5 min
kredyt-samochodowy-najwazniejsze-informacje

Rośnie zainteresowanie fabrycznie nowymi samochodami, na zakup których decydują się Polacy. Rzadko kiedy ich finansowanie odbywa się za gotówkę, ponieważ banki proponują korzystne oferty. Sprawdź, jak dostać kredyt samochodowy na atrakcyjnych warunkach finansowych. 

Co drugi Polak ma na swoim koncie co najmniej jedno kredytowe zobowiązanie, wśród których pojawiają się również kredyty samochodowe. Nie ma się czemu dziwić – w ten sposób można stać się właścicielem fabrycznie nowego pojazdu, który wyróżnia się bezawaryjnością i pozostaje na gwarancji producenta. Wybór finansowania nie może być jednak przypadkowy, bo różnica między najdroższą a najtańszą ofertą kredytową może wynieść nawet co najmniej kilkanaście tysięcy złotych w całym okresie finansowania.

Czym jest kredyt samochodowy?

Zastanawiasz się, czym jest kredyt samochodowy? To zewnętrzna forma finansowania, dzięki której można nabyć pojazd prosto z salonu, rozkładając płatność na miesięczne raty. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia budżetu – wysokość raty dopasowana jest do możliwości finansowych kredytobiorcy. 

W zależności od oferty banku, kredyt samochodowy można otrzymać nie tylko na nowe pojazdy. Niektóre instytucje finansują także używane auta, jednak na ściśle określonych warunkach. 

Jak dostać kredyt samochodowy – formalności krok po kroku

Aby ubiegać się o kredyt samochodowy, należy spełnić wiele formalności – część z nich jest podobna do każdego innego finansowania, np. kredytu gotówkowego

Koniecznością jest:

 • złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku,
 • przedstawienia dokumentów finansowych, 

Ważne jest także spełnienie konkretnych warunków stawianych kredytobiorcy. Zalicza się do nich m.in.:

 • wiek kredytobiorcy,
 • osiąganie stałych dochodów,
 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
 • dobra historia kredytowa.

Formalności nie kończą się w momencie, gdy bank wyda pozytywną decyzję kredytową. Koniecznością jest dokonanie stosownych opłat – zgodnie z obowiązującą umową. Chodzi przede wszystkim o wniesienie wkładu własnego, który stanowi określony procent wartości pojazdu. 

Kredyt na samochód z zabezpieczeniem

Wiesz już, jak dostać kredyt samochodowy. Warto więc poznać rodzaje stosowanych przez bank zabezpieczeń. To standardowa procedura – szczególnie w przypadku dość niskiego wkładu własnego. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ banki udzielają finansowania na dość wysokie kwoty. 

W zależności od polityki wewnętrznej instytucji możliwe są następujące rodzaje zabezpieczeń.

 • Cesja praw z polisy AC

Cesja praw z polisy AC zabezpiecza bank w razie skutków nieprzewidzianych zdarzeń losowych z udziałem kredytowanego pojazdu. Gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży auta, to bank – a nie kredytobiorca – otrzymuje odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela. 

 • Zastaw rejestrowy 

Konsekwencją zastawu rejestrowego jest uzyskanie przez bank pierwszeństwa w możliwości zaspokojenia swojego roszczenia z kredytowanego auta. W praktyce oznacza to np. przejęcie samochodu na własność wówczas, gdyby kredytobiorca przestał spłacać zobowiązanie. 

 • Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Istotą przewłaszczenia na zabezpieczenie jest przeniesienie na bank udziału własności pojazdu. W efekcie kredytodawca staje się współwłaścicielem samochodu – fakt ten potwierdzany jest stosownym wpisem w dowodzie rejestracyjnym.  Po spłacie zobowiązania, bank przenosi pełną własność na kredytobiorcę.

Warto podkreślić, że tego rodzaju zabezpieczenie jest najczęściej stosowanym przez instytucje udzielające finansowania. 

Kredyt samochodowy – dlaczego warto?

Wiesz, czym jest kredyt samochodowy. Czas zastanowić się nad opłacalnością takiego finansowania. Chociaż zaciągnięcie zobowiązania wiąże się z koniecznością zwrotu pożyczonej kwoty powiększonej o odsetki, warto rozważyć taką opcję.

Na korzyść kredytu samochodowego przemawia wiele argumentów:

 • możliwość zachowania płynności finansowej – miesięczna rata dopasowana jest do sytuacji materialnej,
 • brak nieprzewidzianych kosztów – kredytobiorca opłaca miesięczne zobowiązanie w wysokości ustalonej umową kredytową,
 • możliwość finansowania nowych i używanych pojazdów. 

Tego rodzaju wsparcie finansowe przyczynia się do budowania dobrej historii kredytowej. Może się to przydać w przyszłości, np. w momencie zaciągania kredytu hipotecznego itp. 

Zastanawiasz się, jak dostać kredyt samochodowy, ograniczając do minimum ryzyko odrzucenia wniosku? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów z Habza Finanse. Specjaliści zapewniają merytoryczne wsparcie na każdym etapie – począwszy od wyboru najkorzystniejszej oferty kredytowej, aż do spłaty ostatniej raty. 

Możesz też skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, jeśli spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie. Łącząc wiele rat w jedną i otrzymując dodatkowe środki, także masz szansę zakupić nowy lub używany pojazd. Konsolidacja kredytów z dodatkową gotówką pozwala na usystematyzowanie zobowiązań kredytowych i na domknięcie domowego budżetu. W Habza Finanse specjalizujemy się w kredytach konsolidacyjnych, dlatego pomożemy uzyskać finansowanie na miarę Twoich potrzeb i możliwości finansowych. 

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)