21 min
jak sprawdzić czy jesteś w biku

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to firma, która gromadzi dane na temat wszystkich produktów kredytowych, jakie kiedykolwiek zaciągaliśmy w instytucjach takich jak banki i parabanki. Informacje dotyczą nie tylko standardowych kredytów, ale również zakupów ratalnych, kart kredytowych czy debetów na rachunkach bankowych. Dlaczego BIK istnieje i czy przetwarza również nasze dane? Jeżeli interesuje Cię jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u – zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to ważne narzędzie dla wszystkich banków. Pozwala w łatwy sposób sprawdzić czy klient, który wnioskuje o pożyczkę jest wiarygodny i czy spłaca swoje zobowiązania na czas. W BIK-u znajdą się nie tylko dane na temat zaległości i rat nieuregulowanych w terminie, ale również pozytywna historia kredytowa.

Dzięki temu instytucja, która ma zamiar udzielić nam pożyczki będzie wiedzieć, czy może liczyć na udaną i bezproblemową współpracę. Wielu z nas wpisując w wyszukiwarkę frazę “BIK jak sprawdzić” spodziewa się wielu niepokojących informacji, jednak zapewniamy, że nie ma się czego bać. Co więcej, działalność takiej bazy odbywa się z korzyścią dla wszystkich kredytobiorców.

Dlaczego? Każdego dnia o kredyt gotówkowy, kartę kredytową, limit w koncie, pożyczkę, kredyt hipoteczny i szereg innych produktów wnioskują w Polsce tysiące osób. Większość wniosków weryfikowana jest między innymi w oparciu o dane uzyskane w BIK.

Jak sprawdzić bowiem czy osoba, która dane finansowanie dostanie będzie je regularnie spłacać? Udzielając kredytów nieodpowiedzialnym dłużnikom, którzy nie będą ich spłacać, w szerszej perspektywie destabilizuje cały system bankowy, więc odbija się negatywnie na nas wszystkich: kredyty są droższe i trudno dostępne, bo instytucje finansowe w realnej obawie o poniesienie strat, zaostrzają swoją politykę przyznawania ich.

Potrzebujesz kredytu, a masz negatywne wpisy w BIK?

Skontaktuj się z doradcami kredytowymi Habza Finanse – specjalizujemy się w pozyskiwaniu trudnych kredytów. Znajdziemy dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę, nawet jeśli masz negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Szybko, sprawnie i przy minimum formalności – wystarczy, że się z nami skontaktujesz.

Kiedy trafiam do BIK-u?

Wiesz już zatem, iż dla własnego dobra powinieneś wiedzieć jak sprawdzić, czy jesteś w BIK. Przypomnijmy więc, że do bazy Biura Informacji Kredytowej trafia każdy, kto kiedykolwiek posiadał jakiś produkt kredytowy. Nie ma znaczenia, czy była to pożyczka hipoteczna na budowę domu czy zakup żelazka na raty.

Wliczają się w to również limity w koncie i karty kredytowe. BIK gromadzi informacje na temat tego, jakie produkty posiadamy i jak je spłacamy. Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań, to z pewnością w BIK-u znajduje się wyłącznie nasza pozytywna historia kredytowa.

To dla nas bardzo dobrze: banki i wszystkie instytucje finansowe zobaczą, że jesteśmy klientami solidnymi i spłacamy raty na czas. Jeśli jednak kiedykolwiek mieliśmy problemy finansowe i ten fakt został w BIK-u odnotowany, to również nie ma powodów do rozpaczy. Oczywiście chwilowo może nam to utrudnić wzięcie pożyczki lub zakupy ratalne, jednak nie jest to nieodwracalne.

Biuro Informacji Kredytowej przetwarza nasze dane przez pięć lat od chwili całkowitej spłaty zobowiązania. Potem negatywne informacje o nas znikną i odzyskamy wiarygodność w oczach instytucji finansowych. Jeśli jednak zależy nam na szybkim rozwiązaniu problemu, a zobowiązanie już spłaciliśmy, to możemy wnioskować do banku/ pożyczkodawcy (który udzielił nam problematycznego zobowiązania) by usunął negatywną historię, która go dotyczy – tym również zajmuje się BIK. Jak sprawdzić, czy faktycznie zniknęły one z rejestru? Jako że baza ta aktualizowana jest obecnie dwa razy w tygodniu, weryfikację możemy przeprowadzić po kilku dniach roboczych. Usunięcie negatywnej historii w BIK czasem jest możliwe i naszą wiarygodność odzyskamy szybciej.

Robert – Ekspert kredytowy


  • Pomoże Tobie w trudnej sytuacji.
  • Specjalizuje się w konsolidacji zadłużeń.

Czy BIK to tylko historia kredytowa?

Nie. Jest to jedna z kwestii, którymi zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej, ale nie jedyna. Kiedy wiesz już jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u, możesz skorzystać z innych opcji, które oferuje ta baza. BIK zajmuje się również szeroko rozumianym bezpieczeństwem finansowym swoich klientów.

Na stronie internetowej BIK-u możemy założyć własne konto, a przez nie mieć dostęp do innych usług firmy. Są to między innymi cykliczne raporty na temat naszej historii kredytowej czy ostrzegawcze alerty, gdy ktokolwiek próbuje wyłudzić kredyt na nasze dane.

To przydatne funkcje, bo w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed niechcianym kredytem, a swoje dane ochronić przed kradzieżą. Zawsze mamy też podgląd informacji o sobie, dzięki czemu możemy kontrolować, czy wszystkie raty spłaciliśmy na czas i czy nie powstają żadne zaległości.

Jak sprawdzić czy jesteś w BIK-u?

Sprawdzenie czy jesteśmy w BIK-u, a jeśli tak, to jakie informacje na nasz temat się tam znajdują, nie jest szczególnie czasochłonne. Cały proces jest jednak dość skomplikowany i łatwo się w nim zgubić, w związku z czym warto skorzystać z poniższego poradnika, który krok po kroku wskaże, w jaki sposób stworzyć konto w Biurze Informacji Kredytowej, zalogować się, zawnioskować o dostęp do swoich danych, a następnie uzyskać do nich dostęp.

1. Rozpocznij rejestrację na stronie internetowej BIK-u

Jeśli chcemy uzyskać dostęp do informacji jakie posiada na nasz temat biuro, mamy dwie możliwości. Możemy zacząć od założenia własnego konta na stronie internetowej www.bik.pl bez jednoczesnego zakupu raportu. W tym celu musimy w pierwszej kolejności kliknąć przycisk „Logowanie”, który znajdziemy w prawym górnym rogu.

Następnie zobaczymy formularz pozwalający na zalogowanie się do bazy. My jednak nie mamy jeszcze konta i nie możemy tego zrobić, więc powinniśmy kliknąć przycisk „Załóż konto”, co pozwoli nam przejść do rejestracji. Raport możemy zamówić w każdej chwili po zalogowaniu.

czym jest bik jak sprawdzic czy jestem w biku - logowanie

Drugą możliwością jest jednoczesne zarejestrowanie się oraz zamówienie płatnego raportu. W tym celu na stronie głównej musimy wybrać przycisk „Załóż konto”. 

Następnie “Rejestracja i zakup Raportu BIK 39 zł”.

2. Wypełnij formularz rejestracyjny

Podczas rejestracji będziemy poproszeni o podanie wszystkich niezbędnych danych, za pomocą których możliwe będzie potwierdzenie, że rzeczywiście jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Dzięki temu nikt niepożądany nie uzyska informacji na nasz temat.

W pierwszej kolejności konieczne będzie uzupełnieniu w formularzu naszego imienia i nazwiska (jeśli jest ono dwuczłonowe należy podać je w całości, na przykład Kowalska-Nowak), adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego (koniecznie musi to być numer polski).

Następnie wymagane będą dane dotyczące naszego dokumentu tożsamości (jego seria i numer, a także data wydania i data ważności) oraz numer PESEL. Można w tym miejscu posłużyć się polskim dowodem osobistym, ale także polskim paszportem bądź kartą pobytu (dokumentem wydawanym cudzoziemcom zamieszkującym czasowo bądź na stałe na terenie Polski).

Poniżej znajdziemy pola, które powinniśmy uzupełnić kodem pocztowym, miejscowością, ulicą i numerem domu oraz mieszkania, w którym zamieszkujemy. Istnieje możliwość wprowadzenia oddzielnego od adresu zamieszkania adresu korespondencyjnego.

Po uzupełnieniu wszystkich powyższych danych musimy oświadczyć, że zapoznaliśmy się i akceptujemy Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu i Aplikacji BIK, a także, że zapoznaliśmy się z Polityką Ochrony Prywatności Portalu i Aplikacji BIK. Pozostałe zgody są dobrowolne i nie musimy wyrażać na nie zgody, aby móc założyć konto. Kiedy wszystko już będzie gotowe, należy przycisnąć przycisk „Dalej”.

3. Potwierdź swoją tożsamość

Fakt, że posiadamy na nasz temat wymienione powyżej dane nie musi od razu świadczyć, że rzeczywiście jesteśmy osobą, za którą się podajemy. W związku z tym BIK stosuje dodatkowe procedury weryfikacji tożsamości przy zakładaniu konta – za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub kodu weryfikacyjnego przesłanego pocztą.

W pierwszej sytuacji konieczne będzie wykonanie przelewu weryfikacyjnego, którą to praktykę znać możemy na przykład z internetowych serwisów pożyczkowych.

Wystarczy, że z listy wybierzemy bank, w którym posiadamy konto, a natychmiast zostaniemy przeniesieni do jego witryny transakcyjnej, która pozwoli nam błyskawicznie dokonać przelewu na kwotę jednego złotego. Co ważne, rachunek bankowy, z którego wyślemy przelew weryfikacyjny, musi być przypisany do naszej osoby, a więc być założony na te same dane, które podaliśmy wcześniej w formularzu rejestracyjnym BIK. Nie możemy więc na przykład poprosić o wykonanie przelewu znajomego czy członka rodziny, ponieważ nie mamy konta bankowego czy środków na koncie.

W drugim przypadku musimy użyć przycisku „Nie mam internetowego konta bankowego” i postępować zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie. Na adres podany w procesie rejestracji zostanie przesłany list za pośrednictwem Poczty Polskiej, w którym znajdzie się kod weryfikacyjny. Aby go odebrać, niezbędne będzie okazanie dokumentu tożsamości. 

4. Aktywuj swoje konto i zaloguj się na nie

Samo pomyślne wykonanie przelewu weryfikacyjnego nie pozwoli nam od razu zalogować się na swoje konto. Najpierw musimy je aktywować przy pomocy linku, który BIK wyśle nam w wiadomości e-mail na adres, który podaliśmy wcześniej w formularzu rejestracyjnym. Musimy więc pamiętać, aby wykorzystać do rejestracji tylko taki adres e-mail, do którego rzeczywiście mamy dostęp.

Strona, na którą przeniesiemy się po kliknięciu we wspomniany link, pozwoli nam na ustalenie hasła, za pomocą którego będziemy w przyszłości logowali się do naszego konta. Nie powinno ono być zbyt proste czy krótkie, z uwagi na fakt, że w BIK-u zawarte są dane na nasz temat, które w niepowołanych rękach mogą wywołać wiele szkód. Po kliknięciu w link aktywacyjny otrzymamy także specjalny kod autoryzacyjny, który zostanie przesłany w wiadomości SMS na udostępniony przez nas w formularzu rejestracyjnym numer telefonu.

Jak widać cała procedura jest dość skomplikowana, natomiast jest to zrozumiałe ze względów bezpieczeństwa. Jeśli otrzymamy SMS z kodem i ustanowimy hasło, wreszcie będziemy mogli zalogować się na swoje konto.

W przypadku gdy korzystamy z opcji listu z kodem weryfikacyjnym, również musimy przejść do otrzymanego e-maila z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu w link aktywacyjny musimy podać kod weryfikacyjny z listu. Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego otrzymamy SMS z kodem autoryzacyjnym, który musimy wpisać, a następnie ustanowić hasło do logowania.

Konto powinno zostać utworzone. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak przejść na stronę BIK-u, a następnie kliknąć przycisk „Logowanie”, znajdujący się w prawym górnym rogu. Do logowania potrzebny nam będzie adres e-mail, ustalone przez nas hasło i kilka losowych cyfr z naszego numeru PESEL.

5. Zamów raport na swój temat poprzez stronę www.bik.pl 

Po udanej weryfikacji możemy zamówić raport o sobie. Niemal od razu jest on dostępny na naszym koncie. Trzeba jednak wiedzieć, że jest on płatny, a jego cena zależna jest od tego, czy zamawiamy pojedynczy dokument, czy od razu wykupujemy pakiet uaktualnianych raportów. Im większą usługę zamawiamy, tym poszczególne raporty są tańsze. Pozytywnym zaskoczeniem po otrzymaniu raportu z pewnością jest to, że jest on bardzo szczegółowy. Pierwsza strona przywita nas zielonym znaczkiem, jeśli nasza historia jest pozytywna lub czerwonym krzyżykiem, jeśli znajdują się w niej zaległości i negatywne wpisy. Na kolejnych stronach otrzymujemy informacje na temat wszystkich naszych zobowiązań kredytowych, daty ich początku i końca, wysokości i terminach rat. Taki raport z pewnością jest pomocny dla zapominalskich, ale również dla tych, którzy swoje pieniądze i wydatki lubią mieć pod kontrolą.

Czy można sprawdzić swój BIK za darmo? Tak, raz na pół roku przysługuje nam możliwość zawnioskowania o bezpłatną kopię danych na nasz temat. Uzyskane w ten sposób informacje nie będą jednak tak szczegółowe, jak w przypadku płatnego raportu. Żeby otrzymać taki bezpłatny raport, wystarczy wysłać do BIK-u wiadomość za pomocą formularza kontaktowego. Dostaniemy się do niego klikając ikonę wiadomości w panelu BIK, widocznym po zalogowaniu się na nasze konto.

Formularz powinniśmy uzupełnić prośbą o kopię danych, odnoszącą się do właściwego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Może ona wyglądać następująco:

Zgodnie z Artykułem 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE wnioskuję o udostępnienie mi kopii moich danych przetwarzanych przez Państwa system.

Po wpisaniu odpowiedniej wiadomości, formularz należy przesłać do BIK-u za pomocą przycisku „Wyślij”. Biuro Informacji Kredytowej będzie miało 30 dni na dostarczenie nam kopii naszych danych, natomiast w większości przypadków możemy się spodziewać, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony znacznie szybciej.

czym jest bik jak sprawdzic czy jestem w biku - pliki do pobrania

Kiedy kopia danych będzie już dostępna, możemy przejść do niej klikając w panelu BIK w ikonę koła zębatego (znajdującą się na lewo od ikony wiadomości, w którą klikaliśmy poprzednio), a następnie wybierając zakładkę „Pliki do pobrania”.

Jak pobrać raport BIK bez konta osobistego?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy skorzystać ze swojego konta osobistego, możemy także wydrukować i wypełnić wniosek o udostępnienie raportu BIK oraz zapłacić za raport, a następnie wniosek wraz z potwierdzeniem płatności przesłać na adres BIK-u.

Wniosek o raport BIK wymaga podania podobnych informacji, jak formularz rejestracyjny na stronie internetowej Biura. 

Pobierz wniosek 

Należy podać m.in. swoje imię i nazwisko, PESEL (bądź datę urodzenia, w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL-u) oraz dane dotyczące dokumentu tożsamości (jego typ, serię, numer, datę wydania i termin ważności).

Poza tym niezbędny będzie także adres do korespondencji. Jest to bardzo ważny element, bowiem to właśnie na ten adres zostanie przesłany raport BIK.

Opłata za raport BIK wynosi 39 złotych. Do tego należy doliczyć również 10 złotych opłaty za przesyłkę. W związku z tym łącznie należy zapłacić 49 złotych.

Opłaty można dokonać za pomocą przelewu bankowego lub przelewem pocztowym. W tytule przelewu wymagane jest wpisanie numeru PESEL. 

Istotne jest wydrukowanie i wypełnienie wszystkich stron. Wniosek o udostępnienie Raportu BIK musi być także własnoręcznie oraz czytelnie podpisany. Wraz z potwierdzeniem wpłaty należy go wysłać na adres BIK-u, a więc:

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

ul. Modzelewskiego 77A

02-679 Warszawa

Kolejny krok to po prostu czekanie cierpliwie, aż na adres wskazany we wniosku zostanie przesłana papierowa kopia raportu BIK.

Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze kwestie

O czym należy pamiętać? Po pierwsze, że negatywna opinia w BIK-u to nie koniec świata – można ją przecież sukcesywnie odbudować i za jakiś czas ubiegać się o kredyt czy pożyczkę. Po drugie, jest to ważna informacja dla nas samych, która może działać “otrzeźwiająco” i być impulsem do uporządkowania naszych wydatków. Po trzecie wreszcie, negatywny BIK nie wyklucza uzyskania dodatkowego finansowania w firmach pożyczkowych i parabankach, które mają oferty również i dla takich klientów. Musimy jednak wiedzieć, że zazwyczaj są to produkty stosunkowo drogie, dlatego warto sukcesywnie walczyć o “podciągnięcie się” w BIK-u.

Jak sprawdzić czy jesteś w BIK-u poprzez aplikację?

Aplikacja Mój BIK

Jeszcze do niedawna, aby sprawdzić BIK należało pobrać raport, po zalogowaniu się do swojego konta na stronie www. Raz na pół roku można zrobić to całkowicie za darmo. Nie otrzymamy wtedy pełnego raportu na temat naszej historii kredytowej, a jedynie wersję skróconą, jednakże pozwoli nam to zweryfikować chociażby takie informacje jak zobowiązania, których tak naprawdę nie zaciągnęliśmy i jak najszybciej powinniśmy zgłosić to odpowiednim organom.

Od 2021 roku, otrzymaliśmy jeszcze jedną możliwość, która daje nam jeszcze łatwiejszy i szybszy dostęp do naszej historii kredytowej. BIK wziął pod uwagę potrzeby klientów i ich styl życia, w związku z czym udostępnił aplikację mobilną Mój BIK, którą należy zainstalować na swoim smartfonie z systemem Android lub iOS, aby móc na bieżąco kontrolować swoją historię kredytową i ustrzec się przed ewentualnymi wyłudzeniami.

Co otrzymujemy instalując aplikację Mój BIK na swoim telefonie?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, BIK dopasowuje swoje usługi do potrzeb i preferencji klientów. Stąd też stworzył możliwość bieżącego dostępu do historii kredytowej wprost z ekranu smartfona. Wystarczy zalogować się do aplikacji, aby zobaczyć aktualny stan swoich kredytów, skontrolować terminowość spłat, kwoty pozostałe do spłaty, a także scoring.

Tak jak w przypadku klasycznego raportu, gdzie wybieramy pomiędzy bezpłatną i płatną wersją czy jednorazowym raportem lub całym pakietem, również w aplikacji Mój BIK, mamy dwie możliwości do wyboru. Po pierwsze możemy zdecydować się na podstawowy dostęp, gdzie przyjdzie nam zapłacić za każdą aktualizację raportu. Możemy także wybrać wersję rozszerzoną, z którą dostajemy praktycznie nielimitowany dostęp do swojej historii kredytowej. Możemy sprawdzać ją nawet codziennie, nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat.

Jak wygląda pierwsze logowanie do aplikacji?

Najprościej sytuacja wygląda w przypadku dotychczasowych klientów Biura Informacji Kredytowej. Nie muszą oni bowiem ponownie przechodzić procesu weryfikacji tożsamości. Wystarczy, że połączą swoje aktualne konto w BIK z aplikacją na smartfonie.

Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z oferty Biura Informacji Kredytowej, zanim będziemy mogli się zalogować i w pełni korzystać z funkcji Mój BIK, musimy przejść przez proces rejestracji – podając swoje dane oraz wyrażając odpowiednie zgody.

Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy przelewu weryfikacyjnego – proces ten wygląda w taki sam sposób, jak w przypadku rejestracji za pośrednictwem strony internetowej BIKu. Nie powinno potrwać to dłużej niż kilka minut.

Mając na uwadze fakt, że z pomocą aplikacji Mój BIK zyskujemy dostęp do wrażliwych i poufnych danych, każdorazowe uruchomienie aplikacji będzie wymagało podania numeru PIN, który ustanowiliśmy w procesie rejestracji (możliwe jest też logowanie biometryczne za pomocą odcisku palca).

Jak pobrać raport poprzez aplikację Mój BIK?

Oferta mobilna BIK-u jest nieco inna niż w przypadku strony internetowej. Tutaj dostępne są dwa pakiety: “Bez ograniczeń “ oraz “Szybkie sprawdzanie”. Oba warianty są płatne.

W tym drugim przypadku także każda aktualizacja raportu BIK jest dodatkowo płatna. Oferta wyświetli się nam od razu po pierwszym logowaniu do konta. W trakcie korzystania z aplikacji Mój BIK możemy przejść do niej naciskając „Sprawdź ofertę” na dole zakładki „Panel”. 

Istnieje także możliwość uzyskania darmowej kopii danych z BIK z poziomu aplikacji. Żeby pobrać darmową kopię informacji na swój temat z BIK-u, należy zalogować się do aplikacji i nacisnąć na trzy kropki w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie wybrać „Kontakt z BIK”.

Z listy tematów powinniśmy wybrać „Inny temat”, po czym w pole wiadomości wkleić tą samą treść, której użylibyśmy w przypadku formularza kontaktowego na stronie internetowej BIK-u, a mianowicie:  „Zgodnie z Artykułem 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE wnioskuję o udostępnienie mi kopii moich danych przetwarzanych przez Państwa system” i wysłać wiadomość.

W aplikacji mobilnej nie istnieje jednak sekcja „Pliki do pobrania”. Aby podejrzeć kopię danych trzeba zalogować się do swojego konta poprzez stronę internetową BIK-u, przejść do sekcji „Ustawienia”, a następnie „Pliki do pobrania” i ją stamtąd pobrać. Oznacz to, że z pomocą samej aplikacji Mój BIK nie będziemy w stanie w pełni skorzystać z bezpłatnego wglądu do danych na swój temat.

Jakie dodatkowe funkcje ma aplikacja Mój BIK?

Oprócz bieżącego dostępu do historii kredytowej, każdy zalogowany użytkownik może skorzystać także z Analizatora Kredytowego BIK. Jest to kalkulator kredytowy. Na pierwszy rzut oka możemy więc pomyśleć, że nie jest to nic nowego. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że ten kalkulator jest znacznie dokładniejszy od tych, które możemy znaleźć w sieci. Oprócz danych takich jak dochody i wydatki, Analizator Kredytowy BIK, bierze także pod uwagę naszą historię kredytową. Jest więc znacznie dokładniejszy i bardziej precyzyjny, bowiem bierze pod uwagę te same elementy analizy zdolności kredytowej, co banki.

Kolejną dodatkową funkcją aplikacji mobilnej Mój BIK są Alerty BIK. Owszem już wcześniej kupując pakiet raportów i Alerty BIK mogliśmy ustawić sobie powiadomienia SMS, chociażby każdorazowo gdy ktoś wystąpił z wnioskiem o pobranie naszych danych z BIK. Mimo, że nie jest to żadna nowość, dostęp do alertów jest w tym przypadku znacznie łatwiejszy i szybszy. Wystarczy z poziomu aplikacji włączyć Alerty BIK, aby 24/7 chronić się przed wyłudzeniami kredytów i pożyczek. Alert BIK poinformuje nas także o ewentualnych opóźnieniach w spłacie aktualnych zobowiązań, umożliwi zastrzeżenie dokumentu tożsamości czy włączenie Zastrzeżenia Kredytowego.

W Mój BIK znajdziemy także BIK Protect. Ta funkcja wykrywa na naszym telefonie podejrzane ustawienia, a następnie informuje nas o tym i pomaga nam je zmienić. To kolejna możliwość, która ma dać nam dodatkowe zabezpieczenie i ustrzec nas przed wyciekiem informacji zgromadzonych w smartfonie i przekazaniem je w niepowołane ręce.

Robert – Ekspert kredytowy


  • Pomoże Tobie w trudnej sytuacji.
  • Specjalizuje się w konsolidacji zadłużeń.

Czym jest BIK?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, które jest ważnym narzędziem dla większości instytucji finansowych, a w szczególności dla banków. Dzięki informacjom, które są tam zawarte, bank może sprawdzić, czy osoba, która ubiega się o zobowiązanie, jest wiarygodna i czy wcześniej spłacała swoje kredyty i pożyczki na czas.

W BIK znajdują się informacje zarówno o spłaconych w terminie zobowiązaniach, jak i o tych, które nie zostały jeszcze w całości uregulowane czy opłacanych nieterminowo. Biuro Informacji Kredytowej aktualizuje swoją bazę na bieżąco, dlatego dane tam zawarte są zawsze aktualne i mają duży wpływ na ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Jak sprawdzić jakie informacje na mój temat znajdują się w BIK?

Sprawdzenie tego, jakie informacje na nasz temat znajdują się w BIK, nie jest szczególnie trudne. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie BIK, potwierdzić swoją tożsamość, aktywować konto i zamówić raport na swój temat. Jeśli masz problem z rejestracją lub nie wiesz jak się za to zabrać, to możesz skorzystać z poradnika Habza Finanse – wyjaśniamy w nim krok po kroku jak założyć konto w BIK i uzyskać raport z informacjami na swój temat.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Jeśli wcześniej miałeś problem ze spłatą swoich zobowiązań i te informacje zostały odnotowane w BIK, to możesz mieć trudności z uzyskaniem nowego zobowiązania. Na szczęście możesz popracować nad swoją historią i zdolnością kredytową.

Po pierwsze, jeśli jeszcze nie spłaciłeś zaległych zobowiązań, to natychmiast to zrób. Po drugie staraj się regularnie spłacać swoje nowe kredyty – tyle powinno na początek wystarczyć, aby poprawić historię kredytową w BIK.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Obecnie, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK, jest to możliwe tylko za opłatą. Dobrą alternatywą jest Scorector, gdzie można bezpłatnie sprawdzić swój scoring kredytowy i ocenić możliwości finansowe, jeśli chce się złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek