11 min
czy-mozna-uzyskac-kredyt-w-ciazy-i-co-warto-o-nim-wiedziec

Kredyt w ciąży lub na urlopie macierzyńskim – czy to możliwe?

Zasady udzielania kredytów są dość restrykcyjne. Banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca spłaci swoje zobowiązanie zgodnie z terminami i dodatkowymi opłatami. Kredyt hipoteczny w ciąży czy też standardowe usługi finansowe oraz pożyczki są dość trudnym tematem, ponieważ na decyzję banku ma wpływ wiele czynników. Poniżej odpowiadamy na najczęściej występujące pytania dotyczące kredytu w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Zapraszamy do lektury!

Czy można uzyskać kredyt w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

Na decyzję banku o przyznaniu kredytu wpływa wiele czynników. Kredytodawcy biorą pod uwagę zdolność kredytową, zarobki, potencjalne długi w przeszłości, zatrudnienie itd. Na przykład kredyt hipoteczny w ciąży może różnić się od standardowego. Nie zawsze będzie możliwe jego uzyskanie oraz jego wysokość i koszty pozostaną takie same.

Czy można uzyskać kredyt w ciąży lub podczas urlopu macierzyńskiego? Oczywiście, że tak, jednak trzeba udowodnić bankowi, że kobieta jest wystarczająco stabilna pod względem finansowym. Kredytodawcy biorą pod uwagę najbliższe 3 lata. Niestety według niektórych banków urodzenie dziecka często oznacza również brak pracy zawodowej. Dlatego uzyskanie kredytu hipotecznego w ciąży czy też gotówkowego lub rewolwingowego może być trudne.

Szukając ofert kredytu w ciąży, warto również skorzystać z usług firm pożyczkowych. Tutaj uzyskanie środków nie powinno być najmniejszym problemem również w ciąży. Należy tylko spłacać wszystkie należności w terminie. Niektóre pożyczki online są przyznawane niemal wyłącznie na sam dowód osobisty.

Kredyt hipoteczny w ciąży – czy można go uzyskać?

Jest szansa na uzyskanie takiego produktu finansowego. Mimo wszystko kredyt hipoteczny w ciąży znacznie trudniej otrzymać. Bank musi być pewny, że kredytodawca będzie mógł spłacić zaciągane zobowiązanie razem z odsetkami i prowizją. Trzeba opłacać comiesięczne raty przez cały okres kredytowania. Kobieta w ciąży musi więc mieć naprawdę stabilną sytuację finansową, co dotyczy również urlopu macierzyńskiego.

Warto zauważyć, że oprócz standardowego wniosku trzeba złożyć dodatkowy dokument. Kredyt hipoteczny w ciąży wymaga także pisemnej deklaracji o rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, gdzie należy także zawrzeć datę powrotu do pracy. Jak najlepsza stabilizacja finansowa zwiększa szanse na uzyskanie środków.

Dobrym wyborem będzie także załączenie zaświadczenia od lekarza o terminie powrotu do pracy czy też od pracodawcy, który może również zagwarantować określone wynagrodzenie. Kredyt w ciąży nie jest prostą kwestią – warto w każdy sposób zwiększać na niego szanse.

Kobieta w ciąży a kredyt – jak się przygotować?

Kredyt w ciąży jest sporym obciążeniem dla kobiety. Należy więc odpowiednio zadbać o swoją sytuację finansową, by móc zadbać o wychowanie dziecka i spłatę zobowiązania jednocześnie. Dlatego właśnie nie zawsze uzyskanie takiego kredytu jest możliwe. O czym pamiętać, by dobrze się przygotować?

  • Zadbaj o całą dokumentację – należy przygotować wniosek kredytowy oraz ewentualne oświadczenia od lekarza czy pracodawcy.
  • Przygotuj podstawę, dzięki której bank udzieli zobowiązania – kredyt w ciąży jest ciężko uzyskać, ponieważ dziecko znacznie zmniejsza zdolność kredytową. Należy przed rozpoczęciem zaciągania zobowiązania zadbać o stabilną sytuację finansową, czyli porozmawiać z szefem, zatrudnić się w lepszej pracy czy też rozważyć dodatkowe formy zarobku.
  • Pamiętaj, by kredyt nie ograniczał comiesięcznego budżetu – to bardzo ważne przy wychowaniu dziecka. Po urodzeniu będzie konieczne posiadanie większej ilości gotówki. Należy więc przygotować się na ten moment najlepiej poprzez ustalenie rat o odpowiedniej wysokości z kredytodawcą.

Oprócz powyższych kwestii należy pamiętać, że kredyt gotówkowy w ciąży czy też hipoteka będzie ogromnym, dodatkowym obciążeniem. Warto rozważyć czy pożyczone środki są aż tak konieczne – zawsze można zaciągnąć zobowiązanie później.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Kredyt a zwolnienie lekarskie w ciąży – jak L4 może wpłynąć na kredytowanie?

Kredyt gotówkowy w ciąży czy też hipoteka to już dość duże zobowiązanie. Banki wbrew pozorom nie mają zbyt dużych problemów, jeśli chodzi o L4. Trzeba jednak dostarczyć pakiet dodatkowych dokumentów. Zaciągnięty kredyt a zwolnienie lekarskie w ciąży – co należy załączyć do wniosku?

  • Informację o długotrwałym zwolnieniu lekarskim na piśmie (powyżej 30 dni),
  • Oświadczenie, które potwierdzi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Kredyt hipoteczny w ciąży czy też zobowiązanie gotówkowe można zaciągnąć. L4 nie jest tutaj żadnym przeciwwskazaniem. Jeżeli kobieta udowodni, że będzie w stanie spłacić zaciągnięte środki – zwolnienie lekarskie pozostanie na drugim planie.

O jakich formalnościach trzeba pamiętać, zaciągając kredyt w ciąży?

Wykaz dokumentów, jakie trzeba przygotować, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy w ciąży czy hipotekę jest dokładnie taki sam jak wykaz formalności dla każdego wniosku kredytowego. Różnice są naprawdę niewielkie. Należy przygotować przede wszystkim wniosek kredytowy oraz zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

Kredyt w ciąży może dodatkowo wymagać specjalnego oświadczenia. Należy w nim zawrzeć informację o powrocie do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – musi być podany konkretny termin.

Wszystkie formalności można przygotować z pomocą kredytodawcy lub doradcy, nie trzeba tego robić samodzielnie. Mimo wszystko skompletowanie dokumentów jest naprawdę proste. Kredyt w ciąży nie będzie trudniejszy do uzyskania pod tym względem.

Jak wygląda spłata, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy lub hipoteczny w ciąży?

Forma spłaty jest indywidualnie ustalana z bankiem w przypadku kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Nie ma różnicy między takim zobowiązaniem w ciąży i bez dziecka. Mimo wszystko pewne problemy mogą pojawić się, kiedy kredyt jest już zaciągnięty. Pojawienie się ciąży w takim momencie znacząco wpływa na sytuację materialną. Co zrobić, jeżeli wtedy raty kredytu będą zbyt wysokie?

Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz dalszej spłacie, trzeba natychmiast skontaktować się z bankiem. Kredyt w ciąży zostanie potraktowany tak jak inne zobowiązania. Bank wydłuży okres spłaty i zmniejszy przy tym raty lub umożliwi skorzystanie z wakacji kredytowych. Najważniejsze, by nie czekać do ostatniej chwili.

Kredyt hipoteczny w ciąży może być większym problemem. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zarobki z pracy spadają o 20%. W niektórych przypadkach wymusza to zmianę warunków spłaty.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Jestem w ciąży, a kończy mi się umowa o pracę. Czy wciąż mogę otrzymać kredyt?

Zmiana sytuacji finansowej to bardzo ważny sygnał od banku. Kredyt gotówkowy w ciąży lub hipoteka to stosunkowo trudne do uzyskania produkty przy standardowych warunkach. Dodatkowe zakończenie umowy o pracę może być sporym problemem. Taka sytuacja nie daje bankowi pewności co do spłaty zaciąganego zobowiązania.

Wniosek o kredyt zostanie najprawdopodobniej odrzucony. Stały dochód to swego rodzaju gwarancja dla banku, że kredytobiorca będzie miał możliwość pokrycia zobowiązania. Jeżeli jesteś w ciąży i kończy się umowa o pracę – szanse na otrzymanie dowolnego kredytu są po prostu bardzo niskie.

Kredyt na macierzyńskim – czy można go uzyskać?

Oczywiście podczas urlopu macierzyńskiego można zaciągać zobowiązania finansowe. Kredyt w ciąży także da się uzyskać – trzeba tylko spełniać określone przez bank warunki. Urlop oznacza możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. Jest to pewien dochód, bank uzna go za stały.

Należy zauważyć, że zasiłek macierzyński wlicza się nawet do zdolności kredytowej. Jest on traktowany jako regularna pensja. Kredyt gotówkowy w ciąży lub hipoteka wymaga spełnienia dokładnie takich samych wymagań jak przy standardowym wniosku. W przypadku urlopu macierzyńskiego sytuacja zupełnie się nie różni. Należy jednak pamiętać, że oprócz zasiłku, konieczne będzie także dostarczenie umowy o pracę.

Wiele zależy od okresu spłaty kredytu, jego wysokości oraz rodzaju. Dochód pozostaje jednak najważniejszym elementem dla banku. Kobieta na urlopie macierzyńskim otrzymuje 80% wynagrodzenia, jednak ten zasiłek w pewnym momencie ustaje – wtedy konieczna jest umowa o pracę.

Czy macierzyński wlicza się do dochodu? Zasiłek wpływa na zdolność kredytową

Od 1 lipca 2022 roku nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego, jeśli chodzi o zasiłek macierzyński. Bank, czyli kredytodawca bierze ten przychód jako podstawę dla kredytu. Wtedy zasiłek jest kwalifikowany jak standardowa pensja. Wpływa to bezpośrednio na zdolność kredytową.

Mimo wszystko zasiłku macierzyńskiego nie wlicza się do PIT. To oddzielny od standardowego przychodu element. Wpływa on na możliwości kredytowe danej osoby, ale nie trzeba odprowadzać podatku od zasiłku macierzyńskiego.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki  i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Czy bank zaakceptuje przejście z L4 na urlop macierzyński podczas okresu kredytowania?

Podczas spłacania kredytu dla banku liczy się tylko to, by kolejne raty były pokrywane w ustalonym terminie. Urlop macierzyński czy L4 nie są tu żadnymi ustępstwami. Kredytodawca musi zostać poinformowany, kiedy konieczna będzie zmiana warunków spłaty. Kredyt w ciąży nie jest wyjątkiem, dlatego też przejście z L4 na urlop macierzyński jest możliwe.

Bank powinien zaakceptować taki krok, ponieważ otrzymywanie zasiłku będzie traktowane jak stała pensja. Mimo wszystko wtedy należy udowodnić, że kobieta wróci do pracy po zakończeniu urlopu. Kredyt gotówkowy w ciąży, a tym bardziej hipoteka wymaga regularnych spłat.

Koniec urlopu macierzyńskiego oznacza również zakończenie możliwości pobierania zasiłku. Dlatego też kredytodawcy wymagają odpowiedniego oświadczenia, które mówi o tym, że dana osoba wróci wtedy do pracy.

Czy zwolnienie lekarskie wlicza się do urlopu macierzyńskiego?

Zwolnienie lekarskie w żaden sposób nie wpływa na kontynuowanie urlopu macierzyńskiego. To dwie oddzielne kwestie. Należy jednak pamiętać, że kobieta może pobierać tylko zasiłek macierzyński. Nie otrzyma natomiast chorobowego w czasie trwania urlopu. Jeżeli jednak kobieta jest tylko na zwolnieniu lekarskim, takie świadczenie zostanie przyznane.

Nawet podczas trwania zwolnienia chorobowego i urlopu macierzyńskiego można otrzymać kredyt. Wiele zależy jednak od banku. Tak jak wyżej wspominaliśmy, należy udowodnić kredytodawcy możliwość spłacenia należności. Zasiłek macierzyński jest traktowany jak stała pensja. Chorobowe natomiast nie będzie dobrym zabezpieczeniem, ponieważ to tylko czasowe świadczenie.

Kredyt gotówkowy na macierzyńskim – jakie są warunki wnioskowania?

Warunkiem wnioskowania o kredyt dla osób na urlopie macierzyńskim jest to, że muszą udowodnić powrót do pracy po zakończeniu pobierania zasiłku. Należy złożyć wyżej wspomniane dokumenty:

  • oświadczenie potwierdzające powrót do pracy po zakończeniu urlopu,
  • oświadczenie od pracodawcy o wysokości zarobków po zakończeniu urlopu.

To bardzo ważne, ponieważ inaczej bank nie będzie miał pewności co do zdolności kredytowej kobiety. Kredyt w ciąży jest trudny do uzyskania właśnie przez najczęściej znaczne zmniejszenie budżetu. Ważne jest również to, że umowa o pracę nie może kończyć się razem z urlopem macierzyńskim. Najlepiej by była ona na czas nieokreślony.

Jakie warunki trzeba spełniać, by wnioskować o kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim?

Najważniejsze jest to, by posiadać stałe źródło dochodu. Urlop macierzyński i przyznawany na nim zasiłek będzie uznany za pensję. Kredyt hipoteczny to jednak bardzo długoterminowe zobowiązanie finansowe. Najlepiej więc posiadać umowę o pracę, która będzie kontynuowana także po urlopie macierzyńskim.

Bank będzie wtedy miał jasną informację, że kredytobiorca pokryje zobowiązanie. Kredyt hipoteczny w ciąży można uzyskać tylko po udowodnieniu przychodu. Sam zasiłek macierzyński po prostu nie wystarczy.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Kredyt w ciąży lub na urlopie macierzyńskim – podsumowanie

Kredyt w ciąży uzyskać można tylko przy odpowiednich warunkach finansowych. Zwykle urlop macierzyński oznacza zmniejszenie zarobków. Bardzo ważne więc, by nawet samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową lub skorzystać z pomocy doradcy.

Banki niechętnie patrzą na wnioski kredytowe od kobiet w ciąży. Mimo wszystko przygotowanie odpowiednich oświadczeń oraz zapewnienie sobie pracy po urlopie macierzyńskim umożliwi nawet zakup nieruchomości w hipotece.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)