7 min
jak-wyczyscic-bik-poradnik-krok-po-kroku

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to baza informacji o historiach kredytowych klientów banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz innych instytucji finansowych i firm pożyczkowych. Dane o zaciągniętych zobowiązaniach trafiają do BIK po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę, a także po podpisaniu umowy na sprzedaż ratalną. Przez cały okres spłacania rat baza jest aktualizowana. Dane przesyłane przez kredytodawców do BIK zawierają informacje o klientach, którzy terminowo wywiązują się z wymaganych płatności, jak i o wszystkich problemach ze spłatą.

Negatywne wpisy pojawiają się, kiedy klient spóźnia się ze spłatą zobowiązania i usuwane są z systemu dopiero po upływie 5 lat od momentu całkowitej spłaty. Wielu klientów zgadza się na ujawnienie pozytywnej historii kredytowej, ponieważ zwiększa to ich szansę na uzyskanie kolejnego kredytu. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej może obniżyć wiarygodność. Negatywne wpisy w bazie BIK, które są widoczne przez 5 lat od całkowitej spłaty kredytu mogą sprawić, że klient będzie miał kłopoty z uzyskaniem nawet niewielkiej pożyczki.

Masz zły BIK i potrzebujesz dodatkowej gotówki? Pozyskamy dla Ciebie atrakcyjny kredyt.

Doradcy kredytowi Habza Finanse specjalizują się w trudnych kredytach. Zapewnimy Ci indywidualne wsparcie i odpowiemy na wszystkie wątpliwości związane z BIK. Wynegocjujemy dla Ciebie kredyt lub pożyczkę na korzystnych warunkach przy minimum formalności, szybko i sprawnie.

Na co zwrócić uwagę

Wiele osób posiadających negatywne wpisy o niespłaconych kredytach i nieterminowych spłatach rat zastanawia się jak wyczyścić BIK, by odzyskać wiarygodność i zdolność kredytową. W związku z tym pojawiło się na rynku wiele firm, które oferują odpłatną pomoc w czyszczeniu historii negatywnych wpisów. Jednak nie należy ufać tym, którzy twierdzą, że mogą całkowicie wyczyścić BIK i uwolnić zdesperowanego klienta od problemu z brakiem zdolności kredytowej. Usunięcie danych dotyczących aktualnych zobowiązań lub nieterminowych spłat z okresu ostatnich 5 lat nie jest możliwe. Można ubiegać się jedynie o korektę niektórych wpisów. Należy to zrobić samodzielnie, nie tracąc niepotrzebnie pieniędzy na opłacenie takiej usługi.

Co można usunąć z BIK

Przepisy pozwalają na usunięcie z bazy Biura Informacji Kredytowej jedynie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym. W tym celu należy złożyć wniosek o korektę błędnych informacji na swój temat. Oprócz tego można również złożyć odwołanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, jeśli kredytobiorca wcześniej udzielił pozwolenia na ujawnianie takich informacji bankom i firmom pożyczkowym. Natomiast wniosek o usunięcie wpisów o niespłaconym kredycie, opóźnieniach w spłacaniu rat lub wyczyszczenie innych negatywnych informacji można złożyć dopiero po 5 latach od momentu całkowitego rozliczenia się z kredytodawcą. Wszystkie wnioski można składać samodzielnie i bezpłatnie.

jak wyczyscic bik poradnik krok po kroku - wykres opoznienia kredytow

1 Źródło: https://echodnia.eu/nawet-w-klopotach-polak-pilnuje-hipoteki/ar/c3-10634862

Ilość robi różnicę

Oprócz wpisów dotyczących spłacania wcześniejszych i bieżących zobowiązań w bazie BIK znajdują się również informacje o każdym złożonym wniosku o kredyt lub pożyczkę gotówkową. Jeśli klient posiada na koncie BIK dużą liczbę wniosków, które zostały odrzucone może mieć kłopoty z uzyskaniem kredytu. Każde zarejestrowane odrzucenie wniosku kredytowego wpływa negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Aby temu zapobiec, należy unikać składania wniosków do wielu instytucji. Najlepiej wybrać dwie lub trzy, które oferują najlepsze warunki.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową w BIK?

Wiemy już, co można usunąć z bazy Biura Informacji Kredytowej i na co powinniśmy zwracać uwagę. Jak widać, odpowiedzi na pytania, jak wyczyścić BIK, czy jak usunąć zapytania w BIK, są znaczniej mniej pozytywne, niż wskazywałyby na to firmy oferujące taką usługę. W większości przypadków pozostanie nam bowiem czekanie 5 lat, a dopiero potem będziemy mogli zawnioskować o usunięcie problematycznego wpisu. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie możemy zrobić niczego, aby poprawić swoją sytuację.

Chcesz uzyskać kredyt ze złym BIK?

Skontaktuj się z doradcami kredytowymi Habza Finanse – dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży finansowej wiemy jak Ci pomóc. Znajdziemy dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę, nawet jeśli masz negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej.

Warto pamiętać, że pusta historia w BIK jest niewiele lepsza niż historia negatywna, w związku z czym naszym celem powinno być nie całkowite usunięcie się z bazy Biura Informacji Kredytowej, a zbudowanie historii pozytywnej. Pusta historia kredytowa może okazać się dużą przeszkodą zwłaszcza, jeśli będziemy wnioskować o kredyt na stosunkowo wysoką kwotę (na przykład kredyt hipoteczny), tak więc nie należy do niej dążyć.

Jeśli chcemy zbudować pozytywną historię kredytową, warto przede wszystkim udzielić BIK-owi zgody na dalsze przechowywanie informacji o kredytach i pożyczkach spłaconych terminowo. Jeśli tego nie zrobimy, znikną one z bazy po ich uregulowaniu, a wbrew pozorom nie działa to na naszą korzyść. Wpisy o zobowiązaniach uregulowanych na czas dobrze o nas świadczą i mogą pozytywnie wpłynąć na decyzję kolejnego potencjalnego kredytodawcy, także w tym przypadku nie przyda nam się wiedza na temat tego, jak usunąć się z BIK, a przeciwnie – powinno nam zależeć, aby w BIK-u pozostać.

Istnieje jeszcze jedno popularne rozwiązanie, pozwalające zbudować pozytywną historią kredytową, jednak wymaga ono pewnych środków finansowych. Na czym ono polega? Wystarczy, że zaciągniemy tani kredyt lub pożyczkę bądź weźmiemy jakiś przedmiot na korzystne raty. Kluczowe jest, aby na pewno było nas stać na terminową spłatę takiego zobowiązania. Nie musi ono opiewać na wysoką kwotę – najważniejsze jest, aby było spłacane na czas, dzięki czemu w BIK pojawiać się będą pozytywne wpisy.

Profesjonalna pomoc

Do niedawna instytucje finansowe aktualizowały dane kredytowe w BIK-u tylko raz w miesiącu. Jednak po wprowadzeniu nowych przepisów o każdej zmianie w zobowiązaniu muszą powiadamiać BIK w ciągu 7 dni. Dlatego kredytobiorca, który ma kłopoty z terminową spłatą rat powinien jak najszybciej udać się do profesjonalnego doradcy, aby porozmawiać o odroczeniu spłat lub innym korzystnym rozwiązaniu. Dzięki temu uniknie się negatywnych wpisów w bazie Biura Informacji Kredytowej, nie straci wiarygodności i zachowa zdolność kredytową.

Habza Finanse to grupa specjalistów od trudnych kredytów. Indywidualny doradca – opiekun klienta odpowie na każde wątpliwości związane z BIK, a w razie potrzeby pomoże znaleźć czym jest kredyt konsolidacyjny na najlepszych warunkach i wynegocjuje korzystną umowę, nawet w przypadku negatywnej historii w BIK.

Jakie informacje gromadzi BIK?

Dane, które znajdują się w BIK, dotyczą zarówno osób, które terminowo spłacają swoje zobowiązania, jak i tych, które spóźniają się z opłaceniem rat. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o historiach kredytowych klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Baza aktualizowana jest na bieżąco i korzysta z niej bardzo dużo instytucji finansowych w celu obliczenia zdolności kredytowej klienta.

Czy można wyczyścić BIK?

W internecie można znaleźć coraz więcej firm, które oferują profesjonalne “czyszczenie informacji w BIK”. Niestety nie należy ufać takim ogłoszeniom, a osoby, które twierdzą, że są w stanie usunąć wszystkie negatywne wpisy w BIK, tak naprawdę nie są w stanie tego zrobić. Usunięcie danych dotyczących aktualnych zobowiązań lub nieterminowych spłat z okresu ostatnich 5 lat nie jest możliwe. Jedyne co możesz zrobić w takiej sytuacji to poprosić osobiście o korektę niektórych wpisów, jeśli znajdują się w nich błędy.

Jak poprawić swoją historię kredytową w BIK?

Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, to nie musisz załamywać się tym, że będą tam one widniały jeszcze przez następnych kilka lat. Możesz w tym czasie budować pozytywną historię kredytową na kilka sposobów. Możesz np. udzielić zgody na przetwarzanie danych o terminowo spłaconych kredytach i pożyczkach. W ten sposób informacje o spłaconym na czas zobowiązaniu nie znikną i będą widoczne dla instytucji finansowych jeszcze przez 5 lat. Możesz wziąć niewielki kredyt lub zrobić zakupy na raty – ważne jest to, abyś terminowo spłacał swoje zobowiązania.

4.5/5 - ilość głosów (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek