4 min
tarcza-podatkowa-w-biznesie

Wielu przedsiębiorców szuka różnych sposobów na inwestycje w rozwój firmy jednocześnie starając się zmniejszyć koszty jej funkcjonowania. To niełatwe zadanie zwłaszcza na początku funkcjonowania, kiedy firma nie zdążyła jeszcze wypracować swojej pozycji na rynku i wypracować kapitału, który zabezpieczyłby płynność finansową. Oszczędności szukają również duże przedsiębiorstwa i firmy, które działają na rynku od lat i wciąż inwestują w rozwój lub próbują przetrwać w gorszej sytuacji ekonomicznej.

Korzystny kredyt dla firm na bieżące wydatki lub inwestycje z pomocą Habza Finanse.

Z naszą pomocą będziesz w stanie zabezpieczyć płynność finansową firmy lub zrealizować kosztowne inwestycje, które pomogą Ci się rozwinąć. Zadbamy o najlepsze możliwe warunki kredytu i szybką decyzję kredytową przy minimum formalności.

Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą warto wiedzieć, że do obniżenia kosztów firmowych można wykorzystać praktyczne narzędzie jakim jest tarcza podatkowa.

Co to jest tarcza podatkowa

Tarcza podatkowa, nazywania inaczej osłoną podatkową, to legalny i bezpieczny sposób na obniżenie obciążeń podatkowych przez wpisanie w koszty uzyskania przychodu kosztów związanych z konkretnymi formami zewnętrznego finansowania. Najczęściej stosowaną formą zewnętrznego finansowania, dzięki której może być wykorzystana tarcza podatkowa jest leasing lub kredyt.

Tarcza podatkowa a leasing

Przedsiębiorca może zmniejszyć podstawę opodatkowania, biorąc w leasing samochód lub całą flotę aut, niezbędne maszyny lub sprzęt komputerowy wraz z legalnym oprogramowaniem. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się takie wydatki jak opłaty wstępne i manipulacyjne oraz prowizje pobierane przez firmę leasingową, jak również koszty związane z użytkowaniem leasingowanego przedmiotu oraz całkowita kwota rat leasingowych. Przy skrupulatnym uwzględnieniu wszystkich możliwych kosztów związanych z leasingiem podatek do zapłacenia może być znacznie niższy.

W prostym obliczeniu kwoty odliczenia jaką umożliwia tarcza podatkowa pomagają specjalne kalkulatory, które można znaleźć na wielu stronach internetowych zajmujących się finansami. Aby uzyskać wynik należy podać sumę kosztów uzyskania przychodu i wybrać stawkę podatku dochodowego. Wysokość stawki podatkowej wpływa na wysokość odliczeń. Im jest wyższa, tym większe będą odliczenia, które zmniejszają podatek dochodowy. Ponieważ tarcza podatkowa stanowi odliczenie od podatku dochodowego, nie mogą stosować jej przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu ani tacy, którzy korzystają z karty podatkowej, ponieważ nie wykazują żadnych kosztów uzyskania przychodu. 

Masz wiele zobowiązań firmowych? Połącz je i spłacaj jedną, niższą ratę dzięki wsparciu ekspertów Habza Finanse.

Skonsoliduj kredyty firmowe przy pomocy korzystnego kredytu konsolidacyjnego. Wynegocjowana przez nas niska rata nie zagrozi płynności finansowej Twojej firmy. Pomożemy Ci bez jakichkolwiek przedpłat.

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej i kiedy stosuje się ją najczęściej?

Tarczą podatkową to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom osiągającym zysk, od którego trzeba zapłacić naliczony podatek. Przy niewielkim zysku warto  zastanowić się jednak czy warto uruchamiać całą procedurę. Z tarczy podatkowej warto skorzystać szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego. Tarcza gwarantuje oszczędności podatkowe, które związane są tą formą finansowania Jeśli chcemy odliczyć w całości podatek VAT od środków transportu i niezbędnej infrastruktury, musimy znać wartość przedmiotu leasingu, obowiązującą stawkę podatku dochodowego, wysokość czynszu inicjalnego oraz przewidywaną liczbę rat. W przypadku przedmiotów, od których nie możemy odliczyć całego VAT-u (np. samochód), obliczenie tarczy podatkowej może sprawić spore trudności. 

W takim przypadku warto skorzystać z fachowej pomocy i skorzystać z usług doświadczonej i wiarygodnej instytucji finansowej. Jedną z nich jest Habza Finanse – grupa specjalistów od trudnych finansów i kredytów konsolidacyjnych online. Indywidualny doradca – opiekun klienta pomoże przebrnąć przez wszystkie zawiłości związane z tarczą podatkową i znajdzie optymalne rozwiązanie. Przy okazji wizyty warto przeanalizować dokładnie aktualną kondycję finansową, ocenić perspektywy na przyszłość, a w przypadku posiadania kilku kredytów, zastanowić się nad ich konsolidacją. Opiekun klienta przedstawi kilka konkurencyjnych ofert i pomoże wynegocjować z wybranym bankiem optymalne warunki uzyskania kredytu. Przez cały okres spłaty zobowiązań indywidualny doradca Habza Finanse pozostaje do dyspozycji klienta, zapewniając niezbędne wsparcie merytoryczne.

Czy tarcza podatkowa jest legalna?

Tarcza podatkowa jest w pełni legalnym rozwiązaniem, stosowanym przez sporą część polskich przedsiębiorców. Za jej pomocą można całkowicie bezpiecznie i w zgodzie z prawem znacząco obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej?

Tarcza podatkowa jest rozwiązaniem dedykowanym przedsiębiorcom, którzy ponoszą koszty uzyskania przychodu i mogą je odliczyć od podstawy opodatkowania. Nie każda firma będzie miała możliwość skorzystania z niej. Tarczę podatkową wyklucza m.in. rozliczanie się za pomocą ryczałtu, a także karty podatkowej.

Czy leasing jest elementem tarczy podatkowej?

Leasing, czy to samochodów, czy na przykład sprzętu komputerowego, jest bardzo częstym elementem tarczy podatkowej. Wynika to z faktu, że bardzo dużą część opłat związanych z leasingiem można odliczyć od podstawy opodatkowania jako koszt uzyskania przychodu. Ma jednak znaczenie, czy mowa o leasingu operacyjnym, czy leasingu finansowym.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek