5 min
ubezpieczenie-kredytu-od-utraty-pracy-co-obejmuje-i-jaki-jest-jego-koszt

Od pewnego czasu rozważasz skorzystanie z kredytu hipotecznego, jednak tak poważne, wieloletnie zobowiązanie finansowe budzi u Ciebie szereg wątpliwości? Boisz się, że ewentualna utrata pracy może uniemożliwić Ci spłatę comiesięcznych rat? Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. Sprawdź, czym charakteryzuje się takie ubezpieczenie.

Co oznacza i jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy? 

Ubezpieczenie od utraty pracy to specjalny rodzaj zabezpieczenia dla wszystkich osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny i chcą zabezpieczyć się na wypadek utraty comiesięcznego źródła przychodów. Jak wiadomo, utrata pracy jest jedną z sytuacji, które są najbardziej stresujące – szczególnie dla osób, które spłacają kredyt. Właśnie dlatego ubezpieczenie kredytu od utraty pracy jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej kredytobiorców. Trudno się temu dziwić – tego typu polisa z pewnością może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kredytobiorcy, szczególnie w czasach, gdy sytuacja na świecie jest tak niepewna. 

Sposób działania ubezpieczenia kredytu od utraty pracy jest stosunkowo prosty. W sytuacji, gdy kredytobiorca straci pracę, może on liczyć na to, że comiesięczne raty będą opłacane przez ubezpieczyciela. Dzięki temu osoba taka nie będzie musiała martwić się o to, że nie ma środków na spłatę rat. Oczywiście szczegółowe warunki ubezpieczenia zależą od konkretnego ubezpieczyciela i podpisanej umowy. Mechanizm jednak zawsze jest podobny.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy? Nie masz pewności, czy taka polisa nie okaże się nadmiernym ubezpieczeniem dla Twojego budżetu? Na cenę takiego ubezpieczenia może wpływać wiele czynników – również to, gdzie wykupisz polisę. 

Obecnie coraz więcej banków, które oferują kredyty hipoteczne, decyduje się na współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu banki, w pewnym sensie pośrednicząc pomiędzy kredytobiorcą a ubezpieczycielem, oferują ubezpieczenie kredytu od utraty pracy jako dodatek do umowy kredytu hipotecznego. Z pewnością warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji, przede wszystkim dlatego, że jest to spore ułatwienie. 

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy, najczęściej cena ta oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na cenę wpływa tutaj oczywiście kwota kredytu, wysokość comiesięcznych rat, a także zarobki kredytobiorcy. Z reguły jednak koszt takiej polisy nie jest bardzo wysoki, co jest jeszcze jednym argumentem przemawiającym za tym, że warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ubezpieczenie od utraty pracy – kredyt hipoteczny

Choć na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy można zdecydować się w przypadku różnego rodzaju kredytów, o polisie tej najczęściej mówi się w kontekście kredytu hipotecznego. Nic w tym dziwnego – wiele osób bierze kredyt hipoteczny na 20 czy 30 lat. W przypadku tak wieloletniego zobowiązania finansowego trudno jest przewidywać swoją sytuację finansową za 20 lat. Co więcej, nie sposób określić, jak będzie wyglądał rynek pracy w kolejnych dekadach. Tym bardziej, że już teraz ulega on gwałtownym przemianom. Właśnie dlatego osoby, które decydują się na kredyt hipoteczny, powinny jak najlepiej się zabezpieczyć. 

Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa jest właśnie ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. To jednak nie wszystko – dodatkowa poduszka finansowa na wypadek zmniejszenia comiesięcznych dochodów jest tym, co w przypadku kredytobiorców ma szczególnie duże znaczenie. 

Oczywiście należy mieć świadomość, że ubezpieczenie kredytu od utraty pracy nie zadziała zawsze. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytu hipotecznego. Powody utraty pracy mogą być różne. Kredytobiorca może zostać zwolniony przez pracodawcę, jednak równie dobrze może on sam zrezygnować z pracy lub terminowa umowa o pracę może wygasnąć. Zdarzają się także sytuacje, gdy osoba taka zostaje zwolniona dyscyplinarnie lub gdy utrata pracy następuje na skutek kataklizmu, wybuchu wojny czy innych zdarzeń losowych. W takich przypadkach ubezpieczenie kredytu od utraty pracy może nie zadziałać. 

Właśnie dlatego osoby, które decydują się na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy przy kredycie hipotecznym, powinny dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z wykluczeniami. Wiedza taka może bowiem okazać się bardzo przydatna na kolejnych etapach spłacania kredytu hipotecznego. 

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

Zdecydowanie tak. Oczywiście może okazać się, że ubezpieczenie kredytu od utraty pracy nigdy nie zostanie wykorzystane. Z pewnością jednak taki rodzaj polisy zapewnia kredytobiorcy poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nagłej utrat pracy osoba taka nie musi pilnie poszukiwać zatrudnienia. Zyskuje bowiem czas na podjęcie pewnych decyzji, między innymi na wybór pracodawcy w taki sposób, aby nowe stanowisko wpisywało się w zaplanowaną ścieżkę kariery czy w oczekiwania kredytobiorcy. Jest to ogromny komfort psychiczny – nie trzeba martwić się o konieczność spłacania comiesięcznych rat, dzięki czemu stres wynikający z utraty pracy nie jest tak silny. 

Podsumowując, ubezpieczenie kredytu od utraty pracy bez wątpienia jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować – szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego, który wiąże się z koniecznością podjęcia zobowiązania finansowego na wiele lat.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek