5 min
oddluzenie-gospodarstw-rolnych-jak-przebiega

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie zawsze musi być opłacalne. Może okazać się tak, że mimo dobrego pomysłu wpadniesz w kłopoty finansowe, stając się niewypłacalnym. Na szczęście dzisiaj nie trzeba załamywać rąk. Z takiej sytuacji jest bowiem dobre wyjście. Wystarczy postawić na oddłużanie gospodarstw rolnych, które możliwe jest na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku. Kwestie te są bardzo dokładnie regulowane przez obowiązujące aktualnie prawo. Dla rolników są dobrym rozwiązaniem, jeśli z jakiegoś powodu nie udało się osiągnąć sukcesu.

Co mówi ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych?

Jak wspomnieliśmy, oddłużanie gospodarstw rolnych możliwe jest na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o restrukturyzacji podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Procedura ta możliwa jest także za sprawą zgody wyrażonej przez Komisję Europejską. Przytoczony dokument prawny wskazuje, że oddłużanie rolników może obejmować kilka rodzajów wsparcia. Postawić można na bankowy kredyt restrukturyzacyjny z dopłatami do oprocentowania. Taki kredyt pochodzi ze środków, jakimi dysponuje Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W grę wchodzi również pożyczka na spłatę zadłużenia, która także może pochodzić z ARiMR. Ostatnim rozwiązaniem jest gwarancja spłaty bankowych kredytów restukturyzacyjnych, która udzielana jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wskazane mechanizmy wsparcia przeznaczone są dla mikro, małych oraz średnich gospodarstw. Czy to oznacza, że właściciele dużych gospodarstw są pozostawieni sami sobie? Oczywiście, że nie. Mogą skorzystać z pomocy, ale muszą najpierw dokonać zgłoszenia potrzeby otrzymania pomocy indywidualnej do Komisji Europejskiej.

UWAGA: aby otrzymać pomoc w oddłużaniu gospodarstwa, trzeba prowadzić działalność rolniczą nie krócej niż trzy lata. Jest to kryterium, którego nie da się pominąć. Jeśli go nie spełnić, Twoje gospodarstwo rolne nie będzie mogło być oddłużone.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Jak oddłużyć gospodarstwo rolne?

Odpowiadając na pytanie, jak oddłużyć gospodarstwo rolne, musimy jasno wskazać, na pomoc mogą liczyć ci, którzy przedstawią plan restrukturyzacji gospodarstwa. Musi on być zaakceptowany przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. UWAGA: musi to być ośrodek właściwy z uwagi na miejsce położenia gospodarstwa. Istotne jest, aby plan obejmował czas nie dłuższy niż trzy lata. Przyjmuje się, że jest to czas wystarczający do tego, aby gospodarstwo rolne, które otrzymało pomoc finansową, odzyskało płynność i rentowność. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, że nie jest możliwe zwiększenie produkcji.

Aby otrzymać środki na oddłużenie gospodarstwa rolnego, niezbędne jest wystąpienie o kredyt. Udzielaniem takich kredytów zajmują się banki, które podpisały odpowiednią umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Musisz pamiętać, że udzielane są one na ściśle określonych zasadach. Przede wszystkim kwota maksymalna, jaka wchodzi w grę to 5 milionów złotych na spłatę 75% zadłużenia w przypadku mikro i małych gospodarstw, a także 60% w przypadku gospodarstw o średniej wielkości. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi zawsze 2% w skali roku. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to maksymalnie wynosi on 10 lat. Oddłużanie gospodarstw rolnych przy pomocy kredytów jest rozwiązaniem naprawdę efektywnym.

Oddłużanie gospodarstw rolnych – o czym należy pamiętać?

Jeśli decydujesz się na oddłużanie rolników, musisz pamiętać, że kredyt może być zawsze połączony z gwarancją spłaty kredytu, która zostanie udzielona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. UWAGA: gwarancja będzie jednak zabezpieczona. W tym celu na nieruchomości rolnej zostanie ustanowiona hipoteka. Prowizja nie jest bezpłatna. Trzeba za nią zapłacić 0,5% kwoty gwarancji.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt udzielony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji, możesz liczyć na kredyt nawet na 15 lat. Jego oprocentowanie będzie jednak wyższe – w skali roku będzie ono wynosiło 5,84%. Maksymalna kwota jest taka sama, jak w przypadku kredytów udzielanych bezpośrednio przez banki.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Warto podkreślić, że oddłużenie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz likwidować swojego gospodarstwa. Restrukturyzacja sprawia, że gospodarstwo może ponownie stanąć na nogi. To także świetny sposób, jeśli chcesz uzyskać ochronę przed działaniami o charakterze egzekucyjnym. Decydując się na restrukturyzację, unikasz egzekucji. Do tego dochodzi szereg dodatkowych korzyści. Do tych najważniejszych zalicza się między innymi zakaz wypowiadania Ci umów gospodarczych. Oznacza to, że bank nie wypowie Ci kredytu. Tyczy się to również umów dzierżawy. Istotną korzyścią jest także odroczenie terminu płatności zobowiązań, jakie na Tobie ciążą oraz rozłożenie ewentualnych płatności na raty. Wszystko oczywiście po to, aby poprawa kondycji finansowej gospodarstwa przebiegała sprawniej i bardziej efektywnie, a także by nie była zakłócona przez niepotrzebne problemy. Ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych jasno reguluje wszystkie związane z tym kwestie.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek