co to jest kapitalizacja odsetek

Przeniesienie kredytu do innego banku – czy jest możliwe?

Wydawać by się mogło, że podpisując umowę kredytową z bankiem jesteśmy z nim nierozerwalnie związani aż do jej końca. Nie jest to do końca wygodna sytuacja. W końcu w trakcie spłacania kredytu wiele czynników może się zmienić i sprawić, że przestaniemy być zadowoleni z usług naszego banku. Często zmieniamy na przykład naszego operatora sieci komórkowej, ale pomysł zmiany banku nawet nie wpada nam do głowy. Czy przeniesienie kredytu do innego banku jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to jak to zrobić i czy jest to opłacalne?

Czy można przenieść kredyt do innego banku?

Przenoszenie kredytu nie jest niestety takie proste, jak przenoszenie numeru telefonu komórkowego. Jednak jak najbardziej jest to możliwe, a do tego takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Przeniesienie kredytu do innego banku można wykonać poprzez:

Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim dla tych, którym zależy na przeniesieniu do innego banku jednego konkretnego kredytu, a innych zadłużeń nie mają lub nie chcą ich w żaden sposób modyfikować. Z kolei kredyt konsolidacyjny poleca się przede wszystkim osobom, które spłacają wiele różnych zadłużeń jednocześnie i chciałyby zmniejszyć ich raty.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to w praktyce właśnie przeniesienie kredytu do innego banku. Działa na bardzo prostej zasadzie – w wybranym banku zaciągamy kredyt refinansowy i pokrywamy nim zadłużenie, które chcieliśmy przenieść. W ten sposób kończymy naszą relację z poprzednim bankiem i nie może on już zgłaszać wobec nas żadnych roszczeń. Nie ma bowiem znaczenia, skąd wzięliśmy środki na spłatę kredytu – ważne, że je mamy, przez co możemy uregulować niewygodny kredyt. Na refinansowanie kredytu decydują się przede wszystkim osoby, które chcą zmienić swój kredyt hipoteczny na bardziej atrakcyjny finansowo.  Trzeba pamiętać, że już od wielu lat koszty kredytów hipotecznych konsekwentnie spadają. To dobra wiadomość dla tych, którzy taki kredyt dopiero planują. Jednak inaczej patrzą na to osoby, które kredyt na mieszkanie zaciągnęły wcześniej i wraz z upływem czasu stał się on dla nich nieatrakcyjny. Podczas refinansowania kredytu na nowo wyceniona zostanie nasza nieruchomość. Może być to dla nas pozytywne, jeśli od czasu zaciągnięcia kredytu hipotecznego udało nam się podwyższyć jej wartość.

Czy kredyt refinansowy jest opłacalny?

Przenosząc kredyt do innego banku zmieniamy nie tylko wierzyciela. Zmieni się także całkowity koszt zobowiązania. Różnica może być spowodowana innym oprocentowaniem nowego kredytu, wysokością prowizji, a także czasem, na który zdecydowaliśmy się kredyt refinansowy rozłożyć. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby taki kredyt maksymalnie rozciągnąć w czasie, jeśli zależy nam na jak najmniejszej miesięcznej racie. W przypadku kredytów hipotecznych szczególnie istotna jest marża banku, czyli część oprocentowania. Poza marżą oprocentowanie składa się także ze zmiennej stopy procentowej WIBOR, ale banki nie mają na nią żadnego wpływu i nic na tym polu nie zyskamy. Jednak wysokość marży leży już całkowicie w kwestii banku i nawet obniżenie jej dzięki kredytowi refinansowemu o 0,5% lub 1% może zrobić ogromną różnicę w całkowitym koszcie kredytu.

O ile stopa WIBOR ciągle spada, to ze średnimi wysokościami marży bywa bardzo różnie. Warto wobec tego zwrócić na to dużą uwagę podczas porównywania ofert kredytów refinansowych. Jest jeden ważny czynnik, który znacznie wpływa na opłacalność refinansowania kredytu. Mowa tutaj o prowizji za wcześniejszą spłatę, którą znaleźć można w wielu umowach kredytowych. Nawet jeśli jest ona stosunkowo niewielka, to przy wysokiej kwocie kredytu (co jest standardem dla kredytów hipotecznych) może stać się problematyczna i zniwelować zysk, który dawałoby nam refinansowanie.

przeniesienie kredytu - wykres

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/A-co-jesli-Wibor-wzrosnie-do-15-7296213.html

Konsolidacja sposobem na przeniesienie kredytu

Przeniesienie kredytu do innego banku nie jest głównym celem kredytu konsolidacyjnego, a raczej jego w wielu przypadkach mile widzianym efektem ubocznym. Konsolidacja służy przede wszystkim temu, aby zredukować ciężar wielu różnych zobowiązań poprzez połączenie ich w jedno, łatwiejsze do spłaty. Skonsolidować można różne typy zadłużeń: kredyty gotówkowe, samochodowe, a nawet hipoteczne. Banki mniej chętnie decydują się na konsolidację chwilówek, wobec czego w tym przypadku może się nie obyć bez pomocy pośrednika kredytowego. Jeśli więc chcemy przenieść nasz kredyt (ponieważ na przykład nie jest on już dla nas atrakcyjny lub sądzimy, że obecny bank oferuje słabą jakość usług), a do tego mamy kilka innych zobowiązań, warto zainteresować się właśnie konsolidacją. W ten sposób nie dość, że musimy miesięcznie pamiętać tylko o jednej racie, do jeszcze będzie ona niższa.

Kredyty konsolidacyjne z reguły wydłużają okres spłaty kredytu w porównaniu do konsolidowanych zobowiązań, aby móc zaoferować ratę niższą niż suma poprzednich. To dobre wyjście, jeżeli obecne raty sprawiają nam trudność lub po prostu chcielibyśmy mieć co miesiąc nieco więcej miejsca w domowym budżecie. Konsolidacja w banku ma to do siebie, że wymaga bardzo wysokiej zdolności kredytowej. Wydawało by się, że jest produktem bankowym idealnym dla osób zadłużonych, ale w praktyce bardzo ciężko byłoby im taki kredyt otrzymać samodzielnie. Rozwiązaniem w tym wypadku może być przede wszystkim pomoc pośrednika kredytowego. Można także rozważyć konsolidację pozabankową.

Czy warto konsolidować zobowiązania?

To, czy konsolidacja okaże dla nas opłacalna, zależeć będzie od wielu różnych czynników. Warto pamiętać, że konsolidując różne zadłużenia jednocześnie dokonujemy ich spłaty u poprzednich wierzycieli. Oznacza to potencjalnie konieczność zapłaty kilku różnych prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia. Ofert kredytów konsolidacyjnych jest bardzo wiele, przez co łatwo jest przepłacić. Przede wszystkim powinno zwracać się uwagę na takie ich elementy jak:

  • nowe oprocentowanie kredytu
  • czas spłaty kredytu
  • prowizje i opłaty dodatkowe.

Odpowiedni dobór kredytu konsolidacyjnego gwarantuje, że będzie rozsądnym i korzystnym finansowo rozwiązaniem. Całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego zawsze będzie większy niż łączny koszt skonsolidowanych zobowiązań, ale rekompensuje to znacznie niższa miesięczna rata.

Refinansowanie czy konsolidacja – co jest lepsze?

Po przeczytaniu o tych dwóch sposobach na przeniesienie kredytu do innego banku można zadawać sobie pytanie, który z nich jest lepszy. Nie można jednak wskazać wśród nich wyraźnego zwycięzcy, ponieważ, jak już zostało wskazane, przydają się one w różnych sytuacjach. Refinansowanie kredytu może, poza samym przeniesieniem kredytu do innego banku, pozwolić zaoszczędzić całkiem spore kwoty. Dużo zależy tutaj od tego, na jaką ofertę udało nam się trafić i czy musieliśmy zapłacić prowizję za wcześniejszą spłatę zadłużeń. Konsolidacja nie zmniejszy naszych kosztów całkowitych, ale uwolni sporo miejsca w comiesięcznym budżecie.

Wyeliminuje też stres związany z opłacaniem wielu różnych rat miesięcznie. Oba te rozwiązania okazały się już przydatne dla szerokiej gamy kredytobiorców. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie z nich do swojej sytuacji. Może się także okazać, że na przykład z powodu wysokiej prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu żadne z nich nie jest szczególnie korzystne. W takim wypadku można zastanowić się nad podjęciem negocjacji z naszym bankiem. Nie musi on zgodzić się na nasze propozycje, ale sama próba nie wiąże się z żadną opłatą. W najgorszym wypadku nie zyskamy nic, a w najlepszym – całkiem sporo.

Przeniesienie kredytu do innego banku – podsumowanie

Jak widać, przeniesienie kredytu do innego banku jest całkowicie możliwe, a do tego często bardzo opłacalne. Obecnie nie jesteśmy już zmuszeni do pozostawania w danym banku, jeśli nie satysfakcjonują nas warunki kredytu czy jakość oferowanych usług. Jeśli chcemy przenieść kredyt do innego banku, ponieważ problematyczna staje się spłata rat w terminie, warto zastanowić się nad refinansowaniem bądź konsolidacją jak najszybciej. Opóźnienia w spłacie rat będą miały negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową, co utrudni otrzymanie kredytu refinansowego bądź konsolidacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz