5 min
kredyt-obrotowy-czy-faktoring-co-jest-lepszym-lekarstwem-na-problemy-finansowe-firmy

Obecnie przedsiębiorcy poszukujący źródeł finansowania mają bardzo wiele różnorodnych możliwości, tak aby w każdej sytuacji mogli znaleźć taki produkt finansowy, który będzie dla nich przydatny i opłacalny. Dwa z nich, z którymi można spotkać się bardzo często, to kredyt obrotowy i faktoring. Czym one są i w jakich sytuacjach się przydają? Co jest lepszym rozwiązaniem – kredyt obrotowy czy faktoring?

Czym jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy należy do grona najpopularniejszych kredytów firmowych. Jest to zobowiązanie zazwyczaj krótkoterminowe (na okres do 1 roku), wypłacane w formie jednorazowej płatności lub w transzach. Za pomocą kredytu obrotowego można pokryć bieżące wydatki firmy, a więc na przykład:

  • wypłacić wynagrodzenia pracownikom;
  • opłacić składki ZUS i podatki;
  • uregulować rachunki, raty innych zobowiązań, zobowiązania wobec kontrahentów.

Wysokość kredytu obrotowego uzależniona jest od dochodów firmy oraz jej potrzeb i możliwości finansowych. Wielka korporacja w ramach kredytu obrotowego może otrzymać nawet miliony, ale co oczywiste, mała firma będzie miała znacznie bardziej ograniczone możliwości.

Kiedy kredyt obrotowy sprawdzi się najlepiej?

Nie każda firma otrzyma kredyt obrotowy. Wnioskujący przedsiębiorcy spotkają się z licznymi wymaganiami, takimi jak konieczność działania od co najmniej kilku bądź kilkunastu miesięcy, posiadania wysokiej zdolności kredytowej i terminowo uregulowanych składek ZUS, a także opłaconych podatków.

Kredyt obrotowy występuje w dwóch formach: jako kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym. W tym pierwszym przypadku do konta firmy przypisany będzie limit, możliwy do wykorzystania po wyczerpaniu własnych środków. Następnie każda kolejna wpłata na konto będzie służyła uzupełnieniu wykorzystanego limitu. Drugie rozwiązanie oznacza otwarcie rachunku kredytowego.

Ten rodzaj kredytu sprawdzi się najlepiej w firmach, które istnieją już od dłuższego czasu i mają stabilną pozycję na rynku, ale dotknęły ich krótkoterminowe problemy finansowe.

Co to jest faktoring?

Często spotykaną w polskim biznesie praktyką jest wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu kontrahent może przykładowo sprzedać dostarczony mu towar i wygenerować nim zyski, a dopiero potem za niego zapłacić. Korzystanie z takiej opcji jest więc bardzo wygodne i korzystne, natomiast wystawianie takich faktur – niekoniecznie jako, że może zagrozić płynności finansowej firmy. Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring.

Faktoring polega na przejęciu przez faktora (wyspecjalizowaną firmę faktoringową) faktury od faktoranta (firmy, która rzeczoną fakturę wystawiła), oczywiście za pewną opłatą, wynoszącą kilkadziesiąt procent wartości należności. W ten sposób przedsiębiorca od razu otrzymuje większość należnych mu środków, a windykacją faktury zajmuje się jej nowy właściciel.

Opłacalność faktoringu

Jeśli wystawiamy faktury z opóźnionym terminem płatności, przez jakiś czas nasze pieniądze są „zamrożone” w nieopłaconych jeszcze fakturach. Należą się nam one i wiemy, że kiedyś je otrzymamy, ale tymczasem musimy opłacić własne rachunki, zakupić towary i wypłacić wynagrodzenia pracownikom. Z drugiej strony ciężko może być zrezygnować z wystawiania takich faktur, ponieważ wielu przedsiębiorców ich po prostu wymaga od swoich kontrahentów.

Dzięki faktoringowi nie musimy obawiać się utraty płynności finansowej firmy. Nie jest to oczywiście usługa bezpłatna, ale też nie pochłania ona dużej części wartości faktury, a oszczędza nam wielu problemów. Ponadto wiąże się ze znacznie mniejszą ilością wymagań i formalności niż kredyt obrotowy.

Co wybrać – kredyt obrotowy czy faktoring?

Zarówno kredyt obrotowy, jak i faktoring mają swoje wady i zalety. Za pomocą faktoringu szybko uzyskamy dodatkowe środki, nawet przy niskiej zdolności kredytowej czy opóźnieniach w składkach, ale musimy dysponować jakąś fakturą, aby ją spieniężyć.

Kredyt obrotowy pozwala na otrzymanie większych kwot i nie wymaga posiadania na podorędziu żadnej odroczonej faktury, ale oznacza konieczność dopełnienia szeregu formalności i spełnienia różnych wymagań. To, czy wybrać kredyt obrotowy czy faktoring, zależy więc w dużej mierze od kondycji finansowej firmy i tego, ile środków potrzebujemy.

kredyt obrotowy czy faktoring co jest lepszym lekarstwem na problemy finansowe firmy - wykres rodzaj kredytow

1 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/492450/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019

Kredyt obrotowy czy faktoring – podsumowanie

Kredyt i faktoring to ciekawe i opłacalne formy finansowania, które mogą pomóc firmie w trudnych chwilach, i zapewnić jej ciągłość funkcjonowania. Są to dwa produkty finansowe, które mocno się od siebie różnią, aczkolwiek trzeba wskazać, że podczas gdy kredytów mogą udzielać tylko banki, z faktoringu można korzystać zarówno poprzez te instytucje finansowe, jak i bezpośrednio w zewnętrznej firmie faktoringowej.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Pingback: Problemy finansowe w firmie – jak je rozwiązać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek