8 min
kredyt-inwestycyjny-na-zakup-nieruchomosci

Rozwój firmy jest bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale również dlatego, że tylko firma, która w siebie inwestuje i nie stoi w miejscu, ma szanse przetrwać w czasach olbrzymiej konkurencji. Jedno nie ulega wątpliwości – firma, która się nie rozwija, tak naprawdę zaczyna się cofać. Coraz starsze sprzęty, technologia i niewyszkoleni pracownicy mogą działalność bardzo szybko pogrążyć. Tylko doinwestowane biznesy są w stanie przetrwać i dyktować warunki w branży. Rozwój jednak kosztuje: przygotowanie dobrego pracownika, zakup sprzętu i rozwój technologii – każde z tych działań wiąże się z wydatkami. Na szczęście przedsiębiorca nie zostaje z nimi sam i może korzystać z pomocy wielu instytucji finansowych. Najpopularniejszą metodą na pozyskiwanie środków jest oczywiście kredyt inwestycyjny.

Planujesz zakup nieruchomości, ale brakuje Ci pieniędzy? Wiemy jak Ci pomóc.

Nasi specjaliści kredytowi Habza Finanse pomogą Ci przejść przez cały proces kredytowania – od znalezienia najkorzystniejszej oferty, przez podpisanie umowy kredytowej, aż do dnia spłaty ostatniej raty. Z naszą pomocą zwiększasz swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej i nie musisz obawiać się skomplikowanych procedur bankowych.

Rozwój firmy może się również wiązać z ogromnymi wydatkami, których nawet firmy w bardzo dobrej kondycji, nie finansują same. Jego najdroższym elementem są bowiem zakupy nieruchomości. Firmom mogą być potrzebne nowe hale produkcyjne, magazyny, nieruchomości niezbędne do otwarcia kolejnych filii lub po prostu takie, które umożliwią otwarcie nowego biura – bardziej prestiżowego, w lepszej lokalizacji. Wszystko uzależnione jest od branży i profilu działalności. Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości to jedno z największych przedsięwzięć, z którymi musi zmierzyć się przedsiębiorca. Co warto o nim wiedzieć i jak się przygotować do wniosku kredytowego?

Czym jest kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości?

Kredyt na zakup nieruchomości to zobowiązanie celowe, co oznacza, że nie możemy wydać pozyskanych w jego ramach środków w inny sposób niż ten, który został określony w umowie kredytowej. Jak wskazuje sama jego nazwa, kapitał pozyskany w ten sposób przeznaczony jest na zakup domu, mieszkania czy innego typu budynku, ale w praktyce może również posłużyć do jego budowy czy renowacji.

Taki kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości może być zobowiązaniem długoterminowym, rozciągającym się na nawet kilkanaście lat. Jednak nie musi – wszystko zależy od potrzeb danej firmy i jej możliwości finansowych. Dostępne są także kredyty inwestycyjne na średni okres (do kilku lat), czy nawet kredyty krótkoterminowe (na kilkanaście miesięcy).

Jak można się domyślić, biorąc pod uwagę, że mówimy o zakupie nieruchomości, za jego pomocą można pozyskać potencjalnie bardzo duże środki finansowe (nawet kilka milionów złotych), natomiast to, na jaką maksymalnie kwotę kredytu można liczyć, ustalane jest indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej danej firmy.

Do otrzymania kredytu na zakup nieruchomości może być wymagane posiadanie określonego wkładu własnego (minimum 20-30% wartości inwestycji), a także przedstawienie potencjalnemu kredytodawcy biznesplanu (dokumentu opisującego między innymi, jak planujemy zrealizować inwestycję i jakie korzyści przyniesie ona naszej firmie).

Zakup nieruchomości na kredyt – jak zacząć?

Szybka decyzja kredytowa dzięki pomocy specjalistów kredytowych.

Potrzebny Ci kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości? Nie odkładaj tego na później. Z naszą pomocą niezbędne środki finansowe wpłyną na Twoje konto w szybki sposób. Przeanalizujemy oferty kredytowe i wybierzemy dla Ciebie tę najlepszą. Nie musisz się także obawiać rozmowy z pracownikami banku – specjalizujemy się w negocjowaniu atrakcyjnych warunków kredytowania.

Jeżeli chcemy uzyskać kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości można odnieść wrażenie, że jego pozyskanie będzie bajecznie proste. Banki reklamują swoje usługi dając przedsiębiorcom do zrozumienia, że cała procedura będzie łatwa, lekka i przyjemna. W rzeczywistości jednak zakup nieruchomości finansowany kredytem to jedno z najtrudniejszych zadań dla przedsiębiorców. Banki do wielu firm podchodzą nieufnie, a pożyczając pieniądze na zakup konkretnego budynku lub lokalu szczegółowo analizują każdy aspekt. Kilka kroków jest jednak pewnych podczas drogi, którą należy przejść przed zakupem nieruchomości. Oto one:

  1. Operat szacunkowy – to dokument, którym musi dysponować przedsiębiorca ubiegający się o kredyt. Dokładnie opisuje nieruchomość, której zakup ma zostać sfinansowany. Skupia się nie tylko na samym budynku, lokalu, czy gruncie, ale również na jego położeniu, czynnikach występujących w otoczeniu, które mogą mieć wpływ na prowadzenie biznesu, porównuje nieruchomość do innych, podobnych, które położone są w okolicy. Tworzy go wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. W operacie szacunkowym zostanie podana również realna wartość nieruchomości i to będzie stanowiło podstawę do wyliczenia kwoty kredytu. Za wykonanie operatu szacunkowego płaci oczywiście przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości. Będzie to konieczne po złożeniu wniosku w banku.
  2. Procedura analizy zdolności kredytowej – banki i firmy pożyczkowe mogą być tu bezwzględne i oczekiwać od przedsiębiorcy szeregu dokumentów, które potwierdzą jego zdolność do spłaty kredytu. Obowiązkowo należy przedstawić kondycję finansową firmy i poprzeć to odpowiednimi dokumentami. Określić, dlaczego zakup konkretnej nieruchomości ma przyczynić się do rozwoju firmy, często należy przedstawić tu stosowne wyliczenie. Będzie ważny stan płatności wobec innych instytucji finansowych i urzędów – przedsiębiorca powinien poszczycić się idealną historią kredytową.
  3. Zabezpieczenia coraz rzadziej banki decydują się na finansowanie całości kwoty, która jest potrzebna na zakup nieruchomości. Przyznając kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości wymagają od przedsiębiorcy określonego wkładu własnego: w gotówce lub w postaci innej nieruchomości, nieobciążonej hipoteką. Wskazane jest również ustanowienie hipoteki banku na kupowanej nieruchomości. W takiej sytuacji, podczas jej sprzedaży, zostaną najpierw zaspokojone potrzeby wierzyciela, dopiero w następnej kolejności środki ze sprzedaży trafią do przedsiębiorcy.
kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomosci - wykres popyt mieszkaniowy

1 Źródło: https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ceny-mieszkan-powoli-rosna-ale-do-nierownowagi-daleko/

Trudny kredyt – czy warto?

Procedura wnioskowania o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości może wydawać się nie do przejścia. Rzeczywiście, jest trudna, jednak należy pamiętać, że głównie dzięki takim kredytom, możliwe jest wprowadzenie firmy na wyżyny i otworzenie przed nią nowych możliwości. Dlatego warto wziąć udział w długiej i mozolnej procedurze, by potem świętować firmowy sukces.

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości nie bez powodu cieszy się wśród polskich firm coraz większą popularnością. To opłacalny, wygodny sposób na pozyskanie niezbędnych środków. Dlatego też zdecydowanie warto się nim zainteresować. Samodzielne pozyskanie takiego zobowiązania może być ciężkie, jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z pomocy specjalisty, kredyt na zakup nieruchomości może znaleźć się w naszym zasięgu.

Dobry pośrednik kredytowy posiada wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie, które pozwalają mu pozyskiwać dla swoich klientów korzystne kredyty nawet w bardzo ciężkiej sytuacji. Bardzo przydatne mogą się okazać również jego kontakty wśród osób na szczeblach decyzyjnych w różnych bankach, pozwalające na bardziej swobodną negocjację warunków kredytu.

Nasz ekspert

Natalia Błaszczyk

Analityk Kredytowy / Ekspert ds. Finansowania Przedsiębiorstw

Skontaktuj się z ekspertem Habza Finanse, który pomoże Ci w uzyskaniu kredytu

Czym jest kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości?

Kredyt na zakup nieruchomości zalicza się do kredytów celowych, co oznacza, że można go wydać tylko w taki sposób, który został opisany w umowie kredytowej. Jak wskazuje, sama nazwa tego zobowiązania pozyskane pieniądze można wydać m. in. na zakup domu, mieszkania lub innego typu budynku. Oprócz tego kredyt inwestycyjny można przeznaczyć także na renowację lub budowę nieruchomości. Taki kredyt jest zazwyczaj zobowiązaniem długoterminowym, którego spłata trwa nawet kilkanaście lat. W ramach takiego zobowiązania można pozyskać bardzo duże kwoty.

Jak zacząć ubiegać się o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości?

Przed udzieleniem kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości banki szczegółowo analizują wiele aspektów. Konieczne będzie, chociażby sporządzenie operatu szacunkowego. Jest to dokument, który dokładnie opisuje nieruchomość, której zakup ma zostać sfinansowany. Oprócz tego odbędzie się standardowa procedura oceny zdolności kredytowej, a także konieczne będzie ustalenie zabezpieczenia. Aby otrzymać kredyt na bardzo wysoką kwotę, kredytobiorca musi mieć wkład w postaci gotówki lub np. innej nieruchomości niż ta, którą chce kupić.

Czy opłaca się wziąć kredyt inwestycyjny?

W coraz większej ilości banków można spotkać się z kredytem inwestycyjnym na zakup nieruchomości. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ jest to wygodny i opłacalny sposób finansowania planów związanych z zakupem nieruchomości czy też renowacją jakiegoś budynku. Podczas ubiegania się o taki kredyt warto skorzystać jednak z pomocy doradcy kredytowego. Przeprowadzi on negocjacje z bankiem oraz znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę kredytową.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek