6 min
rrso-a-prowizja-co-warto-wiedziec

Osoby, które zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu lub pożyczki, zawsze powinny wziąć pod uwagę podstawowe parametry, które pozwalają na obliczenie całkowitych kosztów finansowania. Warto w tym przypadku uwzględnić zależność pomiędzy dwoma wskaźnikami: prowizja a RRSO. To dwa współzależne ze sobą czynniki, przy czym prowizja zawiera się w RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.

Chcesz dowiedzieć się, czym jest oprocentowanie, prowizja i RRSO? Przeczytaj ten artykuł, a bez problemu obliczysz koszty kredytu hipotecznego, gotówkowego, a nawet pożyczki pozabankowej. Co ciekawe, prowizja bankowa może być naprawdę wysoka, szczególnie jeśli udzielenie finansowania dla konkretnego kredytobiorcy wiąże się ze sporym ryzykiem dla instytucji finansowej. Warto więc wiedzieć więcej o RRSO i prowizji kredytowej.

Prowizja a RRSO – jak wpływa na wartość tego wskaźnika?

Prowizja to opłata, którą kredyto- i pożyczkobiorcy są zobowiązani do uregulowania jednorazowo na etapie podpisywania umowy kredytowej. Co więcej, w wielu przypadkach koszty wynikające z prowizji są wliczane do zobowiązania, a więc całkowita kwota długu do spłaty mocno wzrasta. Przykładowo: dla kredytu gotówkowego na kwotę do 100 tys. złotych prowizja może wynieść nawet 10-20 tys. złotych, co oczywiście nie będzie zbyt atrakcyjną ofertą dla potencjalnego kredytobiorcy.

Często zdarza się, że prowizja wynosi 0%, co jednak tylko z pozoru jest korzystną propozycją finansowania. Pożyczko i kredytodawcy najczęściej naliczają dla takich ofert inne koszty, np. wyższą marżę za udzielenie finansowania, co może nawet wygenerować większe wydatki, aniżeli początkowa prowizja. Co więc warto wiedzieć na temat: RRSO a prowizja? Zwykle zobowiązania bankowe wiążą się z tym, że jako kredytobiorca poniesiesz początkowe koszty związane z prowizją – nie tylko za udzielenie finansowania, ale także za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w odniesieniu do kredytu hipotecznego.

Prowizja a RRSO – czym jest prowizja przy kredytach bankowych?

W przypadku kredytów bankowych wszelkiego rodzaju prowizje to opłaty, które banki naliczają z tytułu przyznania finansowania danej osobie. Marża, prowizja, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to wskaźniki, które najczęściej są wyrażone procentowo. Najczęściej koszty tego typu są naliczane od całkowitej sumy przyznanego kredytu. Można więc powiedzieć, że prowizja banku uzależniona jest zarówno od stawki procentowej tego wskaźnika, jak i wysokości zaciągniętego zobowiązania. 

Uwaga! Dla dużych kredytów np. hipotecznych prowizja może wiązać się z naprawdę sporymi kwotami. Dla potencjalnego kredytobiorcy to często koszt, który wręcz zwala z nóg. Z tego względu warto przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z warunkami finansowania i sprawdzić, ile wynosi oprocentowanie, prowizja, RRSO i inne wskaźniki określające koszty okołokredytowe.

Stawki prowizji ustalane są najczęściej z góry w ramach ofert kredytowych i przedstawiane tuż obok oprocentowania. Co ciekawe, można spróbować obniżyć wartość prowizji na etapie negocjacji z bankiem, choć instytucje finansowe nie zawsze chętnie obniżają prowizję lub robią to na rzecz podwyższenia marży kredytowej. W niektórych przypadkach banki mogą wymagać założenia karty kredytowej lub konta bankowego, dzięki temu zgadzają się na obniżkę prowizji do atrakcyjniejszego poziomu.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Prowizja a RRSO – jaka jest zależność?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który pozwala na szybką ocenę tego, jakie będą całkowite koszty finansowania – równie w odniesieniu do kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych. Na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania składa się wiele wskaźników, takich, jak:

  • oprocentowanie nominalne, czyli wysokość odsetek od kredytu lub pożyczki,
  • marża banku,
  • koszty usług dodatkowych, czyli ubezpieczenia, koszty kart kredytowych,
  • prowizje bankowe, czyli wszelkie opłaty, które dotyczą kosztów rozpatrzenia wniosku kredytowego, udzielenia kredytu, a nawet jego uruchomienia czy wcześniejszej spłaty.

Podsumowując: jest naprawdę wiele czynników, które wpływają na całkowite koszty finansowania, a także determinują opłacalność podpisania konkretnej umowy kredytowej. Takie wskaźniki, jak marża, prowizja, RRSO, jak i wiele innych określają to, ile środków zwrócisz do banku lub firmy pożyczkowej po podpisaniu umowy.

Oprocentowanie, prowizja, RRSO – jakie są rodzaje prowizji kredytowych?

Banki zazwyczaj pobierają różnego rodzaju prowizje związane z udzieleniem kredytu, ale czy wiesz, jakie mogą być rodzaje opłat tego typu? Oto kilka najpopularniejszych rodzajów prowizji, jakie występują w odniesieniu do oferty kredytów gotówkowych czy innych konsumenckich w banku:

  • prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • prowizja za obsługę kredytu,
  • prowizja za zmianę warunków finansowania,
  • prowizja za wcześniejszą spłatę długu,
  • prowizja za podwyższenie kwoty kredytu lub renegocjację warunków, 
  • prowizja za czynności egzekucyjne i upominawcze,
  • prowizja za przewalutowanie kredytu,
  • i wiele innych.

Wiedząc już, jaka jest zależność pomiędzy wskaźnikami RRSO a prowizją, możesz o wiele łatwiej obliczyć całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorców, a także ocenić opłacalność podpisywania umowy pożyczki lub kredytu konsumenckiego.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

RRSO a prowizja – co mówią przepisy w Polsce?

Ciekawostką jest fakt, że banki w Polsce nie mogą dobrowolnie decydować o tym, ile wyniesie prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego. Wszystko uzależnione jest od zapisków w ustawie z dnia 11 marca 2016 roku. Nowelizacja wprowadziła pewne limity kosztów kredytowych, które muszą respektować zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe w kraju.

Zgodnie z ustawą antylichwiarską, suma kosztów pozaodsetkowych związanych z kredytem nie może przekraczać 25% pożyczonej kwoty oraz 30% tej samej wartości za każdy rok obowiązywania umowy kredytu lub pożyczki. Wskaźniki kredytowe: oprocentowanie, prowizja, RRSO, jak i marża to elementy, dzięki którym potencjalni kredytobiorcy mogą ocenić opłacalność wyboru danej oferty w kredycie konsumenckim.

Zapamiętaj też, że na rynku dostępne są oferty bez prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego, ale często z wysoką marżą kredytu, którą banki mogą ustalać indywidualnie. Jeśli nie masz doświadczenia, a chcesz podpisać korzystną umowę pożyczki/kredytu, skontaktuj się z doradcą lub wykorzystaj internetowy ranking kredytów. W ten sposób dowiesz się więcej na temat zależności RRSO a prowizją, a także rozsądniej podejdziesz do tematu podpisania umowy kredytu. Zastanowisz się też nad możliwością wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego lub gotówkowego.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)