7 min
przeniesienie-konta-bankowego-co-trzeba-wiedziec

Wiele osób posiada konto osobiste w tym samym banku od wielu lat, jeśli nie dekad. Czy to z poczucia lojalności, zadowolenia z oferowanych warunków czy po prostu niechęci do zmian.

Może się pojawić jednak taki moment, w którym mimo wszystko zdecydujemy się na przeniesienie konta bankowego. Na przykład ze względu na to, że obecny bank zmieni cennik na znacznie mniej atrakcyjny bądź w innym znajdziemy o wiele korzystniejszą ofertę.

Przenoszenie konta bankowego kojarzyć nam się może z masą zamieszania i papierkowej roboty, ale czy jest tak w rzeczywistości? Jak przenieść konto bankowe i czy przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem jest możliwe?

Na czym polega przeniesienie konta do innego banku?

Przeniesienie konta bankowego to nieco bardziej skomplikowany proces niż po prostu zamknięcie starego i otworzenie nowego.  Za jego pomocą, nie tylko możemy zmienić bank, z którego usług dotychczas korzystaliśmy na inny, ale także przeniesiemy:

  • środki zgromadzone na dotychczasowym koncie
  • polecenia zapłaty
  • zlecenia stałe.

Jak łatwo się domyślić, taka operacja wymaga komunikacji między dwoma instytucjami finansowymi, podczas gdy w przypadku samodzielnego zamknięcia konta, a następnie otworzenia nowego w innej instytucji, to my musimy zająć się opróżnieniem starego rachunku i ustanowieniem odpowiednich zleceń i poleceń zapłaty na nowym. Na nas spoczywał również obowiązek przekazania odpowiedniej informacji o nowym rachunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Przeniesienie konta do innego banku odbywa się przy pomocy aplikacji OGNIVO, która pozwala różnym instytucjom na wymienianie się kluczowymi informacjami.

Warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać kilka rachunków bankowych w różnych bankach – żeby założyć nowe konto, nie musimy zamykać starego. Takie rozwiązanie może być jednak nieopłacalne ze względów finansowych jako, że w takiej sytuacji będziemy musieli ponosić opłaty (m. in. za prowadzenie konta) na obu rachunkach.

Przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem – czy jest możliwe?

Kiedy na przykład chcemy zacząć korzystać z usług sieci komórkowej u innego dostawcy, przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że możemy „zabrać” ze sobą swój stary numer telefonu. Dzięki temu możemy uniknąć wielu uciążliwości i problemów, między innymi w związku z koniecznością zmiany numeru kontaktowego w różnych instytucjach.

Niestety, sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem jest niemożliwe, ponieważ pewna część numeru konta zależna jest po pierwsze od banku, z którego korzystamy, a pod drugie od oddziału, w którym założyliśmy rachunek.

Każdy bank korzysta z innej numeracji, w związku z czym zmiana banku oznacza zmianę numeru konta. Jeśli bardzo zależy nam na pozostaniu przy obecnym numerze rachunku, nie mamy innej możliwości niż pozostanie w obecnym banku.

Kiedy przeniesienie konta bankowego może być utrudnione?

Są takie sytuacje, w których przeniesienie konta bankowego będzie trudne lub wręcz niemożliwe, względnie bardzo kosztowne. Przede wszystkim mowa tu o przypadkach, w których konto jest powiązane z jakimś produktem bankowym (przykładowo działa na nim kredyt odnawialny lub służy ono do spłacania rat kredytu hipotecznego).

To jak czasochłonny będzie proces zmiany banku zależne jest od zapisu umowy o świadczeniu usług, którą podpisaliśmy przy zakładaniu dotychczasowego konta. Może się okazać, że zawiera ona postanowienia odnośnie okresu wypowiedzenia, który może wynosić nawet kilka miesięcy. W tym czasie mamy możliwość dalszego korzystania z konta, w dalszym ciągu są również pobierane opłaty za jego prowadzenie.

Jak przenieść konto bankowe?

Osoby zastanawiające się jak przenieść konto bankowe często zakładają, że jest to czasochłonny i problematyczny proces. W większości przypadków jest jednak zupełnie inaczej, a do jego przeprowadzenia wystarczy nam wypełnienie jednego formularza.

Wniosek o przeniesienie konta bankowego składamy w nowym banku, czyli tym, do którego chcemy przenieść konto. Nie musimy kontaktować się ze starym bankiem, a wszystkimi formalnościami zajmie się w naszym imieniu nowy usługodawca.

Warto podkreślić, że chociaż mamy możliwość zamknięcia starego konta w procesie jego przenoszenia, to nie ma takiego obowiązku. Możemy przenieść saldo, a także polecenia zapłaty i zlecenia stałe na nowe konto, przy tym nie zamykając poprzedniego.

przeniesienie konta bankowego co trzeba wiedziec - wykres wnioski o przeniesienie

1 Źródło: https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/przenoszenie-rachunkow-bankowych-w-systemie-ognivo,175.html

Czy zmiana banku się opłaca?

Zmiana banku może być atrakcyjnym finansowo wyborem jeśli warunki, na jakich prowadzone jest nasze obecne konto są nieatrakcyjne lub nie spełniają aktualnych standardów rynkowych. Warto się zastanowić nad przeniesieniem konta także w sytuacji kiedy uważamy, że obsługa ze strony konsultantów banku nie stoi na akceptowalnym poziomie.

Ponadto wiele dużych banków co jakiś czas oferuje różnego rodzaju bonusy za przeniesienie konta, na przykład sprzęt AGD czy po prostu przelew na nowe konto w wysokości kilkuset złotych. Poza samym przeniesieniem konta trzeba również niekiedy spełnić inne warunki, na przykład wykonać w ciągu następnego miesiąca kilka transakcji czy przelewów.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także fakt, że przenoszenie konta bankowego jest zazwyczaj stosunkowo łatwe i szybkie, zmiana banku może być w wielu przypadkach korzystnym rozwiązaniem.

Przeniesienie konta bankowego do ING

Zanim możliwe będzie przeniesienie konta, należy otworzyć w ING dowolny wybrany przez nas rachunek. Przeniesienie konta bankowego możemy przeprowadzić w oddziale banku lub za pomocą serwisu Moje ING. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z serwisu internetowego konieczne będzie pobranie wniosku w formacie PDF i elektroniczne wypełnienie go. Po zgłoszeniu dyspozycji przeniesienia rachunku zostaniemy poproszeni o ich przesłanie.

ING powiadomi o zmianie rachunku wybrane przez nas osoby i instytucje, a także przeniesie między innymi zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Możemy również wskazać, że życzymy sobie aby poprzedni rachunek został, oczywiście po zakończeniu wszystkich niezbędnych operacji, zamknięty.

Zmiana banku na PKO

Jeśli chcemy przenieść obecne konto bankowe do PKO, w pierwszej kolejności musimy założyć w tym banku nowy rachunek. Następnie wystarczy, że złożymy odpowiednią dyspozycję, czy to papierowo, czy za pośrednictwem serwisu elektronicznego (należy wejść w sekcję Oferty i wnioski -> Nowa dyspozycja -> Dyspozycja przeniesienia rachunku), a PKO zajmie się wszystkimi formalnościami, a także przeniesieniem salda i poleceń zapłaty. Cała operacja zajmie do 5 dni roboczych.

Przeniesienie konta do mBanku

Procedura przeniesienia konta do mBanku wygląda bardzo podobnie. Możemy odpowiedni wniosek złożyć osobiście w oddziale, listownie bądź za pomocą serwisu transakcyjnego banku. Przed przeniesieniem rachunku konieczne będzie otwarcie nowego konta. mBank w naszym imieniu zajmie się przeniesieniem salda, zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Jeśli wyrazimy taką chęć, poinformuje o zmianie rachunku w naszym imieniu pracodawcę, ZUS czy Urząd Skarbowy, a także dopilnuje zamknięcia starego konta. Operacja potrwa nie dłużej niż 5 dni, ponieważ właśnie tyle czasu będzie miał nasz stary bank na przekazanie niezbędnych informacji nowemu usługodawcy.

Przenoszenie konta bankowego – podsumowanie

Wiemy już jak przenieść konto bankowe. Jak widać, operacja ta nie jest wcale tak skomplikowana i czasochłonna, jak mogłoby się wydawać. Do tego w przypadku większości banków możemy ją przeprowadzić całkowicie przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Jeśli mamy taką ochotę, możemy oczywiście taki sam efekt, jaki ma przeniesienie konta z pomocą nowego banku, osiągnąć samodzielnie. Będzie to jednak wymagało od nas poświęcenia nieco więcej czasu, dlatego też warto zdecydować się na skorzystanie z usługi pośrednictwa w przeniesieniu rachunku. Jest to usługa całkowicie bezpłatna, a przy tym bardzo przydatna.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek