6 min
reklamacja-zbyt-poznej-wyplaty-pozyczki-czy-jest-mozliwa

Chociaż banki działają obecnie znacznie szybciej, niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, to wciąż zaciąganie kredytu wiele osób uważa za długotrwały, uciążliwy proces. Dlatego też część Polaków, kiedy potrzebuje gotówki jak najszybciej, zwraca się w pierwszej kolejności do firm pożyczkowych, znanych z maksymalnego ograniczania liczby formalności.

Niektóre z nich zapewniają nawet, że na rozpatrzenie wniosku i wypłatę środków trzeba czekać zaledwie kilkanaście minut. Co jednak, jeśli te obietnice nie zostaną spełnione? Czy reklamacja zbyt późnej wypłaty pożyczki jest możliwa?

Podstawa prawna prawa do reklamacji pożyczki

W polskim prawie funkcjonuje wiele zasad odnośnie reklamacji nie tylko pożyczek i kredytów, ale też wszelkiego rodzaju innych usług i towarów. W przypadku, kiedy chcemy złożyć reklamację zbyt późnej wypłaty pożyczki, w szczególności powinny nas interesować dwie regulacje:

  • Ustawa o kredycie konsumenckim
  • Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Nie znajdziemy w nich konkretnych opisów przypadków, w których można złożyć reklamację, takich jak właśnie przykładowo zbyt późna wypłata środków. Przyjęto znacznie bardziej ogólną definicję podstawy do złożenia reklamacji, tak aby objęła ona jak najwięcej sytuacji.

Mianowicie, pożyczkobiorcom przysługuje prawo do reklamacji, jeśli złamane zostały postanowienia zawarte w umowie odnośnie do obowiązków pożyczkodawcy bądź w sytuacji, kiedy oferowany produkt okazał się niezgodny z opisem (w przypadku na przykład ubrań można tu mówić o dziurach czy zabrudzeniach, przy pożyczce to przykładowo zbyt niska suma).

Termin wypłaty środków powinien znaleźć się w umowie

Jeśli nie jesteśmy pewni któregokolwiek z parametrów naszej pożyczki, w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać odpowiednich informacji w umowie. Znaleźć się tam powinny między innymi dane odnośnie terminu wypłaty środków.

W niektórych przypadkach termin będzie określony bardzo precyzyjnie, w tygodniach, dniach czy nawet godzinach. W takim wypadku będziemy wiedzieć od razu, czy mamy już podstawy do reklamacji, czy jeszcze musimy cierpliwie poczekać. Niekiedy jednak stosuje się znacznie mniej zobowiązujące i ogólnikowe stwierdzenia, które można interpretować na wiele sposobów.

reklamacja zbyt poznej wyplaty pozyczki czy jest mozliwa - wykres kryteria pozyczek

1 Źródło: https://www.finai.com/newsroom/co-czuje-polak-ktoremu-przyznano-pozyczke-badanie-finai/index.htm

Poza umową warto zapoznać się także z informacjami zawartymi na stronie internetowej

Jeśli umowa nie dostarczyła nam potrzebnych danych, nie wszystko stracone – warto skierować swoje kroki na stronę internetową, z której korzystaliśmy, składając wniosek o pożyczkę. Jest bardzo prawdopodobne, że w którejś z sekcji (na przykład wśród często zadawanych pytań) znajdziemy poszukiwane informacje.

Warto zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju wyłączenia, jak na przykład „pożyczka w 15 minut – jednak tylko od poniedziałku do piątku w godzinach pracy firmy”. Z reguły nie będą one tak mocno wyeksponowane, jak zapewnienia o szybkim czasie rozpatrywania wniosku i wypłacania środków.

Musimy też pamiętać, że kiedy pożyczkodawcy wskazują, jak szybko wypłacą nam środki, wskazują czas, w którym zlecą przelew, a nie czas, w którym trafi on na nasze konto. W związku z tym, jeśli pożyczka została wysłana niedługo po złożeniu wniosku przelewem tradycyjnym w piątek wieczorem, to trafi na nasze konto dopiero w poniedziałek rano, a przy tym wierzyciel nie złamałby swojej obietnicy szybkiej wypłaty środków.

Reklamacja zbyt późnej pożyczki – jak i gdzie ją złożyć?

Reklamację można zazwyczaj złożyć e-mailowo lub listownie. Warto poszukać informacji na ten temat na stronie firmy, której pożyczkę chcemy reklamować. Można przygotować taki dokument samodzielnie, ale też na przykład skorzystać ze znalezionego w Internecie wzoru. Należy zadbać, aby zawierał on następujące elementy:

  • dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy
  • nagłówek „Reklamacja pożyczki”
  • opis okoliczności reklamacji
  • forma i wysokość oczekiwanej rekompensaty.

Do reklamacji warto dołączyć dowody poświadczające na naszą korzyść, jeśli takowe posiadamy. Jeśli zaś chodzi o formę rekompensaty, to w przypadku opóźnienia wypłaty pożyczki kwestia ta jest problematyczna. W przypadku, gdy niezgodny z umową jest na przykład towar (buty, ubrania, sprzęt elektroniczny), po reklamacji możemy liczyć na jego wymianę, naprawę bądź zwrot pieniędzy.

Jeśli zaś chodzi o zbyt późną wypłatę środków, pożyczkodawca nie może cofnąć czasu, aby dopilnować wysłania kwoty pożyczki w terminie, więc rekompensatą może być jak najszybsze naprawienie tego błędu i ewentualnie obniżenie prowizji, czy oprocentowania.

Co robić przed rozpatrzeniem reklamacji?

Załóżmy, że otrzymaliśmy środki, ale ze sporym opóźnieniem, jesteśmy z tego niezadowoleni i złożyliśmy reklamację. Pożyczkodawca ma na jej rozpatrzenie 30 dni, a sprawa ta może jeszcze się przedłużyć, w związku z czym jest możliwe, że przed otrzymaniem odpowiedzi nadejdzie termin uregulowania pierwszej raty (bądź spłaty całości pożyczki, w przypadku chwilówek). Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Nie możemy bez zgody ze strony pożyczkodawcy zapłacić mniej, czy też nie zapłacić w ogóle i czekać na rozpatrzenie reklamacji – w takiej sytuacji to my będziemy łamać umowę. Powinniśmy dokonywać wszelkich wpłat w czasie i w wysokości określonej w harmonogramie spłaty kredytu. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, będziemy mogli być może liczyć na zwrot jakiejś nadwyżki, jednak do tego czasu musimy postępować zgodnie z umową, mimo opóźnienia w wypłacie środków.

Reklamacja zbyt późnej wypłaty pożyczki – podsumowanie

Zbyt późna wypłata pożyczki może być bardzo problematyczna, jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy dodatkowej gotówki jak najszybciej. Dlatego też warto wiedzieć, że może ona być podstawą do reklamacji, o ile rzeczywiście przekroczono termin wspomniany w umowie, czy na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek