linia kredytowa

Na czym polega linia kredytowa?

Linia kredytowa, zwana również kredytem odnawialnym, to przyznawana przez bank pula dodatkowych środków, które jako rodzaj pożyczki możemy w każdej chwili wykorzystać na dowolny cel. Bankowa linia kredytowa przypisana jest zawsze do rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, dlatego nazywana jest często kredytem w rachunku. Od zwykłego debetu różni się przede wszystkim wysokością limitu. Limit środków do wykorzystania w ramach linii kredytowej jest zazwyczaj dużo wyższy niż w przypadku debetu. Otwarcie linii kredytowej wiąże się również z dodatkową liczbą formalności, a wysokość limitu ustalana jest z każdym klientem indywidualnie. Procedura przyznawania linii kredytowej jest podobna jak w przypadku karty kredytowej lub pożyczki gotówkowej. Kwota z jakiej kredytobiorca może skorzystać w przypadku kredytu odnawialnego ustalana jest na podstawie wysokości wpływów, które trafiają na jego konto. W przypadku dobrze zarabiających klientów indywidualnych limit może wynosić nawet 150 000 zł.

Umowa na kredyt odnawialny

Zwykle umowa na kredyt odnawialny podpisywana jest na 12 miesięcy, a jeśli klient jej nie wypowie, zostaje automatycznie przedłużona. W tym czasie klient ma swobodny dostęp do przyznanej gotówki, z której może korzystać wielokrotnie i w dowolnym momencie, a zadłużenie wraz z odsetkami automatycznie zmniejsza się przy każdym wpływie środków na konto o kwotę odpowiadającą wysokości wpływu.

Kredyt odnawialny to bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, możemy natychmiast skorzystać z przyznanych środków. Nie musimy za każdym razem ubiegać się o kolejną pożyczkę na konkretny cel i możemy wykorzystać tylko tyle środków, ile w danej chwili potrzebujemy. Jeśli nie wykorzystamy całego limitu, spłacamy odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty.

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa może stanowić zabezpieczenie na wypadek nagłych zdarzeń losowych. Możliwość natychmiastowego skorzystania z potrzebnej kwoty jest bezcenna w przypadku nagłej choroby, niespodziewanej i kosztownej awarii samochodu lub innego losowego zdarzenia. Jednak linia kredytowa przydaje się nie tylko w nagłych sytuacjach. Daje poczucie dodatkowego bezpieczeństwa i zapewnia utrzymanie płynności finansowej, gdy przekroczymy miesięczny budżet, którym dysponujemy. Ponadto stanowi wygodne źródło gotówki przy różnego rodzaju okazjach, akcjach wyprzedażowych i promocjach.

Z linii kredytowej chętnie korzystają nie tylko klienci indywidualni. To wygodne źródło dodatkowych środków dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych, jednoosobowych firm. Zasady korzystania z linii kredytowej dla firm są podobne jak w wypadku klientów indywidualnych, z tą różnicą, że kwoty limitu mogą być dużo większe.

Jak wiadomo, w każdej branży może dojść do nagłych zmian na rynku, które sprawą, że szybko potrzebna będzie dodatkowa gotówka, aby przedsiębiorstwo mogło dalej funkcjonować i zarabiać. W takiej sytuacji nie mamy czasu, aby składać wnioski kredytowe i czekać na ich rozpatrzenie. Może się także zdarzyć, że nie będziemy w danym momencie mieli wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej. Problem ten rozwiązuje linia kredytowa dla firm.

Możemy potraktować ją jako pewnego rodzaju zabezpieczenie. Należy bowiem pamiętać, że po otwarciu linii kredytowej nie mamy obowiązku zużycia określonej części limitu czy w ogóle faktycznie korzystania z przyznanych funduszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić z nich środki przeznaczone na nagłe wypadki i sięgać do nich dopiero wtedy, kiedy z jakiegoś powodu pogorszy się nasza sytuacja finansowa.

Dzięki temu w razie nagłych wydatków, kiedy będzie nam bardzo zależało na czasie, nie narazimy się na odmowę z uwagi na zbyt niską zdolność kredytową, nie będziemy też czekać na rozpatrzenie wniosku. Dostęp do dodatkowych funduszy będzie błyskawiczny.

na czym polega linia kredytowa - grafika struktura linii kredytowej

1 Źródło: https://monitorfx.pl/linia-kredytowa/linia-kredytowa/

Otwarcie linii kredytowej

Jeśli zdecydujemy się na otwarcie linii kredytowej musimy pamiętać, że zazwyczaj łączą się z tym dodatkowe opłaty. Przede wszystkim oprocentowanie naliczane od wartości zadłużenia oraz odsetki od nieterminowej spłaty. Bywa również, że bank pobiera prowizję za przyznanie i odnowienie limitu kredytowego.


Korzystając z kredytu odnawialnego, zwłaszcza na kilku rachunkach, należy mieć świadomość, że w przypadku nieodpowiedzialnego korzystania z linii kredytowej koszt jej utrzymania może znacząco wzrosnąć. Długotrwałe ujemne saldo i nieregularne spłacanie zadłużenia skutkuje naliczaniem coraz to wyższych odsetek. Nieumiejętne zarządzanie gotówką lub łatanie innych zobowiązań środkami z linii kredytowej może doprowadzić do pętli zadłużenia i poważnych kłopotów z finansami.

Odnowienie linii kredytowej

Odnowienie linii kredytowej może zostać przeprowadzone na dwa sposoby: automatycznie bądź poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Wszystko zależy od zapisów naszej obecnej umowy.

W przypadku automatycznego odnowienia linii kredytowej, po upływie czasu trwania pierwotnego kredytu (czyli zazwyczaj po 12 miesiącach), jest on samoistnie odnawiany – bez ponownej weryfikacji, składania kolejnych wniosków i dostarczania jakichkolwiek dokumentów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak sprawia, że jeśli będziemy chcieli po roku czy kilku latach z linii kredytowej zrezygnować, konieczne będzie pilnowanie, aby umowa automatycznie się nie odnowiła.

Linia kredytowa jednak nie musi odnawiać się automatycznie, chociaż w istocie takie rozwiązanie stosowane jest coraz częściej. Niektóre banki umożliwiają przedłużenie kredytu, ale w praktyce oznacza to przechodzenie od nowa przez całą procedurę kredytową, czyli przede wszystkim przez gromadzenie niezbędnych dokumentów i weryfikację zdolności kredytowej.

Jeśli z jakiegoś powodu stracimy płynność finansową, a raty wraz z odsetkami zaczynają przekraczać możliwości terminowej spłaty, warto skorzystać z pomocy sprawdzonego doradcy, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie bieżących kłopotów.

Habza Finanse to zespół profesjonalnych doradców kredytowych. W przypadku kłopotów i trudnych do spłacenia zobowiązań dedykowany doradca klienta pomoże znaleźć najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego i wynegocjuje warunki dopasowane optymalnie do aktualnej sytuacji finansowej klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz