Przelew weryfikacyjny – co trzeba wiedzieć

Przelew weryfikacyjny – co trzeba wiedzieć?

Nawet jeśli jeszcze nie zdarzyło nam się go wykonywać, większość osób dorosłych (i nie tylko) z pewnością spotkała się z pojęciem „przelew weryfikacyjny”. Zyskało ono na popularności zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy zaczęto kłaść coraz większy nacisk na załatwianie różnego rodzaju spraw zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu i udawania się na przykład do oddziału banku. Przelew weryfikacyjny to właśnie odpowiedź instytucji finansowych na pragnienia klientów, aby różnego rodzaju procesy były przyspieszane i usprawniane. Co trzeba o nim wiedzieć?

Na czym polega przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny opiewa zazwyczaj na bardzo niewielką kwotę, jak 1 złoty czy nawet 1 grosz. Jeśli ktoś wymaga od nas w ramach weryfikacji tożsamości przelewu na wyższą kwotę, może to oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem.

Tego typu przelew to nic innego, jak zwykły przelew na rachunek danej instytucji, który ma funkcję weryfikacyjną, ponieważ udowadnia, że dana osoba rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.

Odbiorca przelewu ma bowiem dostęp do podstawowych danych osobowych nadawcy przelewu, takich jak imię i nazwisko. Jeśli pokrywają się one z tymi, które pojawiły się we wniosku (np. o pożyczkę) oznacza to, że osoba wykonująca przelew z dużym prawdopodobieństwem jest wiarygodna i nie podała fałszywych danych jako, że bardzo ciężko jest (aczkolwiek nie jest to niemożliwe) założyć konto bankowe na nieswoje dane.

Przelew weryfikacyjny – gdzie się go stosuje?

Przelew weryfikacyjny wykorzystuje się przede wszystkim, aby potwierdzić tożsamość osoby chcącej dokonać operacji finansowej przez Internet, takiej jak:

  • zakup na raty
  • pożyczka lub kredyt
  • otworzenie konta bankowego (za pomocą przelewu z innego konta, założonego na te same dane).

Wykonuje się go dokładnie w ten sam sposób, co zwykły przelew. W zależności od instytucji finansowej, zostaną nam podane dane takie jak numer rachunku i nazwa odbiorcy, po czym będziemy musieli samodzielnie dokonać przelewu lub wykorzystany zostanie system szybkich przelewów internetowych, pozwalający błyskawicznie dokonać transakcji bez własnoręcznego wpisywania danych.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Przelew weryfikacyjny pozwala szybko, wygodnie i bez większych wątpliwości potwierdzić tożsamość danej osoby. Fakt, że wykonała ona przelew, koniecznie z konta założonego na dane tożsame z tymi podanymi we wniosku potwierdza, że jest ona tym, za kogo się podaje – o ile oczywiście dostępu do konta nie uzyskała osoba niepowołana.

Korzystanie z fałszywych stron banków, ściąganie wirusów na komputer, logowanie się w nieodpowiednich miejscach – to wszystko może sprawić, że ktoś będzie w stanie włamać się na nasze konto bankowe, a więc tym samym potencjalnie potwierdzić gdzieś naszą tożsamość przelewem weryfikacyjnym. Ryzyko nie jest jednak aż tak duże, ponieważ poza wykonaniem przelewu zazwyczaj potrzebne będzie podanie takich danych jak PESEL czy numer i seria dowodu osobistego, a włamanie się na konto nie daje do nich dostępu (zazwyczaj są one w serwisie transakcyjnym czy aplikacji mobilnej banku częściowo zasłonięte).

Oznacza to, że przelew weryfikacyjny jest w dużej mierze bezpieczną formą potwierdzenia tożsamości, chociaż oczywiście nie idealną. Uzyskanie dostępu do czyjegoś konta bankowego, a w skrajnych przypadkach nawet założenie nowego konta ofierze przez oszusta, i użycie go do potwierdzenia tożsamości na przykład przy wniosku o pożyczkę jest mało prawdopodobną, ale realną sytuacją, dlatego też powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, aby dane dostępu do naszego konta bankowego pozostały tajne.

przelew weryfikacyjny co trzeba wiedziec - wykres kradzieze z kont

1 Źródło: https://niebezpiecznik.pl/post/ukradli-mi-pieniadze-z-konta-i-co-dalej-prawo-swoje-a-banki-swoje/

Alternatywne metody potwierdzenia tożsamości

Przelew weryfikacyjny jest lubianą i popularnie stosowaną metodą weryfikacji tożsamości, głównie z uwagi na łatwość i szybkość jego wykonywania, a także relatywnie wysoki (chociaż, jak już wiemy, nie perfekcyjny) poziom bezpieczeństwa. Nie jest on jednak jedyną opcją, co może myć ulgą między innymi dla osób, które konta bankowego z różnych względów nie posiadają bądź nie mają na nim żadnych środków. Do innych metod weryfikacji tożsamości należą:

  • rozmowa telefoniczna
  • aplikacja łącząca się z kontem bankowym
  • wideorozmowa
  • weryfikacja przez kuriera
  • wizyta przedstawiciela.

Nasza tożsamość może zostać telefonicznie zweryfikowana na przykład podczas rozmowy z przedstawicielem dostawcy Internetu czy operatora komórkowego. Zostaniemy podczas niej zazwyczaj poproszeni o podanie pewnych danych osobowych takich jak PESEL, data urodzenia czy nazwisko rodowe matki.

Jest to stosunkowo rzadko stosowana forma weryfikacji w przypadku pożyczek, kredytów i innych tego typu bardzo wrażliwych operacji, z uwagi na fakt, że nie stanowi ona często dużego problemu dla oszustów. Zdarzały się bowiem przypadki, w których wyłudzacze pożyczek z powodzeniem przechodzili tego typu rozmowy i udawało im się nie wzbudzić u konsultanta żadnych podejrzeń.

Aplikacja łącząca z kontem bankowym, stosowana w dużej mierze przez firmy pożyczkowe, taka jak KontoConnect czy Instantor, pozwala na błyskawiczne zweryfikowanie czy dana osoba ma dostęp do konta bankowego założonego na te same dane, które widnieją we wniosku. Czym różni się od przelewu weryfikacyjnego? Nie wymaga posiadania żadnych środków na koncie, nie jest przeszkodą nawet ujemne saldo.

Wideorozmowa z konsultantem to sposób weryfikacji tożsamości, na który coraz częściej natkniemy się w bankach, na przykład podczas zakładania konta przez Internet. Jest to z jednej strony bardzo wygodny sposób jako, że nie wymaga on wychodzenia z domu i osobistego stawienia się w oddziale banku, ale z drugiej nieco ograniczający – nie możemy takiej weryfikacji dokonać o dowolnej porze dnia i nocy, a jedynie w godzinach pracy banku, kiedy konsultant będzie dostępny.

Weryfikacja przez kuriera to bardzo popularny sposób, wykorzystywany przede wszystkim przez banki i firmy pożyczkowe. Działa ona w bardzo prosty sposób: wszystkie niezbędne informacje możemy dostarczyć internetowo, a następnie tylko czekać, aż do drzwi zapuka kurier, sprawdzi nasz dowód osobisty i przekaże nam umowę do podpisania.

Na bardzo podobnej zasadzie działa nieco rzadziej spotykana domowa wizyta przedstawiciela. W przypadku firm pożyczkowych jest ona często połączona z przekazaniem kwoty pożyczki w gotówce po podpisaniu umowy.

Przelew weryfikacyjny – podsumowanie

Przelew weryfikacyjny nie bez powodu jest tak często stosowanym rozwiązaniem. Jest on w stanie połączyć stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa z prostotą, wygodą i szybkością, czyli cechami, które obecnie są niezwykle istotne.

Dlatego też możemy się spodziewać, że jeśli będziemy chcieli zaciągnąć pożyczkę gotówkową czy zakupić przez Internet jakiś przedmiot na raty, to zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Istnieją również inne metody potwierdzenia tożsamości, jednak są one w wielu przypadkach mniej pewne bądź bardziej czasochłonne

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz