prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja za udzielnie kredytu – czym jest i ile wynosi?

Decydując się na finansowanie zakupu nieruchomości, inwestycji czy innego celu za pomocą środków otrzymanych z banku, przy obliczaniu całkowitego kosztu kredytu należy liczyć się nie tylko z ustalonymi odsetkami obliczonymi od pożyczonej kwoty, ale również z innymi opłatami, takimi jak ubezpieczenie, marża oraz prowizja.

Co to jest prowizja?

Jedną z podstawowych opłat związanych z zaciągnięciem każdego rodzaju kredytu jest prowizja. Jest to swego rodzaju wynagrodzenie pobierane przez kredytodawcę z tytułu dokonania określonych czynności na rzecz klienta. Prowizja za udzielenie kredytu naliczana jest jednorazowo, a jej wysokość zależy od wysokości kwoty kredytu. Prowizja stanowi procent od kwoty przyznanego kredytu, zatem im wyższy kredyt, tym większa prowizja.

Prowizja a wysokość raty

Prowizja od kredytu może stanowić jedną oddzielną opłatę, pobieraną przy zawieraniu kredytu lub wliczona w jego całkowity koszt i spłacana wraz z comiesięczną ratą. Płacenie prowizji w ratach jest dobrym rozwiązaniem, gdy jednorazowa spłata jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z jej kredytowaniem, co skutkuje podniesieniem całkowitego kosztu kredytu.

Ile wynosi prowizja kredytu

Opłata z tytułu prowizji naliczana jest zawsze procentowo. Zdarzają się czasem promocyjne oferty, w ramach których bank rezygnuje z naliczania prowizji, jednak zazwyczaj dotyczy to bardzo wąskiej grupy klientów lub promocji innych produktów bankowych.

Przy wyborze kredytu należy bardzo uważnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym wszystkich dodatkowych opłat, szczególnie prowizji naliczanej w związku z zawarciem umowy. W niektórych ofertach kredytu gotówkowego jej wysokość może dochodzić nawet do 25% pożyczanej kwoty, natomiast wyjątkowo niska lub zerowa prowizja może łączyć się z bardzo wysoką marżą i nieco wyższym oprocentowaniem.

Od czego zależy wysokość prowizji?

Przed zawarciem umowy kredytowej niektóre jej warunki można negocjować. Należy do nich między innymi prowizja. Wysokość prowizji nalicza kredytodawca, jednak w niektórych przypadkach może zaproponować lub zgodzić się na jej obniżenie. Wysokość prowizji może okazać się niższa dla klientów w dobrej sytuacji finansowej, posiadających pozytywną historię kredytową, a także stałych lub nowych klientów danej instytucji, którzy zdecydują się założyć konto oraz wybrać dodatkowe produkty, np. kartę kredytową.

Rodzaje prowizji kredytowych

Prowizja za udzielenie kredytu nie jest jedynym rodzajem prowizji. Dodatkowe obciążenia to prowizja pobierana za rozpatrzenie wniosku kredytowego, którą należy opłacić jeszcze przed wydaniem decyzji kredytowej, a także prowizje związane z późniejszą obsługą kredytu lub zmianą jego warunków. Do takich należy prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu czy prowizja za podwyższenie kwoty otrzymanego kredytu lub jego przewalutowanie, a także prowizja za różne czynności związane z obsługą kredytów odnawialnych, takich jak podwyższenie limitu czy przedłużenie umowy. Prowizja może być pobierana również w przypadku kłopotów kredytobiorcy z terminową spłatą rat. W takim przypadku pożyczkodawca może naliczać prowizję za czynności upominawcze i windykacyjne.

Czy można zaciągnąć kredyt bez prowizji?

Oferty użyczenia środków finansowych bez prowizji w przypadku banków zdarzają się raczej rzadko i zazwyczaj rekompensowane są przez podwyższenie innych opłat. Jednak na rynku coraz częściej pojawiają się produkty finansowe od instytucji pozabankowych i firm pożyczkowych, które oferują szeroko reklamowane szybkie pożyczki bez prowizji. Zazwyczaj są one udzielane nawet bez innych kosztów, jednak skierowane tylko do nowych klientów, którzy mogą pożyczyć ustaloną kwotę bez żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli chcemy skorzystać z fachowego wsparcia w obliczeniu wysokości prowizji oferty konkretnego banku, zdobyć optymalnie dostosowany kredyt lub pozyskać konkurencyjny kredyt konsolidacyjny dla posiadanych zobowiązań, specjaliści Habza Finanse pomogą znaleźć bezpieczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz