4 min
kredyt-na-samochod-uzywany-jak-go-uzyskac

Żyjemy w czasach, w których posiadanie własnego środka lokomocji nie jest czymś szczególnym. Tempo życia sprawia, że bez względu na wiek i pozycję w społeczeństwie szukamy wygodnych sposobów poruszania się po świecie. Ciągły pośpiech wpisany jest w nasze życie zawodowe i prywatne. Wyjazdy służbowe, dowożenie dzieci do szkoły, zakupy, które z braku czasu robimy np. raz w tygodniu, czy wizyty u specjalistów w odległej placówce medycznej sprawiają, że funkcjonowanie bez własnych czterech kółek staje się życiową udręką.

Wakacje i weekendowe eskapady stają się ucieczką od codziennego pośpiechu. Rozkłady jazdy komunikacji publicznej nie zawsze umożliwiają nam skorzystanie z wygodnych opcji połączeń. Najprostszą formą uniknięcia życiowych stresów związanych z podróżowaniem może stać się posiadanie własnego auta.

Gdzie szukać środków na zakup auta?

Zakup samochodu to zazwyczaj spory wydatek dla naszych budżetów. Nawet jeśli decydujemy się na tańszą opcję zakupu auta używanego. Brak wystarczających oszczędności nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń. Zwykle pomaga sięgnięcie po zewnętrzne środki finansowania. Bankowe i pozabankowe instytucje finansowe istniejące na polskim rynku oferują różne możliwości pieniężnego wsparcia, które pozwoli na realizację planowanego zakupu auta. Leasing, uzyskanie limitu debetowego w koncie, kredyt gotówkowy, czy kredyt na samochód używany to popularne formy pozwalające sfinansować zakup.

Czym jest kredyt na samochód używany?

Banki i firmy pożyczkowe szybko dostosowują swoje oferty do aktualnych potrzeb rynkowych. Kredytowanie zakupu samochodu używanego jest formą pożyczki na zakup celowy. Oznacza to, że uzyskane w ten sposób fundusze możemy wydać tylko i wyłącznie na zakup samochodu, który jest przedmiotem umowy. Wniosek kredytowy wymaga podania określonych przepisami informacji niezbędnych do jego zawarcia. Mowa tu o przedstawieniu dokumentów umożliwiających weryfikację kredytobiorcy i jego zdolności kredytowych. Ubieganie się o przyznanie kredytu na samochód używany wiąże się ze spełnieniem dodatkowych warunków. Każdy wierzyciel ma inne regulaminy dotyczące takiego kredytowania. Dlatego warto przyjrzeć się różnym ofertom i przeanalizować najbardziej korzystne opcje. 

O czym należy pamiętać przy ubieganiu się o kredyt na samochód używany?

Przy zawieraniu umowy kredytowej na zakup samochodu używanego należy przedstawić wszelkie dokumenty umożliwiające weryfikację auta..  

  • Dokument zakupu, aktualne ubezpieczenie, zaświadczenie stwierdzające brak wpisów pojazdu jako zabezpieczenia innych zobowiązań to podstawowe dokumenty, które powinniśmy przedstawić kredytodawcy.
  • Pojazd będący przedmiotem umowy staje się jednocześnie zabezpieczeniem zobowiązania kredytowego. W praktyce oznacza to najczęściej cesję polisy AC, czyli przeniesienie na wierzyciela praw do odszkodowania za jego kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie. 
  • Warunki umowy zakładają również przewłaszczenie, czyli wpisanie firmy pożyczkowej do dowodu rejestracyjnego auta lub przewłaszczenie warunkowe, które zakłada taką możliwość przy braku regularności spłaty pożyczki. Bywa, że karta pojazdu pozostaje w depozycie wierzyciela do momentu spłaty zobowiązania.
  • Jednym z czynników ograniczających kredytowanie samochodów używanych jest data produkcji pojazdu, jego stan techniczny i udokumentowany przebieg. Im auto jest starsze, tym większe koszty pożyczki i mniej korzystne oprocentowanie. Zmniejsza się również długość okresu kredytowania. Wiek samochodu może mieć również wpływ na wysokość sumy pożyczki i konieczność wniesienia wkładu własnego pożyczkobiorcy. Sprawdźmy zatem dokładnie jak te parametry wybranego przez nas auta potraktują pożyczkodawcy.
  • Samochód używany ma za sobą określony czas eksploatacji. Musimy zatem liczyć się ze zwiększonym ryzykiem dokonywanego zakupu. Nasz pożyczkodawca też ma taką świadomość. Zwróćmy uwagę na wszelkie dodatkowe zabezpieczenia kredytowe i kary, które czekają nas w przypadku losowych zawirowań uniemożliwiających terminową spłatę rat.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Porównanie wszystkich ofert kredytowania samochodu używanego może być skomplikowaną i czasochłonną czynnością. Eksperci HABZA Finanse tworzą wyspecjalizowany zespół, który pomaga klientowi w dokonaniu takiej analizy i wyborze najlepszej opcji kredytowej dla wybranego samochodu. Skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego może stać się skuteczną ochroną przed podjęciem błędnych decyzji finansowych.

Oceń ten post

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek