5 min
bik zastrzezenie kredytowe

W BIK można uruchomić tzw. zastrzeżenie kredytowe. Blokuje ono możliwość zaciągania jakichkolwiek zobowiązań na dane wnioskującego. Jest to pewien sposób ochrony na przykład przed wyłudzaniem kredytów przy pomocy wykradzionej tożsamości. Zastrzeżenie kredytowe BIK można wykorzystywać już od 2018 roku. Wciąż jego popularność jest bardzo niska. W tym artykule przedstawimy bliżej, czym jest zastrzeżenie kredytowe.

BIK zastrzeżenie kredytowe – czym jest ta usługa?

Zastrzeżenie kredytowe BIK to usługa, która polega na tym, że dana osoba blokuje możliwość udzielania jej kredytów gotówkowych lub pożyczek. Takie ograniczenie jest czasowe. Oczywiście nie chodzi tutaj o zablokowanie opcji zaciągania zobowiązań sobie. Ta usługa ma zabezpieczać przed wyłudzaniem kredytów przy pomocy skradzionej tożsamości.

kobieta uzywajaca laptopa

Wystarczy tylko aktywować zastrzeżenie kredytowe w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Wtedy żadna umowa kredytowa czy pożyczkowa nie będzie mogła zostać podpisana na nasze dane. Przy sprawdzaniu historii klienta w BIK bank lub inna instytucja zobaczy informację o blokadzie. Wtedy wydawana jest odmowa przyznania zobowiązania.

Jak działa zastrzeżenie kredytowe BIK?

Zasada działania tej usługi jest bardzo prosta. Zastrzeżenie kredytowe blokuje możliwość zaciągania zobowiązań przez osobę, która nałożyła to ograniczenie. Na te dane nie weźmiemy kredytu lub pożyczki. Przy próbie zaciągnięcia zobowiązania pożyczkodawca czy też kredytodawca zauważy informację o blokadzie w BIK.

Nawet jeżeli osoba, która nałożyła zastrzeżenie kredytowe, będzie chciała skorzystać z kredytu lub pożyczki – nie będzie to możliwe. Blokada jest czasowa, więc po jej minięciu wszystko wraca do normy. Nie następuje unieważnienie umowy kredytu. Potencjalny kredytobiorca po prostu natychmiast otrzymuje odmowę.

Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.

Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu?

W pierwszej kolejności należy założyć konto na portalu BIK.pl. Zastrzeżenie kredytowe BIK wymaga wykupienia usługi Alerty BIK – jak to zrobić?

 1. Wyślij formularz – musi zawierać dane osobowe, adres, e-mail, numer kontaktowy, PESEL i numer oraz serię dowodu osobistego;
 2. Potwierdź tożsamość – robimy to za pomocą przelewu weryfikacyjnego na 1 zł, który przesyłamy na wskazany rachunek;
 3. Potwierdź aktywację – link aktywacyjny zostanie dostarczony na adres e-mail.

Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu? Na tym etapie wystarczy w panelu klienta wybrać opcję “zastrzeżenie kredytowe”. Będzie ona dostępna oczywiście na stronie BIK.pl.

Dla kogo zastrzeżenie kredytowe jest dostępne?

Ta usługa jest dostępna dla każdego, kto posiada aktywne konto w serwisie BIK.pl oraz ma wykupione Alerty BIK. Są to jedyne konieczne warunki. Zastrzeżenie kredytowe można aktywować w dowolnej chwili. Alerty sprawiają, że użytkownik zawsze otrzyma powiadomienie, kiedy ktoś będzie próbował zaciągnąć zobowiązanie na skradzione dane.

człowiek przegladajacy wykresy na tablecie

Warto wiedzieć, że zastrzeżenie kredytowe BIK można dowolnie aktywować i dezaktywować. Aby to zrobić, należy zalogować się w serwisie internetowym oraz wybrać odpowiednie opcje.

Zastrzeżenie kredytowe BIK – jakie banki i instytucje finansowe obejmuje?

Na ten moment tylko wybrane banki i instytucje finansowe uczestniczą w systemie. Zastrzeżenie kredytowe niestety nie dotyczy wszystkich kredytodawców lub pożyczkodawców. Obecnie z systemu korzystają następujący partnerzy:

 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • SKOK Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Boże Dary,
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Mysłowice,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK,
 • Alfa Kredyt,
 • YOLO,
 • Provident,
 • SMS Kredyt,
 • Medi Raty.

Oczywiście ta lista może z czasem się rozszerzyć. Listę partnerów można sprawdzić na stronie internetowej BIK związanej z zastrzeżeniem kredytowym.

Ile kosztuje zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Samo założenie konta na stronie internetowej BIK jest całkowicie darmowe dla każdego. Wymaga to jedynie wykonania przelewu weryfikacyjnego na 1 zł. Dzięki temu użytkownik potwierdza swoją tożsamość. Zastrzeżenie kredytowe wymaga również usługi Alerty BIK. Niestety nie jest ona darmowa – trzeba wykupić odpowiedni pakiet.

Najtańsza opcja, jeśli chodzi o Alerty BIK to wydatek rzędu 24 zł na rok. Nie jest to duża cena, a system naprawdę skutecznie zabezpiecza użytkownika przed potencjalnym wyłudzeniem kredytu.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza Finanse znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Jakie zalety i wady ma zastrzeżenie danych osobowych w BIK?

Kiedy zastrzeżenie kredytowe BIK jest aktywne, na dane użytkownika nie można podpisać umowy kredytowej. Oznacza to, że zobowiązania finansowe będą niemożliwe do zaciągnięcia. Usługa Alerty BIK sprawia, że użytkownik otrzyma powiadomienie, jeżeli ma miejsce próba podpisania umowy kredytowej.Mimo wszystko warto zauważyć, że w programie uczestniczy tylko mała część instytucji finansowych. Z tego powodu zastrzeżenie kredytowe BIK nie jest idealne. Chroni tylko przed wyłudzeniem kredytu u kilku wybranych kredytodawców. Mimo wszystko warto zabezpieczyć swoje dane. Zastrzeżenie kredytowe sprawia, że przynajmniej w pewnej części tożsamość użytkownika jest odpowiednio zabezpieczona.

Do czego służy zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Ta usługa sprawia, że nikt nie może zaciągnąć zobowiązania finansowego na dane użytkownika w instytucjach finansowych, które są partnerami systemu.

Czy można w dowolnym momencie aktywować lub wyłączyć zastrzeżenie kredytowe?

Tak, wszystkim sterujemy z poziomu panelu klienta na stronie internetowej BIK.pl. Można więc bez problemu włączyć lub wyłączyć zastrzeżenie kredytowe.

Kto może skorzystać z zastrzeżenia kredytowego BIK?

Z zastrzeżenia kredytowego BIK może skorzystać każdy, kto ma aktywne konto na stronie internetowej BIK.pl oraz wykupi usługę Alerty BIK.

Czy zastrzeżenie kredytowe to kompleksowa ochrona danych osobowych?

Chroni ono dane osobowe tylko w partnerskich instytucjach finansowych. Zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe, jednak biorąc pod uwagę tylko wybrane banki czy firmy pożyczkowe.

Czy zastrzeżenie kredytowe jest płatne?

Sama usługa zastrzeżenia kredytowego jest całkowicie bezpłatna tak jak konto użytkownika na BIK.pl. Trzeba jednak uiścić opłatę za Alerty BIK – wynosi ona około 24 zł.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek