8 min
umorzenie-kredytu-a-nowy-lad

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – co warto wiedzieć?

Nowy Ład jest pakietem projektów rządowych zaplanowanych na kolejne lata. Zawarto w nim między innymi specjalny program dofinansowania kredytów hipotecznych. Spłata części zobowiązania przez państwo jest dostępna tylko dla osób spełniających określone warunki. Umorzenie kredytu a Nowy Ład – co łączy te dwie kwestie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – czy to w ogóle możliwe?

Jeśli chodzi o umorzenie kredytu hipotecznego, Nowy Ład może sporo pomóc. Wszystko dzięki programowi „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dodatkowo nowe projekty gwarantują pewne ulgi i spłatę części zobowiązania po powiększeniu rodziny w trakcie opłacania kredytu hipotecznego. Pomoc państwa jest tak naprawdę spora w tym przypadku. Jeśli chodzi o umorzenie kredytu, Nowy Ład wprowadza sporo nowości dla kredytobiorców z dziećmi. Dowiedz się więcej o zależności – umorzenie kredytu a Nowy Ład.

Ulgi są skierowane bezpośrednio do rodzin. Warto wiedzieć, czym konkretnie jest umorzenie kredytu. Oznacza to, że państwo opłaca część lub całość zobowiązania finansowego. Dzięki temu całkowity koszt kredytu hipotecznego jest niższy, co ułatwia „uwolnienie się” od zobowiązania przez kredytobiorcę.

Nowy Ład to pakiet projektów rządowych. Wśród nich znajduje się program obniżania kosztów kredytu dla rodzin. Można z niego korzystać już od 26 maja 2022 roku. Chodzi konkretnie o projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dodatkowo rząd oferuje Spłatę rodzinną, czyli dopłaty do kredytu hipotecznego dla rodzin.

Jeśli chodzi o umorzenie kredytu, Nowy Ład zapewnia pomoc dla rodzin. Projekty gwarantują dopłaty dla zaciągających hipotekę bez wkładu własnego. Najczęściej koszty kredytu są w ten sposób znacznie zmniejszone.

Kto może liczyć na umorzenie kredytu przy Nowym Ładzie? Poznaj warunki

Umorzenie kredytu Nowy Ład umożliwia tylko dla określonych osób. Muszą zostać spełnione konkretne warunki. Kto może skorzystać z częściowej spłaty zobowiązania przez państwo?

  • Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w ramach projektu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który wprowadzono przez Nowy Ład,
  • Osoby, którym urodziło się drugie dziecko podczas spłaty kredytu hipotecznego,
  • Osoby prowadzące gospodarstwo domowe na terenie Polski,
  • Osoby, które złożyły dyspozycję spłaty w ciągu roku od narodzin dziecka.

Wszystkie warunki muszą zostać spełnione, by umorzenie kredytu było możliwe. Najczęściej opłacana jest tylko część zobowiązania finansowego, o czym wspominaliśmy powyżej. Warto jednak wiedzieć, że można skorzystać z tej usługi kilkukrotnie nawet przy tym samym zobowiązaniu. Umorzenie kredytu Nowy Ład umożliwia nawet wiele razy – po narodzinach drugiego dziecka, trzeciego, czwartego itd. Dzięki temu koszty zobowiązania mogą być znacznie ograniczone.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Umorzenie kredytu hipotecznego a Nowy Ład – ile wynosi pomoc od państwa dla rodzin?

Umorzenie kredytu Nowy Ład dzieli na dwie kwoty. Są one zupełnie różne i warto zauważyć, że można dzięki nim pokryć naprawdę dużą część zobowiązania:

  • 20 tys. zł – kwota w przypadku drugiego dziecka, które się urodziło lub zostało przysposobione,
  • 60 tys. zł – kwota w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka, które się urodziło lub zostało przysposobione.

Niezależnie od tego, ile dzieci jest w danej rodzinie podczas zaciągania kredytu, wciąż można otrzymać nawet kilkukrotnie dopłatę do zobowiązania. Nowy Ład daje taką możliwość nawet osobom, które mają dwójkę najmłodszych pod opieką i rodzi się trzeci noworodek. Wtedy od razu rodzina otrzymuje wyższą kwotę dofinansowania. Umorzenie kredytu hipotecznego Nowy Ład reguluje dość jasno.

Pamiętajmy, że środki nie trafiają na konto bankowe kredytobiorcy. Są one natychmiast przeznaczone do częściowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Otrzymuje je więc od razu kredytodawca, czyli bank. Dzięki temu państwo ma pewność, że dofinansowanie trafiło na odpowiedni cel.

Jeśli chodzi o umorzenie kredytu, Nowy Ład przewiduje pewne limity dla każdej rodziny, która korzysta z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” lub dopłaty do zobowiązania. Można uzyskać maksymalnie 160 tys. zł. Kwota ta dotyczy konkretnie jednego kredytu hipotecznego.

Należy dodatkowo pamiętać, że są pewne ograniczenia dotyczące samej nieruchomości, której dotyczy zobowiązanie. Przede wszystkim musi ona mieścić się w określonych widełkach, jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy.

Jak wygląda umorzenie kredytu? Nowy Ład minimalizuje konieczne formalności

Umorzenie kredytu hipotecznego przez Nowy Ład jest stosunkowo proste, oczywiście, jeżeli tylko spełniasz konieczne warunki, które wymienialiśmy powyżej. Formalności zostały tutaj ograniczone do koniecznego minimum. Najważniejszy pozostaje termin ubiegania się o umorzenie kredytu, Nowy Ład umożliwia skorzystanie z niego przez rok od urodzenia dziecka lub jego przysposobienia.

Cały proces polega na złożeniu dyspozycji spłaty w banku, gdzie zaciągnięto zobowiązanie finansowe. Dokument można pobrać ze strony internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wystarczy go uzupełnić i złożyć do kredytodawcy w określonym powyżej terminie.

Dodatkowo trzeba dostarczyć pewne załączniki. Umorzenie kredytu hipotecznego Nowy Ład przewiduje jako dość prostą usługę. Należy jednak dodać oświadczenie o pojawieniu się dziecka i akt urodzenia lub potwierdzenie przysposobienia. Odpowiednio przygotowane dokumenty zostają wysłane do Banku Gospodarstwa Krajowego, który ostatecznie opłaca część kredytu hipotecznego w ramach Nowego Ładu.

Jakie inne udogodnienia dla rodzin zaciągających kredyty hipoteczne przewiduje Nowy Ład?

Umorzenie kredytu Nowy Ład oferuje dla rodzin wielodzietnych. To spore ułatwienie w spłacie tak dużego zobowiązania finansowego. Mimo wszystko podobnych usług wprowadzono więcej.

Nowy Ład przewiduje między innymi program „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Dzięki niemu można ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. To projekt skierowany oczywiście do rodzin z dziećmi. Bank Gospodarstwa Krajowego opłaci brakujący wkład własny, jaki jest wymagany przez banki. Sam kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów lub opłaca tylko część kwoty oczekiwanej przez kredytodawcę.

Oprócz powyższego rozwiązania przyznawane są także specjalne bony mieszkaniowe. To kolejny projekt Nowego Ładu, który przewiduje wsparcie w uzyskiwaniu kredytu hipotecznego. Dostępne są dwa rodzaje bonów:

  • Społeczne – są one przeznaczone dla osób, które nie posiadają mieszkania, a ich dochody są zbyt niskie, by uzyskać odpowiedni kredyt hipoteczny. Z tej formy dofinansowania mogą korzystać również single i osoby nieposiadające dzieci.
  • Rodzinne – te bony mieszkaniowe mogą otrzymać tylko rodziny, gdzie znajduje się trójka dzieci lub osoby niepełnosprawne.

Umorzenie kredytu Nowy Ład przewiduje jako najprostszą formę pomocy przy zaciąganiu zobowiązania na mieszkanie. Bony mogą pokrywać wkład własny przy zakupie nieruchomości, budowę domu lub nawet opłatę dla spółdzielni. Ich zastosowanie jest stosunkowo szerokie.

Bony społeczne dla singli gwarantują 5 tys. zł od państwa. Małżeństwo bezdzietne otrzyma 10 tys. zł, a para z jednym dzieckiem kwalifikuje się do wykorzystania 25 tys. zł. Dwójka dzieci w rodzinie umożliwia otrzymanie bonu o wartości aż 40 tys. zł.

Warto wiedzieć, że te stawki mogą być znacznie wyższe. Małżeństwo z większą liczbą dzieci otrzyma środki adekwatne do wielkości mieszkania. Znaczenie ma także to, ilu konkretnie najmłodszych znajduje się w rodzinie. Zasada jest jednak bardzo prosta. Mieszkanie musi być mniejsze niż 65 m2. Można wtedy otrzymać 100 tys. zł w bonie oraz 15 tys. zł za każde kolejne dziecko (po drugim).

Zależy Ci na korzystnych warunkach kredytowania dopasowanych do potrzeb? Skontaktuj się z doradcami Habza Finanse.

Doradcy wyselekcjonują najlepsze oferty kredytów i w Twoim imieniu przeprowadzą negocjacje z bankiem – szybko, sprawnie i skutecznie.

Umorzenie kredytu hipotecznego a Nowy Ład – podsumowanie

Umorzenie przynajmniej części kredytu przez Nowy Ład jest możliwe. Można uzyskać nawet 160 tys. zł dofinansowania tylko przez posiadanie większej liczby dzieci. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla rodzin wielodzietnych. Można po prostu znacznie taniej kupić mieszkanie przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć, że BGK nie tylko opłaca część zobowiązania finansowego, ale także może pokryć wkład własny, jeżeli kredytobiorca nie ma odpowiednich środków. Jeśli chodzi o umorzenie kredytu, Nowy Ład jest czymś wprowadzonym tak naprawdę niedawno. Przez następne miesiące mogą pojawić się pewne modyfikacje w przypadku tego projektu.

Na ten moment po prostu rodziny wielodzietne otrzymają konieczną pomoc przy zakupie lub wynajmowaniu mieszkania. Oczywiście trzeba spełniać odpowiednie warunki. Mimo wszystko większość rodzin wielodzietnych będzie kwalifikować się do umorzenia części kredytu.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek