9 min
Zanim poznamy wszystkie najważniejsze rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw szczegółowo, warto zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że rodzajów kredytów dla firm jest znacznie więcej, niż większość osób by się spodziewała

Chociaż firmy pożyczkowe z reguły są znacznie bardziej pobłażliwe wobec klientów w trudnej sytuacji materialnej niż banki, to mimo wszystko nie każdemu uda się otrzymać pozytywną odpowiedź na swój wniosek. Niska zdolność kredytowa czy szereg negatywnych wpisów w BIK-u mogą okazać się trudne do zaakceptowania. Czy jednak musi tak być? Niekoniecznie, jeśli znajdujemy się w posiadaniu samochodu. W takim wypadku możliwa jest dla nas pożyczka pod zastaw auta. Tylko jak działają pożyczki pod zastaw samochodu i czy rzeczywiście się opłacają?

Jak działa pożyczka pod zastaw auta?

Pożyczka pod zastaw samochodu przypomina zwykłą pożyczkę, ma jednak jedną znaczącą różnicę – zabezpieczona jest prawem wywłaszczenia naszego pojazdu. Oznacza to, że w wypadku niespłacania przez nas zobowiązania w terminie, pożyczkodawca będzie miał prawo do przejęcia prawa do danego mienia (czyli w tym wypadku samochodu) i jego sprzedaży, aby odzyskać swoją należność.

Nie przepłacaj – weź korzystny kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia z Habza Finanse.

Nasi doradcy znajdą dla Ciebie opłacalną ofertę kredytu i zadbają o pozytywną decyzję kredytową. Pomagamy w pozyskaniu nawet bardzo wysokich sum kredytu w jak najkrótszym czasie, bez zbędnych formalności.

Zabezpieczenia pożyczek i kredytów stosowane są szczególnie w przypadkach, kiedy chcemy pożyczyć wysoką sumę lub posiadamy zbyt niską zdolność kredytową. Do najpopularniejszych z nich należą hipoteka, poręczenie, ubezpieczenie, a także właśnie zastaw. Przedmiotem zastawu może być jakikolwiek cenny przedmiot (na przykład biżuteria), natomiast najczęściej wykorzystuje się w tym celu samochody, ponieważ wiele osób je posiada i przedstawiają one wysoką wartość.

Pożyczki pod zastaw auta – warunki

Samo posiadanie pojazdu nie wystarczy, aby pożyczka pod zastaw samochodu była możliwa. Zarówno samo auto, jak i jego właściciel muszą spełnić pewne warunki. Są one następujące (aczkolwiek dużo zależy od konkretnej firmy pożyczkowej – każda z nich może mieć nieco inne procedury):

  • posiadanie ważnego dowodu osobistego
  • ukończenie minimum 18 (w niektórych przypadkach 21) roku życia
  • bycie jedynym właścicielem danego pojazdu.

Auto, które chcemy zastawić, musi być całkowicie sprawne (a więc posiadać ważny przegląd techniczny), a także ubezpieczone (niektórym firmom wystarczy ubezpieczenie OC, inne zaś mogą wymagać również ubezpieczenia AC).

Ponadto często spotkamy się z warunkiem, aby znajdowało się ono w poszczególnym przedziale wiekowym – zbyt stare pojazdy szybko tracą na wartości i mają tendencję do psucia się, w związku z czym stanowią dla firmy pożyczkowej mało pewne zabezpieczenie.

Pożyczka pod zastaw auta krok po kroku

Jak wygląda proces zaciągania pożyczki pod zastaw samochodu? W pierwszej kolejności powinniśmy złożyć wniosek internetowy, w którym zostaniemy zapytani o dane dotyczące zarówno nas (między innymi wysokość naszych dochodów i obecnie spłacanych zobowiązań), jak i pojazdu, który chcemy zastawić (markę, model, rocznik i inne). Jeśli zostanie on zaakceptowany, konieczne będzie złożenie podpisu na niezbędnych dokumentach.

Nie obędzie się również bez ustanowienia pożyczkodawcy współwłaścicielem auta, co możemy zrobić w wydziale komunikacji odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. Kiedy dopełnimy wszystkich tych formalności i wyślemy pożyczkodawcy dowody, że rzeczywiście to zrobiliśmy (przede wszystkim skan dowodu rejestracyjnego pojazdu, w którym pożyczkodawca będzie widniał jako jego współwłaściciel), pieniądze trafią na nasze konto.

Współwłasność pożyczkodawcy nie wygasa automatycznie w momencie spłaty pożyczki. Wierzyciel wyśle nam wtedy odpowiedni dokument, z którym będziemy musieli udać się do wspomnianego wcześniej wydziału komunikacji, aby dokonać wyrejestrowania pożyczkodawcy jako współwłaściciela pojazdu.

Pożyczki pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania

Interesuje Cię pożyczka pod zastaw samochodu którym nadal jeździsz? Bez obaw – to właśnie taki typ pożyczek oferują bowiem z reguły firmy pożyczkowe. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje zastawu:

  • zastaw ogólny
  • zastaw rejestrowy.

Różnią się one przede wszystkim tym, że w przypadku zastawu ogólnego dane mienie (samochód, biżuteria, dzieła sztuki czy inny cenny przedmiot) pozostaje do momentu spłaty zobowiązania w posiadaniu wierzyciela.

Inaczej jest w przypadku zastawu rejestrowego, gdzie dłużnik cały czas może korzystać z zastawionego mienia, a jest mu ono odbierane jedynie w przypadku, kiedy nie spłaca on zaciągniętego zobowiązania. Pożyczka pod zastaw samochodu to zazwyczaj przykład właśnie zastawu rejestrowego.

Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania to więc jak najbardziej rzeczywistość. Oznacza to, że możemy otrzymać wymagane środki, a jednocześnie dalej cieszyć się możliwością korzystania z pojazdu, tak samo, jak dotychczas.

Czy pożyczki pod zastaw samochodu się opłacają?

Pożyczki pod zastaw auta wiążą się z większą ilością formalności niż zwykle bywa to w przypadku pożyczania od instytucji pozabankowych. Zwykłą pożyczkę gotówkową możemy często otrzymać bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut po wypełnieniu internetowego wniosku, a w tym wypadku nie obejdzie się bez pójścia do odpowiedniego miejscowo wydziału komunikacji.

Z drugiej strony warto pamiętać, że dzięki zastawowi być może otrzymamy pożyczkę, której normalnie byśmy nie otrzymali, na przykład z uwagi na niską zdolność kredytową bądź negatywną historię kredytową. Tak więc spora (przynajmniej jak na firmy pożyczkowe) ilość formalności jest zrozumiała.

Połącz swoje zobowiązania i spłacaj jedną, niższą ratę z pomocą naszych ekspertów.

Spłacanie rat kredytów na czas sprawia Ci trudność? Dzięki niskiej, indywidualnie dopasowanej racie kredytu konsolidacyjnego unikniesz opóźnień w spłacie i wyjdziesz z pętli zadłużenia. Nie czekaj, aż Twoja sytuacja się pogorszy, a długi urosną. Zaufaj wykwalifikowanym specjalistom.

Jak pożyczka pod zastaw auta kształtuje się pod względem kosztów? Może ona być nieco droższa niż tradycyjna pożyczka gotówkowa bez zabezpieczeń, aczkolwiek dużo zależy od tego, na jakie oferty natrafimy i czy posiadamy wiedzę, która pozwoli nam podjąć najbardziej korzystną decyzję. Jeśli nie czujemy się pewnie w wyborze korzystnej pożyczki, dobrym rozwiązaniem może być powierzenie tego zadania profesjonalistom.

Warto wiedzieć, że prawdopodobnie nie będziemy mogli otrzymać pożyczki na wysokość równą albo przewyższającą wartość pojazdu. Większość pożyczkodawców stosuje w tej kwestii ograniczenia, aby upewnić się, że w razie braku spłaty pożyczki uda im się odzyskać większą część należnej kwoty. Oznacza to, że pożyczyć możemy z reguły kilkadziesiąt (nawet 80-85%) procent wartości pojazdu – dokładne warunki zależą od procedur stosowanych w danej firmie pożyczkowej.

Kredyt pod zastaw samochodu – czy jest możliwy?

Jeśli interesuje nas kredyt gotówkowy, stosowane przez banki sposoby zabezpieczenia to przede wszystkim ubezpieczenie kredytu czy poręczenie. W takim razie czy kredyt pod zastaw samochodu jest w ogóle możliwy?

Tak, ale dotyczy on przede wszystkim kredytów samochodowych, czyli takich, które zaciągamy, aby sfinansować zakup auta. Nabyty w ten sposób pojazd jest następnie obejmowany zastawem rejestrowym (w niektórych przypadkach wystarczy przewłaszczenie częściowe, warunkowe lub całkowite) – podobna zasada funkcjonuje w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka nałożona na nieruchomość, którą chcemy zakupić.

pozyczka pod zastaw auta - wykres sprzedaz samochodow

1 Źródło: https://pzwlp.pl/aktualnosci/17-5-wzrost-rynku-wynajmu-dlugoterminowego-aut-w-2018-roku-branza-ustanowila-kolejny-rekord

Pożyczka pod zastaw auta – podsumowanie

Pożyczka pod zastaw auta może być dobrym rozwiązaniem, jeśli obawiamy się, że bez takiego zabezpieczenia usłyszelibyśmy od potencjalnego pożyczkodawcy odmowę. Posiadanie pojazdu i użycie go jako zastaw pożyczki stawia nas w lepszej pozycji, ponieważ w razie niespłacania zobowiązania, wierzyciel będzie mógł przejąć pojazd i sprzedać go, aby odzyskać swoją należność. Oznacza to, że udzielenie pożyczki jest znacznie mniejszym ryzykiem.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pożyczka pod zastaw samochodu wiąże się ze sporą ilością formalności – większą niż przy zwykłej pożyczce pozbawionej zabezpieczeń. Będziemy także musieli pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności również po spłacie pożyczki i dopilnować, aby wierzyciel stracił współwłasność pojazdu.

Co ważne, pożyczka pod zastaw auta to z reguły pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania. Oznacza to, że mimo wykorzystania swojego pojazdu jako zabezpieczenia pożyczki, wciąż będziemy mogli nim jeździć. Jest to kluczowe, ponieważ dla wielu osób utrata środka transportu byłaby zbyt problematyczna, aby takie rozwiązanie było opłacalne.

Jedyne ryzyko, jakie wiąże się z tego typu pożyczką, to ryzyko utraty pojazdu, aczkolwiek wystąpi ono tylko pod warunkiem, że nie będziemy spłacać zobowiązania w terminie. Warto przy tym pamiętać, że jeśli pogorszy się nasza sytuacja finansowa, to warto zwrócić się do wierzyciela, a nie ignorować wezwania do zapłaty. Możliwe, że uda się w takiej sytuacji zmienić warunki pożyczki, tak aby była ona łatwiejsza do spłaty, co pozwoli nam uniknąć utraty pojazdu.

Na czym polega pożyczka pod zastaw auta?

Pożyczka pod zastaw auta jest zobowiązaniem finansowym, zabezpieczonym samochodem. W przypadku braku spłaty zobowiązania, wierzyciel ma prawo przejąć pojazd i sprzedać go, aby odzyskać swoją należność. Tego typu zabezpieczenia stosuje się przede wszystkim w przypadku pożyczek na wysokie kwoty.

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw auta?

Pożyczkodawca powinien mieć ukończony 18 rok życia i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także być jedynym właścicielem pojazdu, który chce zastawić. Potencjalny pożyczkodawca może również stawiać warunki w zakresie wysokości zdolności kredytowej, a także historii kredytowej.

Czy pożyczka pod zastaw auta pozwala dalej jeździć zastawionym pojazdem?

To, czy dalej będziemy mogli korzystać z zastawionego pojazdu, czy na czas spłaty trafi on do pożyczkodawcy, zależy od rodzaju zastawu. Ta pierwsza sytuacja ma miejsce w przypadku zastawu rejestrowego, druga następuje przy zastawie ogólnym. W większości przypadków stosuje się zastaw rejestrowy.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek