7 min
kredyt-dla-firm-na- oswiadczenie-co- oznacza-i-czy-jest-mozliwy

Kredyty dla firm nie są niszowymi zobowiązaniami. W pewnym momencie swojego działania znaczna część polskich firm natrafi na potrzebę uzyskania zewnętrznego finansowania. Czy to w celu pokrycia bieżących zobowiązań i wydatków w trudniejszym, mniej dochodowym okresie, czy realizacji ambitnej inwestycji, która na dłuższą metę pozwoli firmie działać wydajniej i skuteczniej. W takich przypadkach przedsiębiorstwu może zależeć na czasie, w związku z czym niekoniecznie będzie ono chciało poświęcać go na skomplikowane formalności.

Ciekawym produktem finansowym, który może zainteresować przede wszystkim osoby zainteresowane szybkim i bezproblemowym uzyskaniem decyzji kredytowej, jest kredyt dla firm na oświadczenie. Co on właściwie oznacza i czy w ogóle można tego typu zobowiązanie zaciągnąć? Czym się ono charakteryzuje? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.

Co oznacza kredyt dla firm na oświadczenie?

Kredyt dla firm na oświadczenie to pojęcie, które dla każdego banku, który oferuje taki produkt finansowy, może oznaczać coś nieco innego. W uproszczeniu, jest to zobowiązanie skierowane do przedsiębiorstw, którym zależy na prostym procesie zaciągania kredytu, pozbawionym konieczności dostarczania dużej ilości zaświadczeń i dokumentów.

W praktyce może to oznaczać, że bank będzie wymagał jedynie dokumentów związanych z bieżącą sytuacją finansową, a nie będzie potrzebował prognoz biznesowych i biznesplanów, które pozwoliłyby na przewidzenie przyszłej kondycji firmy. W innej instytucji kredyt dla firm na oświadczenie może oznaczać kredyt udzielany na podstawie historii konta firmowego posiadanego w danym banku, bez wielu dodatkowych formalności.

1 Źródło: https://truck-van.pl/newsy/firmy-maja-coraz-lepszy-dostep-do-finansowania/

Kredyt dla firm na oświadczenie – wymagane dokumenty

Dokumenty wymagane przy kredycie dla firm na oświadczenie mogą być bardzo różnorodne, w zależności od tego, jakie procedury ustalił dany bank i co właściwie rozumie on przez tytułowe oświadczenie. Wśród dokumentów, które mogą okazać się przydatne, można wymienić:

  • dokumenty rejestrowe firmy (np. wpis do CEiDG, KRS)
  • wyciąg z konta firmowego
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS/US
  • zeznanie podatkowe za rok ubiegły
  • dokumenty księgowe firmy (przykładowo księga przychodów i rozchodów).

Dokładnych informacji na temat tego, jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z określonej oferty, najlepiej szukać na stronie internetowej wybranego banku. Z reguły na najbardziej uproszczone procedury kredytowania mogą liczyć przedsiębiorstwa, które prowadzą w danej instytucji rachunek firmowy i regularnie otrzymują na niego wpływy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firm na oświadczenie?

Chociaż kredyt dla firm na oświadczenie jest zobowiązaniem charakteryzującym się zmniejszoną ilością formalności, nie oznacza to, że na jego otrzymanie może liczyć każde przedsiębiorstwo. Należy liczyć się z tym, że przed podjęciem decyzji kredytowej bank dokładnie przeanalizuje informacje zawarte we wniosku kredytowym, a także dostarczone mu dokumenty.

Głównym warunkiem otrzymania kredytu jest dobra sytuacja finansowa firmy. Niskie lub zerowe dochody, poważne zadłużenie, problemy z nieopłaconymi fakturami i nierzetelnymi kontrahentami – wszystko to może znacząco utrudnić otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. To, jaka dokładnie zdolność kredytowa będzie wymagana, zależne jest od kwoty kredytu, a także poziomu ryzyka kredytowego, jakie jest skłonny zaakceptować dany bank.

Ważna jest także historia kredytowa firmy. Jeśli na przykład znajduje się ona na listach dłużników, jest to jasny sygnał dla potencjalnego kredytodawcy, że może pojawić się problem z terminową spłatą zobowiązania. Wysokie ryzyko kredytowe jest zaś jednym z częściej spotykanych powodów odrzucania przez banki wniosków o kredyt.

Kolejną istotną kwestią jest okres prowadzenia działalności. Młode firmy są szczególnie narażone na upadek. Często charakteryzują się niewielkimi dochodami, z uwagi na niewielką ilość klientów i fakt, że dopiero budują swoją pozycję na rynku. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nie uda im się tej pozycji zbudować i po kilku miesiącach dojdzie do zawieszenia lub zamknięcia działalności. Dlatego też kredyt dla firm na oświadczenie może być zarezerwowany dla przedsiębiorstw, które na przykład działają już od co najmniej 12 lub 24 miesięcy.

Czy kredyt dla firm na oświadczenie można wziąć przez Internet?

Obecnie bardzo wiele formalności związanych z różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi, czy to dla osób prywatnych, czy firm, można załatwić za pośrednictwem Internetu. Nie inaczej jest w przypadku kredytu dla firm na oświadczenie. W zależności od procedur obowiązujących w danym banku, może być dostępna opcja wypełnienia i złożenia całości lub części wniosku online, bez wychodzenia z domu.

Konieczne może jednak okazać się udanie się do placówki banku w celu podpisania umowy (bądź podpisanie jej w obecności kuriera, który dostarczy ją pod wskazany przez nas adres). Jeśli zaś chodzi o dokumenty niezbędne do zaciągnięcia zobowiązania, takie jak dokumenty rejestrowe lub księgowe czy zaświadczenia z ZUS i US, bank może udostępnić opcję dołączenia do internetowego wniosku ich skanów lub elektronicznej wersji dokumentów.

2 Źródło: https://spotdata.pl/blog/2020/02/06/banki-sygnalizuja-istotny-spadek-popytu-na-kredyt-inwestycyjny/

Jaki jest koszt kredytu dla firm na oświadczenie?

Różne warianty kredytów dla firm na oświadczenie ma w swojej ofercie wiele polskich banków. Ostateczny koszt takiego zobowiązania może być bardzo różnorodny, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą co najmniej kilku ofert. Można wykorzystać do tego internetowe porównywarki bądź zlecić to zadanie wykwalifikowanemu doradcy kredytowemu. To drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, pewniejsze i bardziej skuteczne, z uwagi na fakt, że nie wszystkie porównywarki i rankingi są wiarygodne i na bieżąco aktualizowane.

To, ile ostatecznie będzie kosztował kredyt dla firm na oświadczenie, zależy od takich aspektów oferty, jak oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie kredytu i opłaty dodatkowe (na przykład opłata przygotowawcza lub opłata za ubezpieczenie kredytu bądź ustanowienie innej formy zabezpieczenia).

Zawsze warto zwracać uwagę na wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, który powinien zostać wyszczególniony w opisie oferty. RRSO oblicza się biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane powyżej czynniki, więc wskaźnik ten pozwala lepiej ocenić opłacalność kredytu niż samo oprocentowanie nominalne.

Kredyt z niskim oprocentowaniem nominalnym wbrew pozorom nie musi być korzystny, ponieważ może na przykład jednocześnie wiązać się z wysoką prowizją. Dlatego też nie należy zanadto skupiać się na tylko jednym elemencie oferty, a powinno się zwracać uwagę na wszystkie kluczowe parametry kredytu.

Kredyt dla firm na oświadczenie – podsumowanie

Kredyt dla firm na oświadczenie to pojęcie, które nie ma jednej, precyzyjnej definicji. W związku z czym w niektórych przypadkach może on oznaczać kredyt zaciągany bez potrzeby przedstawiania biznesplanu, w innych – na podstawie wyciągu z konta, bez konieczności dostarczania wielu zaświadczeń i dokumentów księgowych. Szukając oferty takiego kredytu, warto więc dobrze zapoznać się z parametrami znalezionych propozycji banków, aby wiedzieć, z czym dokładnie ma się do czynienia.

Ten typ kredytu to warta uwagi opcja dla firm, którym zależy na tym, aby formalności zostały ograniczone do minimum, jednak nie oznacza to, że powinno się korzystać z pierwszej oferty, na którą się natrafi. Szczególnie, jeśli mowa o zobowiązaniu na dużą kwotę, najlepiej porównać ze sobą kredyty w co najmniej kilku różnych bankach, aby uniknąć niepotrzebnego przepłacania. Żeby przyspieszyć i ułatwić cały proces, można zwrócić się o pomoc do dobrego eksperta kredytowego.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)