7 min
buy to let

Kredyt buy to let jest strategią inwestycyjną związaną z rynkiem nieruchomości. Ta forma finansowania pozwala na zakup mieszkania lub domu pod wynajem. Udzielana jest przez bank dla inwestora na podstawie przyszłych dochodów z najmu. Nieco różni się od standardowej hipoteki. Przede wszystkim wpływy z najmu działają pozytywnie na zdolność kredytową. Więcej informacji o tym, jak działa buy to let, znajdziesz poniżej!

Czym jest kredyt buy to let? Podstawowe informacje

Buy to let jest często nazywany hipotecznym kredytem inwestycyjnym. Ten rodzaj finansowania pozwala zakupić niemal dowolną nieruchomość w celu jej wynajmowania, by generować przychód. Ta strategia zakłada, że kupione mieszkanie, dom lub lokal nie są przeznaczone do osobistego zamieszkania inwestora, ale by przynosić pasywne dochody.

Dostarczane przychody z najmu pozwalają pokryć koszty kredytu oraz wytworzyć zysk. Zabezpieczeniem kredytu buy to let jest zakupiona nieruchomość. W przypadku nieterminowych spłat kredytodawca może ją przejąć. Warto wiedzieć, że buy to let oznacza także pewne koszty – ich częścią jest przede wszystkim oprocentowanie.

Tego rodzaju finansowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Na przykład najemcy mogą płacić nieterminowo, koszty utrzymania nieruchomości często są wysokie, a sam rynek ulega bardzo dynamicznym zmianom. Warto przed zaciągnięciem dokładnie ocenić opłacalność oraz potencjalne ryzyko działania. Można również skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Warto wiedzieć, że kredyt buy to let jest standardowo dostępny w UK. Oznacza to inne wymagania niż jakiekolwiek formy finansowania w Polsce. Dodatkowo inwestor musi mieć wysoką zdolność kredytową.

Kredyt buy to let – jak działa taka forma finansowania?

Zasada działania jest tutaj podobna jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego, jednak spłata opiera się przede wszystkim na wynajmie zakupionej nieruchomości. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy dokładnie przeanalizować ryzyko oraz opłacalność tej formy finansowania. Jak ona przebiega?

Inwestor na początku otrzymuje środki, za które może kupić wybraną nieruchomość, która staje się zabezpieczeniem kredytu buy to let. Następnie zostaje ona wynajęta. Dochód z tego tytułu jest wykorzystywany do spłacania rat i pokrywania kosztów utrzymania mieszkania, domu czy lokalu. Pozostała część przychodu jest własnością inwestora.

Warto wiedzieć, że zaciągnięcie kredytu buy to let w UK pozwala go zawiesić na czas, kiedy nieruchomość nie będzie wynajmowana. Wiele jednak zależy od warunków oferowanych przez bank. Warto przejrzeć kilka różnych ofert oraz skorzystać z pomocy specjalisty finansowego. W ten sposób nieruchomość może okazać się znacznie bardziej opłacalna.

Omawiany w treści rodzaj finansowania jest najczęściej wieloletnią inwestycją, która zwraca się bardzo długo. Zwykle jednak inwestor ma stały pasywny przychód także podczas spłacania zobowiązania. Warunki kredytu buy to let zależą również od sytuacji na rynku nieruchomości, która może szybko i drastycznie się zmieniać. Są tutaj możliwe straty – przykładowo, kiedy koszty utrzymania budynku oraz raty przekroczą przychody z tytułu najmu.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Jak otrzymać kredyt buy to let?

Kredyt buy to let ma nieco inne wymagania niż standardowa hipoteka. Nie każdy może uzyskać tego rodzaju finansowanie. Wnioskowanie o kredyt buy to let w Wielkiej Brytanii wymaga spełnienia kilku warunków. Oczywiście najpierw należy ocenić ryzyko i opłacalność, ponieważ to jeden z najważniejszych elementów. Co oprócz tego musi zostać potwierdzone?

 • Stały adres zameldowania na terenie Wielkiej Brytanii,
 • Stałe zatrudnienie oraz wysokie dochody,
 • Dobra zdolność kredytowa zwana credit score,
 • Rejestracja na liście wyborczej w electoral roll lub electoral register, co mówi o tym, że dana osoba mieszka w Wielkiej Brytanii.

Oczywiście banki będą również zwracać uwagę na historię kredytową oraz ewentualne zadłużenie w przyszłości czy zwlekanie ze spłatą. Różne agencje jak Callcredit zbierają informacje o dłużnikach. Przed zaciągnięciem kredytu buy to let kredytodawca na pewno sprawdzi, czy dana osoba nie widnieje w bazie zadłużonych kredytobiorców.

W Wielkiej Brytanii takie finansowanie może uzyskać również Polak. Musi to być tylko osoba, która mieszka tam na stałe, ma wysokie przychody oraz brak problemów z terminowym spłacaniem zobowiązań w przeszłości.

Kredyt buy to let w UK – czy w Polsce taka forma finansowania jest dostępna?

Kredyt buy to let jest w Wielkiej Brytanii dość popularnym wyborem. Inwestorzy mogą kupować nieruchomości i spłacać je opierając się na przychodach z tytułu najmu. Takie rozwiązanie jest wygodne oraz daje znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o zakup mieszkania czy domu. Czy tego rodzaju finansowanie jest również dostępne w Polsce?

Niestety kredyt buy to let nie będzie dostępny na terenie kraju. Oferty banków ciągle się rozwijają i są bardziej atrakcyjne. Nic niestety nie wskazuje na wprowadzenie kredytów buy to let. Tego rodzaju finansowanie otrzymamy wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Oczywiście Polak też może zaciągnąć kredyt buy to let, o czym wspominaliśmy powyżej. Muszą tylko zostać spełnione odpowiednie warunki.

Najpewniej kredyty buy to let nie mogą być wykorzystywane w polskich warunkach. Rynek nieruchomości jest zbyt dynamiczny, więc wieloletnie finansowanie rat i utrzymania lokalu wyłącznie z najmu, może być wręcz niemożliwe. Należy pamiętać, że bank również narzuca swoją dodatkową prowizję za udzielenie środków.

Jakie są wady i zalety kredytu buy to let?

Kredyt buy to let daje perspektywę posiadania mieszkania lub domu na własność. Mimo wszystko ma on także pewne wady, które przedstawiamy poniżej:

 • wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu hipotecznego,
 • trzeba wnieść wkład własny,
 • można wnioskować o kredyt buy to let tylko poza granicami Polski,
 • trzeba mieć wysoką zdolność i historię kredytową,
 • trzeba wykazać stały meldunek w Wielkiej Brytanii i wpis na liście wyborców,
 • należy opłacić podatek od zakupu nieruchomości,
 • najemcy mogą sprawiać problemy.

Mimo wszystko kredyty buy to let są dość popularne wśród inwestorów. Dzieje się tak, ponieważ zalety mają większe znacznie niż powyższe wady. Oto korzyści tego rodzaju finansowania:

 • często kredyt buy to let łatwiej uzyskać niż kredyt hipoteczny,
 • inwestycja buy to let nie jest tak ryzykowna jak inne formy finansowania;
 • najczęściej kredyt buy to let charakteryzuje się wysoką opłacalnością, ze względu na rosnące ceny mieszkań i domów.

Warto także zauważyć, że kredytobiorca buduje sobie w ten sposób pasywny przychód. Takie rozwiązanie sprawia, że kredyt niejako „pokrywa się sam” i zostają jeszcze dodatkowe oszczędności, które wpływają na konto właściciela mieszkania.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Kredyt buy to let – najważniejsze informacje

Wiesz już, jak działa kredyt buy to let. To specyficzna forma finansowania, dzięki której można stać się właścicielem nieruchomości. W ramach tej usługi bank finansuje zakup, a kredytobiorca spłaca należności z tytułu wynajmu. Można w ten sposób zyskać, ponieważ właściciel mieszkania stale otrzymuje naddatek, który zostaje po opłaceniu raty oraz kosztów utrzymania nieruchomości.

Buy to let pozwala budować pasywny dochód w dość sprawny sposób. Sporymi wadami są jednak wymagania oraz dostępność. Niestety kredytu tego rodzaju nie uzyskamy w Polsce i musimy spełnić dość wymagające wytyczne. Przede wszystkim trzeba mieć wysoką zdolność oraz historię kredytową, a także stałe zameldowanie na terenie Wielkiej Brytanii.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek