeśli wystąpią okoliczności opisane w polisie ubezpieczenia kredytu mieszkaniowego, przez które kredytobiorca będzie miał problemy ze spłatą, ubezpieczyciel zrobi to za niego. Istnieje jednak również np. ubezpieczenie niskiego wkładu kredytu hipotecznego, przydatne, gdy nie udało Ci się zebrać samodzielnie kwoty wymaganej przez bank.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Na tym etapie pewnie zachodzisz w głowę nad kosztem ubezpieczenia kredytu hipotecznego. To, ile będziesz musiał zapłacić, zależy od wielu czynników. Przy ubezpieczeniu nieruchomości najczęściej koszt będzie wyrażony w postaci procentu jej wartości. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy czy na wypadek choroby zapłacisz jako procent wartości całego zobowiązania. Jeśli chcesz wiedzieć, ile w sumie zapłacisz za dodatkowe zabezpieczenie kredytu, skorzystaj z dostępnych w sieci darmowych narzędzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „ubezpieczenie kredytu hipotecznego – kalkulator”.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Gdzie ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Jeśli już wiesz, że decydujesz się na dodatkowe zabezpieczenie lub po prostu bank nałożył na Ciebie obowiązek ubezpieczenia kredytu hipotecznego, masz dwie opcje. Pierwsza z nich to skorzystanie z produktu oferowanego bezpośrednio przez kredytodawcę. To wygodna możliwość, bo pozwoli załatwić wszystkie formalności w jednym miejscu. Umowę ubezpieczenia kredytu zawierasz za pośrednictwem banku i nie musisz szukać polisy na własną rękę. Trzeba wtedy uważać na koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Czasami niższą cenę kredytu bank „odbije” sobie właśnie w ramach ubezpieczenia. Druga alternatywa to samodzielne wykupienie polisy. Jest wiele instytucji oferujących ubezpieczenia kredytów hipotecznych z cesją na rzecz banku. To ważne, bo kredytodawca będzie wymagał podobnego zapisu.

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego dotyczy samej nieruchomości i związane jest z ryzykiem ognia i zdarzeń losowych. Tego bank wymagać będzie od Ciebie zawsze. W zależności od konkretnego kredytodawcy obligatoryjne może być również inne, dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, że chociaż kredytu co do zasady ubezpieczać nie musisz, to czasami warto to zrobić. Polisa może bowiem zabezpieczyć Cię finansowo w przypadku choroby, utraty pracy lub nieszczęśliwego wypadku. Natomiast ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci kredytobiorcy zadba o Twoją rodzinę, gdyby przydarzyło się najgorsze.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Wprawdzie ubezpieczenie kredytu hipotecznego z zasady nie jest obowiązkowe, ale każdy bank kieruje się swoimi zasadami. Konkretne instytucje kredytowe mogą uzależniać wydanie pozytywnej decyzji od tego, czy zdecydujesz się dodatkowo zabezpieczyć kredyt. Co do zasady, rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego jest więc możliwa – nie zawsze będzie jednak zalecana. Czasami można także odstąpić od umowy ubezpieczenia już w trakcie trwania okresu kredytowania. Niemniej jednak nie zawsze otrzymasz pełną refundację kosztów.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?

Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Jeśli zastanawiasz się nad kwestią ubezpieczenia kredytu hipotecznego i czy jest ono konieczne, to podsumujmy zebrane informacje. Hipoteka z zasady wcale nie musi być ubezpieczona. Jeśli jednak wymaga tego konkretny bank, a Tobie zależy, aby właśnie tam zaciągnąć kredyt, zapewne warto zdecydować się na taki krok. Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia może być też po prostu droższy. Przekalkuluj więc, czy bardziej nie będzie Ci się opłacało ponieść te dodatkowe koszty.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego ma też jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – dzięki niemu będziesz mógł spać nieco spokojniej. Największym koszmarem osób spłacających kredyt jest bowiem brak źródła dochodu. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy zabezpiecza przed taką ewentualnością. Jeśli już przydarzy Ci się to nieszczęśliwe zrządzenie losu, ubezpieczyciel zacznie spłacać kredyt za Ciebie. To daje dodatkową chwilę na znalezienie nowego etatu. Zmniejsza też ryzyko, że bank zgłosi Cię do BIK w konsekwencji spóźnionych z powodu kłopotów finansowych rat.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek