9 min
leasing zwrotny nieruchomosci

Na pewno słyszałeś o leasingu – to w końcu jedna z najbardziej popularnych form finansowania, rozpowszechniona zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców. Dlaczego tak chętnie po nią sięgają? Bo pozwala korzystać z pojazdów czy urządzeń bez konieczności ich zakupu. Czy wiesz jednak, że możliwe jest wykonanie operacji odwrotnej? To rozwiązanie dla tych, którzy już posiadają środki trwałe, ale potrzebują dodatkowych pieniędzy. Tłumaczymy, jak korzystać z leasingu na nieruchomości.

Leasing zwrotny nieruchomości – wyjaśniamy pojęcie

Termin tradycyjnego leasingu dla większości osób nie stanowi tajemnicy. To forma finansowania, która polega na tym, że możemy użytkować przedmiot leasingu w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Leasing zwrotny w zasadzie pozwala odwrócić sytuację. Jego istotą jest odsprzedaż składnika majątku firmie leasingowej. W ramach transakcji otrzymujesz za dany przedmiot pieniądze – tak jak w przypadku klasycznej transakcji zbycia. Jednak w przeciwieństwie do niej, możesz nadal korzystać z przedmiotu leasingu – w dokładnie taki sposób, jak do tej pory. W zamian co miesiąc płacisz raty tak jak w „zwykłym” leasingu. To zatem forma finansowania przeznaczona dla tych, którzy posiadają już jakiś majątek, ale potrzebują dodatkowych pieniędzy. Leasing na nieruchomość również można zastosować w takiej formie. W dalszej części artykułu wyjaśniamy funkcjonowanie tego rozwiązania w praktyce.

Jak działa leasing zwrotny nieruchomości?

Przedmiotem leasingu zwrotnego nieruchomości mogą być różne budynki i lokale: biura, hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, itd. Ich właściciel dokonuje sprzedaży na rzecz firmy leasingowej (często zajmują się tym banki). Prawo własności przechodzi na leasingodawcę, ale klient nadal może używać nieruchomości tak, jak robił to dotychczas. Musi oczywiście liczyć się z koniecznością uiszczania opłat leasingowych w postaci miesięcznych rat. Po jego stronie leży również dbanie o regularne płatności za czynsz, media, itp. Umowa leasingu zwrotnego nieruchomości to forma długoterminowego finansowania – trwa od 5 do nawet 15 lat, ale dokładne ramy czasowe ustalane są dla konkretnego przypadku. Po zakończeniu tego okresu leasingobiorca może odkupić przedmiot (często nawet musi to zrobić) tak jak w klasycznym leasingu.

Leasing zwrotny nieruchomości – dla kogo takie rozwiązanie?

Zastanawiasz się, dla kogo przeznaczone jest finansowanie za pomocą leasingu zwrotnego nieruchomości? To innowacyjne rozwiązanie jest przeznaczone dla firm, dlatego raczej nie uda się do niego wykorzystać prywatnego mieszkania. Leasing jest formą kredytowania, a więc również w przypadku leasingu na nieruchomości warto rozważyć jego zastosowanie – zwłaszcza gdy firma ma przejściowe problemy finansowe. To jednak nie jest jedyna grupa docelowa dla tego typu produktów. Na leasingu zwrotnym skorzystać mogą też przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swoją firmę. „Chwilowa” sprzedaż nieruchomości pozwala na czasowe odzyskanie zamrożonych w niej środków. Tę gotówkę można przeznaczyć np. na różnego rodzaju inwestycje.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Leasing zwrotny nieruchomości – przedmiot umowy

Skoro powiedzieliśmy, że leasing na nieruchomości zazwyczaj niedostępny jest dla mieszkań, to pewnie zastanawiasz się, które obiekty możesz oddać we własność leasingodawcy. W większości przypadków wyklucza się wszelkie budynki mieszkalne – nawet te, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej. Leasing zwrotny nieruchomości stosuje się dla budynków i lokali komercyjnych, czyli przeznaczonych stricte do generowania przychodów. Oto kilka przykładów tego rodzaju obiektów:

  • biura,
  • magazyny,
  • hale produkcyjne,
  • centra logistyczne,
  • lokale usługowe,
  • lokale gastronomiczne,
  • obiekty handlowe (galerie, pasaże),
  • hotele.

Co ciekawe, leasing na nieruchomość może dotyczyć też gruntów – wraz ze stojącymi na nich budynkami. Grunt sam w sobie, podobnie jak nieruchomość bez gruntu, nie może być przedmiotem leasingu zwrotnego nieruchomości.

Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy leasingu zwrotnego nieruchomości

Uważasz, że leasing zwrotny to rozwiązanie idealne dla Twojej firmy? Nic dziwnego, bo taka forma finansowania ma wiele zalet. Jedną z nich nie jest niestety brak formalności, bo tych trzeba dopełnić całkiem sporo. Jeśli chodzi o dokumenty, których będziesz potrzebować, aby sfinalizować umowę, jest kilka rzeczy do zapamiętania. Przede wszystkim, należy udowodnić przyszłemu leasingodawcy, że dana nieruchomość rzeczywiście należy do naszej firmy. Takie potwierdzenie niezbędne jest przy każdej transakcji sprzedaży (która zawiera się przecież w leasingu zwrotnym). W tym celu trzeba przedstawić zazwyczaj akt notarialny, który stwierdza zawarcie przez nas umowy zakupu (ten dokument także się przyda). Najważniejszym zaświadczeniem jest jednak odpis z księgi wieczystej – to tam znajdują się wszystkie aktualne informacje o stanie własności nieruchomości.

Leasing na nieruchomość, jak większość rodzajów finansowania, wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających dobrą sytuację finansową firmy. W zależności od prawnej formy prowadzenia działalności, przedsiębiorca może spotkać się z koniecznością przedstawienia rachunku zysków i strat, bilansu, sprawozdania PIT lub CIT, a nawet KPiR. Nieodzowne może być także zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do ZUS i Urzędu Skarbowego. Często konieczne jest również okazanie dokumentu potwierdzającego wartość nieruchomości, czyli orzeczenie rzeczoznawcy. Rzeczywista cena może się bowiem różnić od pozycji w bilansie. Pamiętaj, że każdy leasingodawca może mieć nieco inne wymagania – przed złożeniem wniosku warto sprawdzić dokładnie, których dokumentów życzy sobie dana instytucja.

Rodzaje umów leasingu

Leasing zwrotny nieruchomości daje tradycyjną możliwość wyboru między leasingiem operacyjnym a finansowym. Czym się różnią i który lepiej wybrać? Odpowiedź będzie oczywiście różna, w zależności od sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Na tym etapie warto jednak poznać podstawową cechę odróżniającą finansowy leasing na nieruchomości od leasingu operacyjnego – ten pierwszy może obejmować też grunty.

Ogólnie rzecz biorąc, leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że prawo własności przedmiotu leasingu pozostaje u leasingodawcy. Po jego stronie leży więc obowiązek amortyzacji środka trwałego. Korzystający co miesiąc płaci natomiast VAT, który może w całości odliczyć. Przy leasingu finansowym cały podatek od towarów i usług płaci się na początku, w jednej transzy – trzeba zatem liczyć się z dużym wydatkiem. Tutaj przedmiot leasingu, co do zasady, przechodzi na własność korzystającego, a co za tym idzie, trzeba księgować jego amortyzację. Leasing finansowy zwrotny nieruchomości zwykło się zatem porównywać do kredytu, a leasing operacyjny do najmu. Różnica w leasingu zwrotnym nieruchomości polega jednak na tym, że odkup obiektu po zakończeniu okresu umowy jest obowiązkowy (klasyczny leasing operacyjny pozostawia tę kwestię do decyzji leasingobiorcy).

Leasing zwrotny nieruchomości – kalkulator kosztów

Jeśli zastanawiasz się, czy finansowanie za pomocą zwrotnego leasingu nieruchomości to coś, na co chcesz się zdecydować, pomocna może okazać się symulacja na liczbach. Jak jednak oszacować przyszłe koszty? Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za obliczenia, nie przejmuj się. Usługi kredytowe dla większości osób są za bardzo skomplikowane. Tak samo jest w przypadku leasingu zwrotnego nieruchomości. Kalkulatory dostępne w sieci ułatwią Ci jednak podjęcie decyzji. Wystarczy podać podstawowe parametry, takie jak wartość nieruchomości czy wartość opłaty wstępnej. W zamian w kilka sekund otrzymamy całkowity koszt finansowania.

Leasing zwrotny nieruchomości a podatek dochodowy

Klasyczny leasing jest lubianą przez przedsiębiorców formą finansowania. Daje bowiem możliwość zastosowania optymalizacji podatkowej. Czy tak samo jest w tym szczególnym przypadku? Omówmy krótko kwestię „leasing zwrotny nieruchomości a podatek dochodowy”. Pierwszą sprawą jest sprzedaż środka trwałego – umowna cena netto stanowi przychód, wymaga więc uiszczenia podatku. Jest to jednak wydatek jednorazowy.

Na czym polegają zatem korzyści? Na kosztach podatkowych, które zmniejszają wysokość należności wobec fiskusa. W przypadku leasingu operacyjnego koszt uzyskania przychodu (KUP) stanowi cała wysokość raty (zarówno część odsetkowa, jak i kapitałowa). Podatek pomniejsza jednak także opłata wstępna. Do KUP można zaliczyć również koszty eksploatacyjne – przy obu rodzajach leasingu. Co jeszcze wiąże się z podatkiem dochodowym w przypadku leasingu finansowego zwrotnego nieruchomości? Rata tego leasingu również stanowi KUP, ale uwaga – nie w całości! Podatek zmniejsza jedynie wartość części odsetkowej. Do kosztów podatkowych wliczamy natomiast odpisy amortyzacyjne.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Leasing zwrotny nieruchomości – czy to się opłaca?

Leasing na nieruchomości, zwłaszcza w formie zwrotnej, to rodzaj finansowania dopiero zyskujący na popularności. Stanowi ciekawą alternatywę dla przedsiębiorców, którzy już posiadają własne obiekty lub lokale komercyjne. Rozwiązanie pozwala nadal korzystać z leasingowanej nieruchomości, a sprzedaż jest bezpieczna – mamy pewność, że przedmiot leasingu wróci do nas na koniec okresu umowy. Jest to zatem korzystne rozwiązanie dla firm, które potrzebują gotówki z powodu przejściowych problemów finansowych lub szukają środków na inwestycje. Mimo że leasing wciąż wymaga dokonywania wielu formalności, jest łatwiej dostępny niż kredyt hipoteczny. Charakteryzuje się przede wszystkim mniejszymi wymaganiami. Na korzyść zastosowania leasingu zwrotnego przemawiają też kwestie podatkowe – koszty związane z finansowaniem zmniejszają podstawę obliczania podatku dochodowego. Plusem jest również to, że w kwestii korzystania z obiektu nie zmienia się zupełnie nic. Przedsiębiorca prowadzi więc działalność tak, jak dotychczas, ale ma do dyspozycji więcej środków pieniężnych. Nie trzeba więc wybierać: mieć ciastko czy zjeść ciastko? Leasing zwrotny nieruchomości to operacja, która pozwala odmrozić olbrzymie pokłady gotówki – w końcu nieruchomości nie należą zwykle do małowartościowych środków trwałych.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)