5 min
co-to-jest-faktoring-odwrocony

Na czym polega faktoring odwrócony? 

Choć w dzisiejszych czasach faktoring jest bardzo popularnym sposobem na finansowanie przedsiębiorstwa, niektóre rodzaje faktoringu – przede wszystkim faktoring odwrotny – nie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się jednak, że faktoring odwrócony może przynieść firmie wiele korzyści. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się właśnie na tę formę finansowania. 

Faktoring odwrotny – definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest faktoring. Otóż jest to forma finansowania przedsiębiorstw, która różni się nieco od tradycyjnego faktoringu. W przypadku standardowego faktoringu przedsiębiorca po wystawieniu faktury “odsprzedaje” ją faktorowi. Dzięki temu niemal od razu zyskuje środki finansowe, bez oczekiwania na przelew od kontrahenta. Ten z kolei może opłacić fakturę w terminie, który określony został na dokumencie. Jest to więc rozwiązanie, które korzystne jest dla każdej ze stron. 

Jeśli chodzi o faktoring odwrotny, działa to w nieco inny sposób. Podstawowa różnica jest taka, że faktoring odwrócony jest usługą, skierowaną nie do sprzedających, a do kupujących. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z faktoringu odwróconego, czyli faktorant, musi wskazać swojego kontrahenta – czyli firmę, z usług której korzysta lub która zaopatruje go w towar. Firma ta otrzymuje od faktora, czyli od firmy faktoringowej, środki finansowe. 

Przedsiębiorca, który skorzystał z usług lub nabył towary, spłaca określoną kwotę do faktora. Widać zatem, że faktoring odwrócony różni się od klasycznego tym, że finansowane są zobowiązania faktoranta wobec jego kontrahentów. 

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?

Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Faktoring odwrotny – jak działa? 

Aby w pełni zrozumieć, jak działa faktoring odwrotny, warto opisać cały schemat krok po kroku. 

  1. Przedsiębiorca (faktorant) składa zamówienie u swojego kontrahenta, czyli w firmie, w której chce nabyć towar lub z usług której chce skorzystać. 
  2. Następnie firma ta, będąca dostawą usług lub towarów, dostarcza danemu przedsiębiorcy to, co zamówił. Może to być różnego typu towar, ale też świadczenie usług – w zależności od profilu działalności danej firmy. 
  3. Firma przedstawia fakturę faktorowi, czyli firmie faktoringowej. Następnie faktor dokonuje wykupu danej faktury, czyli pokrywa koszty danej transakcji. Innymi słowy, wykonawca usług lub dostawa towaru otrzymuje zapłatę w wysokości 100% wartości faktury. 
  4. Klient może już korzystać z towarów lub cieszyć się wykonaną usługą. Nie musi on jednak płacić na tym etapie – transakcja została bowiem opłacona przez firmę faktoringową. Jest on jednak zobowiązany do zwrócenia firmie faktoringowej środków, które ta przekazała dostawcy, w określonym w specjalnej umowie terminie. 

Jak widać, mechanizm jest tutaj stosunkowo prosty. Dostawca towarów i usług otrzymuje zapłatę, a klient może korzystać z usług lub towarów, nie ponosząc kosztów na początkowym etapie. Takie rozwiązanie jest więc bardzo korzystne, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Faktoring odwrócony – korzyści

Jakie są największe korzyści, wynikające z korzystania z faktoringu odwróconego? Oczywiście najważniejszą korzyścią jest możliwość zakupu towarów lub korzystania z usług, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, a przede wszystkim do rozwoju firmy. Na rynku działa wiele małych i średnich przedsiębiorstw, które nie są w stanie wykonywać bardzo dużych zleceń – między innymi z uwagi na konieczność zamówienia dużej ilości towaru. Spore koszty, wiążące się z realizację takiego zamówienia – to największa przeszkoda. 

Finansowanie w formie faktoringu, również odwróconego, może być dobrą alternatywą dla kredytu bankowego – tym bardziej, że czas oczekiwania na finansowanie z banku bywa tak długi, że potencjalny klient niekoniecznie chce czekać. Ogromną zaletą faktoringu odwróconego jest również to, że taka forma finansowania nie wiąże się z długotrwałym zobowiązaniem finansowym. Wielu przedsiębiorców celowo rezygnuje z kredytów, z obawy przed brakiem możliwości spłaty rat. Faktoring odwrotny może być dobrym rozwiązaniem właśnie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy i realizować duże zlecenia bez nadmiernego ryzyka. 

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Faktoring odwrotny – koszty 

Masz wrażenie, że faktoring może być odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy, jednak nie wiesz, na jakie koszty się przygotować? Jeśli chodzi o faktoring odwrócony, koszty uzależnione są od kilku czynników, takich jak kwota finansowania, branża, kondycja finansowa firmy czy okres finansowania. Z reguły koszty ustalane są indywidualnie. Najczęściej jednak przedsiębiorca, który chce skorzystać z faktoringu odwrotnego, płaci prowizję faktoringową (czyli procent uzależniony od wysokości faktury). 

Na rynku istnieje coraz więcej firm faktoringowych, oferujących różne rodzaje finansowania przedsiębiorstw. I choć faktoring odwrotny nie jest w Polsce jeszcze bardzo popularny, pojawia się coraz więcej ciekawych ofert. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z faktoringu – niezależnie od tego, czy będzie to faktoring odwrotny, czy inna forma finansowania – koniecznie porównaj oferty przynajmniej kilku firm. W ten sposób dowiesz się, jakie są koszty faktoringu odwrotnego w każdej z nich i z łatwością wybierzesz ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. 

Faktoring odwrócony – podsumowanie

Faktoring odwrotny staje się coraz bardziej popularną formą finansowania przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego – rozwiązanie to pozwala na zakup towarów czy na korzystanie z usług również przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie zawsze od razu dysponują wystarczającymi środkami finansowymi. Bez wątpienia faktoring odwrotny posiada wiele zalet, w związku z czym warto wybrać właśnie ten sposób na finansowanie swojej firmy. 

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)