7 min
jak szybciej splacic kredyt

Długoterminowe zobowiązania finansowe, jakimi są kredyty, dość często są uciążliwe pod względem psychicznym i majątkowym. Szybsze uwolnienie się od tego rodzaju umowy jest pożądane przez wielu kredytobiorców. Wcześniejsza spłata kredytu ma bardzo dużo zalet. W naszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić. Warto wykorzystać poniższe wskazówki, by oszczędzić oraz uwolnić się od zobowiązania.

Jak szybciej spłacić kredyt gotówkowy?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego pozwoli sporo zaoszczędzić. Jeżeli pokryjemy całe należności przed terminem, możemy liczyć na zwrot prowizji za „niewykorzystany” okres. Dzięki temu koszty okołokredytowe spadają. Czas kredytowania jest określony przez umowę – spłata przed terminem oznacza, że bank nie może zarobić na pozostałym czasie.

Istnieją dwa rozwiązania dla kredytobiorców. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt, można to zrobić jednorazowo lub stosować nadpłaty przy comiesięcznych ratach. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki:

  • Regularnie dokładaj środki do rat kredytowych. Nawet niewielkie kwoty zagwarantują krótszy okres kredytowania.
  • Warto rozważyć negocjacje z bankiem. Dzięki temu można uzyskać niższe odsetki lub inne ulgi, więc wcześniejsza spłata kredytu będzie możliwa.
  • Refinansowanie również będzie świetnym rozwiązaniem, jednak tylko, gdy sytuacja finansowa uległa poprawie lub kredytobiorca znalazł lepszą ofertę kredytową. Należy jednak uważać na przekredytowanie, które oznacza zbyt dużą liczbę zaciągniętych zobowiązań.
  • Dodatkowy przychód jak premia, zwrot podatku, spadek itd. warto przeznaczyć na nadpłatę kredytu.
  • Dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się na rynku w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.
  • Warto zadbać o oszczędności na innych obszarach.
  • Niekiedy dobrym rozwiązaniem będzie połączenie zobowiązań. Wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego jest łatwiejsza niż pokrywanie wielu różnych należności.

Bardzo ważnym elementem jest oszczędność oraz stałe nadpłacanie rat. Tylko w ten sposób przyspieszymy spłatę kredytu i uwolnienie się od zobowiązania.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem. 
Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny?

Zwykle tego rodzaju zobowiązania zawierane są na bardzo długi czas – nawet 20 lub 30 lat. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego najczęściej będzie oznaczać dodatkowe koszty. Banki standardowo narzucają zasadę 3 lat. Oznacza to, że kredytodawca tylko przez ten czas pobiera prowizję. Później opłacamy tylko pożyczone środki. Jeżeli więc chcemy czerpać korzyści z wcześniejszej spłaty, należy to zrobić w pierwszych 3 latach.

Tylko przez ten okres będzie możliwe odzyskanie części prowizji, którą pobiera bank. Zwykle kredytobiorcy stosują tutaj raty malejące. Na początku są znacznie wyższe, ponieważ opłacamy również prowizję. Nadpłata kredytu hipotecznego wymaga także dodatkowych formalności, ponieważ należy złożyć odpowiedni wniosek oraz podpisać aneks do umowy.

Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny? Należy tylko pamiętać, by zrobić to przed upływem wspomnianego wyżej trzyletniego okresu. Najlepiej stosować się do zasad podobnych, jak w przypadku kredytu konsumenckiego.

Przedterminowa spłata kredytu – kto i kiedy może z niej skorzystać?

Wcześniejsza spłata kredytu jest dostępna niemal dla każdego kredytobiorcy. Banki czy instytucje finansowe działające na rynku pozwalają na przedwczesne opłacanie zobowiązania. Najlepiej wykorzystać wyżej wymienione porady, jak szybciej spłacić kredyt. Dzięki nim można naprawdę wiele oszczędzić, skrócić okres kredytowania oraz zmniejszyć całkowity koszt usługi. Dokonywanie wpłat jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji mobilnej oraz tradycyjnych przelewów.

Przedterminowa spłata kredytu może być wykorzystana tylko w przypadku zobowiązań niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Najczęściej firmy otrzymują inne warunki kredytowania. Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa przy niemal dowolnym zobowiązaniu. Warto to zrobić ze względu na sporo korzyści oraz uwolnienie się od uciążliwej konieczności pokrywania kolejnych rat i odsetek.

Jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt, a także sytuacja finansowa na to pozwala – najlepiej wykorzystać to rozwiązanie. Często oszczędności są bardzo duże, szczególnie w przypadku zobowiązań związanych z większymi kwotami.

Jak otrzymać odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu i ile wynoszą?

Kredytodawca wyznacza kwotę do zwrotu oraz określa to, na jakiej podstawie będą obliczenia. Odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu zależą od tego, jak szybko rzeczywiście należności zostały pokryte. Należy zwrócić się z tą sprawą do banku. Najczęściej kredytodawca obliczy odsetki tak, jakby zobowiązanie obowiązywało przez określony w umowie okres kredytowania. Dzięki temu klient odzyskuje część kosztów.

Odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu reguluje art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Warto zauważyć, że im szybciej zobowiązanie zostanie opłacone, tym większy zwrot można otrzymać. Konsument odzyskuje prowizję dla banku od momentu spłaty wszystkich należności do końca terminu określonego w umowie. Bank oblicza całą prowizję i wyznacza część, która wróci do kredytobiorcy po wcześniejszym pokryciu zobowiązań.

Należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od interpretacji banku, ponieważ to on decyduje o zwrocie. Gdy dany klient zaciąga pierwszy kredyt, najczęściej warunki będą lepsze. Jeżeli decyzja będzie uznana za krzywdzącą przez kredytobiorcę, można się odwołać. W razie jakichkolwiek nieścisłości i problemów warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub prawnika.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Jakie wady i zalety ma wcześniejsza spłata kredytu?

Wcześniejsza spłata kredytu wiąże się przede wszystkim z wieloma korzyściami. Wad tak naprawdę nie ma zbyt wiele. Jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt oraz Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, warto wykorzystać okazję. Poniżej przedstawiamy wady oraz zalety takiego rozwiązania.

ZaletyWady
Uwolnienie się od zobowiązania finansowego oznacza komfort psychiczny. Nie musimy pokrywać kolejnych comiesięcznych rat.Niektóre banki wymagają opłacenia dodatkowych kosztów po wcześniejszej spłacie. Warto skontaktować się z kredytodawcą przed podjęciem takiej decyzji.
Wcześniejsza spłata kredytu oznacza możliwość odzyskania części prowizji, którą pobiera bank, co zmniejsza całkowite koszty zobowiązania.Przedwczesna spłata kredytu wymaga często bardzo dużego nakładu finansowego.
Przedwczesna spłata kredytu hipotecznego oznacza wykreślenie hipoteki.
Wcześniejsza spłata kredytu skutecznie buduje zdolność kredytową.

Niemal zawsze przedwczesne spłacenie zobowiązania będzie wiązało się z wieloma korzyściami. Najczęściej oznacza to plusy dla kredytobiorcy. Tylko w niektórych przypadkach (np. przy kredycie hipotecznym) przedwczesna spłata może być nieopłacalna. Warto to skonsultować z bankiem oraz ewentualnie doradcą finansowym.

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze wskazówki, jak szybciej spłacić kredyt. Najczęściej to bardzo korzystne rozwiązanie. Nie warto czekać na ewentualne jego przedawnienie lub zwlekać z wpłatami. Jeżeli tylko mamy możliwość szybszego pokrycia zobowiązania – będzie to pewien komfort psychiczny oraz korzyść na przykład w postaci zwrotu prowizji.

Zmniejszenie kosztów kredytu i skrócenie czasu są najważniejszymi zaletami w tym przypadku. Gdy mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny, warto zastanowić się nad wcześniejszą spłatą. Nie zawsze będzie to tak korzystne, więc najlepiej skorzystać z pomocy prawnika.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek