5 min
jakie-sa-roznice-miedzy-oprocentowaniem-nominalnym-a-rrso

Chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO? A może planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób obliczyć całkowite koszty kredytu? Wbrew opinii wielu osób oprocentowanie nominalne nie jest tożsame ze wskaźnikiem RRSO. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnoszące się do tego, czym jest nominalne oprocentowanie kredytu i czy może wpływać na wartość RRSO.

Każdy konsument, który planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny, gotówkowy czy nawet konsolidacyjny, powinien zaznajomić się z informacjami na temat tego, jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym. W ten sposób w prosty sposób ocenisz opłacalność oprocentowania nominalnego, a także podpisania umowy kredytowej, a także już na wstępnym etapie wnioskowania dowiesz się, ile odsetek finalnie zapłacisz na rzecz banku w stosunku rocznym.

Różnica między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym

Podstawowa różnica między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym jest taka, że na obydwa wskaźniki przekładają się różne składowe. Jeśli chodzi o oprocentowanie nominalne, warto zaznaczyć, że ten wskaźnik zawiera głównie marżę i stopę bazową opierającą się w Polsce na stopie WIBOR ®. Jeśli chcesz poznać całkowity koszt kredytu, musisz wiedzieć, że do podstawowych obliczeń potrzebujesz właśnie tych informacji.

Odnosząc się do definicji, warto zaznaczyć, że oprocentowanie nominalne kredytu jest procentową wartością, która ukazuje stopę oprocentowania w skali roku, na mocy której naliczane są odsetki od pożyczonego kapitału. Na pytanie, czym jest oprocentowanie minimalne, można powiedzieć, że nominalna wartość oprocentowania to koszty uzależnione od wysokości zobowiązania oraz okresu trwania umowy kredytowej – najczęściej im większa kwota i dłuższa umowa, tym większe koszty odsetkowe wynikające z oprocentowania nominalnego.

W odniesieniu do oprocentowania rzeczywistego – tutaj uwzględniane są wszelkie koszty ustanowienia zabezpieczeń, koszt obsługi kredytu oraz zmiana wartości pieniądza w czasie. Co to oznacza? Otóż wszelkie koszty związane z kredytem są zaliczane do rzeczywistego oprocentowania w stosunku rocznym.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.

Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Oprocentowanie rzeczywiste a nominalne – czym jest wskaźnik RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który dotyczy wszystkich kosztów związanych z przyznaniem kredytu lub pożyczki. Warto zaznaczyć, że RRSO obejmuje wszelkie koszty przygotowawcze, oprocentowanie nominalne oraz prowizję banku, która stanowi podstawowy koszt na etapie ubiegania się o pożyczkę lub kredyt. 

Przyjmuje się, że oferty finansowania z niskim RRSO są jednymi z najatrakcyjniejszych, ale nie zawsze. Jeśli chcesz wybrać naprawdę korzystną ofertę kredytu, koniecznie sprawdź też inne parametry finansowania, nie tylko RRSO. Możesz skorzystać z rankingu kredytów online lub pomocy eksperta kredytowego, co znacznie ułatwi Ci poszukiwanie korzystnej propozycji na zdobycie dodatkowej gotówki.

Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste kredytu hipotecznego – o co tu chodzi?

W przypadku kredytów hipotecznych zasada obowiązywania wskaźnika nominalnej wartości oprocentowania jest taka sama jak dla innych zobowiązań. Dotyczy tylko kosztów wynikających z marży oraz oprocentowania liczonego na podstawie aktualnych stawek WIBOR ®. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są całkowite koszty finansowania w ramach kredytu hipotecznego, koniecznie poznaj różnice między zagadnieniami takimi, jak: oprocentowanie rzeczywiste a nominalne. Wtedy, kiedy przeanalizujesz dokładnie wartość wskaźnika RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, będziesz w stanie ocenić, jaka jest wartość oprocentowania nominalnego kredytu i ile faktycznie zapłacisz odsetek kredytowych do banku.

RRSO a oprocentowanie nominalne – jak obliczyć realny poziom oprocentowania?

W odniesieniu do tematu: oprocentowanie nominalne a rzeczywiste kredytu, warto zaznaczyć, że realne oprocentowanie w uproszczeniu jest wskaźnikiem pomniejszonym o wartość inflacji w kraju. Wyliczenie aktualnej stopy procentowej wymaga użycia dość skomplikowanego wzoru. Oznacza to, że niektóre osoby mogą mieć problem z tym, aby obliczyć samodzielnie oprocentowanie nominalne, a rzeczywiste. Kalkulator online okazuje się pomocnym narzędziem, dzięki któremu można szybko obliczyć oprocentowanie nominalne.

Dla kredyto- i pożyczkobiorców kluczowe powinno być rozróżnienie dwóch pojęć i nie chodzi tu o zależność: oprocentowanie nominalne a rzeczywiste. Dwie podstawowe wartości, o jakich konsumenci często nie mają, chociażby podstawowej wiedzy, to:

  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która wyrażana jest w wartościach procentowych i dotyczy całkowitych kosztów finansowania w odniesieniu do wysokości pożyczonych pieniędzy.
  • RSO, czyli Roczna Stopa Oprocentowania, która określa właśnie stawkę nominalną, czyli nie uwzględnia wszystkich kosztów okołokredytowych, które są zaliczane do wskaźnika RRSO (rzeczywista stopa oprocentowania).

Można więc powiedzieć, że oprocentowanie nominalne kredytu mimo podobnej nazwy do oprocentowania rzeczywistego jest zupełnie innym wskaźnikiem, pod którym kryją się odmienne wartości – często mniej istotne z punktu widzenia konsumenta. Warto więc przed podjęciem decyzji o kredycie konsumenckim sprawdzić zależność: oprocentowanie nominalne a RRSO, aby wiedzieć, czym jest oprocentowanie nominalne, jaka jest marża banku, dodatkowe opłaty i jakie koszty trzeba będzie ponieść, sięgając po nadprogramowe pieniądze.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Dlaczego warto wiedzieć, jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym?

Jest wiele powodów, dla jakich warto rozróżniać, czym jest oprocentowanie nominalne kredytu a rzeczywiste. Dzięki temu będziesz w stanie przede wszystkim ustalić całkowite koszty finansowania, a także ocenić opłacalność podpisania umowy pożyczki lub kredytu. Jeśli nie chcesz podpisać umowy finansowania z wysokimi kosztami, które zostały ukryte we wskaźniku RRSO, koniecznie dowiedz się, jak go interpretować – możesz skorzystać z pomocy doradcy, kalkulatora online lub samodzielnie dokonać obliczeń. Wówczas dowiesz się, jaka jest wysokość oprocentowania nominalnego oraz jaki jest całkowity koszt kredytu ponoszony przez Ciebie – kredytobiorcę.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)